Sprzeciw od wyroku nakazowego - Forum Prawne

 

Sprzeciw od wyroku nakazowego

Witam, jakiś czas temu doszło do zdarzenia drogowego, którego byłam sprawcą (zarysowanie lusterka przy wyprzedzaniu). Dodatkowo odjechałam z miejsca zdarzenia nie zdając sobie sprawy z tego, że coś się stało i nie przyznałam się tez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
16-07-2013, 18:32  
Agmadol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Sprzeciw od wyroku nakazowego

Witam,
jakiś czas temu doszło do zdarzenia drogowego, którego byłam sprawcą (zarysowanie lusterka przy wyprzedzaniu). Dodatkowo odjechałam z miejsca zdarzenia nie zdając sobie sprawy z tego, że coś się stało i nie przyznałam się tez do tego przed policją.
Sprawa trafiła do sądu i w trybie nakazowym zasądzono 300zł grzywny + koszty rozprawy. Chciałabym odwołać się do wysokości grzywny z racji statusu studenta, nie posiadam dochodu. Ewentualnie chciałabym poprosić o rozłożenie grzywny na raty.

W tym celu złożyłam wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku i tutaj zaczynają się schody, ponieważ w odpowiedzi otrzymałam pismo zobowiązujące mnie do wypowiedzi na piśmie czy wniosek ten jest SPRZECIWEM do wyroku nakazowego (pod rygorem uznania pisma za bezskuteczne).
1. Czy zgłosić sprzeciw? (wtedy chyba grozi mi obciążenie dalszymi kosztami rozpraw na zasadach ogólnych)
2. Czy mogę w tym momencie zgłosić sprzeciw dotyczący jedynie wysokości grzywny nie unieważniając tym samym części dotyczącej mojej winy?
3. Czy odpisać, że to nie sprzeciw i czekać cierpliwie na uzasadnienie i wtedy złożyć apelację do wysokości wyroku? (a może wtedy całość wyroku się uprawomocni i już nie będę miała wpływu na wysokość kary?)
4. Czy jest w ogóle sens poważać wysokość wyroku? Nie znam wysokości grzywn, które mogą mi grozić i czy odwołanie w tym wypadku nie zadziała na moją niekorzyść?

Proszę o pomoc, bo jak widać, mam mętlik w głowie i w ogóle się na tym nie znam.

Pozdrawiam
Agmadol jest off-line  
16-07-2013, 18:38  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.541
Domyślnie RE: Sprzeciw od wyroku nakazowego

Za to wykroczenie maksymalnie grozi ci grzywna do 5 000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów. Grzywnę można odpracować społecznie.

Art. 24 kodeksu wykroczeń

§ 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Jeżeli za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wymierzono karę aresztu, orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że orzeczenie grzywny nie byłoby celowe.
§ 3. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
askirkov jest off-line  
16-07-2013, 19:13  
Agmadol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprzeciw od wyroku nakazowego

Wobec powyższego 300 zł to niewiele.. ale jeśli dodać do tego odszkodowanie, o które zapewne wystąpi później ta osoba to robi się dość nieciekawie.

Czy jakakolwiek ugoda ma tutaj sens i ma wpływ na wycofanie sprawy z sądu, biorąc pod uwagę fakt, że sprawa trafiła tam z inicjatywy policji, nie poszkodowanej?
Agmadol jest off-line  
16-07-2013, 20:19  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.541
Domyślnie RE: Sprzeciw od wyroku nakazowego

Jeśli chodzi o art. 86 kodeksu wykroczeń, to jest to wykroczenie ścigane z urzędu i nie można wycofać sprawy.
askirkov jest off-line  
16-07-2013, 20:44  
Agmadol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprzeciw od wyroku nakazowego

Dziękuję za odpowiedzi.
Agmadol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzeciw od wyroku nakazowego (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę was o pomoc. Czy w razie złożenia sprzeciwu od wyroku nakazowego orzekającego m.in. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i co za...
§ sprzeciw od wyroku nakazowego (odpowiedzi: 1) witam wniosłem sprzeciw do wyroku nakazowego i co? cisza... żadnej odp w tej sprawie i tu moje pytanie czy jest jakaś rama czasowa w jakiej powinni...
§ Sprzeciw od wyroku nakazowego (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. W ostatni czwartek doręczony został wyrok nakazowy, w którym oskarżonego uznaje się winnym zarzucanego mu czynu i wymierza się temu...
§ Sprzeciw do wyroku nakazowego (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tej stronie. Piszę z prośbą o radę gdyż dostałem wyrok nakazowy na podstawie art.97 kw w zw. z...
§ Sprzeciw od wyroku nakazowego (odpowiedzi: 3) Wyrokiem nakazowym sądu grodzkiego zostałam ukarana grzywną za niedopełnienie obowiązku utrzymania porządku na terenie działki. W uzasadnieniu...
§ Sprzeciw od wyroku nakazowego (odpowiedzi: 7) Witam Dostałem wyrok nakazowy lecz niezgadzam się z nim jak napisać sprzeciw jeśli chciałbym włączyc do rozprawy zeznania nowych świadków? Uważam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:24.