List gończy a wyrobienie dowodu osobistego - Forum Prawne

 

List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Witam, razem z moim chłopakiem borykamy się z takim problemem. Chłopak poszukiwany jest listem gończym w celu odbycia kary 1 roku pozbawienia wolnosci. Nie posiada dowodu osobistego, a planujemy wyjazd za granicę na parę miesięcy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
30-12-2015, 12:14  
olunia_666
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Witam, razem z moim chłopakiem borykamy się z takim problemem. Chłopak poszukiwany jest listem gończym w celu odbycia kary 1 roku pozbawienia wolnosci. Nie posiada dowodu osobistego, a planujemy wyjazd za granicę na parę miesięcy żeby odłożyć trochę pieniędzy i wykorzystać je do rozwiązania problemu razem z adwokatem.

Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie. Czy wyrobienie dowodu osobistego wiąże się z ryzykiem zatrzymania przez Policję? Jeżeli dowód będzie wyrabiany nie w tej miejscowości, w której poszukują listem gończym mojego chłopaka, czy unikniemy zdemaskowania?

Po unowoczesnieniu systemów informacyjnych w urzędach miejskich jestem ciekawa czy urzędnicy mają dostęp do takich informacji jak karalność itp.

I kolejne pytanie. Przekraczanie granicy. Czy bez ENA straż graniczna ma prawo zatrzymać mojego chłopaka przy próbie wyjazdu z kraju?

Pozdrawiam, Ola.
olunia_666 jest off-line  
30-12-2015, 12:51  
ZbigTan
Stały bywalec
 
Posty: 5.809
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a olunia_666 Zobacz post
Czy wyrobienie dowodu osobistego wiąże się z ryzykiem zatrzymania przez Policję?
Niestety nie wiąże się to z takim ryzykiem, a szkoda.
Cytat:
Napisał/a olunia_666 Zobacz post
Czy bez ENA straż graniczna ma prawo zatrzymać mojego chłopaka przy próbie wyjazdu z kraju?
A tutaj owszem, ma takie prawo.
ZbigTan jest off-line  
30-12-2015, 13:26  
DamisVegas
Stały bywalec
 
Posty: 683
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Czy warto uciekać od jednego roku? Przy osobistym stawieniu się do jednostki penitencjarnej oraz pozniejszym wzorowym zachowaniu itp jest duża szansa że chłopak wyjdzie po połowie kary, tj. Pół roku. Czas szybko zleci i będzie z głowy. W ogóle dziwię się ze Ty jako dziewczyna nic z tym nie robisz tylko twierdzisz ze ucieczka będzie lepsza. Warto na każdym kroku się oglądać czy policji nie ma? Brak kontaktu z rodziną. Zastanówcie się dobrze Ale prędzej czy później i tak go znajdą w najmniej oczekiwanym dla Was momencie, dlatego lepiej 'odbebnic' i zacząć żyć na nowo niż dalej w to brnąć.
DamisVegas jest off-line  
30-12-2015, 15:41  
olunia_666
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Oczywiście, zdajemy sobie z tego sprawę, że dużo ryzykujemy. Ale robimy to po to, by później, kiedy chłopak już zgłosi się na Policję, nie zaczynać życia od nowa, mieć odłożone parę groszy i nie martwić się o przyszłość.
Liczymy też na zamianę kary na dozór elektroniczny. Ale do tego potrzebujemy pomocy prawnika, a jak wiadomo to kosztuje.

Czyli rozumiem że wyrobienie dowodu nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, tak?
olunia_666 jest off-line  
30-12-2015, 16:08  
DamisVegas
Stały bywalec
 
Posty: 683
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Nie wiąże.
A z tym dozorem to żebyście się nie przeliczyli. I niech nie zgłasza się sam na policję tylko bezpośrednio do ZK. Wtedy napiszą mu ze stawił się osobiście a jak policja go zawiezie to będzie 'doprowadzony'. Przy wokandach to też ma znaczenie.
DamisVegas jest off-line  
07-01-2016, 05:29  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Czy na 200% można spokojnie i bez obaw o zatrzymanie przez policję w UM wyrobić dowód osobisty? Mam duże wątpliwości. W necie jest sporo uwag na ten temat. Znalazłem nawet przykład zatrzymania kogoś poszukiwanego (Łódź) właśnie w momencie załatwiania zwykłej sprawy urzędowej i było tam wyraźnie napisane, że urzędnicy dali cynk policji, która natychmiast przyjechała i zgarnęła bardzo zaskoczonego interesanta.

Według informacji do których się dokopałem, urzędnicy w urzędzie miasta mają ponoć dostęp do jakiegoś wykazu osób poszukiwanych i sprawdzają nazwiska. Czyli w efekcie można mieć niezły problem już przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego lub przy stawieniu się po jego odbiór. To samo z paszportem zapewne?

Nie jestem prawnikiem ani urzędnikiem i pewności nie mam. Ale prosiłbym bardzo, żeby ktoś napisał jak to naprawdę jest i jakoś szerzej rozwinął tę kwestię bo również jestem zainteresowany klaryfikacją tej sprawy i zapewne więcej jest takich osób.

Mała dygresja jeśli można:

Siedzenie na tyłku bez dokumentów jest bardzo ciężkie. Z drugiej strony, co tu dużo mówić, bywa skuteczne. Można doczekać w ten sposób przedawnienia sprawy sprzed np. 10 lat. A niestety bronić się trzeba skoro sądy i prokuratura to państwo w państwie i zapadające wyroki czy nawet "tylko" decyzje o tymczasowym aresztowaniu to zwykła loteria i widzimisię danego stróża prawa. Są ludzie którym w takim momencie świat się kończy bo cały ich majątek przepada (bo co mają zrobić z rzeczami osobistymi czy wartościowymi w wynajętym mieszkaniu) z dnia na dzień. I nawet jak sprawa jakoś pozytywnie się zakończy to często jest już za późno i człowiek ląduje na ulicy bo nie ma do czego i gdzie wracać.

Był taki przypadek kiedyś - człowieka zwinęli po 15 latach za jakąś względną drobnostkę, niezapłaconą grzywnę bodajże, pomimo że pracował, miał żonę i 2 dzieci i normalny dom. On się nawet nie ukrywał - nie wiedział po prostu, że jest poszukiwany. Tak jak stał to poszedł siedzieć na 2 lata. Żona z dziećmi odeszła w tym czasie. I to ma być "resocjalizacja"? To jest niszczenie ludzi, którzy sami się zresocjalizowali już dawno i próbowali żyć porządnie. Żeby już nie wspomnieć o przypadkach zamknięcia kogoś za kradzież przysłowiowej bułki czy jazdy po piwie rowerem na zabitej dechami wiosce. A święte krowy kradną miliony lub rajdują przez miasto pod wpływem alkoholu (włącznie z p. Kaliszem swego czasu) i jakoś krzywda im się nie dzieje. To jednak budzi zniechęcenie o ile nie odrazę do wymiaru sprawiedliwości.

Sam też miałem przygodę, gdy prokurator wymusił na mnie przyznanie się do czynu z 286 KK. I co, zgodziłem się, żeby uniknąć aresztu tymczasowego i procesu sądowego bo byłem wtedy na krótko w kraju. Czyli zostałem oszustem pomimo, iż nim nie byłem. Moich wyjaśnień nikt nie chciał zbytnio słuchać i czuć było ogromną presję i chęć wymierzenia mi kary. Nieprzyjemny, wręcz arogancki człowiek. Po takiej przygodzie można zwątpić w wymiar na resztę życia i tak też jest w moim przypadku.
samotny_czlowiek jest off-line  
08-01-2016, 03:30  
inp2007
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

SŁUCHAJ KOLEŻANKO przede wszystkim spokojnie. Rok to nie wyrok. Jeśli jest pierwszy raz karany. To wyjdzie po 3-4 miesiącach na tzw. Bransoletę czyli dozór elektroniczny w domu. Na to puszczają każdego niemalże. Kolejna sprawa. Mój brat jest na niepowrocie ale on ma kilka lat do odsiatki. Również planuje wyjechać za granicę na wolności jest kilka dobrych miesięcy jest poszukiwany listem gończym. W grudniu był osobiście w urzędzie i złożył wniosek o wydanie prawa jazdy Oraz dowodu osobistego. Oni nie mają w komputerach takich informacji tylko na jakichś pojedynczych kartkach. W styczniu odebrał prawo jazdy oraz dowód. I teraz słuchaj mój brat był elegancko ubrany, uśmiech na twarzy, rozmowa, patrzenie w oczy. Jeżeli zauważy coś podejrzanego np. Jak urzędnik złapie za telefon i każe chwilę poczekać przy składaniu wniosku to od razu niech wyjdzie np. Przepraszam muszę odebrać ważny telefon. Przy odbiorze nawet Jak się kapną komu wydają to ma chwilę zanim policja przyjedzie. Czas jaki tam się może znajdywać to 90sekund bo po 2 minutach może już być patrol po niego. Posłuchaj moich rad bo w przypadku mojego brata to przeszło. Przede wszystkim spokój, uśmiech i odwrócenie uwagi. No i uwaga na Podejrzane ruchy a przy odbiorze niech liczy czas.

bez międzynarodowego mogą ale tylko w polsce i trzeba mieć niezły niefart chyba że narozrabia za granicą gdzie wezmą go na komendę i dokładnie prześwietlą. Wybij sobie z głowy promy i samoloty tylko podróż autem i to najlepiej przez strefę szengen

co do paszportu to brat nawet nie próbował bo biorą odciski palców i tu już trochę bardziej nadzorują

z tego co się dowiedziałem to pod biurkiem w pokoju z wydawaniem dowodu jest alarm który powiadamia patrol dlatego 90sekund od momentu wejścia to bezpieczny czas Aha i brat wyrabiał w rodzimym mieście powodzenia
inp2007 jest off-line  
08-01-2016, 07:01  
Pablo_11
Stały bywalec
 
Posty: 2.527
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a inp2007 Zobacz post
z tego co się dowiedziałem to pod biurkiem w pokoju z wydawaniem dowodu jest alarm który powiadamia patrol dlatego 90sekund od momentu wejścia to bezpieczny czas Aha i brat wyrabiał w rodzimym mieście powodzenia
A w jakim urzędzie wydanie dokumentu trwa 2 minuty? Patrol też dotrze w 2 minuty? W jakim mieście?
A alarmy pod biurkami to mają w bankach. Bajdurzysz.
Pablo_11 jest off-line  
08-01-2016, 10:50  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a Pablo_11 Zobacz post
A w jakim urzędzie wydanie dokumentu trwa 2 minuty? Patrol też dotrze w 2 minuty? W jakim mieście?
A alarmy pod biurkami to mają w bankach. Bajdurzysz.
W tych czasach alarmy to mają nawet w niektórych sklepach spożywczych. Skłaniam się więc ku temu, że istotnie w urzędach są ciche alarmy bo przy takiej różnorodności spraw i ludzi urzędnicy muszą mieć zapewnione maksymalne bezpieczeństwo. Petenci licznie przybywający do UM też zresztą, prawda? W każdym momencie może tam wtargnąć świr z bronią palną czy nożem i zacząć szaleć. Muszą mieć system szybkiego powiadamiania i być może wykorzystują go także do zgłaszania poszukiwanych.

Kwestia, żeby ktoś zorientowany jednoznacznie napisał jak jest i czy urzędnik w urzędzie miasta sprawdza bazę poszukiwanych czy nie sprawdza, czy jest to kwestia uznaniowa czy może mają taki obowiązek i robią to z każdym wydawanym dokumentem, a może nawet jest już obecnie system, który coś tam wyświetla na monitorku po wprowadzeniu PESEL-u?

Jakoś nie przekonują mnie te zdawkowe zapewnienia jakie to jest bezpieczne i jak dla mnie temat jest otwarty, a sprawa wysoce niejasna. Bo nie wyobrażam sobie, żeby taki urzędnik nie miał dostępu do bazy poszukiwanych skoro duża część listów gończych, wprost z KSIP, jest wręcz publicznie dostępna. I byłoby też marnowaniem się okazji, gdyby urzędnicy nie pomagali policji w takich właśnie przypadkach jak wizyta poszukiwanego w UM.

Więc jak to w końcu jest?
samotny_czlowiek jest off-line  
08-01-2016, 11:13  
PodPrąd
Użytkownik
 
Posty: 215
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Nie ryzykowałbym z tym wyrabianiem dowodu. Formalnie niby nikt w urzędzie nie powinien posiadać informacji o tym, że wnioskodawca jest poszukiwany, ale różne rzeczy się zdarzają, a wydziały poszukiwawcze policji też nie próżnują

Radziłbym zorganizowanie funduszy i szybką wycieczke do sprawnego adwokata, karę 1 roku pozb woln można zawiesić po dwukrotnym odroczeniu, odbyć w formie SDE itp, także głowa do góry.
PodPrąd jest off-line  
08-01-2016, 11:16  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.664
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a samotny_czlowiek Zobacz post
W tych czasach alarmy to mają nawet w niektórych sklepach spożywczych.
Czym innym jest alarm a czym innym jest "baśń z tysiąca i jednej nocy" mówiąca o tym, ze:

Cytat:
Napisał/a inp2007 Zobacz post
pod biurkiem w pokoju z wydawaniem dowodu jest alarm który powiadamia patrol
forg jest off-line  
08-01-2016, 11:26  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

@forg dobrze, ale cały czas kręcimy się w kółko. Na początku 2 osoby napisały jednoznacznie, że ryzyka nie ma. Czy ich wypowiedź także zechcesz skomentować? Bo może komuś kopią grób w ten sposób jeśli temat przeczyta potencjalnie wiele osób, które muszą wyrobić dokument i mają taki dylemat.

Ja się nie zgadzam z opinią, że wyrobienie dowodu jest "bezpieczne" dla osoby, która jest poszukiwana i twierdzę, że urzędnik albo wręcz ma obowiązek albo często i gęsto sprawdza listę wydając dowód oraz powiadamia policję. Jak to robi, czy przyciskiem z baśni tysiąca i jednej nocy, czy też "proszę chwileczkę zaczekać" i wychodzi do drugiego pokoju, to już nie wnikam.

Razi mnie po prostu, że ktoś pisze o braku ryzyka chyba niezbyt rzetelnie. A myślę, że nie o to chodzi na tym forum, aby udzielać wprowadzających w błąd lub słabo sprawdzonych informacji.
samotny_czlowiek jest off-line  
08-01-2016, 13:14  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.664
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a samotny_czlowiek Zobacz post
@forg dobrze, ale cały czas kręcimy się w kółko. Na początku 2 osoby napisały jednoznacznie, że ryzyka nie ma. Czy ich wypowiedź także zechcesz skomentować?
Ale po co mam je komentować? To jest jednoznacznie oczywiste, że uciekający przestępca musi bać się na każdym kroku. Wszak obsługujący przestępcę urzędnik może na przykład przypadkowo kojarzyć człowieka, być rodziną/znajomym poszkodowanego, stojący w kolejce może być policjantem i tak dalej i tym podobne.

A czy w toku czynności wyrabiania dowodu osobistego ktoś sprawdza "w bazie" czy delikwent jest poszukiwany? Ja wolałbym by tak było i by przestępca myślał że tak jest. Ale nie wiem jak jest.

i wolałbym by było tak również w przypadku tych, którzy "zapomnieli"/olali/zlekceważyli wyrok, założyli rodzinę, spłodzili dzieci i teraz płaczą i się żalą, że KTOŚ rozbił im poukładane życie. Sami sobie rozbili. Swoją nieodpowiedzialnością. To tak na marginesie tego, co byłeś łaskaw napisać.
forg jest off-line  
10-01-2016, 10:29  
samotny_czlowiek
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

A przyszło ci kiedykolwiek do głowy, że poszukiwane są także osoby PODEJRZANE o przestępstwo, a nie tylko skazani PRZESTĘPCY? I że w wyniku błędów lub nadgorliwości organów ścigania mogą mieć ogromne kłopoty? Sam przeżyłem coś takiego w życiu, zostałem pomówiony i wszczęto postępowanie, które mogło się dla mnie skończyć nawet aresztem 3-miesięcznym. Sprawa wyjaśniona, ale brud i piętno "może coś jest na rzeczy" pozostało na długie lata i jest nie do zmazania.

Jeśli ty jesteś "praktykiem" i w ten sposób podchodzisz do ludzi, którym niczego nie udowodniono, a mimo to piętnuje się ich, to pozostaje się zastanowić jaką rolę pełnią w wymiarze sprawiedliwości np. adwokaci. Ty, jako prawnik, nie masz prawa oceniać człowieka, ty masz zrobić to co do ciebie należy - udzielić rzetelnej porady prawnej i służyć swoją wiedzą temu człowiekowi, prawda? Albo milczeć, a nie opiniować bezczelnie w ten sposób i kopać dołek pod kimś z pełną świadomością tego.

Prosiłem cię, żebyś skomentował te pierwsze dwie wypowiedzi bo są kłamstwem i dobrze wiesz o tym. To, moim zdaniem, pułapka zastawiona na ludzi poszukiwanych, żeby bez obaw zgłaszali się po nowe dokumenty i wpadali w UM. Zwykła nierzetelność prawna pisanie czegoś takiego, a ty jakoś skomentować nie chcesz tylko mnie się czepiasz. To skoro nie wiesz nic na ten temat to może po prostu nie wypowiadaj się wcale zamiast stronniczo?

W tym wszystkim co napisałeś jedno zdanie ma dla mnie sens: "Ale nie wiem jak jest". I tak samo powinni napisać tamci zamiast fałszywych zapewnień.
samotny_czlowiek jest off-line  
10-01-2016, 12:57  
forg
Praktyk
 
Posty: 18.664
Domyślnie RE: List gończy a wyrobienie dowodu osobistego

Cytat:
Napisał/a samotny_czlowiek Zobacz post
A przyszło ci kiedykolwiek do głowy, że poszukiwane są także osoby PODEJRZANE o przestępstwo, a nie tylko skazani PRZESTĘPCY?
Rozmawiamy o konkretnym przypadku. Przestępcy.

Cytat:
Napisał/a olunia_666 Zobacz post
Chłopak poszukiwany jest listem gończym w celu odbycia kary 1 roku pozbawienia wolnosci.
Zatem po co ten wywód?
Skoro ktoś jest poszukiwany to niech da się znaleźć (skoro olewa postanowienia właściwych organów), załatwi sprawę do końca a nie naraża budżet na straty.
forg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ile czasu na wyrobienie dowodu osobistego? (odpowiedzi: 6) Tak jak w temacie. 18 skonczylem 6 kwietnia.
§ Wyrobienie nowego dowodu osobistego (odpowiedzi: 1) Mieszkam w Wilekiej Brytnai juz od 2005 roku. Pare lat temu ukradziono mi dowod osobisty i nie moglam zlgosic kradziez na policji powiewaz panowie na...
§ Wyrobienie paszportu bez dowodu osobistego (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich serdecznie. Mam następujące pytanie... Czy można wyrobić paszport bez dowodu osobistego? ponieważ skradziono mi wszystkie dokumenty...
§ Szybsze wyrobienie dowodu osobistego (odpowiedzi: 6) Sprawa ma sie nastepująco . Urodziłem sie w Łodzi . Potrzebny mi jest dowód na 13 czerwca 2011r. Mieszkam w Skierniewicach . Jest jakaś możliwość bby...
§ Pilne wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu. (odpowiedzi: 5) Cześć. Nie wiem czy do dobrego podrozdziału kieruję swoją prośbę ale niestety nie wiem gdzie ją zamieścić, jestem nowy. Mam pilną prośbę. Moja...
§ Ponowne wyrobienie dowodu osobistego (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem. Za kilka dni skończę 18 lat. Przez 1 rok miałem "dowód tymczasowy", ważny do 2014 r. Właśnie dzisiaj niestety mi się złamał i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:33.