Dostęp do monitoringu sklepu - Forum Prawne

 

Dostęp do monitoringu sklepu

Witam, należę do organizacji zajmującej się prawami zwierząt. Podejrzewamy, że pewien sklep zoologiczny znajdujący się w galerii handlowej może łamać prawo dot. zwierząt tj. zaniedbywać je. Działamy na podstawie ustawy o ochronie zwierząt art. 3, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-04-2010, 18:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Dostęp do monitoringu sklepu

Witam,

należę do organizacji zajmującej się prawami zwierząt. Podejrzewamy, że pewien sklep zoologiczny znajdujący się w galerii handlowej może łamać prawo dot. zwierząt tj. zaniedbywać je. Działamy na podstawie ustawy o ochronie zwierząt art. 3, art. 7 ust. 3, art. 34a, art. 39 ust. 1 oraz art. 40. W galerii znajduje się monitoring, który prawdopodobnie obejmuje sklep swoim zasięgiem. Nagrania z tego monitoringu prawdopodobnie pozwoliłyby nam na ustalenie, czy rzeczywiście do takich zaniedbań dochodzi. Związku z tym mam pytania:
1) Czy galeria handlowa ma obowiązek/możliwość/zakaz udostępnienia na nasze żądanie nagrania z monitoringu?
2) Jeśli nie to jakie organy mogą nam pomóc w uzyskaniu takich nagrań? W jakim trybie/na jakiej podstawie możemy prosić je o pomoc? Czy inspektor kontroli skarbowej ma taką możliwość? (wyjaśnienie przyczyny pytania poniżej)
Proszę również wskazać konkretne podstawy prawne, ponieważ musimy mieć je "twarde" do przeprowadzenia interwencji.


Pewna osoba chciała kupić od nich chore zwierzę, mieli je zostawić, na następny dzień. Jednak następnego dnia już go nie było - wykręcili się tym, że zostało sprzedane (a nie schodziło ono chyba przez 3 tyg i nagle w kilka godzin znalazł się inny nabywca, ciekawe...), a więc są trzy możliwości:
1) sprzedali na paragon, więc wszystko jest legalne,
2) sprzedali bez paragonu, a więc sprawa dla UKS,
3) nie sprzedali, tylko nas okłamują, a w rzeczywistości zwierzę zostało ukryte i nadal nie jest leczone lub też zostało potraktowane niezgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt.
W przypadku wersji 2. powinien się tym zająć UKS, ale tak jak piszę - to tylko nasze domysły. Na wszelkie próby kontroli pracownicy i kierownik reagowali agresywnie, kłamali i gubili się w zeznaniach, tak jakby chcieli coś ukryć. Odmawiali również udzielenia wyjaśnień co do stanu zdrowia zwierząt oraz ich leczenia. Dodam, że nagminne w sklepach zoologicznych jest kupowane bez ewidencji, trzymanie w warunkach niezgodnych z przepisami i wytycznymi weterynaryjnymi oraz sprzedawane na czarno lub zabijane (także niezgodnie z przepisami).

Pozdrawiam.
 
10-04-2010, 16:44  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Cytat:
Napisał/a janek79 Zobacz post
Związku z tym mam pytania:
1) Czy galeria handlowa ma obowiązek/możliwość/zakaz udostępnienia na nasze żądanie nagrania z monitoringu?
Nagrania są własnością galerii, i nie musi ona ich udostępniać żadnym osobom postronnym.
Cytat:
2) Jeśli nie to jakie organy mogą nam pomóc w uzyskaniu takich nagrań? W jakim trybie/na jakiej podstawie możemy prosić je o pomoc? Czy inspektor kontroli skarbowej ma taką możliwość?
Jeżeli galeria nie zechce dać Wam dostępu do nagrań, to nie dostaniecie ich w ogóle. Nagrania może zabezpieczyć m. in. Policja, ale na potrzeby prowadzonego postępowania, a nie dlatego że ktoś chce je sobie pooglądać. Analogicznie wygląda sytuacja z kontrolą skarbową.

Cytat:
Na wszelkie próby kontroli pracownicy i kierownik reagowali agresywnie, kłamali i gubili się w zeznaniach, tak jakby chcieli coś ukryć.
Po pierwsze nie widzę podstaw, aby pracownicy sklepu musieli udostepniać osobom postronnym dane dotyczące prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, lub pozwalać się w jakikolwiek sposób kontrolować. Prawo kontroli mają ściśle określone podmioty, i organizacje społeczne do nich nie należą. Nadto - aby mówić że ktoś gubi się w zeznaniach, to osoba taka najpierw musiałaby składać te zeznania, w sposób zgodny z przepisami prawa. Luźna rozmowa pomiędzy członkiem organizacji, a przedstawicielem sklepu - obojętnie jakiego by nie dotyczyła tematu, z całą pewnością nie jest formą zeznań.
Cytat:
Odmawiali również udzielenia wyjaśnień co do stanu zdrowia zwierząt oraz ich leczenia.
Mieli do tego pełne prawo. Takich informacji musieli by udzielić m. in. przedstawicielom Inspekcji Weterynaryjnej.
magnatex jest off-line  
10-04-2010, 17:22  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 20.259
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

1) ja rozumiem dobre chęci "społeczniaka" ...ale żeby chcieć kogoś skontrolować to najpierw należałoby się zapoznać z obowiązującymi przepisami w tej kwestii czy dana organizacja/stowarzyszenie itp. ma prawo kogokolwiek kontrolować ,a jasnym jest ,że nie ma... więc próba wymuszenia na prawnie działającej firmie poddanie się jakiejś bezprawnej kontroli jest ewidentnym wykroczeniem co najmniej nękania...i sprawca powinien być ukarany...

2) ponadto twierdzenie ,że ktoś łamie prawo ,bez posiadania dowodów może wyczerpywać znamiona występku zniesławienia...-a to już nie jest wykroczenie tylko sprawa karna...

3) od przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego czy został popełniony czyn zabronony czy nie są odpowiednie organy np. Policja , US, IW i inne ( w zależności od kontekstu sprawdzenia) a nie jakieś stowarzyszenie...
Markiz32 jest off-line  
10-04-2010, 23:02  
spoleczniczka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Proponuję powyższym użytkownikom spróbować jeszcze raz odpowiedzieć na pytanie Janka - tym razem prawidłowo i grzecznie. Pytanie brzmialo, kto moze dokonywac kontroli nagran z monitoringu poza policją i jaka jest proceduura, a nie dotyczylo zasadnosci podejmowania kontroli przez organizację społeczną.

pomocne będą cytowane przez niego podstawy prawne działania, których uzytkownicy nie przeczytali przed próbą udzielenia odpowiedzi i poddali niesłusznie w wątpliwość prawo kontroli przeprowadzanej przez organizację społeczną.

Ustawa o ochronie zwierząt

Art. 3.
W celu realizacji przepisów ustawy Inspekcja Weterynaryjna oraz inne właściwe organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego współdziałają z samorządem lekarsko-weterynaryjnym oraz z innymi instytucjami i organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Art. 7. ust.1a. Decyzja, o której mowa w ust. 1, podejmowana jest z urzędu lub na wniosek Policji, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Art.7 ust. 3. W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu, policjant, a także upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, może odebrać mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia przez ten organ decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia.

Art. 34 a ust. 3 Organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt,mogą współdziałać z Inspekcją Weterynaryjną w sprawowaniu nadzoru, o którym mowa w ust. 1.

Art. 39.
1. W sprawach o przestępstwa określone w art. 35 ust. 1 i 2, jeżeli nie działa pokrzywdzony, prawa pokrzywdzonego może wykonywać organizacja społeczna, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Art. 40.
Organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt,mogą współdziałać z właściwymi instytucjami państwowymi i samorządowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w ustawie.
spoleczniczka jest off-line  
11-04-2010, 08:38  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Może tak, bez wyrywania przepisów:
Cytat:
3. Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt,
współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi
i międzynarodowymi.
To organy administracji publicznej podejmują działania współdziając z organizacjami a nie organizacje współdziałając z organami a.p.
Cytat:
Art.7
1. Zwierzę traktowane w sposób określony w art. 6 ust. 2 może być czasowo odebrane
właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza,
prezydenta miasta)
właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia i przekazane:
1) schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę domowe lub laboratoryjne, lub
2) państwowej jednostce organizacyjnej prowadzącej gospodarstwo rolne, jeżeli
jest to zwierzę gospodarskie, lub
3) ogrodowi zoologicznemu lub schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę
wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych,
sportowych lub utrzymywane w ogrodach zoologicznych.
1a. Decyzja, o której mowa w ust. 1, podejmowana jest z urzędu lub na wniosek Policji,
lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej,
której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Czyli musi być decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) i przedstawiciel organizacji społecznej musi być upoważniony i organizacja musi mieć jakiś zatwierdzony statut a nie że 5 starych babulek się zebrało i w nocy pod pierzynką statut sobie wymyśliły. O statucie również jest wspomniane w art.3.

Art.7 ust.3 - nadal upoważniony ze statutem - może odebrać zwierzę, nie ma tu mowy o zbieraniu dowodów.

Art.39 - może wykonywać prawa pokrzywdzonego czyli działa w ramach praw pokrzywdzonego a pokrzywdzony to zwykły obywatel i nikt mu monitoringu nie udostępni, może on napisać wniosek do odpowiednich organów np.Policji o zabezpieczenie monitoringu.

Art.40 - mogą współdziałać, czyli mogą pomagać, polega to na przekazywaniu informacji, zbieraniu dowodów ale w zakresie typu, że coś ujawnią naocznie, z informacji świdaków itp., natomiast nie ma tutaj mowy o tym iż jakiekolwiek instytucje mają udostępniać im dowody (np. nagranie monitoringu) czy pomagać, nie są upoważnione do wejścia na zaplecze itd. Gdyby miały takie prawo to byłby niezły bałagan.

Spójrzmy na kodeks karny:
Cytat:
Art. 15. § 1. Policja i inne organy w zakresie postępowania karnego wykonują polecenia sądu i prokuratora oraz prowadzą pod nadzorem prokuratora śledztwo lub dochodzenie w granicach określonych w ustawie.
§ 2. Wszystkie instytucje państwowe i samorządowe są obowiązane w zakresie swego działania do udzielania pomocy organom prowadzącym postępowanie karne w terminie wyznaczonym przez te organy.
§ 3. Osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej inne niż określone w § 2, a także osoby fizyczne są obowiązane do udzielenia pomocy na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne w zakresie i w terminie przez nie wyznaczonym, jeżeli bez tej pomocy przeprowadzenie czynności procesowej jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.
Pod nadzorem prokuratora, na polecenie Sądu i prokuratora, organy prowadzące postępowanie karne - zwróć uwagę na te zwroty.
Jakaś tam organizacja społeczna nie prowadzi postępowań karnych, może jedynie udzielać pomocy w zakresie swojego działania. I to tyle w temacie.
destructor jest off-line  
11-04-2010, 13:25  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Cytat:
Napisał/a spoleczniczka Zobacz post
Proponuję powyższym użytkownikom spróbować jeszcze raz odpowiedzieć na pytanie Janka - tym razem prawidłowo i grzecznie. Pytanie brzmialo, kto moze dokonywac kontroli nagran z monitoringu poza policją i jaka jest proceduura, a nie dotyczylo zasadnosci podejmowania kontroli przez organizację społeczną.
Zamiast cytować wyrwane fragmenty ustaw (które zresztą każdy może sobie samodzielnie przeczytać), warto samemu przeczytać ze zrozumieniem post założyciela tematu.
Założyciel tematu chce, aby poradzić mu jako przedstawicielowi organizacji społecznej, jak zmusić prywatnego przedsiębiorcę do udostępnienia im jako organizacji społecznej, nagrań monitoringu. W związku z zadanym pytaniem, uzyskał informację, i jest to odpowiedź pełna.
Zgodnie z tym co powiedział destructor, organizacja społeczna nie prowadzi żadnego typu postępowań (karnych, administracyjnych, skarbowych etc), a co za tym idzie nie ma żadnych praw w żądaniu udostępnienia im wglądu w materiały centrum handlowego, czy sklepu.
Organizacja społeczna - zgodnie z zapisem w ustawie - może współdziałać, pomagać etc, a nie prowadzić własne postępowania.

Doświadczenie uczy, iż coraz to więcej osób uważa, że skoro działa w organizacji społecznej, to ma prawa równe przynajmniej Policji, Prokuraturze, Sadowi i Urzędowi Skarbowemu razem wziętym. Nic bardziej mylnego. Każda instytucja i organizacja może działać tylko i wyłącznie w ramach obowiązujących przepisów prawa.

W związku z powyższym należy uznać, iż udzielona odpowiedź jest prawidłowa. Nie widzę również niczego niegrzecznego w udzielonych odpowiedziach, a jeżeli ktoś uważa inaczej, to wypadało by wskazać jakie się ma zastrzeżenia.
magnatex jest off-line  
11-04-2010, 13:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Prosiłbym o wyważenie swoich wypowiedzi i podejście mniej emocjonalne.

Cytat:
Czyli musi być decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) i przedstawiciel organizacji społecznej musi być upoważniony i organizacja musi mieć jakiś zatwierdzony statut a nie że 5 starych babulek się zebrało i w nocy pod pierzynką statut sobie wymyśliły. O statucie również jest wspomniane w art.3.
Oczywiście. We wszystkich organizacjach, które znam, a prowadzą takie działania, są inspektorzy (czyli upoważnieni przedstawiciele) oraz te organizacje posiadają odpowiednie statuty złożone w KRSie.

Cytat:
Art.7 ust.3 - nadal upoważniony ze statutem - może odebrać zwierzę, nie ma tu mowy o zbieraniu dowodów.

Art.39 - może wykonywać prawa pokrzywdzonego czyli działa w ramach praw pokrzywdzonego a pokrzywdzony to zwykły obywatel i nikt mu monitoringu nie udostępni, może on napisać wniosek do odpowiednich organów np.Policji o zabezpieczenie monitoringu.
1. Dowody trzeba zbierać na wypadek rozprawy sądowej, w której właśnie organizacja może wykonywać prawa pokrzywdzonego, no i oczywiście może pomóc organom ścigania.
2. I tutaj wracamy do tematu: na jakiej podstawie Policja/prokuratura może zabezpieczyć takie nagrania? Czy podejrzenie o zaniedbywanie zwierząt (które, w zależności od ciężaru gatunkowego, jest wykroczeniem lub przestępstwem) może wystarczyć? Oraz czy Policja lub prokuratura w razie naszego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, popartego zeznaniami kilku świadków (w tym postronnych osób), ma obowiązek prowadzenia postępowania (w którym ew. mogłoby być zabezpieczone nagranie z monitoringu)? Czy takie postępowanie może być umorzone ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, a jeśli tak to czy mamy jako "pokrzywdzeni" możliwość zapobieżenia temu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
11-04-2010, 15:40  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Cytat:
Napisał/a janek79 Zobacz post
1. Dowody trzeba zbierać na wypadek rozprawy sądowej, w której właśnie organizacja może wykonywać prawa pokrzywdzonego, no i oczywiście może pomóc organom ścigania.
Od zbierania dowodów w postępowaniu karnym jest Policja i Prokuratura. Organizacja społeczna o ile otrzyma zgodę na wykonywanie uprawnień pokrzywdzonego, może m. in. składać wnioski dowodowe, przeglądać za zgodą prowadzącego akta postępowania, etc.
Cytat:
na jakiej podstawie Policja/prokuratura może zabezpieczyć takie nagrania?
Odpowiedź została udzielona wcześniej. Zabezpieczenie takich nagrań może nastąpić w związku z prowadzonym postępowaniem. Podstawą - w zależności od rodzaju i kwalifikacji czynu będą stosowne przepisy kodeksu postępowania karnego lub kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Cytat:
Czy podejrzenie o zaniedbywanie zwierząt (które, w zależności od ciężaru gatunkowego, jest wykroczeniem lub przestępstwem) może wystarczyć? Oraz czy Policja lub prokuratura w razie naszego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, popartego zeznaniami kilku świadków (w tym postronnych osób), ma obowiązek prowadzenia postępowania (w którym ew. mogłoby być zabezpieczone nagranie z monitoringu)?
Prokuratura wykonuje czynności w zakresie przestępstw. Policja wykonuje czynności w zakresie zarówno przestępstw jak i wykroczeń. W przypadku złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu policja ma obowiązek podjąć niezbędne czynności w sprawie. Jeżeli prowadzący uzna, że jest konieczność zabezpieczenia nagrań z monitoringu to dokona tego.

Cytat:
Czy takie postępowanie może być umorzone ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, a jeśli tak to czy mamy jako "pokrzywdzeni" możliwość zapobieżenia temu?
To zależy od okoliczności konkretnej sprawy. W określonych okolicznościach postępowanie może być umorzone, nie tylko wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu, ale także wobec braku cech przestępstwa lub wykroczenia, bądź innej przyczyny.
Jeżeli osoba bądź organizacja została uznana za pokrzywdzonego w postępowaniu, to może zażalić się na decyzję o umorzeniu postępowania. Jeżeli zaś prawa pokrzywdzonego nie zostały jej przyznane, to nie ma żadnego prawa żalenia podjętej decyzji.
magnatex jest off-line  
11-04-2010, 18:01  
spoleczniczka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

destructor napisał:

"Może tak, bez wyrywania przepisów:
Cytat:
3. Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt,
współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi
i międzynarodowymi. "


Oczywiscie, masz rację - tak ustęp trzeci brzmiał 13 lat temu, a od wielu lat brzmi tak jak ja to "wyjęłam z kontekstu" w poprzednim poście

Po raz kolejny prosze o zaprzestanie bezcelowych dywagacji na temat tego co może, a czego nie może organizacja społeczna, ponieważ na tym panowie się nie znacie. Mówimy o stowarzyszeniu rejestrowym, statutowo zajmującym sie ochroną zwierzat, posiadajacym upowaznionych inspektorów. byc moze nie mialo sensu zadawanie pytania na tym forum, bo zamiast rzeczowej dyskusji zaczyna sie jakas pyskówka i podważanie kompetencji.

Organizacja nie miala do tej pory do czynienia z zagadnieniem monitoringu w sklepie i wykorzystaniem go w czynnosciach dowodowych, ktore moze podejmowac - kto? o to jest nadal pytanie. Nie mowimy tutaj o prowadzeniu postepowania karnego przeciez! ale o zbieraniu materiałów dowodowych , które zostana potem przedstawione odpowiednim służbom.

Na razie wiemy, ze policja, prokurator i urząd kontroli skarbowej.

Obawiam sie, ze to pytanie nalezy zadac w dziale o swobodzie dzialalnosci gospodarczej, a nie tutaj.

Jesli ktos zamierza dac sobie upust nienawisci wobec "starszych pań", to nie do nas proszę, ale do spowiednika.
spoleczniczka jest off-line  
11-04-2010, 19:03  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Cytat:
Napisał/a spoleczniczka Zobacz post
Po raz kolejny prosze o zaprzestanie bezcelowych dywagacji na temat tego co może, a czego nie może organizacja społeczna, ponieważ na tym panowie się nie znacie.
Po pierwsze skąd Pani wie, na czym userzy się znają, a na czym nie? Rozumiem, że jest Pani jasnowodzem? A po drugie, to właśnie Pani post jest lekko bezcelowy, gdyż udzielono Państwu pełnych informacji, o organach które są upoważnione do podejmowania określonych działań, jednak jak widać niektórzy tego nie potrafią zrozumieć.
Cytat:
Mówimy o stowarzyszeniu rejestrowym, statutowo zajmującym sie ochroną zwierzat, posiadajacym upowaznionych inspektorów.
Stowarzyszenie rejestrowe, posiadające upoważnionych inspektorów, nie stoi ponad prawem. Ustawa o ochronie zwierząt, ani żaden inny akt prawny nie upoważnia przedstawicieli organizacji społecznych ani stowarzyszeń rejestrowanych do podejmowania czynności związanych np z udostępnianiem im nagrań monitoringu wewnętrzego firm, dokumentów firm etc. Takie działania mogą być przeprowadzone tylko i wyłącznie przez przedstawicieli stosownych służb działających na podstawie określonych przepisów i w określonych przypadkach.

[QUOTE] byc moze nie mialo sensu zadawanie pytania na tym forum, bo zamiast rzeczowej dyskusji zaczyna sie jakas pyskówka i podważanie kompetencji. [/QUOTE
Trudno mówić o kompetencjach, w sytuacji kiedy dana osoba nie ma takich kompetencji, a jedynie chciałaby je mieć.

Cytat:
Organizacja nie miala do tej pory do czynienia z zagadnieniem monitoringu w sklepie i wykorzystaniem go w czynnosciach dowodowych, ktore moze podejmowac - kto? o to jest nadal pytanie. Nie mowimy tutaj o prowadzeniu postepowania karnego przeciez! ale o zbieraniu materiałów dowodowych , które zostana potem przedstawione odpowiednim służbom.
Odpowiedź została udzielona wcześniej.
A zbierać materiał dowodowy, moze przedstawiciel np organizacji obserwując sklep.
magnatex jest off-line  
11-04-2010, 19:19  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Cytat:
Napisał/a spoleczniczka Zobacz post
destructor napisał:

"Może tak, bez wyrywania przepisów:
Cytat:
3. Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt,
współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi
i międzynarodowymi. "


Oczywiscie, masz rację - tak ustęp trzeci brzmiał 13 lat temu, a od wielu lat brzmi tak jak ja to "wyjęłam z kontekstu" w poprzednim poście
Nie ustęp a artykuł, widać jakie masz pojęcie o konstrukcji aktu prawnego, a mój błąd wynika z tego że korzystałem z kilku otwartych okien.
Cytat:
Art.3 W celu realizacji przepisów ustawy Inspekcja Weterynaryjna oraz inne właściwe organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego współdziałają z samorządem lekarsko-weterynaryjnym oraz z innymi instytucjami i organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Pomimo innej treści sens się nie zmienił.

Myślę że wszystko zawarte jest w art.34a:
Cytat:
1. Inspekcja Weterynaryjna sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów o
ochronie zwierząt.
2. W zakresie wykonywania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej oraz osoby wyznaczone przez organy tej Inspekcji posiadają uprawnienia określone w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej
Wyrywek art.19 tej ustawy:
Cytat:
3. Pracownicy Inspekcji oraz osoby wyznaczone na podstawie art. 16 i 18, w zakresie wykonywania czynności, mają prawo w każdym czasie do:
1) przeprowadzania kontroli gospodarstw, centrów (organizacji), zakładów, instalacji, urządzeń lub środków transportu;
2) kontrolowania przestrzegania wymagań określonych w prawodawstwie weterynaryjnym, w tym metod stosowanych do znakowania i identyfikacji zwierząt;
3) pobierania nieodpłatnie próbek do badań:
a) od zwierząt utrzymywanych w celu umieszczenia na rynku lub transportowanych,
b) produktów przeznaczonych do przechowywania, umieszczania na rynku lub transportowanych;
4) żądania pisemnych lub ustnych informacji w zakresie objętym przedmiotem kontroli;
5) żądania okazywania i udostępniania dokumentów lub danych informatycznych w zakresie, o którym mowa w pkt 4.
4. Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 3, podmioty kontrolowane są obowiązane zapewnić pracownikom Inspekcji oraz osobom wyznaczonym na podstawie art. 16 i 18 pomoc niezbędną do wykonywania ich obowiązków.
5. Uzyskane w wyniku kontroli informacje, dokumenty i inne dane, dotyczące w szczególności stosowanej przez kontrolowanego technologii, nie mogą być przekazywane oraz ujawniane innym organom, chyba że stanowią dowód popełnienia czynu zabronionego przez ustawę.
destructor jest off-line  
11-04-2010, 19:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Dostęp do monitoringu sklepu

Dziękuję bardzo wszystkim dyskutantom za udzielenie odpowiedzi w sprawie monitoringu i przy okazji też drobną edukację prawniczą w zakresie interwencji. W takim razie prawdopodobnie, jak nie znajdziemy jeszcze innych świadków czy też dowodów (takich jak np. z obserwacji sklepu o której wspominał magnatex), zgłosimy sprawę do IW lub Policji, chociaż niestety obie instytucje po macoszemu traktują takie sprawy...
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dostęp do monitoringu osób trzecich (odpowiedzi: 5) Witam Czy poszkodowany ma prawo wglądu do dowodów w trybie przygotowawczym w postaci nagrania z monitoringu . Krótko opiszę sprawę . Jakiś czas...
§ Dostęp do monitoringu (odpowiedzi: 3) Witam. Chciał bym się dowiedzieć czy pracownik może zobaczyć nagranie z kamer z miejsca pracy i czy szef może nie wyrazić na to zgodę. P.S....
§ Dostęp do monitoringu osiedlowego (odpowiedzi: 5) Witam, mam pytanie dotyczące dostępu do monitoringu na zamkniętym osiedlu na którym wynajmuję mieszkanie. Chce uzyskać dostęp ponieważ został mi...
§ Dostęp do monitoringu (odpowiedzi: 8) Cześć. Jakie mam prawo, możliwości do uzyskania nagrań z monitoringu, na którym jestem. Np z banku, czy też z komisariatu policji. Co by...
§ Dostęp do monitoringu. (odpowiedzi: 1) Witam!!!!! Jestem osobą odpowiedzialną materialnie za powierzony towar. Pracodawca zainstalował system monitoringu na placu i alarmy w...
§ dostęp do kamer monitoringu (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie. Sprawa wygląda tak, że mój ojciec jest kierownikiem pewnego zakładu, w którym zainstalowane są kamery. Dostęp do tych kamer ma z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:45.