Adwokat z urzędu - Forum Prawne

 

Adwokat z urzędu

Witam mam pytanie odnośnie przysługującego adwokata z urzędu..czytałem o tym i o tym i nie wiem jaką decyzję podjąć,chodzi mi mianowicie o jedna rzecz którą jest to że jeżeli przegram sprawe w sądzie którą mam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
17-01-2011, 18:42  
Michał189
Zbanowany
 
Posty: 36
Domyślnie Adwokat z urzędu

Witam mam pytanie odnośnie przysługującego adwokata z urzędu..czytałem o tym i o tym i nie wiem jaką decyzję podjąć,chodzi mi mianowicie o jedna rzecz którą jest to że jeżeli przegram sprawe w sądzie którą mam 1lutego to czy sąd na mnie nałoży karę pieniężną w celu wynagrodzenia dla adwokata i za postępowanie sądowe,ponieważ czytałem i doszedłem do takiego wniosku że może lecz nie musi...ale się zastanawiam co teraz zrobić czy napisać podanie o adwo.z urzędu i ile będę musiał czekać na takież przyznanie go...i jakie będą skutki jeżeli przegram ponieważ jestem oskarżony o czyn z art 233. skł fałszywych zeznań dodam ze nigdy nie byłem karany itd...jest to moja pierwsza sprawa lecz nie wiem jak się skończy czy ją przegram czy zostane uniewinniony...i bo z wcześniejszych rozmów z adwokatem zaznajomionym z tą sprawą stwierdził iż mogę ją przegrać i dostać wyrok w zawieszeniu...mam nadzieje że skończy się tylko na tym...a jakie jest wasze zdanie??chodzi mi tu o konkretną poradę czy pisać o adwokata z urzędu czy iść samemu na tą sprawę...bo nie wiem co mam dalej robić czy adwokat będący ze mną może jakoś wpłynąć na wyrok??czy będąc samemu będę narażony na większy wyrok i surowsze traktowanie bo z tego co wiem przy adwokacie sąd całkiem inaczej zachowuje się przesłuchując oskarżonego...więc sam już nie wiem co dalej...pomóżcie,prosze....Pozdrawiam
Michał189 jest off-line  
18-01-2011, 12:40  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.530
Domyślnie RE: Adwokat z urzędu

W przypadku skazania Sąd obciąża skazanego kosztami postępowania - taka jest zasada. Wyjątkowo, Sąd może (co nie znaczy że musi) zwolnić skazanego z części lub całości kosztów postępowania.
Jeśli w sprawie zostal ustanowiony obrońca z urzędu, to koszt pracy tego obrońcy rowniez jest wliczany do kosztów postępowania.

Co się natomiast tyczy kwestii czy wystąpić o adwokata, czy też nie to tylko Ty możesz sobie na to pytanie odpowiedzieć. My nie znamy Twojej sprawy, nie wiemy czy się przyznałeś czy też nie, jaka jest Twoja sytuacja etc.
magnatex jest off-line  
18-01-2011, 15:01  
Michał189
Zbanowany
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Adwokat z urzędu

to mam rozumieć że zostane obciążony kosztami sądowymi???
a co do mnie to nie przyznałem się do stawionego mi zarzutu...pisałem o mojej sprawie w innym moim poscie tam wszystko jest napisane.Ale jeżeli mnie obciąży to jest jakaś kwota ktora mozecie mi przedstawic?? to bedzie moja 1spr wiec nie wiem ile to mnie bedzie kosztowac...sytuacje finansowa mam nie ciekawa jeszcze sie ucze wiec nie mam pracy...a rodzice maja tez kupe wydatkow...a pensja ich tez nie jest ogromna....bedzie mozna sie odwolac od placenia kosztow czy nie??
Michał189 jest off-line  
28-01-2011, 15:07  
Irek_L.
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Adwokat z urzędu

podczepię się pod temat o adwokata z urzędu bo nie do końca rozumiem definicję
Cytat:
Aby otrzymać adwokata lub radcę prawnego strona musi zgłosić właściwy wniosek ustnie do protokołu lub pisemnie. Wniosek składa się w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub się toczy.
tzn
Czy muszę to koniecznie zrobić podczas rozprawy czy mogę taki wniosek wysłać do Sądu listownie kilka tygodni przed rozprawą?
Irek_L. jest off-line  
28-01-2011, 19:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Adwokat z urzędu

Art. 78 k.p.k.
Wniosek możesz złożyć w każdej chwili, im wcześniej tym lepiej ( wówczas adwokat będzie miał czas na zapoznanie się ze sprawą).
 
29-01-2011, 10:09  
Irek_L.
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Adwokat z urzędu

Dziękuję i prosiłbym jeszcze o odpowiedz

Wraz z wnioskiem o przyznanie adwokata z urzędu muszę złożyć również oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania?
Tak przynajmniej wyczytałem w google

Moja sprawa toczy się przed sądem karnym z oskarżenia prywatnego art. 157 & 2 KK. z żądaniem ode mnie odszkodowania 300 tyś zł.
Cytat:
„Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Wcześniej prokuratura umorzyła sprawę stwierdzając brak znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego i wobec braku interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu tj. na podstawie art. 322 & 1 k.p.k.

Zostałem zaczepiony i zbluzgany przez nadużywającego alkoholu sąsiada i to nie pierwszy raz, który oprócz tego nęka mnie (i nie tylko mnie) w różny sposób np. wydzwania domofonem, wyzwiskami, zalepia zamek w skrzynce itp. Podczas tej wymiany zdań kopnął mnie i uderzył w twarz a ja mu kilka razy oddałem. Nie było świadków tego zdarzenia ale mimo to on zgłosił znajomą z którą często piją. Ona zeznawała na policji (nie wiem co ale na pewno fałszywie) i będzie również zeznawać w sądzie. Po za tym nawymyślał różnych rzeczy np. że uderzyłem go młotkiem, że go miesiąc wcześniej dusiłem itp. itd. Aż mi się w głowie nie mieści, że można tak przed prokuraturą czy sądem kłamać. Oprócz tego ma zrobioną obdukcję chociaż nie wiem co. Bo nawet podbitego oka czy zadrapania potem nie miał. Ja doznałem obrażeń bo kopną mnie obcasem w stopę i w wyniku tego uszkodził mi palca u nogi. Niestety nie pomyślałem będąc u chirurga o zrobieniu obdukcji a jedynie zrobiłem zdjęcie fotograficzne opuchniętej i sinej stopy.

Odbyła się dopiero rozprawa pojednawcza. Na której Sędzina powiedziała ku mojemu całkowitemu osłupieniu, że podczas rozpraw nic poza wydarzeniami z tamtego dnia nie będzie brane pod uwagę i wcześniejsze wydarzenia czy sprawy nie będą brane pod uwagę. Czyli nie ważne, że ten sąsiad ma niezłą kartotekę na policji i znany jest w mieście (małe miasto) z tego że po alkoholu dostaje małpiego rozumu i jest bardzo agresywny, wulgarny i szuka możliwości bójki przez co zresztą często chodzi z podbitymi oczyma.
Kompletnie tego nie pojmuję. Przez nic nie dzieje się bez przyczyny i wydarzenia są ze sobą powiązane. Nie rozumiem tego co to za prawo? Co to za kraj?

Jeśli rzeczywiście tak będzie to mam przechlapane i właściwie wyrok już zapadł. Jeśli sądu nie interesuje jakim on jest człowiekiem, co wyprawia ze mą, nie interesują wcześniejsze wydarzenia. A ja nie jestem w stanie udowodnić, że on i jego świadek kłamie no chyba, że podam własnych którzy będą kłamać dla mnie. Ale ja tak nie potrafię i nie mam tak wykolejonych znajomych którzy by przed sądem kłamali.

W takim razie jakiego wyroku mogę się spodziewać w tej chorej sytuacji?

pozdrawiam i dziękuję
Irek_L. jest off-line  
29-01-2011, 14:19  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.530
Domyślnie RE: Adwokat z urzędu

Cytat:
Napisał/a Michał189 Zobacz post
to mam rozumieć że zostane obciążony kosztami sądowymi???
Jeśli Sąd uzna Cię winnym to zostaniesz obciążony kosztami. Tak jak wcześniej napisałem - Sąd może przejąć koszta postępowania w całości lub częsci na Skarb Państwa, ale nie jest to obowiązek Sądu, a jego dobra wola.
Cytat:
a co do mnie to nie przyznałem się do stawionego mi zarzutu...
I co z tego? Podejrzany / oskarżony nie musi się przyznawać do zarzutów.

Cytat:
Ale jeżeli mnie obciąży to jest jakaś kwota ktora mozecie mi przedstawic?? to bedzie moja 1spr wiec nie wiem ile to mnie bedzie kosztowac...
Każda sprawa jest inna - wszystko zalezy od tego czy i jakie czynności są wykonane w toku postępowania. Jeśli trzeba powołać biegłych, doprowadzać uczestników postępowania, etc to siłą rzeczy koszta wzrastają.
Przeważnie koszta w prostej sprawie gdzie nie trzeba nikogo doprowadzać ani powoływać biegłych, zamykają się w kwocie kilkuset złotych. Jeśli zaś w sprawie trzeba powoływać biegłych etc to koszta często idą w tysiące lub i dzesiątki tysięcy.Cytat:
Napisał/a Irek_L. Zobacz post
Dziękuję i prosiłbym jeszcze o odpowiedz
Wraz z wnioskiem o przyznanie adwokata z urzędu muszę złożyć również oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania?
Tak przynajmniej wyczytałem w google
Dobrze zrozumiałeś.
magnatex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ adwokat z urzędu (odpowiedzi: 6) Witam mój ojczym jest tymczasowo aresztowany i właśnie się dowiedziałam, że przyznano mu adwokata z urzędu. W jaki sposób mogę się dowiedzieć kto to...
§ Czy adwokat z urzędu zdąży? (odpowiedzi: 12) Witam, Dostałem zawiadomienie wszczęciu wobec mnie sprawy cywilnej gdzie moje stawiennictwo jest nieobowiązkowe. Byłem poza miejscem zamieszkania...
§ Adwokat z urzędu (odpowiedzi: 6) Witam dostałem dziś wezwanie na rozprawę główną.Rozprawa odbędzie sie 21.06.2012 czy wobec tego mogę wysłać teraz do sądu pismo o wyznaczenie...
§ Adwokat z urzędu (odpowiedzi: 1) Witam mam takie pytanie. Miałem sprawe w sądzie którą przełożyli z powodu nie zgłoszenia sie jednego z oskarżonych i na tej sprawie zrezygnowałem z...
§ adwokat z urzędu (odpowiedzi: 2) Kiedy prokurator może wycofać adwokata z urzędu.
§ 286 kk a adwokat z urzędu (odpowiedzi: 6) Witam, Osoba poisadająca zarzuty (areszt tymczasowy 3mc) z art 286 kk przyznająca się częściowo do winy - niestety nie stać tej osoby na adwokata...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:56.