Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego. - Forum Prawne

 

Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego.

Dzień dobry, proszę o jakiekolwiek informacje w następującej sprawie. Potrąciłam starszą kobietę o lasce na pasach w ten sposób, że otarła się o mój bok i wpadła na moje lusterko łamiąc je. Jechałam z prędkością ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
06-03-2013, 14:36  
ejhej
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego.

Dzień dobry, proszę o jakiekolwiek informacje w następującej sprawie.

Potrąciłam starszą kobietę o lasce na pasach w ten sposób, że otarła się o mój bok i wpadła na moje lusterko łamiąc je. Jechałam z prędkością nie więcej niż 50 km/h (jak potwierdził świadek). Były dwa pasy drogi i kobieta stała na "wysepce" i z tej wysepki weszła na pasy. Świadek zeznał, że w trakcie potrącenia kobieta stała na pierwszym pasie zebry. Hamowałam na pasach.
Świadek pomógł kobiecie przejść na drugą stronę, chciałam wezwać pogotowie, ale kobieta powiedziała, że nic jej nie jest. Natomiast świadek namawiał ją by wzięła ode mnie dane w razie gdyby się źle czuła to będzie do mnie dzwonić. Powiedziałam, że nie dam danych dopóki ni zostanie przebadana przez pogotowie, i tak taka "przepychanka" trwała kilka minut i nie mogliśmy dojść do porozumienia, bo kobieta nie chciała pogotowia, a ja podać danych bez sprawdzenia czy jej nic nie jest, aż nadeszła trzecia osoba, która zapytała się czy zadzwonić po policję i zgodziliśmy się, że tak (ja i świadek).
Gdy policja przyjechała, zebrali zeznania świadka, który powiedział, że kobieta wolno szła (podpierała się laska albo kulą) i że była na pierwszym pasie zebry jak ja potrąciłam, i że ja jechałam z odpowiednią prędkością.Ja sama nic nie powiedziałam konkretnego ponieważ byłam zaszokowana, powiedziałam tylko, że nie wiem jak to się stało. Zapytali skąd wracam to odp. że z egzaminu ze studiów.
Kobietę zabrali do szpitala, okazało się że ma złamanie kości śródstopia, co prawdopodobnie oznacza leczenie powyżej 7 dni - a to już jest przestępstwo. Policjant powiedział, że nie może oskarżyć tej kobiety, że ja będę winna. Wcześniej drugi policjant tylko dodał, że tak jest jak się zamyślimy (chyba miała na myśli to, że wracam z egzaminu?) Dodam, że byłam trzeźwa.
Czy to faktycznie moja wina? Kobieta pochodzi z tego miasta w którym był wypadek, ja jestem spoza tej okolicy. A policjant bez zebrania odpowiednich informacji już założył, że ja będą winna. Moim zdaniem wina jest kobiety, bo wtargnęła na pasy (mimo, że wolno szła) - świadczy o tym nawet to, że nie czołowo w nią wjechałam, tylko bokiem ja potrąciłam. Wiem jednak, że większość takich spraw kończy się winą kierowców, czy w moim przypadku można chociaż się wybronić udowadniając współwinę tej kobiety?
Dodam, że już prawie mija miesiąc, a ja jeszcze nie zostałam wezwana na przesłuchanie (do ilu dni/miesięcy mogą mnie wezwać)?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
ejhej jest off-line  
06-03-2013, 14:40  
sixteen179
Stały bywalec
 
Posty: 1.037
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego.

Wina będzie raczej twoja. Długo trwa bo pewnie czekają na opinię biegłego lekarza.
sixteen179 jest off-line  
06-03-2013, 14:41  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.408
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego.

Takie sprawy zawsze będą dyskusyjne.
Ale dla mnie - z Twojego postu - jednoznacznie wynika, że nie zachowałaś należytej ostrożności. Piratujesz i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Przesiądź się do komunikacji miejskiej, będzie bezpieczniej i dla Ciebie, i dla innych.
uzasadnienie jest off-line  
06-03-2013, 15:18  
bikieros
Stały bywalec
 
Posty: 845
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego.

Wezwanie dostaniesz wkrótce, tak jak pisali przedmówcy, czekają na opinię lekarza biegłego. Rozprawa odbędzie się w trybie normalnym więc tam będziesz mogła dochodzić swojej niewinności, lub przynajmniej współwiny potrąconej. Poproś o wgląd do akt bo jako strona w sprawie masz do tego prawo, przeczytaj i ustal linię obrony.
bikieros jest off-line  
07-03-2013, 11:11  
ejhej
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego na pasach-udowodnienie współwiny pieszego.

1) Proszę mi jeszcze powiedzieć jak ma się zasada zachowania ostrożności przez pieszego- wg. przepisów zabrania się wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Więc czy ta Pani zachowała tą zasadę?-potrąciłam ją praktycznie na samym początku pasów (nie na środku, czy jak z nich schodziła- bo w tym przypadku byłaby moja wina oczywista z tego względu, że pieszy był już na pasach w momencie potrącenia, a w moim przypadku praktycznie w tym samym czasie znalazłyśmy się na pasach. Ja nie spodziewałam się, że ta Pani mi wejdzie na pasy, jechałam z dozwolona prędkością- czy to oznacza, że przed każdymi pasami mam stawać jak widzę pieszego(takiego przepisu przecież nie ma).
2)Druga prośba-proszę mi napisać jeśli ta Pani ma złamanie kości śródstopia to nawet gdy jej założą gips, ale nie przebywała w szpitalu 7 dni po wypadku-to zalicza się to już jako leczenie powyżej 7 dni?
3)Trzecia prośba-jeśli będę wezwana na przesłuchanie, załóżmy że hospitalizacja trwa powyżej 7 dni - to sprawa trafia do sądu? Jeśli tak to czy będę mnie ponownie wzywać na przesłuchanie? Ile może potrwać w czasie taka sprawa? Dodam, że nigdy nie byłam karana, a w tym zero mandatów, nawet za przekroczenie prędkości.
ejhej jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Potrącenie pieszego na pasach (odpowiedzi: 1) Witam, W zeszłym tygodniu spowodowałem wypadek. Może to za duże słowo, ale zjeżdżając z ronda, na pasach uderzyłem nieletnią dziewczynkę. ...
§ potrącenie pieszego na pasach (odpowiedzi: 1) Witam Proszę o pomoc w sprawie odszkodowania OC sprawcy, ponieważ nie wiem jakie są szanse na odszkodowanie. Poniżej opis sytuacji. ewentualnie czy...
§ Potrącenie pieszego z winy pieszego (odpowiedzi: 5) Witam, byłem ostatnio uczestnikiem potrącenie... Sytuacja wyglądała tak... Rano jechałem samochodem drogą po za terenem zabudowanym była 6 rano...
§ potrącenie pieszego na pasach (odpowiedzi: 1) bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: kilka miesięcy temu spowodowałem wypadek samochodowy, potrąciłem pieszego na przejściu dla pieszych,...
§ Potrącenie pieszego na pasach (odpowiedzi: 1) Witam! Potrąciłem pieszego na pasach z mojej winy. Poszkodowany ma złamane 2 żebra, utrzymuje z nim kontakt. Odwiedzam go w szpitalu. Wyszedł ze...
§ potrącenie pieszego na pasach (odpowiedzi: 2) wczoraj potrąciłem 85-letniego mężczyznę na przejściu dla pieszych. zbliżałem się do skrzyżowania na prawym pasie. ok 50 m przed skrzyżowaniem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:50.