art. 286 kk - Forum Prawne

 

art. 286 kk

Zostałam podejrzana o popełnienie przestępstwa z art. 286 par. 1, rzekomo doprowadziłam do"wyłudzenia " 1500 zł od mojego pracodawcy na podstawie "lewej faktury" za wakacje. Ja tej faktury nie przedstawiłam, zrobiła to osoba trzecia, która ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze

Prawo karne wykonawcze - aktualne tematy:

  • § "Kolega" zniszczył m...
    * Z góry przepraszam za "możliwość" źle umieszczonego posta! Mianowicie, dziś na lekcjach szkolnych doszło do...
  • § Odpracowanie godzin społecznyc...
    Witam Mam dwa pytania : 1. Kurator poinformował mnie, że istnieje możliwość skrócenia wyroku odpracowania...
  • § Krajowy rejestr karny
    Witam. Właśnie mi się skończyła kara 8 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata i chciałbym się dowiedzieć kiedy...

Odpowiedz
 
26-02-2010, 13:34  
ala1212
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie art. 286 kk

Zostałam podejrzana o popełnienie przestępstwa z art. 286 par. 1, rzekomo doprowadziłam do"wyłudzenia " 1500 zł od mojego pracodawcy na podstawie "lewej faktury" za wakacje. Ja tej faktury nie przedstawiłam, zrobiła to osoba trzecia, która chcąc mi "pomóc" dołączyła ją do mojego podania o refundację, ja dowiedziałam się o wszystkim kiedy już sprawa wyszła na jaw. Osoba ta przyznaje się do swego czynu, zrobiła tak, ponieważ wiedziała, ze na podstawie moich prawdziwych faktur nie dostanę zwrotu poniesionych kosztów, ponieważ było ich kilka, z różnych miejsc, a przepisy obowiązujące w zakładzie nie pozwalały na to. Osoba ta robiła tak już kila razy,tzn przedstawiała nieprawdziwą fakturę i na tej podstawie dostawała zwrot za wakacje i nie widziała w tym nic złego. Prokurator twierdzi, że nie ma znaczenia czy ja tę fakturę przedłożyłam, czy nic mi o tym nie było wiadomo i tak jego zdaniem jestem winna, gdyż pieniądze wzięłam. Tylko, ze tak naprawdę wzięłam je w dobrej wierze, myśląc, że zostały wypłacone na podstawie moich prawdziwych faktur. Przepisów socjalnych nie znałam, pracowałam w firmie 1-szy rok, kiedy ta osoba zaniosła moje podanie, na moją prośbę, byłam na zwolnieniu lekarskim.
Dodam, ze pieniądze oddałam natychmiast jak się o wszystkim dowiedziałam. Czy prokurator ma razję i czy powinnam dobrowolnie poddać się karze? Proszę o pomoc, nie wiem co mam zrobić, nigdy nie byłam karana i nie znajdowałam się w podobnej sytuacji.
ala1212 jest off-line  
26-02-2010, 18:10  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: art. 286 kk

zawsze moga ci zarzucic dzialanie w porozumieniu wiec wybronic sie bedzie ciezko, jesli cie nie stac na prawnika to tak czy siak cie skarza
malutka26 jest off-line  
27-02-2010, 13:05  
ala1212
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: art. 286 kk

No tak, tylko, że ja w porozumieniu nie działałam i ta osoba jest w stanie powiedzieć prawdę, że zrobiła to bez mojej wiedzy i zgody. Czy to nic niczego nie zmienia?
ala1212 jest off-line  
22-06-2011, 14:51  
ala1212
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: art. 286 kk

Sprawiedliwość jednak zwycięża... czasem - postępowanie zostało umorzone, gdyż prokurator uznał, że nie popełniłam zarzucanego mi czynu. Trochę mnie to stresu kosztowało.
Jednak warto skladak prawdziwe wyjaśnienia.
Mam jednak pytanie czy umorzone postępowanie przygotowawcze (prawomocnie- minął już rok) przeciwko mojej osobie.
Konkretnie - pytam o to czy postępowanie umorzone w fazie in personam może być po upływie pól roku wznowione na mocy decyzji prokuratora nadrzędnego lub też może zostać podjęta decyzja o uchyleniu umorzenia postępowania.
Planuje podjąć prace w miejscu, gdzie obowiązauje wymóg niekaralności , nie chciałabym w przyszłości przeżyć jakiejś kolejnej niemiłej niespodzianki, spowodowaniej ponowym składaniem wyjaśnień.
ala1212 jest off-line  
22-06-2011, 22:09  
izuniaem
Stały bywalec
 
izuniaem na Forum Prawnym
 
Posty: 653
Domyślnie RE: art. 286 kk

Myślę, że możesz spać spokojnie.
izuniaem jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:02.