Informacja z KRK - Forum Prawne

 

Informacja z KRK

Witam, mam pewną wątpliwość związaną z zakresem informacji z KRK (zarówno w zakresie osoby fizycznej, jak i podmiotu zbiorowego). We wzorze wnioskach o informację: http://www.ms.gov.pl/krk/form_krk_osoba.pdf (poz. 13) http://www.ms.gov.pl/krk/form_krk_podmiot.pdf (poz. 5) jest mowa o zakresie informacji. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
25-02-2010, 07:54  
gyl
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Informacja z KRK

Witam,
mam pewną wątpliwość związaną z zakresem informacji z KRK (zarówno w zakresie osoby fizycznej, jak i podmiotu zbiorowego).
We wzorze wnioskach o informację:
http://www.ms.gov.pl/krk/form_krk_osoba.pdf (poz. 13)
http://www.ms.gov.pl/krk/form_krk_podmiot.pdf (poz. 5)
jest mowa o zakresie informacji.
Myślałem więc, że jeśli wpiszę w tych pozycjach zakres, to informacja którą otrzyam (np. przez nabicie pieczęci "NIE FIGURUJE") będzie dotyczyła tylko tego zakresu.
Zadzwoniłem do Ministerstwa Sprawiedliwości i dowiedziałem się, że jest trochę inaczej - mianowicie niezależnie od tego, jaki zakres określi się w poz. 13 i poz. 5 wniosku, to w przypadku braku rekordów (jakichkolwiek) danej osoby czy podmiotu w KRK to i tak dostanie ona pieczęć "NIE FIGURUJE" dotyczącą całej kartoteki karnej.
Zakres, który określa się w poz. 13 i 5 ma znaczenie podobno tylko wtedy, gdy ktoś figuruje w kartotece karnej - wtedy informację szczegółową dostanę tylko w zakresie określonym we wniosku w poz. 13 lub 5.

Jest to inna argumentacja, niż użyta przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w opinii na ten temat Wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawców na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy Pzp z tytułu prawomocnego skazania za przestępstwo przeciwko środowisku — Urząd Zamówień Publicznych

Jeżeli macie jakieś doświadczenia w tym temacie, to dajcie znać.
gyl jest off-line  
25-02-2010, 17:53  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie RE: Informacja z KRK

Nie rozumiem, o co ci chodzi. Oczywiste jest, że jeśli nie figurujesz w KRK w ogóle, to i nie figurujesz w określonym zakresie. Tak też jest w zalinkowanym artykule: "Potwierdza ono bowiem, że dana osoba (podmiot zbiorowy) w ogóle nie figuruje w rejestrze, a w konsekwencji, że nie była karana również za przestępstwa przeciwko środowisku."
MMPM jest off-line  
25-02-2010, 18:27  
gyl
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Informacja z KRK

Ok, już uściślam, o co mi chodzi.
W ustawie prawo zamówień publicznych jest zasada wykluczania z postępowań wykonawców, którzy mają na koncie przestępstwa z pewnych kategorii (głównie gospodarcze, mafijne itp), albo których wspólnicy/członkowie zarządu itp. mają je na koncie.
22.12.2009 weszła w życie nowelizacja, w której katalog ten został poszerzony o przestępstwa przeciwko środowisku.

Na tę okoliczność Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię na temat zgodności/braku zgodności informacji z KRK wydanych przed 22.12. W podlinkowanej opinii jest pod koniec taki fragment, który mówi mniej więcej tak: jeśli masz informację z KRK sprzed 22.12.09, uzyskaną na wniosku, w którym w pozycji 13 nie został w żaden sposób określony zakres żądanej informacji, i na tym wniosku jest pieczęć "NIE FIGURUJE".
Jeżeli jednak masz taką informację (także "NIE FIGURUJE" z datą sprzed 22.12), a w pozycji 13 było wpisane np. "zakres z art. 24 ust. 1 ustawy Pzp", to taka informacja nie zawiera już danych na temat przestępstw przeciwko środowisku i nie jest ok (trzeba żądać uzupełnienia, a w jego braku wykonawcę wykluczyć z postępowania).

W MS uzyskałem jednak zupełnie inną informację - poz. 13 ma znaczenie tylko wtedy jeśli jest rekord w kartotece karnej (wtedy informacja jest wydawana na osobnej karcie w zakresie z pkt. 13), ale jeśli ktoś w ogóle nie figuruje w kartotece (za żadne przestępstwa), to informacja jest wydawana na wniosku, prze przybicie pieczęci "NIE FIGURUJE" z datą i podpisem upoważnionej osoby.

No i zastanawiam się, która wersja jest zgodna z prawdą. Ma to znaczenie w kwestii wykluczenia/nie wykluczenia z postępowania.
gyl jest off-line  
25-02-2010, 18:44  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie RE: Informacja z KRK

Nigdy nie spotkałem się z czymś takim, jak osobna karta do przybicia pieczątki, ze się nie figuruje w określonym zakresie.
MMPM jest off-line  
26-02-2010, 07:30  
gyl
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Informacja z KRK

Bo osobną kartę z informacją otrzymuje się podobno tylko wtedy, gdy jakaś informacja w KRK jest. Jeżeli dana osoba nie ma żadnych wpisów w kartotece kranej, to informacje otrzymuje się na samym wniosku, przez nabicie stosownej pieczęci.
gyl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Błędna informacja w OI UFG (odpowiedzi: 4) We wrześniu 2014 byłem uczestnikiem kolizji drogowej dwóch pojazdów, której sprawstwo nie zostało rozstrzygnięte przez towarzystwa ubezpieczeniowe,...
§ Informacja Sądu (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie ! Jutro musze stawic się do Sadu w sprawie stwiedzenia spadku. Mój tata jest wnioskodawca a ja i mój brat uczestnikami. Brat nie...
§ informacja o figurowaniu w krk, tylko informacja.. (odpowiedzi: 1) witam serdecznie wszystkie dobre dusze, ktore pomagaja swoja wiedza.. chcialbym sie dowiedziec czy udzielenie informacji o figurowaniu w krk jest...
§ Informacja o ciąży (odpowiedzi: 3) Złożyłem wspólnie z żoną wniosek o kredyt. Bank zadzwonił do pracodawcy żony i otrzymał informację, że umowa o pracę nie będzie przedłużona bo żona...
§ informacja (odpowiedzi: 13) witam-4lata temu dostalem wyrok 2lat pozbawienia wolnosci,moja 2 odsiadka to bedzie(chyba bo na sprawie nie bylem).teraz przebywam za granicami...
§ Informacja o klubie/informacja o alkoholu (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie ponownie Chciałbym się dowiedzieć pod jakim pretekstem mógłby dany użytkownik zaskarżyć mnie do prokuratury jeżeli u siebie w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:01.