Kobieta odsiadująca dwa wyroki po trzy lata więzienia mimo przerw w odbywaniu kary nie skorzysta z warunkowego przedterminowego zwolnienia. Suma kar przekroczyła bowiem trzy lata.
Rozstrzygnięcie prawnych wątpliwości w sprawie Beaty G. ma duże znaczenie dla sądowej praktyki. Dotyczą one drobnych spraw karnych, w których skazani odsiadują po kilka wyroków za pospolite przestępstwa. Beata G. odbywała dwie niepodlegające łączeniu kary po trzy lata więzienia (obie kary łączne) za kradzieże. W trakcie ich odbywania korzystała z przerw, których łączny okres przekroczył rok.
W sierpniu 2005 r. złożyła wniosek do Sądu Okręgowego w Krakowie o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kar. Powołała się na art. 155 kodeksu karnego wykonawczego. Ten stanowi, że jeżeli przerwa w odbywaniu kary więzienia trwała co najmniej rok, a skazany odsiedział co najmniej sześć miesięcy, to może skorzystać z takiego dobrodziejstwa. W § 2 zastrzeżono jednak, że zasada ta nie ma zastosowania do kar powyżej trzech lat.
Sąd odmówił. - Skazana nie ma uprawnień do domagania się warunkowego przedterminowego zwolnienia, ponieważ odsiaduje dwa wyroki, których suma wynosi sześć lat - stwierdził sąd. Uznał, że niedopuszczalne jest warunkowe przedterminowe zwolnienie także wówczas, gdy skazany odbywa kolejno kilka orzeczonych kar pozbawienia wolności, których łączny wymiar przekracza trzy lata.
Skazana złożyła zażalenie. Krakowski Sąd Okręgowy nabrał w tej sprawie wątpliwości. W pytaniu skierowanym do Sądu Najwyższego podkreślał, że prawo w tej sprawie jest nieprecyzyjne, a nie ma orzeczeń SN na ten temat. SN sprawę przesądził, przyznając rację sądowi pierwszej instancji. -
Jeśli skazany odbywa dwie lub więcej niepodlegających łączeniu kar więzienia, to warunkowe zwolnienie na podstawie art. 155 k.k.w. nie jest możliwe, gdy suma tych kar przekracza trzy lata (sygn. I KZP 54/05). ...Źródło...