Wynajem auta - ponadnormatywne zużycie i faktura - Forum Prawne

 

Wynajem auta - ponadnormatywne zużycie i faktura

Wynajęliśmy na rok auto od jednego z największych firm tego typu, przez internet. Auto przyjechało brudne , po 2-dniowej trasie, osoba przekazująca auto mocno naciskała na podpisanie protokołu odbioru i żona to zrobiła. Na drugi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
18-11-2022, 11:39  
adammo33
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wynajem auta - ponadnormatywne zużycie i faktura

Wynajęliśmy na rok auto od jednego z największych firm tego typu, przez internet. Auto przyjechało brudne, po 2-dniowej trasie, osoba przekazująca auto mocno naciskała na podpisanie protokołu odbioru i żona to zrobiła. Na drugi dzień auto zostało umyte i okazało się, że posiada uszkodzenia karoserii, które nie są uwzględnione w protokole, który został podpisany przy odbiorze. Natychmiast poinformowaliśmy o tym w wiadomości wynajmującego, załączając na szybko zrobioną sesję z większych uszkodzeń. Wynajmujący uspokoił nas w wiadomości, że to normalne ślady zużycia i nie mamy się czym przejmować. Uspokojeni, nie skorzystaliśmy wtedy z możliwości rezygnacji z umowy zawartej na odległość.

Po roku, do zdania auta przyjechał rzeczoznawca, który dokładnie sprawdził każdą rysę i po tej wizycie otrzymaliśmy fakturę na grubo ponad 2tys. za ponadnormatywne zużycie auta. W raporcie były ubytki, o których komunikowaliśmy zaraz po umyciu auta.
Złożyliśmy reklamację. Została ona uznana dla jednego z 9 punktów raportu i wystawiona została dla nas korekta w wysokości 300 zł. Odwołaliśmy się od tej decyzji. Otrzymaliśmy odpowiedź, że decyzja zostaje podtrzymana, podpisaliśmy protokół, na którym nie wskazujemy żadnych uszkodzeń i mamy załączyć w ramach dowodu, wiadomości, w których informowaliśmy o uszkodzeniach, zaraz po otrzymaniu auta. Załączyliśmy dokumentację i dowody.
W międzyczasie minął czas zapłaty za fakturę - nie opłaciliśmy jej w obawie, że nasza sprawa zostanie zlekceważona jeśli firma otrzyma pieniądze.

Przed datą kiedy powinna zostać zapłacona faktura, nasza reklamacja i odwołanie, były rozpatrywane błyskawicznie, w przeciągu kilku dni. Po upływie terminu na opłatę, na odpowiedź czekamy 2 miesiące.
Właśnie otrzymaliśmy informację, że decyzja została podtrzymana ponieważ nie załączyliśmy dowodów. Odpowiedzieliśmy, że dokumentacja i dowody zostały dostarczone, załączając potwierdzenie z doręczenia emaila.

Moje pytania:
1. Czy powinniśmy płacić fakturę, którą podważamy i która zawiera błędy, a następnie próbować boksu z bardzo duża firmą w sądzie?
2. W naszym mniemaniu odwołanie nie zostało zakończone, nikt nie odniósł się do załączonych dowodów - jak to ma się do tego, że faktura nie jest opłacona.
3. Czy powinniśmy od razu iść do sądu? Jakie są procedury?
adammo33 jest off-line  
19-11-2022, 12:44  
Gapciu
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Wynajem auta - ponadnormatywne zużycie i faktura

Generalnie to oni będą musieli iść do sądu jeżeli będą chcieli wyciągnąć od was pieniadze. Zaden np. komornik nie bedzie tu dzialal bez wyroku. A windykacja to tylko se moze grozic.
Ale sam sąd bedzie sie opierał na umowie/regulaminach. Wiec kwestia jak bardoz sie pograzyliscie podpisujac ten protokol na samym poczatku.
Gapciu jest on-line  
20-11-2022, 22:02  
adammo33
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wynajem auta - ponadnormatywne zużycie i faktura

Znając życie, jedyną argumentacją firmy wynajmującej auto będzie powoływanie się na protokół wydania. Czy dużą naiwnością jest opieranie się na tym, że ten argument zbijemy korespondencją z przedstawicielem firmy, który na wskazanie, że samochód nosi więcej uszkodzeń karoserii niż na protokole (załączona dokumentacja fotograficzna), odpowiada, że "to zużycie eksploatacyjne zgodne z przewodnikiem kierowcy"?
adammo33 jest off-line  
21-11-2022, 18:08  
Gapciu
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Wynajem auta - ponadnormatywne zużycie i faktura

Generalnie obowiązuje was umowa/regulamin. Oczywiscie mozecie sie podpierac odpowiedzia przedstawiciela ale raczej nie byl stroną umowy no chyba, ze cos tam na ten temat jest w umowie.
Gapciu jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ponadnormatywne zużycie wody - prośba o pomoc prawną.! (odpowiedzi: 1) jak może ktoś wie, w pewnym dużym mieście od kilku miesięcy trwa walka najemców lokali komunalnych z urzędem miasta, zarządcami lokali o wysokości...
§ Ponadnormatywne zuzycie w umowie najmu (odpowiedzi: 0) WItam, mam pytanie. Od konca lutego wynajmujemy mieszkanie. Do tej pory placilismy stala kwote, jednak od lipca wlascicielka kaze pokrywac nam 100 %...
§ ponadnormatywne opady i odmowa wyplaty odszkodowania (odpowiedzi: 2) Witam, Uszkodzilem samochod na odkrytej studzience kanalizacynej. Zglosilem sprawe do zarzadcy drogi oraz ubezpieczyciela ale przyslali mi decyzje...
§ Ponadnormatywne zużycie wody jako ukryty koszt (odpowiedzi: 9) Hej chciałbym zaczerpnąć opinii o interpretację punktuumowy najmu lokalu mieszkalnego na czas określony. "Koszty ewentualnych dopłat za...
§ Wynajem mieszkania a faktura (odpowiedzi: 3) Witam, jak rozgryźć nastepującą sytuację. Żona prowadzi działalność gospodarczą (wynajem nieruchomości), mąż jest właścicielem mieszkania (jeszcze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:48.