Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania? - Forum Prawne

 

Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

Witam Mam pytanie, dnia 18.07.2010 zostałem złapany jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu, miałem 28g czyli 0.56 promila. Kilka 20.07 miałem się stawić na komendzie tak też zrobiłem, przyznałem się do popełnionego czynu oraz zgodziłem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
21-10-2010, 17:32  
Dzień_Dobry
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

Witam
Mam pytanie, dnia 18.07.2010 zostałem złapany jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu, miałem 28g czyli 0.56 promila. Kilka 20.07 miałem się stawić na komendzie tak też zrobiłem, przyznałem się do popełnionego czynu oraz zgodziłem się na dobrowolną karę. Dostałem 1 rok zakazu na prowadzenie pojazdów mechanicznych oraz rowerów oraz 800zł grzywny lub 60h prac publicznych. Policjant powiedział, że dostanę powiadomienie o postępowaniu do 3 miesięcy od tamtej pory. Minęły już 3 miesiące i jestem bardzo ciekaw ile jeszcze będę musiał czekać i czy ta kara 1roku zaczyna mi się liczyć od 20.07 czy od tego dnia kiedy przyjdzie list z prokuratury.
Dzień_Dobry jest off-line  
21-10-2010, 17:38  
ChrisYS
Moderator
 
ChrisYS na Forum Prawnym
 
Posty: 2.184
Domyślnie RE: Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

Przyjdzie zawiadomienie z Sądu o terminie posiedzenia i kara będzie liczona od dnia uprawomocnienia się wyroku.
ChrisYS jest off-line  
21-10-2010, 18:01  
tdm
Użytkownik
 
tdm na Forum Prawnym
 
Posty: 279
Domyślnie RE: Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

zakaz prowadzenia pojazdów na jaki się zgodziłeś to nie jest kara tylko środek karny. Liczy się go od daty zwrotu prawa jazdy do wydziału komunikacji (im wcześniej oddasz tym wcześniej odzyskasz, w wyroku jaki zapadnie okres kiedy prawko było zatrzymane jeszcze przed wydaniem wyroku zaliczy się na poczet orzeczonego potem środka karnego, tj. o ten czas skraca się obowiązywanie zakazu). Ponieważ na razie wydział komunikacji nie ma podstaw do przyjęcia od ciebie prawka (bo nie ma jeszcze wyroku) należy spowodować żeby policja ci je zabrała, idź do nich i domagaj się zabrania prawka już teraz.

Art. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Art. 43. § 3. Orzekając zakaz określony w art. 42, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.
tdm jest off-line  
21-10-2010, 18:32  
Dzień_Dobry
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

Witam
Tylko, że jest jeszcze jedna kwestia, której nie poruszyłem. Ja nie posiadam jeszcze prawa jazdy a dodatku w dniu zatrzymania nie byłem jeszcze pełnoletni. Teraz już jestem.
Dzień_Dobry jest off-line  
21-10-2010, 18:38  
tdm
Użytkownik
 
tdm na Forum Prawnym
 
Posty: 279
Domyślnie RE: Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

no to sprawa prosta, musisz czekać do wyroku, i jak się uprawomocni to od tego dnia będzie się liczył twój zakaz. Będzie on polegał na tym że w tym czasie nie wydadzą ci prawka, nawet jak zrobisz kurs.
tdm jest off-line  
21-10-2010, 18:48  
Dzień_Dobry
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakiś czas w którym musi prokuratura wydać wyrok? Czy mogę czekać w nieskończoność? Czy może nastąpić jakieś przedawnienie?
Dzień_Dobry jest off-line  
21-10-2010, 19:41  
tdm
Użytkownik
 
tdm na Forum Prawnym
 
Posty: 279
Domyślnie RE: Ile czasu ma prokuratura na wszczęcie postępowania?

hehe, prokuratura nie wydaje żadnych wyroków. tylko sąd.
Co do terminów:
Art. 325i. § 1. Dochodzenie powinno być ukończone w ciągu 2 miesięcy. Prokurator może przedłużyć ten okres do 3 miesięcy, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych - na dalszy czas oznaczony.
W zasadzie oni to mogą ciągnąć i przedłużać ile chcą, aż do przedawnienia. Zwykle wypychają akty oskarżenia do sądu pod koniec m-ca, pod koniec kwartału, półrocza i roku.
Przedawnienie czynu to w tym wypadku 10 lat od daty przedstawienia zarzutów.
tdm jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umorzenie postępowania, a możliwość wszczęcia postępowanie przeciwko innej osobie (odpowiedzi: 3) witam, chciałbym zapytać o taką sytuację. Kilka osób zostało oszukanych przez jedną osobą- nazwijmy ją Mariusz. Osoba ta wyłudziła mienie tzw....
§ Ile czasu ma prokuratura na odpowiedź - wniosek o podjęcie na nowo umorzonego postępo (odpowiedzi: 8) Czy jest jakiś określony termin odpowiedzi przez prokuraturę czy podejmie na nowo umorzone dochodzenie?
§ prokuratura - odmowa wszczęcia postępowania, zażalenie nie uznane co dalej? (odpowiedzi: 5) Składałam doniesienie, iż człowiek przebywający w ZK nachodzi mnie łamiąć warunki poręczenia, dzięki któremu otrzymał przepustkę. sąd penitencjarny...
§ Prokuratura odmawia wśzczęcia postępowania (odpowiedzi: 2) Ostatnio pod moją firmą leżał nie przytomny bezdomny mężczyzna. Zadziwiłem na Policję aby po niego przyjechali i wezwali karetkę. Usiłowałem...
§ Prokuratura wstrzymyje wszczęcie postępowania (odpowiedzi: 20) Witam! Od dwóch lat usiłujemy odzyskać wyłudzone przez "wspólników"(para konkubentów) pieniądze wyłożone na wspólne inwestycje(po połowie).Bez...
§ Wszczęcie postępowania o wznowieniu postępowania... (odpowiedzi: 10) Witam. Mam ogromną prośbę do zarejestrowanych tu użytkowników o pomoc. Otóż jestem studentem 2 roku administracji publicznej i spotkałem się z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:11.