Działalność nierejestrowana dla programisty - Forum Prawne

 

Działalność nierejestrowana dla programisty

Kłaniam się. Chciałem zapytać o skorzystanie z formy działalności nierejestrowanej dla programisty, a dokładnie czy w opisanej przeze mnie za chwilę sytuacji jest możliwe z niej skorzystać. Jestem osobą, która posiada kompetencje w tworzeniu stron ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo gospodarcze


Odpowiedz
 
18-12-2022, 04:36  
wbeatn
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Działalność nierejestrowana dla programisty

Kłaniam się.

Chciałem zapytać o skorzystanie z formy działalności nierejestrowanej dla programisty, a dokładnie czy w opisanej przeze mnie za chwilę sytuacji jest możliwe z niej skorzystać.

Jestem osobą, która posiada kompetencje w tworzeniu stron internetowych i programowaniu. Jednak mój zarobek miesięczny z tego tytułu bez problemu zmieściłby się w limicie narzuconym przez prawo, tj. połowa minimalnego wynagrodzenia.

Jest tylko jednak kwestia. Mianowicie nie jest to pieczenie ciast czy usługi krawieckie, więc moja usługa najczęściej może być realizowana dla firm, które z tytułu zlecenia mi stworzenia strony internetowej bądź jakiejkolwiek usługi programistycznej, same najpewniej będą oczekiwały podpisania umowy lub faktury.

Jak w takiej sytuacji wygląda możliwość powołania się na prawo o działalności nierejestrowanej? Czy pomimo zapisów prawa jej dotyczących muszę podpisywać umowę ze zleceniodawcą czy mogę powołać się na działalność nierejestrowaną i powiedzieć, że sprzedaję tę usługę w ramach tego typu działalności, więc umowa nie jest konieczna, czy może umowę powinno się przyjąć i ta będzie wtedy tylko świadectwem (dowodem) na sprzedaż usługi w ramach kontroli skarbowej, dokładnie tak, jakby była gdziekolwiek przeze mnie gromadzona informacja o wykonanych w ciągu miesiącach usług (np. dokument elektroniczny, notatka w zeszycie)? Podpisanie umowy o dzieło/zlecenie, jeśli dobrze pamiętam, podlega obowiązkowemu odprowadzeniu ubezpieczenia, więc w sytuacji świadczenia usług programistycznych w ramach działalności nierejestrowanej gryzie się z jej przeznaczeniem czyli prowadzenia takiej działalności po to, by nie było konieczne odprowadzać ubezpieczenia itp. koniecznych kosztów prowadzenia tradycyjnej działalności gospodarczej.

Jaki jest status działalności nierejestrowanej w przypadku świadczenia usługi dla firm, a nie osób prywatnej? Czy odbiorcą/klientem moich usług może być tylko osoba prywatna?

Z góry dziękuję za pomoc.
wbeatn jest off-line  
18-12-2022, 07:09  
sekStans
Użytkownik
 
Posty: 259
Domyślnie RE: Działalność nierejestrowana dla programisty

1. Każde przyjęte zlecenie wiąże się z zawarciem umowy. Nawet jak kupujesz zapałki w kiosku RUCH-u zawierasz umowę (ustnie) z sprzedawcą sprzedaży tych zapałek, u fryzjera - umowę na wykonanie usługi. Więc nie rozumiem pytania: "same najpewniej będą oczekiwały podpisania umowy". Jak chcesz komukolwiek, nawet sąsiadowi, wykonać usługę bez umowy?
"Czy pomimo zapisów prawa jej dotyczących muszę podpisywać umowę ze zleceniodawcą" - nie musisz. Wystarczy usta jak w innych typowych czynnościach. Ale możesz ustalenia ustne spisać.

"Jaki jest status działalności nierejestrowanej w przypadku świadczenia usługi dla firm, a nie osób prywatnej? Czy odbiorcą/klientem moich usług może być tylko osoba prywatna?" - wg mnie nie ma takich ograniczeń.
sekStans jest off-line  
18-12-2022, 08:23  
wbeatn
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Działalność nierejestrowana dla programisty

Cytat:
Nawet jak kupujesz zapałki w kiosku RUCH-u zawierasz umowę (ustnie) z sprzedawcą sprzedaży tych zapałek
Ja miałem potoczne rozumienie słowa "umowa" jako konieczny dokument świadczący o nawiązaniu współpracy. Oczywiście kupując zapałki w kiosku tak rozumianej umowy nie podpisuję.

Cytat:
Jak chcesz komukolwiek, nawet sąsiadowi, wykonać usługę bez umowy?
Gdzieś czytałem nt. działalności nierejestrowanej, że nie jest wymagane posiadanie tego typu dokumentów potwierdzających wykonanie usługi, a wystarczy tylko minimalna dokumentacja, zapis w jakiejkolwiek formie, że pewne usługi zostały wykonane i w jakiej kwocie. Jeśli to prawda, to w rozumieniu "umowy" jako dokumentu, raczej nie trzeba by było spisywać w sytuacji, w której sąsiadka sąsiadowi będzie gotowała odpłatnie obiady jako doświadczona kucharka.

Cytat:
nie musisz. Wystarczy usta jak w innych typowych czynnościach. Ale możesz ustalenia ustne spisać.
Cytat:
wg mnie nie ma takich ograniczeń
Dziękuję.
wbeatn jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 6) Witam Mam pytanko odnośnie takowej działalności. Otóż wykonałem pewnej osobie usługę. Wyceniłem ją na 250zł. Osoba która zapłaciła - grozi mi...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 4) Dzień dobry, mam pytanie odnośnie przychodów w działalności nierejestrowanej. W przypadku sklepu internetowego moje produkty muszę Klientom wysłać....
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 2) Szanowni forumowicze, mam możliwość działalności zarobkowej przez udzielanie korepetycji z angielskiego i wykonywania małych mebli z drewna (np...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 9) Dzień dobry, W sejmie już została podpisana ustawa o działalności nierejestrowanej. Jest to działalność, w której moje dochody nie przekraczają 1050...
§ Najlepszy rodzaj działalności dla programisty. (odpowiedzi: 0) Witam, jak w tytule można łatwo się domyślić pracuję jako programista. Podatek liniowy, księga przychodów i rozchodów. Od ponad 2 lat mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:11.