nagrywanie rozmow telefonicznych - Forum Prawne

 

nagrywanie rozmow telefonicznych

prosze o odpowiedz . czy nadrywanie rozmów na własnym telefonie bez informowania rozmówcy ze rozmowa jest nagrywana jest zgodne z prawem ? i czy może to być wykorzystane w sądzie ?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § wiadomości z ebay
    Witam, czy policja może mieć dostęp do wiadomości z ebay? Ktoś narobił dziwnych transakcji z mojego konta,...
  • § osoba oskarżona o 286 a branie...
    mam kumpla skazanego za 286 jeśli ktoś ma pol roku w zawieszeniu na 2 lata czy moze legalnie brac pozyczki i je...
  • § Seks- kiedy legalny od 15 lat ...
    Jak wiadomo karalny jest seks z osoba ponizej 15 roku zycia (art. 200 kk). Wiek 15 lat nie jest tylko granica...

Odpowiedz
 
18-02-2010, 22:04  
leszek70
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie nagrywanie rozmow telefonicznych

prosze o odpowiedz . czy nadrywanie rozmów na własnym telefonie bez informowania rozmówcy ze rozmowa jest nagrywana jest zgodne z prawem ?
i czy może to być wykorzystane w sądzie ?
leszek70 jest off-line  
21-02-2010, 17:28  
nitrous_oxide
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Nagrywanie rozmów na własnym telefonie bez informowania rozmówcy, że rozmowa jest nagrywana jest niezgodne z prawem.
Zauważ, że często kiedy dzwonisz na jakieś infolinie, zanim połączysz się z konsultantem, słyszysz w słuchawce informacje o tym, że rozmowa jest nagrywana. Jeżeli mimo tego się nie rozłączysz, jest to traktowane jako wyrażenie zgody na nagrywanie.
nitrous_oxide jest off-line  
21-02-2010, 17:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Za samo nagrywanie nie poniesiesz odpowiedzialności, biorąc pod uwagę, że nagrywasz rozmowę Twoja z drugą osobą (a nie podsłuchujesz rozmowy dwóch innych osób).
Nagranie może być dowodem w sprawie.
 
21-02-2010, 17:39  
Irek_L.
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Nie wiem czy jest czy nie.
Jest coś takiego jak działanie we własnej obronie lub stanie wyższej konieczności.

Ja nagrywam od czasu do czasu rozmowy mojej 85 letniej sąsiadki z jej córką i dwoma sąsiadami pijaczkami na temat zakłócania mi spokoju, wyzwisk, celowych pomówień, narad jak mnie pomawiać i wyzywać itp itd.
Z prawnikiem nie rozmawiałem ale mój dzielnicowy mówi abym to robił bo w sytuacji braku świadków (przecież nikt z nich nie zezna na moją korzyść) nie mam innej możliwości obrony i udowodnienia tego co oni wyprawiają.
z tego co wiem nie ma pewności czy sąd przyjmie takie dowody. Przekonam się o tym jak dojdzie do rozpraw bo w tej chwili nagrania te są dowodami w sprawie przeciwko tej 85 letniej kobiecie o celowe i nagminne zakłócanie spokoju.
Irek_L. jest off-line  
21-02-2010, 18:56  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.778
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Cytat:
Napisał/a nitrous_oxide Zobacz post
Nagrywanie rozmów na własnym telefonie bez informowania rozmówcy, że rozmowa jest nagrywana jest niezgodne z prawem.
Pudica ma rację. Jeśli nagrywasz swoją rozmowę nie jest to niezgodne z prawem. Temat był poruszany na forum - np. tu: http://forumprawne.org/prawo-karne/7...zdarzenia.html
kadi jest off-line  
25-03-2010, 17:04  
pawel1812
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Witam
Nagrywałem rozmowy telefoniczne rodzinki. Dowiedziałem się, że od dłuższego czasu rodzinka dawała mi psychotropy - objawy były straszne, straciłem chęć do życia, które się stało koszmarem, byłem bliski samobójstwa - po nieudajej próbie ale nie to jest tematem - były to w każdym razie leki bardzo silne.
Niewątpliwie one złamały prawo, ja niestety również ale dzięki temu dowiedziałem się dlaczego lekarze byli bezsilni gdy pytali czy biore leki a ja odpowiadałem że nie... Dziś czuję się jakbym się narodził na nowo.
Moje pytanie jest nastepujące - czy mam szanse na sukces przed sądem? Niestety kilka godzin nagrań jest jedynym dowodem. Czy rozmowy z nimi zarejestrowane dyktafonem oczywiście bez wiedzy i zgody są podobnie traktowane?
Czy pozostaje cieszyć się każdym dniem bez leków i tym, że to co zrobiłem choć złamałem prawo uratowało mi życie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawaim

„Art. 26. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Czy zdrowie ma wyższą wartość niz prywatność?
pawel1812 jest off-line  
01-07-2011, 16:50  
leszek70
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

znalazłem coś takiego może to komuś się przyda


Opinia prawna
dotycząca możliwości nagrywania rozmów telefonicznych


Niniejsze opracowanie ma na celu ustosunkowanie się do następujących zagadnień:

1. nagrywania rozmów prywatnych rozmówcy;
2. nagrywania rozmów służbowych rozmówcy;
3. nagrywania rozmów służbowych pracowników przez pracodawcę;
4. nagrywania rozmów prywatnych pracowników przez pracodawcę.

W polskim prawie brak jest zakazów związanych z omawianą problematyką – w szczególności, gdy nagrywanie rozmów wykonywane jest przez samego rozmówcę lub posiadacza telefonu. Nie zachodzi wówczas bowiem przypadek bezprawnego podłączenia się osoby nieuprawnionej do otrzymywania informacji do środka komunikacji: przewodu lub przekaźnika, co podlega odpowiedzialności karnej na podstawie art. 267 §1 i §2 Kodeksu karnego.
Przedmiotowe opracowanie nie dotyczy również podstępnego uzyskiwania wiadomości za pomocą telefonu np. podając się za inną osobę lub wykorzystując brak pełnej wiedzy rozmówcy, co do danych osoby, z którą się połączył i prawidłowości połączenia – albowiem w omawianych przypadkach rozmawiający doskonale znają tożsamość swoich adwersarzy.

Zgodnie z generalną zasadą obowiązującą w prawie polskim „co nie jest zabronione jest dozwolone” należy uznać, iż nagrywanie rozmów telefonicznych, wobec braku zakazu prawnego jest dozwolone.
Poza zakresem niniejszego opracowania jest sposób i okoliczności wykorzystania nagrań.

Ad. 1 i 2
Bez wątpienia osoba rejestrująca swoją rozmowę jest w pełni uprawniona do uzyskania wiadomości przekazywanych jej przez rozmówcę niezależnie od charakteru takiej rozmowy – prywatnego czy służbowego.
Nie zachodzi w tym przypadku również bezprawne naruszenie urządzeń służących przekazywaniu informacji – stanowią one własność nagrywającego i może on je swobodnie modyfikować.

Ad.3
Pracodawca jako osoba kierująca i nadzorująca pracę oraz pracowników jest osobą uprawnioną do uzyskiwania informacji związanych z wykonywaniem pracy. Treść rozmów służbowych jest bowiem przeznaczona dla pracodawcy. Stąd dostęp oraz nagrywanie rozmów służbowych odbywanych pomiędzy pracownikami oraz pomiędzy pracownikami a kontrahentami nie nosi cech bezprawności.
Jeżeli więc pracodawca wyposaża miejsce pracy (aparaty stacjonarne) lub jej pracowników (aparaty komórkowe) w telefony firmowe - nagrywanie rozmów z telefonów służbowych oraz w czasie i miejscu pracy nie narusza w żaden sposób swobody i tajemnicy komunikowania.

Ad.4
Inna sytuacja ma miejsce w przypadku udostępnienia pracownikom telefonów firmowych do wykonywania rozmów prywatnych.
Sfera życia prywatnego i wiadomości z nią związane nie są przeznaczone dla pracodawcy. Stąd pracodawca, który umożliwia korzystanie z telefonów firmowych do rozmów prywatnych powinien poinformować pracownika o możliwości monitorowania i nagrywania jego rozmów.

W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, co do ewentualnego naruszenia dóbr osobistych rozmówcy, nie będącego pracownikiem ani kontrahentem, wystarczy uzyskać jego zgodę na nagrywanie rozmowy. Zgoda rozmówcy nie musi być połączona z zachowaniem specjalnej formy, może być to zgoda dorozumiana – jak kontynuowanie rozmowy po wysłuchaniu komunikatu o możliwości jej monitorowania i nagrywania.
art. 267
§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
leszek70 jest off-line  
02-07-2011, 20:25  
annaga100
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

A co jest potrzebne aby sąd skazał kogoś z tego artykułu 267 ?
Czy wystarczy że sprawca podstepem lub innym urządzeniem lub oprogramowaniem zdobył hasło do skrzynki email i przeczytał wiadomości ?
annaga100 jest off-line  
02-07-2011, 20:35  
leszek70
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

wystarczy ale musisz mieć dowody . masz jakieś?
leszek70 jest off-line  
02-07-2011, 20:42  
annaga100
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

mam IP inne niż to z którego zwykle się loguję do poczty
annaga100 jest off-line  
04-07-2011, 12:07  
leszek70
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

masz prostą sprawę czemu nie pójdziesz na policję ja np. nie znam się czy to ci wystarczy by wszczęto postępowanie policjanci ci powiedzą . a poza tym czy te wiadomości były tak ważne by robić z tego wielkie halo ,może lepiej zabezpieczyć swoje hasło i to wystarczy .
leszek70 jest off-line  
05-07-2011, 12:31  
JTB
Stały bywalec
 
Posty: 413
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Cytat:
Napisał/a annaga100 Zobacz post
mam IP inne niż to z którego zwykle się loguję do poczty
To nie musi nic oznaczać. W większości przypadków adres IP jest zmienny.

A swoją drogą to co ma IP do nagrywania rozmowy?
JTB jest off-line  
22-03-2014, 20:41  
kxyzs
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: nagrywanie rozmow telefonicznych

Szanowni Państwo,
czy firma zarejestrowana w Polsce i mająca swoja siedzibę w Polsce ma prawo nagrywać rozmowy telefoniczne, nie powiadamiając dzwoniącego doń człowieka? Nie chodzi mi o infolinię dla klientów.
kxyzs jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nagrywanie rozmow a prawa klienta. (odpowiedzi: 3) Ciekawi mnie sprawa zwiazana z szeroko pojeta obluga klienta. Na wiekszosci infolinii, badz elektornicznych biur BOK slyszymy znana spiewke: W trosce...
§ nagrywanie rozmow (odpowiedzi: 5) witam czy nagrywanie wspollokatora we wlasnym wlasnosciowym mieszkaniu jest legalne otoz mieszkam z osoba ktora nagminnie mnie pomawia jak slysze ze...
§ nagrywanie rozmow w celach naukowych (odpowiedzi: 1) witam, w jaki sposob moge postepowac, gdy zbieram nagrania osob, ktore chce pozniej wykorzystac w swoim eksperymencie naukowym? czy moge nagrywac...
§ nagrywanie rozmow (odpowiedzi: 10) Mam niewielkie pytanko. Czy są nagrywane rozmowy przez operatorów i czy idzie soą takiego wyciągnąć. Jest sprawa karna w sądzie i czy sąd może...
§ nagrywanie rozmow (odpowiedzi: 1) witam wlasnie dowiedzialem sie ze moja eks nagrywala rozmowy telefoniczne i odtwarzala je wsrod swoich kolezanek czy jest to OK??? rozmowy te byly...
§ nagrywanie rozmow i odmowa nagrywania (odpowiedzi: 6) Witam! mam takie pytanie. osoba dzwoniaca na jakakolwiek infolinie moze odmowic nagrywania rozmowy poprzez rozlaczenie sie. a jak to wyglada w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:54.