Odsiaduje oddane pieniądze. - Forum Prawne

 

Odsiaduje oddane pieniądze.

Witam, przepraszam jeśli temat już był, ale nie potrafiłem znaleźć. Konkubina aktualnie odsiaduje w Areszcie Śledczym kwotę pieniężną, którą poszkodowanemu pracodawcy oddała (jest to na piśmie z pieczątką). Jak już mieliśmy podpisaną tą umowę polubownego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo karne wykonawcze


Odpowiedz
 
06-04-2018, 21:26  
katowicecentrum
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Odsiaduje oddane pieniądze.

Witam, przepraszam jeśli temat już był, ale nie potrafiłem znaleźć.

Konkubina aktualnie odsiaduje w Areszcie Śledczym kwotę pieniężną, którą poszkodowanemu pracodawcy oddała (jest to na piśmie z pieczątką). Jak już mieliśmy podpisaną tą umowę polubownego zakończenia sporu, to nie poszliśmy z nią do sądu (nie znaliśmy akt sprawy i tego jaki to sąd).

Jak konkubina już odbędzie cały wyrok, to w jaki sposób domagać się - w takim razie skoro doszło do odsiadki - zwrotu od skarbu Państwa tych pieniędzy, które konkubina przecież zwróciła?
katowicecentrum jest off-line  
06-04-2018, 21:54  
Finister
Stały bywalec
 
Posty: 3.813
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Jak to odsiaduje kwotę pieniężną? Jaki konkretnie wyrok otrzymała?
Finister jest off-line  
06-04-2018, 22:03  
katowicecentrum
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Wyrządziła pracodawcy szkodę, którą naprawiła. Podpisała z tym byłym pracodawcą umowę polubownego zakończenia sporu. Na jej stary adres meldunkowy przychodziły wezwania do sądu (odrobienie prac społecznych). Ona była w tym czasie bezdomna (przebywała w noclegowniach MOPS'u). Później sąd karę zamienił na pozbawienie wolności.

1). Wyrządziła szkodę, ale oddała pieniądze i podpisała dokument, który to potwierdza.
2). Szkoda z urzędu była ścigana sądownie, więc konkubina ciągle była poszukiwana.
3). Nikt nie mógł jej znaleźć, bo była bezdomna. Sama też nie wiedziała, że toczy się wobec niej jakaś sprawa.
4). Gdy już miała meldunek w innym mieście - przyszła policja i ją zatrzymała.
5). I teraz pytanie, czy pieniądze z pkt. 1 były oddawane bezcelowo, skoro i tak odsiaduje karę, czy uda się je kiedyś jakoś odzyskać?
katowicecentrum jest off-line  
06-04-2018, 22:30  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Z opisu wynika, że odbywa w AŚ w sposób zastępczy karę ograniczenia wolności, której nie wykonała, a nie szkodę. Nie będzie podstaw do żadnego zwrotu pieniędzy.

Osobną kwestią jest to, czy w dacie wydawania wyroku z karą ograniczenia wolności szkoda była już naprawiona i czy Sąd o tym wiedział, ale to akurat też nie ma wpływu na zwrot równowartości naprawionej szkody.
kadi jest off-line  
06-04-2018, 22:31  
Finister
Stały bywalec
 
Posty: 3.813
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Został wydany wyrok skazujący na karę ograniczenia wolności i jednocześnie sąd nałożył obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonej?
Finister jest off-line  
06-04-2018, 22:36  
katowicecentrum
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Nie. Sąd nie nałożył obowiązku naprawienia szkody. Konkubina naprawiła go w sposób polubowny półtorej roku przed aresztowaniem.
katowicecentrum jest off-line  
06-04-2018, 22:50  
Finister
Stały bywalec
 
Posty: 3.813
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Czyli odbywa karę zastępczą za niewykonaną karę ograniczenia wolności. Obowiązek informowania o zmianach adresu zamieszkania leżał po jej stronie, tak więc jeśli go nie dopełniła to pretensje może mieć tylko do siebie. To, że naprawiła szkodę nie zmienia faktu, że do przestępstwa doszło - stąd kara, mogło to tylko mieć wpływ na jej wymiar. Nie widzę podstaw do starania się o zwrot pieniędzy.
Finister jest off-line  
07-04-2018, 13:12  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.356
Domyślnie RE: Odsiaduje oddane pieniądze.

Cytat:
Napisał/a katowicecentrum Zobacz post
Konkubina aktualnie odsiaduje w Areszcie Śledczym kwotę pieniężną, którą poszkodowanemu pracodawcy oddała (jest to na piśmie z pieczątką).
Nie da się "odsiedzieć" materialnej szkody wyrządzonej przestępstwem. Gdyby to było możliwe, to co by w takim przypadku miał poszkodowany, zamiast naprawienia szkody? Satysfakcję?
Ripper jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zgłoszona sprawa a oddane pieniądze 286 art (odpowiedzi: 1) Witam ostatnio sprzedawałem bilet ,zakupiła go kobieta wykonała przelew 07.08.14 po tym czasie przez 3 dni jej nie odpisywałem ze wzgledu że...
§ Oddane pieniądze przy kradzieży (odpowiedzi: 4) Witam ostatnio popełniłam najwiekszy blad w swoim życiu , oszukałam kilka osób , łacznie kwota wynosila około 700 zł , ale pieniadze oddałam i mam na...
§ Jedyny żywiciel rodziny odsiaduje wyrok, jakie pieniądze się należą. (odpowiedzi: 45) Witam. Chciałam zapytać czy należą się jakiekolwiek pieniądze jesli jedyny żywiciel odsiaduje wyrok ? Mąż był jedynym żywicielem rodziny , a ja...
§ Nie oddane pieniądze (odpowiedzi: 1) Moja dziewczyna ma taki problem że kiedyś swojemu byłemu chłopakowi jak byli razem pożyczyła 400 zł i jak się rozstali kontakt się urwał i pieniądze...
§ Nie oddane pieniądze na Allegro. (odpowiedzi: 1) Zakupiłem baterię na Allegro, jej wartość to zaledwie 10 zł, bateria dotarła, ale okazało się że jest niesprawna. Odesłałem ją do sprzedającego który...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:56.