Działalność nierejestrowana dla programisty
Kłaniam się.
Chciałem zapytać o skorzystanie z formy działalności nierejestrowanej dla programisty, a dokładnie czy w opisanej przeze mnie za chwilę sytuacji jest możliwe z niej skorzystać.
Jestem osobą, która posiada kompetencje w tworzeniu stron internetowych i programowaniu. Jednak mój zarobek miesięczny z tego tytułu bez problemu zmieściłby się w limicie narzuconym przez prawo, tj. połowa minimalnego wynagrodzenia.
Jest tylko jednak kwestia. Mianowicie nie jest to pieczenie ciast czy usługi krawieckie, więc moja usługa najczęściej może być realizowana dla firm, które z tytułu zlecenia mi stworzenia strony internetowej bądź jakiejkolwiek usługi programistycznej, same najpewniej będą oczekiwały podpisania umowy lub faktury.
Jak w takiej sytuacji wygląda możliwość powołania się na prawo o działalności nierejestrowanej? Czy pomimo zapisów prawa jej dotyczących muszę podpisywać umowę ze zleceniodawcą czy mogę powołać się na działalność nierejestrowaną i powiedzieć, że sprzedaję tę usługę w ramach tego typu działalności, więc umowa nie jest konieczna, czy może umowę powinno się przyjąć i ta będzie wtedy tylko świadectwem (dowodem) na sprzedaż usługi w ramach kontroli skarbowej, dokładnie tak, jakby była gdziekolwiek przeze mnie gromadzona informacja o wykonanych w ciągu miesiącach usług (np. dokument elektroniczny, notatka w zeszycie)? Podpisanie umowy o dzieło/zlecenie, jeśli dobrze pamiętam, podlega obowiązkowemu odprowadzeniu ubezpieczenia, więc w sytuacji świadczenia usług programistycznych w ramach działalności nierejestrowanej gryzie się z jej przeznaczeniem czyli prowadzenia takiej działalności po to, by nie było konieczne odprowadzać ubezpieczenia itp. koniecznych kosztów prowadzenia tradycyjnej działalności gospodarczej.
Jaki jest status działalności nierejestrowanej w przypadku świadczenia usługi dla firm, a nie osób prywatnej? Czy odbiorcą/klientem moich usług może być tylko osoba prywatna?
Z góry dziękuję za pomoc.
|