zamiana zastępczej kary pozbawienia wolności na zastepczą karę grzywny
Witam,mąż wyrokiem sądu z dnia 06.12.2009r został skazany na karę ograniczenia wolności 6 miesięcy za przestępstwo z art.292 par.1 oraz nałożono na niego obowiązek wykonywania nieodpłatnie kontrolowanej pracy 30 godzin przez 12 miesięcy na cele społeczne,prac tych nie wykonał.Postanowieniem sądu jakie zapadło w lipcu 2010r orzeczono wykonanie wyroku i mąż dostał do odsiedzenia 180 dni w Zakładzie Karnym,gdzie obecnie od miesiąca przebywa.Chciałabym zaznaczyć również,że mąż w chwili wydania wyroku z 06.12.2009r. nie pracował,a od marca 2010r.(przed posiedzeniem o wykonaniu wyroku)podjął pracę,był jedynym żywicielem rodziny,na utrzymaniu mniał żonę i 8 miesięczne dziecko,jednak sąd nie wziął tego pod uwagę.Przed osadzeniem męża w zakładzie karnym,mąż miał bardzo dobrze płatną pracę,teraz kiedy go nie ma pracodawca w każdej chwili może wymówić mu umowę o pracę.W związku z tym miałabym pytanie,ponieważ art.65 kodeksu karnego wykonawczego mówi o tym,że
§ 1. Jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd zamienia ją na zastępczą karę grzywny, przyjmując jeden dzień kary ograniczenia wolności za równoważny jednej stawce dziennej; sąd określa w takim wypadku wysokość jednej stawki dziennej - kierując się wskazaniami zawartymi w art. 33 § 3 Kodeksu karnego. Uchylaniem się może być również uporczywe naruszanie obowiązków, o których mowa w art. 53 § 1 i 2 niniejszego kodeksu, a także obowiązków, o których mowa w art. 34 § 2 i art. 36 § 2 Kodeksu karnego, jak również uchylanie się od dozoru.
§ 2. Jeżeli orzeczenie zastępczej kary grzywny byłoby niecelowe z uwagi na brak możliwości jej uiszczenia lub ściągnięcia w drodze egzekucji, sąd określa zastępczą karę pozbawienia wolności przyjmując, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom ograniczenia wolności
W związku z tym mam pytanie,dlaczego sąd nie zamienił mężowi tej kary na zastępczą karę grzywny,tylko od razu nakazał wykonać ten wyrok i skazać go na zastępczą karę 6 miesięcy pozbawienia wolności?Czy miał do tego prawo,nie zamieniając najpierw na karę zastępczą grzywny?Przecież mąż miałby z czego ją zapłacić,gdyż pracował i bardzo dobrze zarabiał.
Kierownik Zakładu Karnego w chwili przyjmowania męża do zakładu sam był zdziwiony,dlaczego sąd postanowił wyrok wykonać,gdyż mąż miał stałą pracę.
Mąż wystąpił z ZK z wnioskiem do Sądu,który wydał wyrok o zamianę zastępczej kary pozbawienia wolności,jednak Sąd decyzji nie zmienił i przesłał do ZK pismo.
W odpowiedzi przesłanej przez sąd w sprawie zamiany zastępczej kary pozbawienia wolności na zastępczą karę grzywny,przez sąd pisze:
Sygn.akt IIK.711/09
Sąd Rejonowy w Turku Wydział II Karny w związku z Pana pismem z dnia 28.08.2010r. informuje,iż w sprawie IIK. 711/09 został Pan osadzony w Zakładzie Karnym na mocy postanowienia tutejszego Sądu z dnia 05.07.2010r. wobec zarządzenia zastępczej kary pozbawienia wolności za niewykonaną karę ograniczenia wolności a nie niezapłaconą karę grzywny.W związku z powyższym nie ma możliwości zamiany kary zastępczej pozbawienia wolności na grzywnę.
Według mnie jest to trochę nie zrozumiałe,gdyż art.65 mówi o tym,że za uchylanie się od odbywania kary ograniczenia wolności Sąd zamienia na zastępczą karę grzywny,dopiero w razie nieściągalności Sąd zarządza wykonanie kary zastępczej pozbawienia wolności,może mi ktoś to wytłumaczyć.
Bardzo proszę o odpowiedź.
|