List gończy a wyrobienie dowodu osobistego - Forum Prawne

 

List gończy a wyrobienie dowodu osobistego 3

Cytat: Napisał/a Syphar I skończy się na udzieleniu ustnego upomnienia (co także jest odpowiedzialnością dyscyplinarną) - nie szkoda papieru? Poważnie to piszesz? Cytat: Napisał/a Yellowstone2012 Zaczynam pisać właśnie skargi na wszystkich tych urzędników, którzy dzwonili ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
10-01-2016, 22:34  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a Syphar Zobacz post
I skończy się na udzieleniu ustnego upomnienia (co także jest odpowiedzialnością dyscyplinarną) - nie szkoda papieru?
Poważnie to piszesz?

Cytat:
Napisał/a Yellowstone2012 Zobacz post
Zaczynam pisać właśnie skargi na wszystkich tych urzędników, którzy dzwonili po policję w moim wypadku do wszystkich możliwych osób i instytucji począwszy od ich przełożonych skończywszy na ministerstwach.
Pisz. Urzędnik odpisze, że po prostu rozpoznał cię jako poszukiwanego przestępcę. Albo twoja gęba mu nie odpowiadała i zadzwonił do policjantów zapytać czy osoba o takich danych nie jest poszukiwana. Na co się chcesz skarżyć?

Cytat:
Napisał/a samotny_czlowiek Zobacz post
A zresztą, gdyby przyjrzeć się dokładnie wypowiedzi autorki tematu to napisała, że nie tyle uciekają przed karą
Nie uciekają a co robią?
Od popełnienia przestępstwa do uprawomocnienia się wyroku oraz wskazania terminu i miejsca stawienia się do odbycia kary mija zwykle tyle czasu, że można zarobić fortunę i fortunę stracić. Tyle tylko, że trzeba o tym myśleć. Od razu a nie w momencie, kiedy listonosz przynosi bilet. I nie jest to bilet do kina a wezwanie do stawienia się do odbycia kary pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo.
Człowieku - porównujesz kogoś niewinnie ściganego (to się zdarza i będzie się zdarzać) z kimś, kto ma prawomocny wyrok do odbycia, miał się stawić i teraz się tchórzliwie ukrywa. Bo nagle sobie uświadomił, że to nie jest zabawa w piaskownicy, nikt o nim nie zapomni i za przestępstwo trzeba karę odbyć.
forg jest off-line  
10-01-2016, 22:43  
Yellowstone2012
Użytkownik
 
Posty: 166
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Wątpię, że RPO upomni urzędników ustnie. W ministerstwach na pewno przeprowadzą swoje wewnętrzne dochodzenie. Będę musiał ze 100 zł. dołożyć na listy polecone, ale zrobię to z przyjemnością.

Tylko w urzędzie miasta sytuacja taka, że urzędniczki dzwoniły po policję, bo rzekomo jestem poszukiwany miała miejsce 4 razy !
Za drugim razem już wiedziałem, że karzą mi czekać, bo dzwonią po policję, a ja tłumaczyłem tym urzędniczkom, że jak mają zamiar dzwonić po policję to niech się zastanowią dwa razy, bo taka sytuacja już miała miejsce. Na nic moje tłumaczenia. Trzeci i czwarty raz w tym samym urzędzie znowu to samo czułem się prześladowany. Jedynie Pani w wydziale komunikacja pokazała mi pismo od Policji, że jak się pojawię u nich w urzędzie to ma po nich zadzwonić i żebym sobie najpierw to wyjaśnił. A zgodnie z tym pismem byłem poszukiwany od sierpnia 2007 gdzie ja w tym czasie od pół roku odbywałem już kare pozbawienia wolności. Mało tego na odbycie tej kary stawiłem się sam w wyznaczonym terminie.
Yellowstone2012 jest off-line  
10-01-2016, 22:51  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

No ale jeśli miały informację, że jesteś poszukiwany (od kogokolwiek) to nie robiły tego jako urzędniczki, nie ma problemu, jako osoby prywatne też mogły.

No ale dobra, dzwoniły i co Ci to przeszkadzało? Odbierasz dokument (bo nie wydać nie ma podstaw) i wychodzisz.
Syphar jest off-line  
10-01-2016, 22:59  
Yellowstone2012
Użytkownik
 
Posty: 166
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

I przyjeżdżała policja i mówiła : Pani X.Y - tak. Ma Pan jakiś dokument ?- Mam (albo czekałem właśnie na odbiór) - Jest Pan poszukiwany - Nie jestem poszukiwany. I zaczynała się rozmowa jak w Monty Phytonie. W końcu z telefonów dzwonili na komendę, podawali mój pesel, przepraszali i sobie jechali. Następny raz było podobnie, z tym, że powiedziałem im, że to jakaś paranoja a oni mi wyjaśnili, że to dzwonią urzędniczki, bo maja taki obowiązek, ja ich prosiłem, żeby to jakoś załatwić. Trzeci i czwarty raz tak samo.
Jestem na 100% przekonany, że jak pójdę kolejny raz do tego urzędu sytuacja się powtórzy.
I teraz nie wiem czy brać ze sobą z 10 światków, ukryte kamery, czy prosić o wsparcie radio gazetę czy telewizję, bo po prostu boje się chodzić do tego urzędu i czuję się prześladowany.
Yellowstone2012 jest off-line  
10-01-2016, 23:13  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

No to faktycznie sprawa jest dziwna i już moim zdaniem pod skargę się kwalifikuje, tylko, że na tego, kto nie usunął informacji o Twoim poszukiwaniu. Ale po kolei. Na razie napisz do komendanta jednostki, która Cię rzekomo "poszukuje", żądanie poinformowania urzędu, że nie jesteś już osobą poszukiwaną, polecony za potwierdzeniem odbioru. W piśmie zaznacz, że chcesz zostać poinformowany, jakie działania zostały podjęte w tej sprawie. I czekaj. Termin ustawowy zdaje się 30 dni na odpowiedź mają od daty odbioru.
Syphar jest off-line  
11-01-2016, 21:44  
inp2007
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

ludzie słowa klucze :mój brat>uciekł z więzienia>list gończy>był w urzędzie>złożył wniosek>odebrał dowód>wyjechał za granicę
inp2007 jest off-line  
13-01-2016, 14:17  
olunia_666
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Czyli tak naprawdę nie wiadomo czy urzędnicy mają dostęp do takich informacji, a jeśli mają, to czy nie jest to jedynie informacja lokalna, od lokalnej miejskiej policji.
Yellowstone2012 - swój dowód wyrabiales w w swojej rodzinnej miejscowości?
inp2007 - Twój brat wyrabial dowód osobisty w jakimkolwiek urzędzie, czy w urzędzie swojego zameldowania?

forg - skoro nam w tym poście nie pomagasz, to chociaż nie przeszkadzaj. Zamiast konstruktywnie zastanawiać się nad problemem, dyskutujemy niepotrzebnie nad tym, czy to jest moralne czy nie.
Skoro nigdy nie dostałeś takiego "biletu" to nie wiesz o czym piszesz. Nie wiesz jak to jest, jak przez jeden głupi wybryk w młodości, czlowiekowi wali się całe terazniejsze i przyszłe życie, plany na przyszłość, marzenia.

Oczywiście nie da się uniknąć nieuniknionego, kiedyś mój chlopak będzie musiał zapłacić za swoje błędy. Ale póki jeszcze jest na wolności, warto pozalatwiac swoje sprawy, próbować oszczedzac by później, po odbytej karze, wrócić bez problemu do normalnego życia.

Nie chcemy wyjeżdżać z kraju na zawsze, nie chcemy palić za sobą mostów. Jeżeli znalazła się możliwość zarobku za granicą to aż żal z tego nie skorzystać. Ale dowód potrzebny jest nie tylko do wyjazdu. Bez niego nie można normalnie żyć, pracować, korzystac z pomocy medycznej itp. A wiem, że osoby poszukiwane listem gończym często pozbawione są możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Oczywiście forg zwróci uwagę na to, że tacy ludzie nie mają prawa normalnie funkcjonować, ponieważ muszą odbyć swoją karę. Lecz nie każdy poszukiwany ścigany jest za przestępstwo. W Polsce kara tymczasowego aresztu i procedura listu gończego jest zdecydowanie nadużywana, na co zwrócił uwagę RPO oraz ETPCz w Strasburgu.

Niedawno byłam świadkiem przestępstwa i musiałam zlozyc zeznania na komendzie w char. świadka. Panowie policjanci nie dość że dzwonili do mnie na zły nr to jeszcze nie wiedzieli sami na której komendzie mnie przesłuchać. Przez to zamieszanie o mało nie doszło do tego, że poszukiwaliby mnie listem gończym, przymusowo aresztujac, bym złożyła zeznania jako świadek zdarzenia.
olunia_666 jest off-line  
13-01-2016, 14:40  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a olunia_666 Zobacz post
Skoro nigdy nie dostałeś takiego "biletu" to nie wiesz o czym piszesz. Nie wiesz jak to jest,
Ale dlaczego mam wiedzieć "jak to jest"? Wystarczy, że wychowano mnie tak, że nigdy nie popełniłem takiego błędu w młodości, który skutkowałby skazaniem mnie za przestępstwo.

Cytat:
Napisał/a olunia_666 Zobacz post
Oczywiście forg zwróci uwagę na to, że tacy ludzie nie mają prawa normalnie funkcjonować, ponieważ muszą odbyć swoją karę.
Oczywiście, że maja prawo. Oraz obowiązek rozliczenia się z przeszłością. Nie poprzez uciekanie, ukrywanie się. Jest coś takiego jak instytucja odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności, jest zwykle czas, by się do odbycia kary przygotować.

Cytat:
Napisał/a olunia_666 Zobacz post
Lecz nie każdy poszukiwany ścigany jest za przestępstwo.
Nasz bohater popełnił przestępstwo.

I teraz zapytam - czemu ma służyć ta dyskusja? Przecież jednoznacznie ustalono już, że przestępca odbierając dowód - lub składając wniosek - może trafić za kraty. Czego jeszcze oczekujesz?
forg jest off-line  
13-01-2016, 17:02  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

@olunia_666: ignoruj tego zarozumialca po prostu bo szkoda zdrowia. Specjalnie tu siedzi, żeby rozwalić temat, a tak naprawdę nic nie wnosi do niego od kilku stron i zajmuje się głupkowatym moralizowaniem i opowiadaniem jak wspaniale go rodzice wychowali. Moim zdaniem on dalej u tych rodziców na garnuszku siedzi i życia nie zna. Aż dziwne, że moderacja nie interweniuje widząc takie pseudo mądrości i pisanie nie na temat. To jeden z takich co to na kompie żadnego filmu ściągniętego nigdy nie miał, a muzyki słucha tylko i wyłącznie z płyt kupionych w sklepie po 60zł, zawsze kasuje bilety w autobusie, regularnie pisze donosy do urzędu skarbowego i ogólnie jest bardzo przykładnym obywatelem, któremu my, zwyrodnialcy wszelkiej maści i gorszy sort ludzi, powinniśmy zazdrościć i wzorować się na nim. Nie wiem skąd się tacy ludzie biorą, ale są to z pewnością m.in. rażące błędy wychowawcze.

Ja się z tobą zgadzam w każdym zdaniu i popieram i drążę temat od paru dni. Czyli właściwie nie wiemy jednego - czy urzędnicy w UM mają lokalne listy poszukiwanych, np. podsuwane okresowo przez policjantów z prośbą, żeby na nie zerkać i dać cynk w razie czego, czy też są to ogólnopolskie wykazy regularnie aktualizowane, dostępne nawet w formie elektronicznej (bo na logikę tak byłoby przecież najprościej).

Tak na oko wydaje mi się, że nie są w stanie każdego sprawdzać. Prawdopodobnie wydawane jest dużo dokumentów codziennie i to byłoby okropne spowolnienie pracy bo przecież nie tylko nazwisko ma się zgadzać ale i pozostałe dane i ktoś musiałby siedzieć i przeglądać to wszystko. Ale to jest chyba jak ruska ruletka...

W kontekście wypowiedzi inp2007 przydałaby się też informacja kiedy to było bo każdy rok przynosi jakieś zmiany w systemach i zasadach pracy urzędów. Także niezależnie od tego ile przykładów "sukcesu" zostanie podanych to właściwie one o niczym nie świadczą i nie dają żadnej pewności.

No chyba, że jednoznacznie się okaże, że to jednak dana jednostka policji daje znać w lokalnym UM i nigdzie więcej się to nie rozchodzi oraz, że urzędnik może ale nie ma obowiązku pilnować tych list i jak kogoś przegapi to włos mu z głowy nie spadnie, więc jak się nudzą lub coś im podpada w kontakcie z petentem to wtedy zerkają tylko.

Gwarancji spokoju nie daje także, niestety, wyjazd za granicę. Chyba, że do pracy na czarno, mieszkania bez meldunku, bez kontaktu z tamtejszymi urzędami, itd. Bo wyczytałem, że Polska to kraj, który nadużywa ENA i aż 50% wszystkich listów europejskich pochodzi z Polski obecnie. Wystawiają je na prawo i lewo zalewając system bzdurnymi poszukiwaniami, czasem nawet niezgodnymi z przepisami europejskimi jak w przypadku, gdy poszukiwano ENA kogoś do odsiadki 4 m-cy (a można od 6 m-cy). W efekcie wychodzi na to, że za granicą ryzyko wpadki jest, coraz częściej, większe.
samotny_czlowiek jest off-line  
13-01-2016, 17:30  
a57f4d
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a samotny_czlowiek Zobacz post
Czyli właściwie nie wiemy jednego - czy urzędnicy w UM mają lokalne listy poszukiwanych, np. podsuwane okresowo przez policjantów z prośbą, żeby na nie zerkać i dać cynk w razie czego, czy też są to ogólnopolskie wykazy regularnie aktualizowane, dostępne nawet w formie elektronicznej (bo na logikę tak byłoby przecież najprościej).
to jest akurat najgłupszy sposób rozwiązania sprawy.
W każdym razie - gdyby ktoś to wdrażał to przecież te dowody są fizycznie produkowane w Centrum Personalizacji Dokumentów, wystarczy się zapiąć na przepływ między urzędami a CPD lub żeby CPD podsyłało policji codziennie batch do sprawdzenia w bazie osób poszukiwanych. I wiadomo kto poszukiwany gdzie wystąpił o dokument i gdzie się pojawi go odebrać.
Projekt na poziomie studenta na pierwszym roku.
a57f4d jest off-line  
13-01-2016, 17:39  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Ja o tym wiem. Gdybym ja te systemy budował to nie tylko takie atrakcje byłyby na porządku dziennym. Ale są jakieś powody dla których systemy te nie są aż tak połączone i próbujemy ustalić jak to dokładnie wygląda. Bo niby nie są, a jednak ludzie wpadają od czasu do czasu i jakiejś większej logiki nie udało się w tym dopatrzyć, póki co.
samotny_czlowiek jest off-line  
16-01-2016, 20:15  
inp2007
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

mój brat wyrabiał dowód w rodzinnym mieście gdzie jest zameldowany wniosek złożył w grudniu 2015 i odebrał dowód w styczniu 2016 z prawem jazdy było to samo aczkolwiek z prawem jazdy jest łatwiej bo można upoważnić osobę do odbioru

[QUOTE=forg;3530890]Ale dlaczego mam wiedzieć "jak to jest"? Wystarczy, że wychowano mnie tak, że nigdy nie popełniłem takiego błędu w młodości, który skutkowałby skazaniem mnie za przestępstwo.


Słuchaj nie ważne jak jesteś wychowany. Chwila nieuwagi i trafiasz na ciupagi(aś w-wa białołęka) do więzienia może trafić każdy nawet przez przypadek: potrącisz kogoś, nieudzielisz pomocy, zrobisz coś głupiego po alkoholu, ktoś Cię pomówi itp.
Pamiętaj o tym. Bo Ty też Możesz stać się Jednym z osadzonych i nie wyrzekaj się więzienia bo los bywa nieprzewidywalny
inp2007 jest off-line  
16-01-2016, 22:08  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a inp2007 Zobacz post
Chwila nieuwagi i trafiasz na ciupagi(aś w-wa białołęka) do więzienia może trafić każdy nawet przez przypadek: potrącisz kogoś, nieudzielisz pomocy, zrobisz coś głupiego po alkoholu, ktoś Cię pomówi itp.
Ale bzdury. Potrącenie z własnej winy - bez komentarza. Nieudzielenie pomocy - też nie ma o czym gadać, ale nie spotkałem jeszcze kogoś, kto odbywał za to karę pozbawienia wolności. Alkohol - pić trzeba umieć. Ja umiem. Ostatnie - trzeba mieć odpowiednich znajomych.
Jak to jest, że są ludzie, którzy nigdy w więzieniu nie byli?
forg jest off-line  
08-02-2016, 17:58  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Nadal idziesz w zaparte, @forg. Ciężko się rozmawia z takimi jak ty i uwierz mi, że ja też potrafię w takim stylu odbijać piłeczkę. Ale tu chodzi o szczerość, której ci brakuje lub życia nie znasz po prostu bo nigdy nie żyłeś tak naprawdę tylko, moim zdaniem, od dziecka prowadzony jesteś za rączkę - znam paru takich - wszystko załatwione, podane pod nosek i w takim stylu brniesz sobie zadowolony z siebie i nic nie rozumiejący z rzeczywistości i prozy życia. Nigdy nie musiałeś kombinować, żeby przeżyć, zawsze miałeś gdzie mieszkać i co zjeść, zapewne nie spałeś też na betonie z czyjejś winy. Gadałbyś inaczej gdybyś trochę życia poznał.

Taki losowy przykład: student 3 roku z Poznania, dobry chłopak, wybrał się z kolegami do pubu w weekend. Wypili parę piwek, wyszli. Przechodząc obok jakiejś ławki zostali zaczepieni przez innych amatorów piwa. Doszło do wymiany zdań, przepychanki, a w końcu bójki. No i dobry chłopak zamachnął się, podbity, kawałkiem szkła. Chciał "wroga" postraszyć, a niechcący wbił mu to szkło w tętnicę szyjną i zabił człowieka. Dostał 15 lat za zabójstwo i siedzi. Życie zmarnowane, matka na prochach od tego czasu.

Kryminalista wg. ciebie, co? Marny śmieć, który zasłużył na swój los?
samotny_czlowiek jest off-line  
09-02-2016, 04:39  
Syphar
Zbanowany
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

@samotny_czlowiek wg. obecnych przepisów - spokojnie podejdzie pod obronę konieczną.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ile czasu na wyrobienie dowodu osobistego? (odpowiedzi: 6) Tak jak w temacie. 18 skonczylem 6 kwietnia.
§ Wyrobienie nowego dowodu osobistego (odpowiedzi: 1) Mieszkam w Wilekiej Brytnai juz od 2005 roku. Pare lat temu ukradziono mi dowod osobisty i nie moglam zlgosic kradziez na policji powiewaz panowie na...
§ Wyrobienie paszportu bez dowodu osobistego (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich serdecznie. Mam następujące pytanie... Czy można wyrobić paszport bez dowodu osobistego? ponieważ skradziono mi wszystkie dokumenty...
§ Szybsze wyrobienie dowodu osobistego (odpowiedzi: 6) Sprawa ma sie nastepująco . Urodziłem sie w Łodzi . Potrzebny mi jest dowód na 13 czerwca 2011r. Mieszkam w Skierniewicach . Jest jakaś możliwość bby...
§ Pilne wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu. (odpowiedzi: 5) Cześć. Nie wiem czy do dobrego podrozdziału kieruję swoją prośbę ale niestety nie wiem gdzie ją zamieścić, jestem nowy. Mam pilną prośbę. Moja...
§ Ponowne wyrobienie dowodu osobistego (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem. Za kilka dni skończę 18 lat. Przez 1 rok miałem "dowód tymczasowy", ważny do 2014 r. Właśnie dzisiaj niestety mi się złamał i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:48.