jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl - Forum Prawne

 

jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

Witam. Byla taka sytuacja ze zamowilam u pewnej kobiety na allegro wozek dzieciecy za 1700zl. wplacilam jej kase na konto a wozka nie mam do tej pory. okazalo sie ze jest bardzo duzo osob pokrzywdzonych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Naruszenie miru, eksmisja
    W mieszkaniu mieszka babcia, synowa u wnuczek. Wszyscy są osobami dorosłymi. babcia jest właścicielką mieszkania,...
  • § Proszę o radę.Dostałem 2 grzyw...
    Witam serdecznie, poszukuje jakiejś rady o kogoś mądrzejszego ode mnie w zakresie prawnym . Przyszły mi na dniach 2...
  • § Wypadek samochodowy
    Witam, jakiś czas temu miałem wypadek samochodowy z skuterem. Wyjeżdżałem z ulicy podporządkowanej z zamiarem...

Odpowiedz
 
12-03-2010, 14:16  
S.asz
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

Witam.

Byla taka sytuacja ze zamowilam u pewnej kobiety na allegro wozek dzieciecy za 1700zl. wplacilam jej kase na konto a wozka nie mam do tej pory. okazalo sie ze jest bardzo duzo osob pokrzywdzonych przez ta kobiete. ona podpisala umowe z jakas firma ze Ta kobieta bedzie na aukcji wystawiala przedmioty a ta firma bedzie te przedmioty dostarczala do klientow. ja i inne osoby wplacilismy pieniadze do tej babki ona wyslala je firmie a ta wirma uciekla z nasza kasa i wozka nie mam do tej pory. sprawa poszla do sadu i pewnien pan z naszej grupy osszukanych osob zlozyl zazalenie od decyzji sadu ale dostalismy pismo takie:

po rozpoznaniu sledztwa sad postanawia utrzymac w mocy zaskarzone postanowienie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 19 listopada 2009r umorzono sledztwo w sprawie oszustw dokonanych w "miejscowosci" w okresie od 27maja 2009 do 25 lipcca 2009r w krotkich odstepach czasu za posrednictwem serwisu allegro przy sprzedazy "przedmiotow" na szkode "17 osob"

tj. o czyn z art 286 1k.k. w zw. z art. 12 k.k. wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego na podstawie art. 17 1 pkt 2 k.p.k.

Na postanowienie to, w ustawowo przewidzianym terminie, wniosl pokrzywdzony "Pan X". Skarzacy w zazaleniu nie zgadzal sie z zapadla jednoczesnie domagajac sie zwrotu pieniedzy od "Pani Y". ponadto wniosl o ponowne rozpoznanie sprawy , z czego nalezy domniemywac, ze skarzacy domaga sie uchylenia postanowienia o umorzeniu dochodzenia.

Zastepca Prokuratora Rejonowego w "miejscowosci" nie znalazl podstaw do przychylenia sie do zazalenia i przekazal je do rozpoznania sadowi rejonowemu w "miejscowosci", wnoszac jednoczesnie o utrzymanie w mocy zaskarzonego zarzadzenia.

Sad zwazyl co nastepuje.

Zazalenie nie moze zostac uwzglednione.

Postepowanie karne zostalo przeprowaadzone w sposob prawidlowy . Przeprowadzono wszystkie niezbedne czynnosci procesowe wyjasniajace okolicznosci przedmiotowej sprawy, wskutek czego prawidlowo ustalono okolicznosci faktyczne sprawy i na ich podstawie wysnuto zasadne wnioski. Nie pominieto jakichkolwiek dowodow pozwalajacych na poczynienie prawidlowych ustalen faktycznych. Rowniez sam pokrzywdzony nie przedstawil zadnych nowych dowodow dowodow, ktore moglyby miec istotne znaczenie dla rozstrzygniecia sprawy.

Sad podziela stanowisko prokuratora wynikajace z zapadlej decyzji. Podkreslic bowiem nalezy, iz dowody zgromadzone w niniejszej sprawie nie daja zadnych podstaw do ustalenia, ze w chwili popelnienia czynow "Pani Y" miala zamiar oszukania pokrzywdzonych. Jak wynika z zebranych dowodow byla ona posrednikiem miedzy pokrzywdzonymi a firma, ktora byla zobowiazana do przesylania pokrzywdzonym zamowionych przez nich, u "Pani Y" towarow. "Pani Y" zostala oszukana przez osobe podajaca sie za przedstawiciela "firmy XYZ" w "miejsocowsci", co potwierdzaja zgromadzone w sprawie dowody.

Aby przypisac sprawcy wine i sprawstwo przestepstwa z art. 286 1k.k. konieczne jest ustalenie znamion strony podmiotowej czynu polegajacej na tym, iz sprawca juz w momencie zawarcia umowy mial zamiar niezwrocenia naleznosci, doprowadzajac w ten sposob pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporzadzenia mieniem za pomoca wprowadzenia go w blad.
Sposob dzialania sprawcy oszustwa wzgledem innej osoby moze zatem polegac na : wprowadzeniu jej w blad poprzez wywolanie u niej wyobrazenia o istniejacej (nie przyszlej) rzeczywistosci, ktora jest w istocie inna niz przedstawia jej sprawca; wyzyskaniu bledu pokrzywdzonego tj. jego subiektywnego wyobrazenia o rzeczywistosci, ktora jest w istocie odmienna i o czym sprawca wie; wyzyskaniu niezdolnosci pokrzywdzonego do nalezytego pojmowania przedsiebranego dzialania. Zauwazyc nalezy, ze wprowadzenie w blad moze miec postac zarowno dzialania (np. sprawca przedstawia pokrzywdzonemu nieprawdziwe informacje dotyczace transakcji, za ktora ma otrzymac od niego wynagrodzenie), jak i zaniechania (np. sprawca zataja przed pokrzywdzonym istotne informacje dotyczace obciazen wlasnego majatku czy wady prawnej przedmiotu transakcji). Opisane sposoby dzialania sprawcy musza poprzedzac niekorzystne rozporzadzenie mieniem przez pokrzywdzonego, stad tez istotnym znamienie pszustwa jesy zwiazek przyczynowy miedzy wprowadzeniem w blad, czy wyzyskaniem bledu a niekorzystnym rozporzadzeniem mieniem (wysok SN 2007.07.19)

W przedmiotowej sprawie brak jest podstaw do przyjecia,ze "Pani Y" w chwili " zawierania umow" z pokrzywdzonymi miala zamiar nie wywiazania sie z zaciaganych zobowiazan, co jest jednym ze znamion czynu opisanego w art
286 1 k.k.

Na marginesie zaznaczyc nalezy ze "Pani Y" splaca kwoty nalezne pokrzywdzonym sukcesywnie do swoich mozliwosci.

Ponadto pokrzywdzeni w momencie nie uzyskania zwrotu pieniedzy moga samodzielnie dochodzic swoich roszczen na drodze postepowania cywilnego. Powyzsze okolicznosci przesądzaja, ze dochodzenie w przedmiotowej sprawie zasadnie zostalo umorzone. Z tych tez przyczyn orzeczono jak na wstepie.


Dzisiaj dostalam to pismo tak wiec bardzo was prosze o pomoc w napisaniu zaza;lenia albo doradzcie co powinnam zrobic.. przeciez mnie nie intersesuje to ze ta babka zostala oszukana.. ja zostalam oszukana przez nia i to od niej chce kase dostac. MOgla sprawdzic przy podpisywaniu umowy z tym gosciem czyu zeczywiscie jest pracowniekiem tej firmy.. a kasy splacila mi polowe pol roku temu i do tej pory sie nie odzywa.. tel wylaczony a na meile nie odpowiada.. PROSZE O POMOC
S.asz jest off-line  
12-03-2010, 17:27  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

Sprawa jest prawomocnie zakończona i żaden środki odwoławcze juz nie przysługują. Pozostaje droga cywilna dochodzenia roszczenia.

Notabene znam tę sprawę i decyzja sądu trochę mnie zdziwiła...
MMPM jest off-line  
12-03-2010, 19:13  
S.asz
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

eh czyli nie odzyskam pieniedzy.. bo za sprawe zaplace pewnie tyle ile jest ona mi winna kasy:/

nie tylko Ciebie zdziwil wyrok sadu.. przeciez to jest nie normalne:/ ja sie sadze z nia o ta kase a nie z kims z kim ona umowe podpisala:/
S.asz jest off-line  
12-03-2010, 19:35  
apl.adw.
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

Jeśli wygrasz sprawę w postępowaniu cywilnym to koszty postępowania sądowego ponosi strona, która przegrała proces
apl.adw. jest off-line  
12-03-2010, 19:42  
S.asz
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

a jak myslicie jest szansa zeby to wygrac??
S.asz jest off-line  
12-03-2010, 20:44  
Wyrwana
Użytkownik
 
Wyrwana na Forum Prawnym
 
Posty: 197
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

Hmmm. Znam Allegro na wylot.
Wcale mnie nie dziwi, że sąd ją łagodnie potraktował - oszuści mają sprytne metody przekonywania, a naiwaniactwo tej kobiety - karać?

Wygrać nie wygrasz, bo jeśli zaczęła Cię spłacać, to znaczy, że się nie uchyla.
Napisz do niej polecony za potwierdzeniem odbioru. Może po prostu nie wyrabia się finansowo, stąd zaległość.

I dziwne jest, że nie zgłaszałeś sprawy do POK!
Oni oddają pieniądze, choć teraz w Twoim przypadku - za późno:

Program Ochrony Kupujących - Jak korzystać z programu? - Aukcje internetowe Allegro
Wyrwana jest off-line  
12-03-2010, 20:44  
etisha
Stały bywalec
 
Posty: 801
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

No ale jeśli sąd odrzuci pozew koszty ponosisz ty. Jeśli część pieniędzy oddała, a sąd karny uniewinnił tą panią, to dlaczego czujesz się oszukana? Dobrze, że chociaż część odzyskałaś.
etisha jest off-line  
12-03-2010, 20:52  
dorota_wwa
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

Miałam bardzo podobną sytuację tyle, że dotyczyła telefonów komórkowych.

Jeden chłopak wystawiał - drugi dostarczał, ale ten co dostarczał zniknął z kasą. Nie błąkałam się po sądach tylko zgłosiłam sprawę na policję. Wszczęto postępowanie, a Allegro w ramach POK zwróciło mi pieniądze.
dorota_wwa jest off-line  
13-03-2010, 18:48  
S.asz
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: jak napisac zazalenie do sadu rejonowego w sprawie oszustwa na allegro na 1700zl

chcialam zlozyc sprawe do POK ale musialam isc na policje zlozyc doniesienie. Bylam i powiedzieli ze nie moga nic zrobic bo oddala mi polowe kasy i ze przekaza sprawe do sadu i wlasnie taka odpowiedz dostalam z sadu.. :/

napisze do niej list polecony za potwierdzeniem odbioru zobaczymy czy cokolwiek mi odpisze..
S.asz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uzyskanie danych osobowych przy sprawie oszustwa - Allegro (odpowiedzi: 2) Witam Sprawa wygląda tak Zakupiłem przedmiot u pana X z mojego konta allegro, przedmiot okazał się trefny i zostałem poproszony o zgłoszenie...
§ jak napisac ponaglenie do sadu w sprawie odrzucenia spadku w imieniu maloletniego (odpowiedzi: 2) Witam jak w temacie,2 miesiące temu złożyłem wniosek O możliwość odrzucenia spadky w imieniu małoletniego,do tej pory nie ustalono terminu sprawy...
§ pismo policja swiadek w sprawie oszustwa allegro (odpowiedzi: 1) Witam jakis czas temu sprzedawalem monitor i sie uszkodzil przed wysylka.Otrzymalem pieniadze i wydalem na cel wlasny.Jestem bez pracy i pisalem do...
§ zazalenie od wyroku sadu rejonowego? (odpowiedzi: 4) czy jest tu ktos kto sie na tym zna???dostalem w tamtym roku wyrok w zawieszeniu mialem takze naprawic szkode lecz nie udalo mi sie to z powodow...
§ art 207 zazalenie do sadu (odpowiedzi: 5) Dzien dobry. Złożyłam zażalenie do sądu, ponieważ Prokuratura umorzyła sprawę o znęcanie się nad rodziną. Według Prokuratury to ja robie awantury,...
§ jak napisac zazalenie?? (odpowiedzi: 1) dzien dobry, mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz, dzis jest posiedzenie w sprawie odwieszenia kary, poniewaz w czasie proby bylo popelnione to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:23.