Własna działalność gosp - Forum Prawne

 

Własna działalność gosp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jestem młodym człowiekiem świeżo po studiach, planuje otworzyć działalność gospodarczą. Poczytałem sporo na w/w temat, niestety pomimo parogodzinnej lektury mam w dalszym sporo pytań i wątpliwości. Działalność gospodarczą otworze na 100%, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
18-11-2009, 16:01  
numizmatics
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Własna działalność gosp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jestem młodym człowiekiem świeżo po studiach, planuje otworzyć działalność gospodarczą. Poczytałem sporo na w/w temat, niestety pomimo parogodzinnej lektury mam w dalszym sporo pytań i wątpliwości. Działalność gospodarczą otworze na 100%, dlatego proszę o w miarę serio potraktowanie moich pytań, Wasze rady na prawdę zostaną wykorzystane smile.gif
Otóż ma być to internetowa sprzedaż różnego rodzaju numizmatów, najpewniej za pomocą serwisów internetowych typu allegro, ebay. W przyszłości zapewne także na swojej własnej tronie internetowej. Z racji, ze na razie mam ograniczone możliwości czasowe, zadecydowałem nie wchodzić w VAT, tym samym zmieścić się w rocznym przychodzie wysokości 10tys euro względem kursu z 1 października poprzedzającego roku podatkowego. Od razu pytanie. Kurs 1 października 2008 to ok. 3zł(30000zł przychodu) kurs 2009 ok. 4.2zł(42000przychodu) różnica niebagatelna, rok podatkowy w Polsce pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli aby mój „pułap” przychodów wynosił 42tyś zł musiał bym zacząć prowadzić działalność z dniem 1 stycznia 2009? Wyczytałem, ze jeśli zaczynam dz gosp to mój rok podatkowy zaczyna się z dniem rozpoczęcia dz gosp. Czyli tak czy siak, moim punktem odniesienia byłby 1 października 2009. Więc jak w końcu?

Kolejna sprawa, czy mogę nie wchodzić w VAT, dokonując sprzedaży wyrobami z metali szlachetnych z VATu zwolniony być nie mogę. Spora część monet wykonanych jest z miedzi. To metal szlachetny, ale może nie w myśl ustawy?(i tylko złoto srebro i platyna nimi są?)
Czy monety srebrne mogę sprzedawać nie wchodząc w VAT? Te stanowić będą ok. 1% wszystkich monet, także mogę je odpuścić, nie ma problemu.

Następna wątpliwość związana jest z ZUSem, wszyscy trąbią, ze przy pierwszej działalność gospodarczej, przez okres 24 miesięcy, ZUS wynosi 200zł, tymczasem ja wyczytałem, ze jest to 30% płacy minimalnej, która to od tego roku wynosi ok. 1250zł. 30% z 1250 to 375zł, znacznie więcej.
W dodatku pytanie, czy jeśli już dokonam wpisu do EDG, to ZUS muszę płacić od razu, czy dopiero od momentu faktycznego rozpoczęcia dz gosp.

Zakładając, że chce zmieścić przychód w 42tyś, to czy należy w tej kwocie uwzględnić każdą złotówkę która wpłynęła na konto, czy tylko wartość za jaką sprzedałem towar. Wiadomo, towar przy sprzedaży internetowej trzeba wysłać, czy opłaty związane z wysyłką mam także liczyć jako przychód?

Czy w prowadzonej w wyżej wymieniony sposób DG konieczna będzie kasa fiskalna?

Czy do sprzedaży już po załażeniu dz gosp, mogę włączyć towar prywatny?

Czy jako przedsiębiorca prowadzący firmę w mieszkaniu prywatnym, mogę liczyć się z kontrolą używanego oprogramowania? Jeśli tak to jak cos takiego miało by wyglądać w praktyce. Przecież chyba nie będą mi po szafkach w mieszkaniu prywatnym sprawdzać czy nie mam pirackiego oprogramowania.

Nie zdecydowałem jeszcze jaki podatek dochodowy chce odprowadzać, wstępnie najkorzystniejszy wydaje mi się zryczałtowany podatek dochodowy, gdyż mój dochód będzie bardzo wysoki w stosunku do przychodu, o ile dobrze wyczytałem to przy handlu detalicznym jedynie 3%, dobrze to sprawdziłem?

Na razie tyle pytanek, będę szczerze wdzięczny za wszelką pomoc, osobie która nie jest w temacie, na prawdę ciężko to wszystko przyswoić, a poza tym człowiek chce robić interes, a nie wypociny polityków czytać wink.gif

Za wszelkie buble w moim „języku prawniczym” przepraszam biggrin.gif
numizmatics jest off-line  
19-11-2009, 08:51  
lavor
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Co do kontroli oprogramowania to mozesz się spodziewać. komputer bedziesz musiał udostepnic. Jak sprawdzą jaki soft masz na dysku to poproszą o licencje. Jak znajdą pirata na dysku to trzepanie mieszkania masz raczej zapewnione.

Jesli chcesz płacić podatek zryczałtowany to kazda złotówka wpływajaca na konto, bedzie przychodem. nie wazne, czy to na przesyłkę czy nie. W zryczałtowanym podatku nie masz kosztów.

Jeśłi bedziesz ewidencjonował przychody np. w programie księgowym to kasy fiskalnej nie musisz mieć. Tym bardziej, ze jesli zamierzasz prowadzić to przez serws aukcyjny, to wszystkie aukcje (sprzedaże) bedziesz miał jawne i wykazane.

Co do ZUS nie słuchaj doradców tylko idz do okienka i się zapytaj. Dostaniesz wykładnie prawną i kwoty jakie bedziesz musiał zapłacić. Nie zapomnij wziąć darmowego Płatnika z ZUS-u. Bedziesz za jego pomoca składał deklaracje do ZUS.

To tyle co moge Ci pomóc. Powodzenia.
lavor jest off-line  
19-11-2009, 09:11  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Nieco wyjaśnię.
1. VAT - granica to nie 10 tys. euro, lecz 50.000 PLN. Należy podzielić przez 365 i pomnożyć przez ilość dni prowadzenia działalności w danym roku - to będzie realna granica przekroczenie której spowoduje konieczność bycia płątnikiem VAT.
2. ZUS - opłacanie preferencyjnych składek przez dwa lata (48 m-cy)
Podstawa naliczania skłądek ubezpieczenia społecznego (a nie składka) to: 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2009 jest to: 1276 x 30% = 382,80 zł. Skłądka ubezpieczenia społecznego (wraz z dobrowolnym chorobowym) wyniesie więc 113,56 zł. Do tego dochodzi składka ubezpieczenia zdrowotnego - od podstawy 2491,57 zł 9%, to 224,24 zł. W sumie miesięczne, preferencyjne składki zus w 2009 roku to kwota 337,70 zł. Należy pamiętać, że część wpłaconej składki zdrowotnej (7,75% podstawy) wynosząca w bieżącym roku 193,10 zł miesięcznie, odliczana jest od należnego podatku.
Co do deklaracji składanych do ZUS, to obowiązkowo składa się pierwszą, oraz jeśli z powodu choroby w danym miesiącu składka jest niższa, następne są już "klonowane" w ZUS.
Janusz.C.M. jest off-line  
19-11-2009, 15:22  
numizmatics
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Na wstępie bardzo dziękuje wszystkim którzy poświęcili mi swój czasCytat:
Co do kontroli oprogramowania to możesz się spodziewać. komputer będziesz musiał udostępnić. Jak sprawdzą jaki soft masz na dysku to poproszą o licencje. Jak znajdą pirata na dysku to trzepanie mieszkania masz raczej zapewnione.
No nie ma sprawy, kontrola może być, tylko jak coś takiego w mieszkaniu prywatnym miało by wyglądać, zadzwonią i się umówią na kontrole, napiszą i powiedzą kiedy będą, czy jakiś Pan w obstawie CBA zrobi mi nalot przez okna
Przecież mnie może w domu nie być, i wpuścić ma ich np moja babcia? Do mojego pokoju, na prywatny komputer? A jak założę hasło na bios i kłódkę na obudowie żeby nie mogli wyczyścić CMOSa to ją przepala palnikiem.

Ja wszystko planuje postawić na oprogramowaniu freeware, potrzebuje tylko system operacyjny i przeglądarkę, to postawi się darmowego linuxa + firefox no i może coś do obróbki fotek, i teoretycznie to wystarczy mi do prowadzenia tego typu DG. W praktyce wiadomo, że przecież będę jako osoba prywatna miał też oprogramowanie do użytku własnego z którego przecież też czasem zaloguję się na allegro(albo np z komputera kolegi itd) aby sprawdzić aukcje. Do kontroli(przy założeniu, że nie wparują przez okno) bardzo proszę tutaj jest komputer, proszę sobie sprawdzać(a dysk prywatny w kieszeni).

Też przyszło mi teraz przy ok śl, czy aby na pewno ja mogę używać prywatnego komputera do prowadzenia DG, czy może muszę zakupić nowy ekstra, specjalnie na okazje prowadzenia DG, tak samo aparat do robienia zdjęć i może internet tez muszę mieć na firmę?

Pojawiły się także wątpliwości związane ze zwolnieniem z podatku VAT. Oto co napisał mi ktoś na innym forum.

Cytat:
dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki - szczególna procedura opodatkowania podatkiem VAT

Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT:

1) przez dzieła sztuki rozumie się:

a) obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna,

cool.gif oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych,

c) oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców,

d) gobeliny oraz tkaniny ścienne wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,

e) fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach;

2) przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:

a) znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako ważne środki płatnicze,

cool.gif kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej, a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 (monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną);

3) przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, których wiek przekracza 100 lat.

Import ww. towarów podlega opodatkowaniu według stawki 7%.

Taką samą stawkę stosuje się dla dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę albo spadkobiercę twórcy lub też w przypadku okazjonalnej dostawy dokonywanej przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w art. 120 ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobierców twórcy, lub też w przypadku gdy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Stawka 7% ma również zastosowanie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyby w stosunku do dostawcy wystąpiły okoliczności, o których mowa w zdaniu poprzednim. W każdym innym przypadku, w którym przedmiotem obrotu są dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki stosuje się stawkę 22%.

Nie w każdym jednak przypadku cała wartość sprzedawanego towaru opodatkowana jest według stawki podstawowej. Podobnie jak w przypadku towarów używanych, również w przypadku pozostałych towarów, o których mowa w omawianym rozdziale, a więc dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika VAT dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą ceną sprzedaży a kosztem nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Zasadę tę stosuje się w przypadku gdy podatnik nabył ww. towary:

1) od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej lub

2) od podatnika VAT bądź podatnika od wartości dodanej, w sytuacji gdy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub gdy podatnik był zwolniony od VAT lub,

3) od podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży, lub

4) od podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w systemie marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Marża jako podstawa opodatkowania może również wystąpić w przypadku dostawy:

1) dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika rozliczającego VAT od marży (w przypadku importu kwota nabycia obejmuje również należny z tytułu importu podatek),

2) dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców,

3) dzieł sztuki nabytych od podatnika, który nie opodatkowuje marży, które podlegały opodatkowaniu według stawki 7%,

pod warunkiem jednak, że podatnik zawiadomił o takim zamiarze naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie takie jest aktualne przez okres dwóch lat, po czym należy je złożyć ponownie.

W przypadku dostawy dzieł sztuki uprzednio zaimportowanych, kwotę nabycia, którą należy uwzględnić przy obliczaniu marży, przyjmuje się w wysokości równej kwocie podstawy opodatkowania zastosowanej przy imporcie towarów powiększonej o należny podatek z tytułu tego importu.

Uwaga

W sytuacji gdy opodatkowuje się jedynie marżę, podatnik nie może wyodrębniać podatku VAT w wystawianych fakturach. W takich przypadkach nie podlega również odliczeniu podatek naliczony przy nabyciu (imporcie) ww. towarów.

Opodatkowanie marży nie jest procedurą obowiązkową. Oznacza to, że podatnik może wybrać zasady ogólne opodatkowania do dostaw o których mowa, przy czym przysługuje mu wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy tych towarów.

W przypadku gdy podatnik dokonuje równocześnie dostaw, w których podstawą opodatkowania jest marża oraz dostaw opodatkowanych na zasadach ogólnych, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do dostaw, w których podstawą opodatkowania jest marża, ewidencja musi zawierać w szczególności cenę nabycia towarów niezbędną dla określenia kwoty marży.

Ustawodawca przewidział również sytuację, w której z uwagi na specyfikę dostaw lub rodzaj przedmiotów kolekcjonerskich nie jest możliwe określenie marży w stosunku do poszczególnych towarów. W takim przypadku podatnik może obliczać marżę jako różnicę między łączną wartością dostaw, a łączną wartością nabyć w okresie rozliczeniowym. Jeśli różnica ta jest ujemna, podwyższa ona wartość nabyć w kolejnym okresie rozliczeniowym. Jeżeli ta ujemna różnica utrzymuje się przez okres 12 miesięcy, podatnik traci prawo do rozliczania w ww. uproszczony sposób uzyskiwanej marży.

Tego rodzaju łączne rozliczanie jest jednak możliwe wyłącznie za zgodą naczelnika urzędu skarbowego. Przez łączną wartość dostaw rozumie się sumę kwot, które mają zapłacić poszczególni nabywcy przedmiotów kolekcjonerskich. Łączną wartość nabyć ustala się natomiast jako sumę poszczególnych kwot nabycia tych przedmiotów.
Czytam czytam i w sumie nie wiem tak do końca co z powyższego wynika...
Wychodząc z założenia, aby działać odważnie i robić kroki do przodu, byłem już w sumie umówiony na dokonanie wpisu do EDG w urzędzie miasta, ale zaczynam się wahać, czy tego nie odwołać, żeby tym dużym krokiem nie wdepnąć w jakieś jeszcze większe g...

Myślałem, ze informacje zamieszczone na takich stronach jak np ta Informator dla przedsiębiorców msp.krakow.pl, są poprawne, a tu się okazuje, że tak jak np w przypadku
Cytat:
1. VAT - granica to nie 10 tys. euro, lecz 50.000 PLN. Należy podzielić przez 365 i pomnożyć przez ilość dni prowadzenia działalności w danym roku - to będzie realna granica przekroczenie której spowoduje konieczność bycia płątnikiem VAT.
są nieaktualne.
numizmatics jest off-line  
19-11-2009, 17:49  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2009 roku:
Zwolnienie podmiotowe z VAT od 2009 r. - eGospodarka.pl - Podatki
Janusz.C.M. jest off-line  
22-11-2009, 21:43  
equip
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Witam, przepraszam że wcinam się w temat, ale nie chce zakładać nowęgo wątku, a mam pytanie związane z podatkiem VAT.
Mianowicie; zakładając dg nie wchodzę w VAT ale powiedzmy po 6m-cach moje obroty przekroczą 50k i co wtedy ? Bede musiał skorygować wszystkie transakcje i zapłacić VAT za te 6 m-cy.
equip jest off-line  
23-11-2009, 06:55  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Po przekroczeniu "granicznego" przychodu (w roku rozpoczęcia działalności trzeba sobie samemu wyliczyć według wzoru 50.000 : 365 x ilość dni prowadzenia działalności) należy stawić się do US i dopełnić formalności "stania się vatowcem". Należy być przygotowanym na opłatę skarbową 170 zł.
Płatnikiem VAT zostaje się od momentu przekroczenia i od tego momentu należy wystawiać faktury VAT.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-11-2009, 21:48  
numizmatics
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Na tyle ile o tym poczytałem, to po przekroczeniu magicznych 50tyś płacisz VAT tylko od tego powyżej 50tyś, a do 50tyś nie, a reszta to pewnie tak jak kolega powyżej wytłumaczył.
numizmatics jest off-line  
30-11-2009, 20:48  
Julilla
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Własna działalność gosp

Witam.

Jestem studentką. Planuję rozpocząć własną działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu mieszkania.

Mam trzy prośby/pytania.

Chciałabym się dowiedzieć, czy rzeczywiście "od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu." ?

( 20-proc. podatek od wynajmu mieszkania zastąpi stawka 8,5 proc. - Podatki i rachunkowość - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy )

Nie jestem właścicielką mieszkania, jest nią moja Mama. Mama chce scedować na mnie prowadzenie tej działalności. Jak należy to zrobić?

Czy istnieją jakieś ulgi/zapomogi "na start" dla studentów zakładających firmę?
Jeśli tak i jest to gdzieś określone, proszę o nakierowanie mnie. Słyszałam jedynie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

Będę wdzięczna za pomoc!
Julilla jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność gosp a l4 (odpowiedzi: 1) Witam.Niedługo zakładam swoją pierwsą działalność. a)Czy nadal obowiązuje, że na zwolnienie l4 można iść po 90 dniach opłacania składki chorobowej?...
§ własna działalnośc gosp. jakie składki (odpowiedzi: 1) witam. jakie i w jakiej wysokości składki będę musiał zapłacić jeśli zadeklaruję zarobki 4000zł netto /miesiąc? Czy trzeba wypełnić jakiś...
§ Umowa śmieciowa czy własna działalność gosp. (odpowiedzi: 2) Witam, Która z opcji jest najlepsza pod względem ekonomicznym? Zarobki 4k brutto. Pracodawca oferuje mi do wyboru umowę o pracę, umowę o...
§ WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSP.-jak zacząć??? (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie. Jestem po licencjacie pedagogiki, specj.resocjalizacji (ukończyłem go w czerwcu br. na UAM), posiadam nadany nr dyplomu....
§ Działalność gosp., a służba (odpowiedzi: 1) Witam Zamierzam kandydować do służby w policji czy gdy zostanę policjantem tzn będę w szkółce i po jej skończeniu podczas służby mogę prowadzić...
§ Własna działalność gosp. i samochód osoby trzeciej (odpowiedzi: 1) Witam, planuję rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Chciałabym do niej wykorzystywać samochód znajomego. Aby móc koszty związane z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:28.