Znieważenie i naruszenie nietykalności - Forum Prawne

 

Znieważenie i naruszenie nietykalności

Witam! Dnia wczorajszego przydarzyła mi się taka oto nieprzyjemna sytuacja. Wracałem nocą z koleżanką pociągiem do domu. Koleżanka nie posiadała biletu na przejazd, dlatego stanęła w kolejce do kierownika pociągu. Gdy nastąpiła jej kolej, kierownik ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
19-06-2010, 21:55  
disko
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Znieważenie i naruszenie nietykalności

Witam!

Dnia wczorajszego przydarzyła mi się taka oto nieprzyjemna sytuacja. Wracałem nocą z koleżanką pociągiem do domu. Koleżanka nie posiadała biletu na przejazd, dlatego stanęła w kolejce do kierownika pociągu. Gdy nastąpiła jej kolej, kierownik zapytał o rodzaj biletu i poprosił ją o legitymację.
Zamiast wypisać jej bilet, przekazał jej legitymację kontrolerom biletów, którzy byli w przedziale służbowym celem wypisania mandatu. Oczywiście koleżanka nie zgodziła się na to, wyszła z tego nieprzyjemna sytuacja - dziewczyna zaczęła płakać. Kontroler nie chciał oddać jej legitymacji. Drzwi od przedziału były otwarte i inni potwierdzali naszą wersję.
Poprosiłem wszystkich obecnych tam o podanie numerów służbowych celem napisania skargi. Wszyscy w przedziale zaczęli się śmiać i mówić nam, że nie mamy żadnych szans. Żadna z tych osób nie podała mi swojego numeru. Kierownik pociągu miał legitymację służbową odwróconą drugą stroną tak, że nie byłem w stanie odczytać ani numeru ani danych. Na moje usilne prośby kierownik nie reagował. Zdenerwowany całą tą sytuacją postanowiłem po prostu odwrócić jego legitymację, wtedy właśnie dotknąłem go, jednak on się odsunął i legitymacja pozostała odwrócona. W tym momencie zostałem wyzwany przez jednego kontrolera od "pedałów". Po tej sytuacji wyszliśmy z tego przedziału.
Na którejś z kolejnych stacji do pociągu wsiedli funkcjonariusze SOK, wtedy już nikt się z nas nie śmiał i wszyscy nagle ładnie pokazywali legitymacje. Spisałem wtedy numery, ale jako że od niedawna mam nowy telefon, to niestety ta informacja nie została zapisana.
Zostałem oskarżony o zatrzymywanie ruchu pociągu, znieważenie kierownika pociągu oraz uderzenie go. Żadna z tych sytuacji nie miała miejsca. Nie wylegitymowałem się przy pracownikach SOK (byłem zdenerwowany). Rozmawiałem z innymi pasażerami i 3 osoby zgodziły się udać z nami na komendę jako świadkowie naszej wersji. Po wyjściu z pociągu nie wiem w jaki sposób nastąpiła bójka między SOKami, a jednym z chłopaków, którzy chcieli iść z nami. Został on potraktowany gazem i doprowadzony na komendę. My również się tam udaliśmy, nie stawiając oporu, zostałem z koleżanką w poczekalni, od której drzwi zostały zamknięte na klucz (a jest to pomieszczenie ogólnodostępne, nie próbowałem uciekać). Na moje pytanie za co zostałem zatrzymany funkcjonariusz nie potrafił ani podać przyczyny prawnej, ani po prostu tego nazwać. Czekaliśmy tam bardzo długi czas na przyjazd Policji.
Po przybyciu funkcjonariuszy Policji zostaliśmy wylegitymowani i ja oraz chłopak, który dostał gazem zostaliśmy przewiezieni na komendę Policji.
Tam odmówiłem badania alkomatem (nie wiem czemu, byłem zdenerwowany, cała sytuacja trwała już około dwóch godzin, było po 6 rano, chciałem tylko iść do domu), podpisałem wezwanie na ten sam dzień i poszedłem złożyć swoje zeznania jako świadek. Policjant powiedział, że w notatkach ma napisane, że znieważyłem kierownika pociągu, groziłem mu i uderzyłem go (mogłem coś przekląć ze zdenerwowania, jednak nie w celu konkretnej osoby).

Oto moje pytania:
1. Jak dalej postępować? Uważam, że jestem zupełnie niewinny.
2. Co dalej może się stać?
3. Czy mam jakiekolwiek szanse udowodnić moją niewinność, jeśli kontrolerów było około 4-5 osób plus kierownik, a ja byłem jedynie z koleżanką i nie znanymi mi ludźmi, którzy byli świadkami, w pociągu nie było monitoringu?
4. Czy mogę zostać skazany jedynie na podstawie zeznań osób, które się znają i zeznają na moją niekorzyść?
5. Jak mam udowodnić, że "nie jestem wielbłądem" jeśli jedynym dowodem, który potwierdza moją wersję wydarzeń będą zeznania koleżanki i kolegi, który też jechał tym pociągiem?
6. Kiedy i do kogo wnioskować o umorzenie sprawy?
7. Niestety podczas składania zeznań na Policji zapomniałem o kilku faktach (wyzwaniu mnie od pedałów, śmianiu się z nas, wyjściu z przedziału) czy warto dodać to do zeznań? Akurat wszystko, co mi umknęło jest na niekorzyść kontrolerów, a ja nie chcę, aby to wyglądało tak, że przyszedłem po kilku dniach i dopisałem same oskarżenia. Czy sąd bierze to pod uwagę?
8. Czy warto złożyć zawiadomienie z powodu wyzwania mnie przez kontrolera?
9. Czy to, że kontroler zabrał legitymację koleżanki oraz to, że zostaliśmy zamknięci na klucz jest zgodne z prawem?
10. Czy powiedzenie, że mam zamiar złożyć skargę można uznać za groźbę?

Dodam też, że jestem niekarany, studiuję, mam nienaganną opinię w środowisku. Policjant powiedział, że w przyszłym tygodniu skontaktują się ze mną, a o reszcie zadecyduje prokurator. Bardzo przejmuję się tą sprawą, gdyż od tego może zależeć moja przyszłość zawodowa, proszę o pomoc.
disko jest off-line  
21-06-2010, 00:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Znieważenie i naruszenie nietykalności

Czy policja lub prokurator wydali postanowienie o przedstawieniu Ci zarzutów?
Jest to istotne dla konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie.

2. Wszystko może się stać, bo w postepowaniu karnym liczą się dowody, a nie prawda.
3. Niewinności nie trzeba udowadniać, bo to Tobie powinno się udowodnić winę - ale praktyka nieco różni się od tej teorii i jeśli przedstawiono Ci zarzut popełnienia przestepstwa, to postaraj się odnalezć świadków zdarzenia - szczególnie tego potraktowanego gazem nie powinno być trudno.
4. Pewnie, że można być skazanym na podstawie zeznań świadków, bo to, że się znają nie ma znaczenia - można tylko podważać wiarygodność ich zeznań, a reszta od sądu zależy.
5. Zeznania koleżanki i kolegi są takim samym dowodem, jak zeznania kilku pracowników kolei - nie zawadziłby jednak jeszcze jakiś świadek nie powiązany ani z nimi ani z Tobą.
6. Taką sprawę prowadzi przeważnie policja przy nadzorze prokuratora - zamiast składać wniosek formalny lepiej najpierw porozmawiać z prowadzącym o możliwości umorzenia z powodu małej szkodliwości czynu.
7. Nie ma problemu z uzupełnieniem swoich zeznań o nowe elementy faktyczne, a sąd bierze pod uwagę wszystkie dowody ujawnione w trakcie rozprawy głównej.
8. Na pewno warto wprowadzić ten element dowodowy do sprawy. Co do złożenia zawiadomienia - warto byś poradził się prawnika, któremu przekażesz więcej danych o sprawie, niż zamieściłeś w i tak długim opisie.
9. Jeżeli przedstawiono Ci zarzut popełnienia przestępstwa, to twoje zatrzymanie do czasu przybycia policji miesciło się w granicach obywatelskiego zatrzymania sprawcy na gorącym uczynku lub bezpośrednio po dokonaniu przestępstwa. Zabranie legitymacji (czyli dowodu tożsamości) kolezanki a także jej zatrzymanie można interpretować jako przekroczenie uprawnień przez pracowników kolei.
W żadnym wypadku nie można uznać za grozbę (a szczególnie za grozbę karalną) uprzedzenia o zamiarze złożenia skargi.

-Rada techniczna: streszczaj swoją wypowiedz na forum, bo niewielu osobom chce się tyle czytać. Lepiej byś krótko nawiązał temat, który potem ma szansę się rozwinąć
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Znieważenie funkcjonariusza policji oraz naruszenie nietykalności (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich na forum. Mam 34 lata i niestety w swoim życiu mam za sobą odsiadkę w Zk za błędy z młodości. Przez ostatnich parę lat prowadzę z...
§ Naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariusza (odpowiedzi: 16) Witam, na sam początek wspomnę, że sytuacja jest naprawdę poważna ponieważ dotyczy mojej przyszłości, a ja już nie wiem jak mam się bronić. ...
§ Naruszenie nietykalności, Grożby, Znieważ (odpowiedzi: 2) Mam pewne pytanie. Mianowice: w styczniu złożyłem wniosek o ściganie znanych mi sprawców, którzy dopuścili się gróżb karalnych (wielokrotnie) w...
§ Znieważenie oraz naruszenie nietykalności policjantów (odpowiedzi: 7) Witam na początku napisze że jestem osobą nigdy nie karaną a także nie popadającą w konflikty z prawem, ale ostatniej nocy dość dużo wypiłem z...
§ Znieważenie funkcjonariusza policji i naruszenie nietykalności cielesnej (odpowiedzi: 17) Sytuacja wyglądała tak, że podczas stania w klatce ktos zadzwonił na policję o interwencję. Przyjechał radiowóz policjantka kazała nam się rozejść....
§ Znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariusza. Proszę o pomoc (odpowiedzi: 2) Witam. Postawiono mi zarzut jak w temacie. Funkcjonariuszka chciała wręczyć mi mandat, próbowałem uciec, wbiegłem w nią, przez kilka sekund...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:33.