Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany - Forum Prawne

 

Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany

Witam! Jakiś czas temu 'przyłapano' mnie na posiadaniu 0,2g 'suszu ziela konopii innych niż włókniste...", zostałem aresztowany a następnie na wniosek prokuratora zwolniony po 24h. Prokurator po rozpoznaniu sprawy oraz na moją świadomą prośbę od ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze

Prawo karne wykonawcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
02-09-2013, 18:12  
mrballbreaker
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany

Witam!
Jakiś czas temu 'przyłapano' mnie na posiadaniu 0,2g 'suszu ziela konopii innych niż włókniste...", zostałem aresztowany a następnie na wniosek prokuratora zwolniony po 24h.
Prokurator po rozpoznaniu sprawy oraz na moją świadomą prośbę od razu złożył do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania "ze względu na znikomą skalę i szkodliwość społeczną czynu oraz moją niekaralność, nienaganną postawę i sytuację osobistą.", pod warunkiem przebycia rocznego okresu próby i wpłaty 200zł na określoną organizację charytatywną.
Po pewnym czasie jednak otrzymałem wezwanie na "posiedzenie Sądu w sprawie warunkowego umorzenia postępowania", na którym z jednej strony stawiennictwo w roli oskarżonego jest opisane jako obowiązkowe, a z drugiej "niestawienie się oznacza brak sprzeciwu wobec umorzenia postępowania".
Po przesłuchaniu mówiono mi, w wolnym tłumaczeniu, że od teraz będę już miał spokój i reszta procedur dopełni się zaocznie, stąd moje pytanie:

1)
Czy grozi mi coś jeśli nie stawię się na tym posiedzeniu, np. czy Prokurator może w takiej sytuacji zmienić zdanie i wnieść o ukaranie mnie? Czy moja [nie]obecność może mieć wpływ na decyzję Sądu w tej sprawie?
Mieszkam daleko poza miejscem posiedzenia, więc jeśli jest to tylko 'wyprawa po świstek' to wolałbym tego po prostu uniknąć.
2)
W mojej sytuacji, jeżeli teraz zostanę rutynowo zatrzymany przez Policję, wcześniej będąc 'oskarżonym w sprawie o narkotyki', to czy może mnie spotkać przez to 'niespodzianka' w postaci rewizji osobistej, czy nikt na bieżąco nie operuje takimi danymi/nie ma ku temu podstaw?

Bardzo proszę o pomoc przede wszystkim kogoś kto był w podobnej sytuacji, oraz każdego zdolnego udzielić rzetelnej informacji.
mrballbreaker jest off-line  
02-09-2013, 18:27  
djkicia89
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany

Zwróć się do Wolnych Konopii, Oni Ci pomogą
djkicia89 jest off-line  
02-09-2013, 19:32  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 17.704
Domyślnie RE: Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany

Skoro stawiennictwo jest obowiązkowe, to należy się stawić. Sądowi się nie odmawia.
askirkov jest off-line  
03-09-2013, 11:33  
mrballbreaker
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany

A orientuje się może ktoś, czy jeśli teraz złożę wniosek o umorzenie [nie warunkowe umorzenie] postępowania przeciwko mnie do Sądu i Prokuratury może odnieść to jakiś skutek, czy jest na to za późno [zatrzymanie miało miejsce 2,5 miesiąca temu, posiedzenie ustalono na za dwa tygodnie]? Chcę to zrobić z uwagi na to, że wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009r.:

„Dysponowanie środkiem odurzającym (lub substancją psychotropową) związane z zażywaniem go lub chęcią niezwłocznego zażycia przez osobę dysponującą nim, nie jest posiadaniem tego środka (lub substancji) w rozumieniu art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.”

A okoliczności mojej sprawy są dokładnie takie, więc dlaczego mam się godzić na 'warunkowe umorzenie' skoro w świetle prawa jestem niewinny, gdyż nie udowodniono mi komercyjnego charakteru posiadania narkotyku?
Czy odpowiednie wnioski mogę przedstawić na posiedzeniu?
mrballbreaker jest off-line  
03-09-2013, 19:59  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.778
Domyślnie RE: Warunkowe umorzenie postępowania posiadanie marihuany

Masz prawo nie zgodzić się na warunkowe umorzenie postępowania - wówczas sprawa trafi na rozprawę, gdzie będą mogły być przeprowadzone dowody z pełnym wykorzystaniem tzw. "zasady bezpośredniości dowodów" (tzn. będzie można przesłuchać na sali rozpraw świadków, sprowadzać nowe dowody itd.)

Możesz złożyć wnioski związane ze zmianą Twojego stanowiska na najbliższym posiedzeniu Sądu.

Sąd wnioski oceni i rozstrzygnie co dalej.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umorzenie postępowania karnego (posiadanie marihuany 0.5g) (odpowiedzi: 20) Witam. Dziś zostałem zatrzymany za posiadanie 0.5g(sądzę, że było tam trochę mniej). Nigdy nie miałem żadnego problemu z prawem, jestem uczniem...
§ Warunkowe umorzenie postępowania (odpowiedzi: 2) Witam Chciałbym się dowiedzieć czy po upływie okresu warunkowego (we wrześniu dwa lata temu sąd warunkowo umorzył moje postępowanie za posiadanie...
§ Umorzenie przed wszczęciem postępowania przygotowawczego a warunkowe umorzenie postęp (odpowiedzi: 10) Witam Mam problem ponieważ w 2004 roku mając 16 lat złamałem prawo. Wówczas odbyła się tylko jedna rozprawa przed sądem dla nieletnich. O ile...
§ Postępowanie i wniosek o warunkowe umorzenie postępowania (odpowiedzi: 11) W jaki sposób można pisemnie odpowiedzieć na wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania, tak aby doprowadzić do merytorycznego...
§ Warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o niewielką ilość marihuany (odpowiedzi: 6) Witam. Mam 17 lat i jakieś 2 miesiące temu zostałem złapany z 0,4 g marihuany przy sobie. Na przesłuchaniu przyznałem się do winy, ale nie zostałem...
§ Posiadanie marihuany, dobrowolene poddanie sie karze, warunkowe umorzenie postepowani (odpowiedzi: 1) Wiatam, Przedstawie w skrocie moja sytuacje. Dwa miesiace temu zostalem oksarzony o posiadanie marihuany (o,38g), przedstawiono mi zarzutu z art.62...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:19.