czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!! - Forum Prawne

 

czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Proszę, powiedzcie mi, czy wyrok 2 lata pozbawienia wolności na 4 w zawieszeniu i 10 tys nawiązki dla żony ofiary śmiertelnej to odpowiedni wyrok??? Wyjaśnienia: Sprawdca wypadku jechał z prędkością 100 km/h, wpadł w poślizg, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
02-11-2010, 13:45  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Proszę, powiedzcie mi, czy wyrok 2 lata pozbawienia wolności na 4 w zawieszeniu i 10 tys nawiązki dla żony ofiary śmiertelnej to odpowiedni wyrok???
Wyjaśnienia:
Sprawdca wypadku jechał z prędkością 100 km/h, wpadł w poślizg, stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w samochód jadący z naprzeciwka, czyli mojego męża. Mąż doznał takich obrażeń, że po przewiezieniu do szpitala zmarł... mąż jechał ze swoim ojcem, który doznał lekkich obrażeń, choć rehabilitacji nie widac końca.
Sprawca to 26 letni "głupek", mój mąż miał 32 lata osierocił dwoje małych dzieci...zostawł nas bez środków do życia...
Takiego wyroku domaga się prokurator, powiedzcie, czy to ja jestem nienormalna, czy może prokuratorowi się role pomieszały??? żeby nawet nie żądać zabrania prawajazdy?????
Poradźcie co powinnam zrobić...
smutna żona jest off-line  
02-11-2010, 14:04  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Przede wszystkim Pani kieruje się emocjami w znacznym stopniu, co jest zrozumiałe i uzasadnione. 100 km/h to nie jest straszna prędkość, zależy też gdzie zdarzenie miało miejsce - czy naruszył przepisy jadąc z taką prędkością.

Zgodnie z art. 177. § 2 KK - kara przewidziana za nieumyślne spowodowanie śmierci w wyniku naruszenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W mojej opinii, jeżeli osoba, którą Pani określa mianem "głupka", nie naruszyła w sposób rażący przepisów ruchu drogowego (zadbała o bezpieczeństwo) oraz żałuje tego co się stało ... to kara jest adekwatna do czynu - tyle, że moja opinia nic tutaj nie znaczy

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
02-11-2010, 14:14  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 18.836
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Trudno na podstawie zdawkowego opisu przebiegu zdarzenia cokolwiek wyrokować - czy prędkość 100 km/h była "straszna" czy nie zależy od wielu czynników - np. warunków na drodze i miejsca zdarzenia.
Także nie wiem czy na forum jesteśmy w stanie pomóc odpowiedzieć na pytanie czy kara jest adekwatna, czy nie.
Ripper jest off-line  
02-11-2010, 19:07  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

była to znacznie przekroczona prędkość, bo zdarzenie miało miejsce w mieście, czyli o jakieś 50 km/h, więc czy to nie jest rażące naruszenie przepisów? To co wobec tego trzeba zrobić żeby rażąco naruszyć przepisy? źle zaparkowac samochód? Ponadto sprawca nie wykazał żadnej skruchy przynajmniej wobec mnie i mojej rodziny. Zabił mi męża, ojca moim dzieciom, jedynego żywiciela rodziny i nawet nie zdobył się na telefon z przeprosinami czy pytaniem czy mam z czego żyć??

a warunki na drodze? było to po deszczu, więc chyba tym bardziej powinien zachowac ostrożność, chyba że też sie myle..
smutna żona jest off-line  
02-11-2010, 21:38  
wawt
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Bardzo Pani współczuję i rozumiem cierpienie, ale raczej ciężko spodziewać się w takiej sytuacji wyższego wyroku... Zapewne, kwalifikacja będzie zmierzała w kierunku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, w wyniku nie dostosowania prędkości do warunków... Ale to jedna sprawa.
Zupelnie inna, to możliwość dochodzenia przez Panią od sprawcy (w praktyce - od ubezpieczyciela sprawcy wypadku) innych, należnych Pani i dzieciom pieniędzy.
Może Pani złożyć wniosek do sądu o odszkodowanie za śmierć męża. Takie odszkodowanie ma na celu pomóc w ułożeniu sobie życia po śmierci osoby bliskiej, ale uwarunkowane jest koniecznoscia udowodnienia przed sądem, że Pani sytuacja życiowa po śmierci męża pogorszyła się. Generalnie, takiego odszkodowania można by dochodzić zarówno np. z tytułu rekompensaty za poniesione koszty organizacji pogrzebu, jak również z racji domagania się renty dla Państwa dzieci czy cyklicznie wypłacanej renty odszkodowawczej, z tytułu pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny na skutek śmierci Pani męża - będącego żywicielem rodziny.
Proszę również pamiętać, że zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731), poprzez wprowadzenie do art. 446 § 4, wprowadzono instytucję zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę z powodu śmierci osoby bliskiej. Regulacja ta pozwala na zasądzenie dodatkowego zadośćuczynienia pieniężnego z powodu krzywdy polegającej wyłącznie na cierpieniach psychicznych z powodu śmierci bliskiej osoby.
wawt jest off-line  
02-11-2010, 22:51  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Ja wiem, że mogę dochodzić odszkodowania, zadoośćuczynienia, renty, itd, itd, ale tu nie chodzi tylko o pieniądze. Chodzi mi głownie o poczucie sprawiedliwości! Ten człowiek przez własną bezmyślność zabił człowieka! i za to powinien ponieśc kare, a co to jest dla niego za kara 2 lata na 4 w zawieszeniu??? żadna! A ponadto, słysząc taki wyrok za takie przestępstwo, jakież to ma każdy z nas przyzwolenie na dokładnie takie samo zachowanie się, przecież ten wyrok nie odstraszy potencjalnego głupka za kierownicą i wypadków takich będzie wciąż przybywać, i w następnym możesz zginąć Ty, Twoją żona, mąż, Twoje dziecko......
Przytoczę tylko przykład mojego kolegi, który to zderzył się czołowo z...adwokatem i ten poprzysiągł mu zemstę. Kolega zwyczajnie zasnął za kierownicą i zjechał na przeciwny pas i uderzył właśnie w tego nieszczęsnego adwokata, Adwokatowi poza paroma złamaniami nic sie nie stało, żyje. A kolega jaki dostał wyrok? Dokładnie taki sam jaki ma dostać zabójca moojego męża, ponadto zabrali mu na 5 lat prawojazdy!!! Jakie to poczucie sprawiedliwości? równości? bo co, bo to adwokat, a ja jestem zwykłym szarym czlowiekiem? Coś tu chyba jest nie tak.....albo tak, bo to jest Polska właśnie!
smutna żona jest off-line  
03-11-2010, 06:30  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.317
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Czy Pani ma jakieś konkretne zapytanie prawne? Jeśli nie, to z całym szacunkiem, ale to nie jest miejsce na wylewanie swojego rozczarowania Państwem, które również Pani współtworzy.
forg jest off-line  
03-11-2010, 07:15  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Nie, nie mam pytań......wiem, że teraz ani chwili nie zastanowię się wciskając pedał gazu....
smutna żona jest off-line  
03-11-2010, 07:21  
wawt
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Proszę Pani!
Nie wiem, czy była by Pani tak pobłażliwa, gdyby to np. ktoś Pani bliski doznał w wypadku "jedynie paru złamań"... A znajomy Pani, został skazany nie dla tego, że ów poszkodowany adwokat zawziął sie na niego, ale z takiego oto powodu, że swym działaniem dopuścił się czynu inkryminowanego przez prawo karne : "Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jesli uważa Pani, że przyjęte w k.k. rozwiązania miarkujące dolegliwość kary dla sprawcy takiego czynu, naruszają zasady współżycia społecznego lub choćby Pani poczucie sprawiedliwości, powinna Pani wnioskować do odpowiednich organów o zmianę, Pani zdaniem nie sprawiedliwego prawa w ramach procesu legislacyjnego. Z pewnością, nie doprowadzi do tego insynuowanie na forach internetowych nadprzyrodzonych zdolności osobom zawodowo związanym z obrotem prawnym.
wawt jest off-line  
03-11-2010, 19:41  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Nie chodzi mi o zmiane prawa, bez przesady, ale prosze mi wytłumaczyć za przeproszeniem "jak krowie na rowie" dlaczego za wypadek ze skutkiem śmiertelnym jest niższy wymiar kary niż za wypadek , w którym inna osoba odniosła obrażenia w postaci złamania np. nogi. Bo tego nie potrafie pojąć? Obydwa wypadki niby nieumyślne, chociaż przekraczając o 100% dopuszczalną prędnkość trudno mi mówić o nieumyślnym spowodowaniu wypadku.
Jesli kogoś obraziłam to przepraszam bardzo,ale doskonale wiemy że każdym środowisku, prawniczym także sa ludzie i ludzie...
smutna żona jest off-line  
03-11-2010, 19:50  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Wyrok jest wypadkową wielu czynników - m. in. okoliczności zdarzenia, przyczyn zdarzenia, zachowania sprawcy przed, w trakcie i po popełnieniu przestępstwa, wcześniejszej karalności etc. My nie znając materiałów sprawy, nie jesteśmy tu w stanie określić, dlaczego takiego wyroku zażądał Prokuratur. Doświadczenie jednak uczy, iż przy tego typu sprawach warto zostawić sobie furtkę, w postaci wystąpienia w roli oskarżyciela posiłkowego. Daje to pewien margines, na zaskarżanie niewłaściwych naszym zdaniem decyzji organów procesowych. Jeśli jednak ktoś z tej funkcji nie chciał skorzystać, to nic więcej nie zrobi.
A tak na marginesie, to warto wystąpić o odszkodowanie z OC sprawcy. Życia to Pani mężowi nie zwróci, ale pieniądze z ubezpieczenia troszkę pomogą w uporządkowaniu pewnych życiowych kwestii.
magnatex jest off-line  
03-11-2010, 20:13  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Tak wiem, bardzo dziękuje za odpowiedź.
Na szczęście jest to dopiero akt oskarżenia w trakcie sporządzania przez Panią Prokurator, więc wszystko przede mną, nie wyobrażam sobie tak tego pozostawić i z roli oskarżyciela posiłkowego nie skorzystać, jestem to winna mojemu mężowi, moim dzieciom, tesciom.
Co do czynników wpływających na wysokość kary, rozumiem że ma wpływ zachowanie sprawcy, itd itd. ale proszę mi wierzyć, ze nic z tych okoliczności nie przemawia na jego korzyść. Jeśli ktoś ma czas i chęć zapoznać się z okolicznościmi wypadku, i opiniami ludzi, różnych ludzi o moim mężu jak i o sprawcy to prosze zerknąć na ten materiał, jak i na komentarze do tego.
Moto - Na drogach - Śmiertelny wypadek na ulicy Leszczyńskiej - wiadomości z Legnicy i o Legnicy
smutna żona jest off-line  
03-11-2010, 20:20  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Cytat:
Napisał/a smutna żona Zobacz post
Na szczęście jest to dopiero akt oskarżenia w trakcie sporządzania przez Panią Prokurator, więc wszystko przede mną, nie wyobrażam sobie tak tego pozostawić i z roli oskarżyciela posiłkowego nie skorzystać, jestem to winna mojemu mężowi, moim dzieciom, tesciom.
Oskarżyciel posiłkowy to jedno. Trzeba jednak pamiętać, iż śmierć osoby bliskiej negatywnie odbija się także na zdolności racjonalnego myślenia. Warto rozważyć, czy nie należy udać się po pomoc do prawnika - albo go wynająć, albo jeżeli sytuacja finansowa na to nie pozwala, to wieść o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu.

Cytat:
Co do czynników wpływających na wysokość kary, rozumiem że ma wpływ zachowanie sprawcy, itd itd. ale proszę mi wierzyć, ze nic z tych okoliczności nie przemawia na jego korzyść.
Jak rozumiem zna Pani dokładnie całość materiału dowodowego, skoro wypowiada się Pani w tak kategoryczny sposób?

Cytat:
Jeśli ktoś ma czas i chęć zapoznać się z okolicznościmi wypadku, i opiniami ludzi, różnych ludzi o moim mężu jak i o sprawcy to prosze zerknąć na ten materiał, jak i na komentarze do tego.
Okoliczności wypadku są (a przynajmniej winny być) szczegółowo opisane w aktach sprawy. Dziennikarska informacja, z całą pewnością nie przedstawia szczegółów związanych z okolicznościami sprawy.
magnatex jest off-line  
03-11-2010, 20:27  
smutna żona
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Adwokata mam, znam dokładnie cały materiał dowodowy. Okoliczności wypadku owszem sa opisane w aktach sprawy,ale opiania postronnych ludzi nie. Wiem, że może z punktu widzenia prawnego nie ma to znaczenie, ale może powinno, bo to też społeczeństwo domaga się odpowiedniego ukarania sprawcy, i mysle że ma do tego prawo, bo każdy chciałby czuć sie bezpieczny, a wiedząc że taki człowiek usiądzie lada chwila ponownie za kierownicą, nie powoduje poczucia bezpieczeństwa.
smutna żona jest off-line  
03-11-2010, 20:45  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: czy to nie żart??????? pomóżcie proszę!!!!!

Same opinie internautów to zdecydowanie za mało. Zawsze można powiedzieć, że to Ty napisałaś wszystkie te opinie. Należało by ustalić, że opinie nie pochodzą z jednego komputera - byłby to choćby dobry początek.
magnatex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Proszę pomóżcie (odpowiedzi: 7) Nieletni syn poszedł na imprezę do domu kolegi za zgodą jego rodziców i zdarzył się wypadek. Kto wówczas jest odpowiedzialny za tą sytuację ?
§ Proszę pomóżcie ;) (odpowiedzi: 4) Witam, piszę do Was aby dowiedzieć się czegoś co mi nie daje spokoju, mianowicie: W zakładzie pracy w którym pracuje bardzo często od początku...
§ Pomówienie - proszę o opinię czy to pomówienie (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie odnośnie pewnej sytuacji w pracy. Razem z pewną osobą z innego działu w pracy, prowadziłem duży projekt, aktualnie trwa...
§ Pomóżcie proszę. (odpowiedzi: 5) Mam pytanie,otóż jestem od wczoraj po rozwodzie,rozwód odbył się na terenie Polski.Ja posiadam obywatelstwo niemieckie,natomiast moja żona posiada...
§ Proszę pomóżcie :( (odpowiedzi: 11) Witam, Bardzo proszę o pomoc. Jestem na zwolnieniu lekarskim sprzedalam na allego kilka rzeczy .Doczytałam sie , ze jakikolwiek zarobek na l4...
§ Proszę,pomóżcie mi (odpowiedzi: 1) Witam Ci wszyscy,którzy znają moją sytuację,wiedzą,że jest ..............tak,a nie inaczej:( Radek dostał po 12 mcach kolejną przedłużkę.Do godz.16...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:36.