Art. 190 par. 1 KK - Forum Prawne

 

Art. 190 par. 1 KK

Witam Bardzo was proszę o pomoc. Otóż sprawa wygląda następująco. Po ponad 3 latach zaprzestałem spotykania się z panią [A]. Od 10 miesięcy jestem w związku z panią [B]. Wszystko było by okej gdyby nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze

Prawo karne wykonawcze - aktualne tematy:

  • § Zarzadzenie wykonania kary zas...
    Witam pisze w takiej sprawie ze przyszedl mi dzis list ze mam sie stawić na sprawe w dniu 26.02.2018r i ma to byc...
  • § Zaliczenie aresztu i odbycie k...
    Witam, w dniu 31.01.1017 zostalem zkazany na kare 10 miesiecy pozbawienia wolnosci z art 158 §1 k.k i 3 miesiecy z art...
  • § Zmiana zakładu karnego
    Witam mam pytanie. Mój narzeczony odbywa karę pozbawienia wolności 7 miesięcy. Prawie 4 m-ce odbywał karę w...

Odpowiedz
 
29-07-2011, 19:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Art. 190 par. 1 KK

Witam

Bardzo was proszę o pomoc. Otóż sprawa wygląda następująco. Po ponad 3 latach zaprzestałem spotykania się z panią [A]. Od 10 miesięcy jestem w związku z panią [B]. Wszystko było by okej gdyby nie to, że pani [A] przez pierwsze 6 miesięcy nie dawała nam spokoju. Ciągle wygadywała jakieś niestworzone rzeczy, próbowała utrudnić nam życie, zniszczyć nasz związek, ale nie udało się to jej. W końcu zaczęła używać bardziej drastycznych metod. Za każdym razem, dosłownie za każdym, a takich było może z ponad 20. Odgrażała się, że zabije moją dziewczynę, rzucała się do bicia, ciągle były jakieś przepychanki, zaczepki, nawet uderzyła mnie i moją dziewczynę butelką w głowę. A stało się tak, że zauważyłem następna z kolei szarpaninę i postanowiłem czym prędzej rozdzielić je. Więc pani [A] długo nie myśląc chwyciła butelkę i chciała uderzyć panią [B]. W związku z tym, że ja stałem pomiędzy nimi obiema zasłaniałem moją dziewczynę i oberwałem butelką w głowę, pech chciał, że butelka ześlizgnęła się i uderzyła w głowę moją dziewczynę też. Na szczęście nic poważnego się nie stało. A obdukcja niczego pewnie by nie wykazała. Bo na drugi dzień w ogóle nie było śladu po tym. Liczne wzywanie funkcjonariuszy też nic nie skutkowało. Przy policji zgrywała jaka to ona nie jest, że pożałujemy tego, że tą śliczną buźkę cyt. "rozp...." jej. Policjanci zabrali panią [A] i myśleliśmy, że nasze problemy się skończą. Ale nie. Nawet właściciel dyskoteki parokrotnie widział kto wszczyna awantury i wypraszał ją. A znajomi co chwila przychodzili i mówili, jak to się ona odgraża. Nawet na mieście jak spotykaliśmy ją to były różnego rodzaju docinki, bluzgi, obelgi, odgrażania się, zastraszenia innymi, nawet że ze mna pożądek zrobią...

Znam dobrze panią [A] i wiem jaka jest, jakie znajomości sobie wyrobiła itd. Ma przydzielony nadzór kuratora. Były liczne interwencje i nawet w sprawę wkroczył kurator sądowy. Nie wiem, ale nie znam się na stopniach kuratorskich być może coś pomyliłem ale było to tak, że jeden kurator nie dawał sobie już rady wiec sprawą zajął się kurator z wyższego rzędu. Więc opinie o niej mają i wiedzą jaka jest.
Liczne próby rozmów, czy dojście do porozumienia też nie przyniosło żadnych rezultatów. W dalszym ciągu byliśmy zrównywani z ziemia.
Postanowiliśmy, że należy z tym wszystkim skończyć, że koniec zastraszania, ciągłego odgrażania się i upokarzania.
Oddaliśmy sprawę na policję. Co prawda całe postępowanie trwało prawie dwa miesiące zanim dostaliśmy zawiadomienie o przesłaniu aktu oskarżenia przeciwko pani [A], oskarżonemu o popełnienie przestepstwa z art. 190 § kk do Sądu Rejonowego [wydział II karny]. Trwało to pewnie tak długo dlatego, że policja musiała przesłuchać, świadków i ustalić zeznania.

Od tego momentu jak ręką odjął.
W końcu przyszło zawiadomienie o tym, że danego dnia odbędzie się rozprawa. Zdziwiło mnie tylko jedno. W związku z tym że pani [A] jest nie pełnoletnia nie było jej na rozprawie z rodzicami. Stawiła się bez żadnego opiekuna.
Rozprawa trwała krótko niecałe 10 minut. Niestety ja jako świadek nie mogłem w niej uczestniczyć, dopiero przy następnej jeżeli miała by się odbyć, bądź jeśli był bym o to poproszony. Sąd ustalił, że nie będzie dalej zajmował się tą sprawą i kazał, podejrzanej oraz poszkodowanej skontaktować się z mediatorem.
Po niedługim czasie skontaktowaliśmy się panią mediator. Niestety nie mogłem uczestniczyć w tej rozmowie. Ale i tak dowiedziałem się o czym ona była Przede wszystkim pani mediator zapytała czego tak naprawdę pani [B] oczekuje od sprawy. Musiała przedstawić cała historię od początku aby wejść w setno sprawy. Pani [A] nadal na swoją nie korzyść nie skontaktowała się z panią mediator. Lada dzień zostanie wysłane "pismo do sądu o zakończonych mediacjach i wszczęciu postępowania karnego przeciwko pani [A]". Nie wiem czy dobrze to ująłem, ale na pewno zrozumiecie o co chodzi. Kolejnym problemem jaki wyniknął w między przesłuchaniem świadków, rozpoczęciem pierwszej rozprawy to było zastraszanie świadków. Wszyscy się razem się znają, wiedzą co u kogo się dzieje, wszystko o sobie wiedzą. Jedni z drugimi nie rozmawiają, są po obrażani. Inni płaczą i się boją ponownie zeznawać w sądzie bo są zastraszani. A inni to całkiem mają tą sprawę gdzieś. Dowiedziałem się, że jeżeli zeznawali już na policji to nie mogą wycofać swoich zeznań. A co jeśli nie stawią się za przewód sądowy? Dostaną doprowadzeni? Będzie grozić im kara grzywny?
Najgorsze jest to, że tak naprawdę możemy zostać z tym wszystkim sami.
Pani mediator uświadomiła nam, że będzie potrzeba adwokata i trzeba będzie się naprawdę bardzo dobrze przygotować do rozprawy.
Czy w takiej sytuacji pani [B] przysługuje adwokat z urzędu za darmo? Prawda jest taka, że nie stać nas na to.
Natomiast pani [A] jeżeli nie ma obrońcy z wyboru, to sąd może na jej wniosek, wyznaczyć obrońcę z urzędu (art. 387 § 1 kpk).
A co z moją dziewczyną? Ponieważ jako pokrzywdzona jest wiele artykułów i paragrafów odnoszących się do niej. Jak sobie dać z tym wszystkim radę? Póki co przejżałem dopiero 1/4 kpk i znalazłem trochę paragrafów odnoszących sie do mojej dziewczyny.
Czy mogę uzyskać status oskarżyciela posiłkowego? Narazie jestem świadkiem wszystkich scen które dotychczas się działy. Rozmiem, że sędzia i tak wysłuchuje obie strony postępowania, wiec jeżeli nie bede już świadkiem, a oskarżycielem posiłkowym z moją dziewczyną jak moje zeznania bedą dalej traktowane? Jako świadka?

Powiem szczerze, że przesiedziałem sporo czasu i napewno jeszcze spedzę. Póki co wyłowiłem wszystkie istotne dla mnie smaczki z KPK do art 180. Dotyczące pokrzywdzonej jak i oskarżonej. Niektóre wątpliwości zostały rozwiane, a niektóre jeszcze nie.
Bardzo proszę o pomoc, sugestie podpowiedzenie. Jak najlepiej przygotować się do rozprawy.
Dziekuje i pozdrawiam.


art. 49
§ 1. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.

§ 4. W sprawach o przestępstwa, którymi wyrządzono szkodę w mieniu instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, jeżeli nie działa organ pokrzywdzonej instytucji, prawa pokrzywdzonego mogą wykonywać organy kontroli państwowej, które w zakresie swojego działania ujawniły przestępstwo lub wystąpiły o wszczęcie postępowania.
art. 45
§ 1. Oskarżycielem publicznym przed wszystkimi sądami jest prokurator.

art. 46
W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego udział prokuratora w rozprawie jest obowiązkowy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

art. 53
W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego.

art. 54
§ 1. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
§ 2. Odstąpienie oskarżyciela publicznego od oskarżenia nie pozbawia uprawnień oskarżyciela posiłkowego.

art. 55
§ 1. W razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania w wypadku, o którym mowa w art. 330 § 2, pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu, dołączając po jednym odpisie dla każdego oskarżonego oraz dla prokuratora. Przepis art. 488 § 2 stosuje się odpowiednio. Przepisów art. 339 § 3 pkt 4 i art. 397 nie stosuje się.

§ 2. Akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata, z zachowaniem warunków określonych w art. 332 i 333 § 1; jeżeli pokrzywdzonym jest instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, akt oskarżenia może sporządzić także radca prawny.

§ 3. Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania.

§ 4. W sprawie wszczętej na podstawie aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego może brać udział również prokurator.

art. 56
§ 1. Sąd może ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych występujących w sprawie, jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Sąd orzeka, że oskarżyciel posiłkowy nie może brać udziału w postępowaniu, gdy bierze w nim już udział określona przez sąd liczba oskarżycieli.

§ 2. Sąd orzeka także, iż oskarżyciel posiłkowy nie może brać udziału w postępowaniu, jeżeli stwierdzi, że nie jest on osobą uprawnioną lub jego akt oskarżenia albo oświadczenie o przystąpieniu do postępowania zostało złożone po terminie.

§ 3. Na postanowienie sądu wydane na podstawie § 1, a także na postanowienie sądu wydane na podstawie § 2, jeżeli dotyczy oskarżyciela posiłkowego określonego w art. 54 lub art. 55 § 3 - zażalenie nie przysługuje.

§ 4. Oskarżyciel posiłkowy, który nie bierze udziału w postępowaniu z przyczyn określonych w § 1, może przedstawić sądowi na piśmie swoje stanowisko w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

art. 57
§ 1. W razie odstąpienia oskarżyciela posiłkowego od oskarżenia nie może on ponownie przyłączyć się do postępowania.

§ 2. O odstąpieniu oskarżyciela posiłkowego od oskarżenia w sprawie, w której oskarżyciel publiczny nie bierze udziału, sąd zawiadamia prokuratora. Nieprzystąpienie przez niego do oskarżenia w terminie 14 dni od doręczenia zawiadomienia powoduje umorzenie postępowania

art. 59
§ 1. Pokrzywdzony może jako oskarżyciel prywatny wnosić i popierać oskarżenie o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego.

§ 2. Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do toczącego się postępowania.

art. 62
Pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

art. 64
Prokurator, w terminie przewidzianym w art. 62, wytacza powództwo cywilne na rzecz pokrzywdzonego lub osoby, o której mowa w art. 63 § 1, albo popiera wytoczone przez pokrzywdzonego lub tę osobę powództwo, jeżeli wymaga tego interes społeczny.

§ 2. Jeżeli pozew odpowiada warunkom formalnym, a nie zachodzą okoliczności wymienione w § 1, sąd orzeka o przyjęciu powództwa cywilnego.

§ 3. Mimo przyjęcia powództwa cywilnego sąd pozostawia je bez rozpoznania, jeżeli po rozpoczęciu przewodu sądowego ujawni się okoliczność wymieniona w § 1.

§ 4. Na odmowę przyjęcia powództwa cywilnego lub na pozostawienie go bez rozpoznania na podstawie § 3 zażalenie nie przysługuje.
art. 66
Powód cywilny może dowodzić istnienia tylko tych okoliczności, na których opiera swoje roszczenie.

art. 67
§ 1. Jeżeli sąd odmówił przyjęcia powództwa cywilnego lub pozostawił je bez rozpoznania, powód cywilny może dochodzić swego roszczenia w postępowaniu cywilnym.


§ 2. Jeżeli w terminie zawitym 30 dni od daty odmowy przyjęcia lub pozostawienia powództwa cywilnego bez rozpoznania powód cywilny wniesie o przekazanie pozwu sądowi właściwemu do rozpoznawania spraw cywilnych, za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się dzień wniesienia pozwu w postępowaniu karnym.
art. 68
W razie zawieszenia postępowania sąd na żądanie powoda cywilnego przekazuje wytoczone powództwo sądowi właściwemu do rozpoznawania spraw cywilnych.
art. 69
§ 1. Jeżeli powództwo cywilne zostało zgłoszone w toku postępowania przygotowawczego, organ prowadzący postępowanie załącza pozew do akt sprawy, a postanowienie co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu sprawy z aktem oskarżenia; za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się wówczas dzień zgłoszenia powództwa.art. 75
§ 1. Oskarżony, który pozostaje na wolności, jest obowiązany stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego oraz zawiadamiać organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca swego zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, o czym należy oskarżonego uprzedzić przy pierwszym przesłuchaniu.

§ 2. W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa oskarżonego można zatrzymać go i sprowadzić przymusowo.

art. 76
Jeżeli oskarżony jest nieletni lub ubezwłasnowolniony, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą oskarżony pozostaje, może podejmować na jego korzyść wszelkie czynności procesowe, a przede wszystkim wnosić środki zaskarżenia, składać wnioski oraz ustanowić obrońcę.

art. 77
Oskarżony może mieć jednocześnie nie więcej niż trzech obrońców.

art. 78
§ 1. Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

§ 2. Sąd może cofnąć wyznaczenie obrońcy, jeżeli okaże się, że nie istnieją okoliczności, na podstawie których go wyznaczono.

art. 79
§ 1. W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli:

1) jest nieletni,
art. 87
§ 1. Strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika.

§ 2. Osoba nie będąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu.

§ 3. Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 2, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną.


art. 169
§ 1. We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu.

§ 2. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu.

art. 171
§ 1. Osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi.

§ 2. Prawo zadawania pytań mają, prócz organu przesłuchującego, strony, obrońcy, pełnomocnicy, biegli oraz podmiot określony w art. 416. Pytania zadaje się osobie przesłuchiwanej bezpośrednio, chyba że organ przesłuchujący zarządzi inaczej.

§ 3. Jeżeli osoba przesłuchiwana nie ukończyła 15 lat, czynności z jej udziałem powinny być, w miarę możliwości, przeprowadzone w obecności przedstawiciela ustawowego lub faktycznego opiekuna, chyba że dobro postępowania stoi temu na przeszkodzie.

§ 4. Nie wolno zadawać pytań sugerujących osobie przesłuchiwanej treść odpowiedzi.

§ 5. Niedopuszczalne jest:

1) wpływanie na wypowiedzi osoby przesłuchiwanej za pomocą przymusu lub groźby bezprawnej,

2) stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej albo mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem.

§ 6. Organ przesłuchujący uchyla pytania określone w § 4, jak również pytania nieistotne.

§ 7. Wyjaśnienia, zeznania oraz oświadczenia złożone w warunkach wyłączających swobodę wypowiedzi lub uzyskane wbrew zakazom wymienionym w § 5 nie mogą stanowić dowodu.

art. 175
§ 1. Oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia; może jednak bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień. O prawie tym należy go pouczyć.

§ 2. Obecny przy czynnościach dowodowych oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia co do każdego dowodu.
art. 177
§ 1. Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.

§ 1a. Przesłuchanie świadka może nastąpić przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość. W postępowaniu przed sądem w czynności bierze udział sąd, o którym mowa w art. 396 § 2; przepis art. 396 § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 2. Świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu.

inne wersje

art. 178
Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

1) obrońcy lub adwokata działającego na podstawie art. 245 § 1, co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,

2) duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi.

art. 182
§ 1. Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań.
§ 2. Prawo odmowy zeznań trwa mimo ustania małżeństwa lub przysposobienia.

§ 3. Prawo odmowy zeznań przysługuje także świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem.

art. 183
§ 1. Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

§ 2. Świadek może żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.
 
01-08-2011, 11:41  
Martuchaa
Użytkownik
 
Posty: 84
Domyślnie RE: Art. 190 par. 1 KK

możesz być tylko świadkiem oskarżycielem posiłkowym jest osoba której dotyczy bezpośrednio sprawa jest osobą pokrzywdzoną
Martuchaa jest off-line  
01-08-2011, 11:41  
Martuchaa
Użytkownik
 
Posty: 84
Domyślnie RE: Art. 190 par. 1 KK

po co kopiujesz kodeks? kazdy ma internet
Martuchaa jest off-line  
01-08-2011, 12:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art. 190 par. 1 KK

I to tylko tyle co mogę zrobić w tej sprawie??

A kodeks? Wyszukiwałem najistotniejszych paragrafów no i przy okazji też wpadło parę oczywistych. W związku z tym, że nazbierało się już ich trochę nie miałem czasu na porządkowanie i usuwanie.
 
01-08-2011, 12:56  
Martuchaa
Użytkownik
 
Posty: 84
Domyślnie RE: Art. 190 par. 1 KK

słuchaj twoje zeznania na pewno bardzo jej pomogą będzie to dowód że te wszystkie sytuacje mają miejsce
Martuchaa jest off-line  
01-08-2011, 14:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art. 190 par. 1 KK

A czy potrzebuje adwokata, czy na rozprawie koło niej zasiądzie prokurator, jako ten który broni jej praw?

Dziękuję
 
01-08-2011, 21:49  
Martuchaa
Użytkownik
 
Posty: 84
Domyślnie RE: Art. 190 par. 1 KK

prokurator występuje z oskarżenia publicznego a to będzie oskarżenie prywatne czyli będzie oskarżony pokrzywdzona i obroncy jesli takowi beda, moze miec adokata- adwokat pełni funkcję reprezentatywną wypowiada sie za klienta na pewno łatwiej z adwokatem bo to on przygotowuje linię obrony to jak przedstawi dowody itp
Martuchaa jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:54.