Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji - Forum Prawne

 

Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Witam Mam takie oto pytanie. Wiem, że przysługuje prawo do zwrotu równowartości biletu na pociąg drugiej klasy gdy jestem wzywany przed oblicze Sądu i nie raz z tego korzystałem. Jednak obecna sprawa jest inna. Naświetle ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Naruszenie miru, eksmisja
    W mieszkaniu mieszka babcia, synowa u wnuczek. Wszyscy są osobami dorosłymi. babcia jest właścicielką mieszkania,...
  • § Proszę o radę.Dostałem 2 grzyw...
    Witam serdecznie, poszukuje jakiejś rady o kogoś mądrzejszego ode mnie w zakresie prawnym . Przyszły mi na dniach 2...
  • § Wypadek samochodowy
    Witam, jakiś czas temu miałem wypadek samochodowy z skuterem. Wyjeżdżałem z ulicy podporządkowanej z zamiarem...

Odpowiedz
 
24-01-2011, 22:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Witam

Mam takie oto pytanie. Wiem, że przysługuje prawo do zwrotu równowartości biletu na pociąg drugiej klasy gdy jestem wzywany przed oblicze Sądu i nie raz z tego korzystałem.

Jednak obecna sprawa jest inna. Naświetle w skrócie problem.
Mieszkam w Toruniu. W październiku tamtego roku byłem na urlopie u rodziny pod Tarnowem i niestety, ŚWIADKIEM potrącenia, które zakończyło się paraliżem osoby potrąconej. Byłem wówczas przesłuchany przez "lokalny" Komisariat i na tym się skończyło.

Jednak kierowca który potracił, złożył zeznania (i ich broni) które są diametralnie inne, niż moje. Dlatego tamtejsza Prokuratura, zleciła przeprowadzenie KONFRONTACJI.

I teraz dostałem w piątek wezwanie na stawienie się na Komendzie Policji w Tarnowie w celu konfrontacji pod groźbą kary 10.000 zł i doprowadzenia siłą ... etc. standard.

Tyle, że ja do Tarnowa mam przeszło 400 km (!) w jedną stronę (!)

Pytania:
1. Czy przysługuje mi zwrot kosztów przejazdu ?
2. Podróż wg rozkładu PKP zabrałaby 10 (!) godzin w jedną stronę (2 przesiadki). W takim przypadku musiałbym brać dwa dniu urlopu w pracy a wezwanie przecież mam na jeden konkretny dzień (ten czwartek). To przypomina "wyprawę życia" a nie wezwanie na konfrontację.
3. W związku z w/w niemałym problemem, jadę swoim autem. Ford Focus, diesel, ok.6 litrów na 100 km. ;
Czy zwrócą mi za paliwo ?
Koszty paliwa to jedno (ok. 250 zł) ale chodzi o sam czas i "wygodę", w tym przypadku rozumianą dwuznacznie.
4. Jest na to jakiś wniosek / wzór ?
5. Kiedy i gdzie go składać ?
6. Czy przysługuje mi zadośćuczynienie za stracony dzień w pracy ? tzw. dniówka ?

Pomijam w tym wszystkim same koszty eksploatacyjne samochodu, to jest 800 km w obie strony i bite 12-13 godzin samej jazdy + sama konfrontacja.

Proszę o porady / podpowiedzi co i jak ...
 
24-01-2011, 22:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Prawo nie może być proste a tym bardziej zrozumiałe dla wszystkichNiestety poczytaj sam-dekret z 1950r o należnościach świadków,rozporządzenie MS z1990r w sprawie wysokości należności.Są jeszcze rozporządzenia o podróżach służbowych i używaniu swojego pojazdu.Reasumując,może lepiej upewnić się czy zwrócą koszty noclegu w hotelu.
 
24-01-2011, 22:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

DEKRET

z dnia 26 października 1950 r.

o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 21 lipca 1950 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 271) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Przepisy ogólne.

Cytat:
Art. 1.1. Przepisy dekretu niniejszego stosuje się do należności świadków, biegłych (tłumaczy) i stron w postępowaniu przed sądami oraz innymi władzami i organami wymiaru sprawiedliwości, jeżeli szczególne przepisy ustawowe nie stanowią inaczej.

2. Przez oznaczenie "sąd" w dalszych przepisach rozumie się sąd, władzę lub organ, które dokonują odnośnej czynności urzędowej.
CZYLI, Policja, Prokuratura ... tak ?

Należności świadków.

Art. 2.1. Świadkowi na jego żądanie może być przyznane odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu.

2. Wynagrodzenie za utracony zarobek przyznaje się świadkowi w wysokości udowodnionej przeciętnego jego dziennego zarobku, jednak nie wyżej niż 1.000 zł dziennie.

Art. 3. 1. Świadek zamieszkały w miejscowości oddalonej ponad 10 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej, do której został wezwany, może żądać wypłaty mu strawnego i zwrotu kosztów podróży od miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności i z powrotem.

2. Sąd może przyznać zwrot kosztów podróży świadkowi zamieszkałemu bliżej niż 10 km, wszakże w odległości nie mniejszej niż 4 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej, jeżeli przemawiają za tym względy słuszności.

Cytat:
3. Strawne wypłaca się świadkowi w wysokości 300 zł dziennie w przypadku, jeżeli pobyt w sądzie i podróże w obie strony łącznie trwały ponad 12 godzin.
Moja podróż wg cudnego rozkładu jazdy zajmuje w najlepszej wersji 9-10 godzin, w najgorszym nawet 12. W jedną stronę (!)
Więc w/w punkt w moim wniosku MUSI zostać uznany ...


Cytat:
Art. 4. 1. Za koszty podróży uznaje się koszty przejazdu środkiem transportu masowego (koleją, autobusem itp.) w klasie najniższej, w braku zaś takiego środka - koszty przejazdu najtańszym z dostępnych środków lokomocji.
Liczy się tutaj połączenie "bezpośrednie" czy ogólnie mozaika przesiadek i różnych form komunikacji publicznej ?

2. W przypadku gdy kilku świadków korzystało z jednego pojazdu na wspólny koszt, przyznaje się każdemu z nich część kosztów na niego przypadającą.

Art. 5. Świadkowi, jeżeli nie zostanie on zwolniony przez sąd w dniu, na który został wezwany, służy także prawo do zwrotu poniesionych faktycznie kosztów noclegu w wysokości do 300 zł za nocleg.

Art. 6. 1. Prawo do żądania należności przewidzianych w art. 2-5 służy osobie wezwanej w charakterze świadka, jeżeli się stawiła, choćby przesłuchana nie została.

2. W przypadkach, gdy osoba uprawniona do otrzymania należności przewidzianych art. 2-5 będzie wezwana w charakterze świadka w kilku sprawach na ten sam dzień, natenczas przyznaje się jej te należności tylko raz.

3. Świadkom, którzy zgłosili się bez wezwania sądu, należności przewidziane w art. 2-5 mogą być przyznane tylko w przypadku, jeżeli zostali przez sąd przesłuchani.

Art. 7. 1. Sąd może przyznać należności określone w art. 3-6 także osobie towarzyszącej świadkowi, jeżeli świadek ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć do sądu bez opieki osoby mu towarzyszącej.

2. W warunkach przewidzianych w ust. 1 sąd może przyznać zwrot kosztów przejazdu odpowiednim w danym przypadku środkiem transportu także osobom zamieszkałym bliżej niż 4 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej.

Art. 8. Przepisów art. 2-7 nie stosuje się do świadków pozostających w czynnej służbie państwowej cywilnej lub wojskowej, jeżeli powołani zostali do zeznawania w związku z pełnieniem służby. W tych przypadkach świadkowi służy prawo do należności przewidzianych w obowiązujących przepisach dla pracowników państwowych w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem służbowym.Więc, mogę się ubiegać o zwrot przejazdu i jeszcze 300 zł strawnego (bo cała wyprawa z konfrontacją to będzie przeszło 20 godzin - gdybym jechał pociągo-busem). Jednak:

a) KOMU mam dać wniosek o zwrot w/w kwot ? Policjantowi, który będzie nas "konfrontował" ? Jego przełożonym ?
Czy wysłać to do Prokuratury która postepowanie prowadzi i to ona zlecała konfrontacje i tym samym mnie wezwała ?
b) Jeśli jadę własnym autem, mam brać paragony za paliwo ? Żeby udowodnić ile faktycznie spaliłem ?
Z drugiej strony zwrot kosztów nalezy się jak psu buda, tzn. nawet jak NIE mam biletów za pociągi ... to jakoś za przeproszeniem musiałem tam się stawić, teleportów a'la Star Treck jeszcze nie mamy.
c) jak taki wniosek ma wyglądać ? Na jakie przepisy i paragrafy się powoływać poza powyższym dekretem "o należnościach świadków.." ?
 
25-01-2011, 13:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Nikt nic nie wie ?

Przecież to cyrk na kółkach. Dziś dzwoniłem do Prokuratury która sprawę prowadzi i kobieta w sekretariacie ROZŁOŻYŁA ręce !

Prokuratora już nie było, ma być jutro ...
 
11-04-2012, 17:21  
Animus
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Odświeżam. Na co się powołać, i do kogo złożyć pismo, aby uzyskać zwrot kosztów dojazdu do prokuratury jeżeli będę jako świadek, oskarżony bądź podejrzany. Pozdrawiam.
Animus jest off-line  
21-06-2012, 14:08  
Drastyczny
Użytkownik
 
Drastyczny na Forum Prawnym
 
Posty: 132
Domyślnie

Dojazd do prokuratury to wniosek w prokuraturze. To pewne, bo sam taki składałem. Uwaga jednak na terminy są b.krótkie - wniosek o zwrot składa się w tym samym dniu lub zaraz następnym .
Jak ktoś nie ma zaświadczenia o utracie zarobków lub wszystkich rachunków (np.za paliwo) to skład sam wniosek, a resztę można dosłać później z dokładnym wyliczeniem.

Ale sam nie wiem jak to będzie w przypadku przesłuchania przez policję. Wniosek składa się w komisariacie ? Do komendanta danego komisariatu czy do komendy głównej w danym mieście ?
A może jednak do prokuratury, która zleciła policji poprowadzenie postępowania (czyli przesłuchanie świadków) ... ?
Drastyczny jest off-line  
21-06-2012, 15:54  
kujawiaczkaa
Stały bywalec
 
Posty: 1.154
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

w sekretariacie komisariatu za potwierdzeniem odbioru na kopii
kujawiaczkaa jest off-line  
21-06-2012, 19:07  
monika40
Stały bywalec
 
Posty: 2.371
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Zeby odzyskac zwrot kasy za przejazd musi byc
1 wezwanie
2 na wezwaniu musi pisac przesluchanie swiadka
3 zwrot kosztow otrzyma sie w obie strony, tylko pod jednym warunkiem musi to byc bilet PKS normalny lub PKP druga klasa
4 jesli jedziesz autem to musisz wziasc oswiadczenie z kasy lub dyzurnego ruchu ile taki bilet kosztuje, wtedy zwrot kasy otrzymasz tylko ile bedzie wynosila cena biletu
5 wszystko to zalatwiasz od reki bo tylko w tym dniu mozesz starac sie o zwrot kasy za bilety
monika40 jest off-line  
22-06-2012, 13:48  
Drastyczny
Użytkownik
 
Drastyczny na Forum Prawnym
 
Posty: 132
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Super, a z jakich konkretnie przepisów to wynika ?
Bo z tego co wiem to składa się tego samego dnia lub najpóźniej następnego, ponadto nie musi nastąpić przesłuchanie świadka, wystarczy samo jego stawiennictwo ...
Drastyczny jest off-line  
11-08-2012, 12:38  
mumin30
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Zwrot kosztów dojazdu - możliwe ?

Witam, kilka miesięcy temu zostałem oszukany na Allegro na niewielką kwotę, zgłosiłem sprawę na policję itp. Allegro zwróciło mi kwotę w ramach programu ochrony kupujących, sprawa natomiast trafiła do sądu, oczywiście mam się obowiązkowo na niej stawić. I tu jest problem... sprawa odbędzie się w miejscu zamieszkania oszusta, czyli kilkaset km od mojego miejsca zamieszkania. Czy mogę liczyć na zwrot kosztów dojazdu ? Przyznam, że koszt dojazdu przewyższy kilkukrotnie kwotę, na jaką zostałem oszukany... kolejna sprawa, prowadzę własną działalność gospodarczą, czy mogę też w jakiś sposób domagać się zwrotu pieniędzy, które stracę "zamykając" sklep w tym dniu ?
mumin30 jest off-line  
11-08-2012, 12:51  
exceptio
Moderator
 
Posty: 5.176
Domyślnie RE: Zwrot kosztów dojazdu - możliwe ?

Możesz odzyskać koszta dojazdu.
exceptio jest off-line  
11-08-2012, 12:58  
mumin30
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zwrot kosztów dojazdu - możliwe ?

Gdzieś doczytałem, że sąd może zwrócić koszt dojazdu najtańszym środkiem transportu... nie uśmiecha mi się jechać koleją, co z kosztami dot. zamknięcia sklepu na czas rozprawy ? jak to wygląda ?
mumin30 jest off-line  
11-08-2012, 13:09  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.486
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Ogólne zasady zwrotu kosztów stawiennictwa świadka, podane są w dekrecie o którym jest mowa na początku tematu.
Oczywiście, możesz jechać samochodem, ale nie licz na to że Sąd odda Ci wartość spalonego paliwa - Sąd na Twój wniosek odda Ci wartość biletów za przejazd środkami komunikacji publicznej.

W opisanej sytuacji warto się zastanowić, czy nie złożyć do Sądu który Cie wzywa wniosku o przesluchanie Cię w ramach pomocy prawnej przez Sąd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz to uargumentować m. in. trudnościami z dojazdem oraz kosztami jakie musiałbyś ponieść. Jeśli Sąd się zgodzi, to problem sam się rozwiąże.
magnatex jest off-line  
11-08-2012, 13:25  
mumin30
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

magnatex dzięki za "naprowadzenie". Jak taki wniosek ma wyglądać ? czy mimo tego, że wezwanie dostałem miesiąc temu mogę jeszcze coś takiego złożyć ? czy są na to jakieś terminy ?
mumin30 jest off-line  
11-08-2012, 13:30  
achbar
Zbanowany
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Świadek - zwrot kosztów dojazdu do Prokuratury i Komendy Policji

Możesz tylko jak ustalisz wartość utraconego zarobku ? Nie wiem czy nie ma takiej możliwości aby przesłuchano cię w najbliższym dla ciebie sądzie. Zadzwoń i dopytaj się a jeśli nie to musisz stawić się na rozprawie. Zwrot kosztów podróży należy ci się jak najbardziej.
achbar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot kosztów dojazdu (odpowiedzi: 8) Witam Mam pytanie odnośnie zwrotu kosztów: Byłam świadkiem na rozprawie w sprawie wykroczenia (kradzieży sklepowej). Po przesłuchanie złożyłam...
§ Zwrot kosztów dojazdu (odpowiedzi: 2) Witam. Zostałem wydelegowany do 2 zakładu pracy, po za moim miejscem zamieszkania. Pracodawca ma obowiązek, czy przywilej zwracania kosztów...
§ Zwrot kosztów dojazdu dla oskarżonego przez pomyłkę prokuratury. (odpowiedzi: 1) Witam, moje zapytanie wygląda tak. Otóż miałem dziś rozprawę w miejscowości oddalonej ode mnie ponad 300 km, stawiłem się ponieważ byłem oskarżony,...
§ art.42 par 4 i zwrot kosztów dojazdu (odpowiedzi: 2) Ja mam pytanie. Zostałam w 2009 oddelegowana do innej miejscowości ok.50km od mojego stałego miejsca pracy na to samo stanowisko na 6 tygodni . Osoba...
§ Zwrot kosztów dojazdu do sądu (odpowiedzi: 1) Witam Mam następujące pytanie, w sprawie o ustanowienie drogi koniecznej z wniosku innej strony zostałam wezwana do obowiązkowego stawiennictwa w...
§ Czy kwota wypłacona jako zwrot kosztów dojazdu do sądu, prokuratury jest dochodem lub (odpowiedzi: 1) Czy kwota wypłacona jako zwrot kosztów dojazdu do sądu, prokuratury jest dochodem lub przychodem?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:38.