Niesłusznie oskarżony z art.222.1 - Forum Prawne

 

Niesłusznie oskarżony z art.222.1

Witam wszystkich szanownych forumowiczów. Od dłuższego już czasu to jest 5 lat żyje i pracuje w Norwegii w Oslo,czasami jednak odwiedzam Polske ale nie wchodze w żadne konflikty z prawem. Jednak pare dni temu dowiedziałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
26-11-2007, 18:56  
martinno
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Niesłusznie oskarżony z art.222.1

Witam wszystkich szanownych forumowiczów.
Od dłuższego już czasu to jest 5 lat żyje i pracuje w Norwegii w Oslo,czasami jednak odwiedzam Polske ale nie wchodze w żadne konflikty z prawem.
Jednak pare dni temu dowiedziałem się od mojej rodziny w Polsce że przeciwko mnie z prokuratury został wysłany akt oskarżenia do sądu.Zaznaczam jednak że nie byłem w takiej sytuacji aby napadać na funkcjonariusza,nie byłem też zatrzymany,przesłuchiwany ani też oskarżany wcześniej przez policje za to przestępstwo.Czy jest osoba która pomoże mi zrozumieć tą sytuacje?
Proszę o odpowiedz co w takiej sytuacji należy zrobić aby jak najszybciej wyjaśnić tą sprawę.
Dziękuje
martinno jest off-line  
26-11-2007, 18:58  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

To jest właściwie niemożliwe, by bez przesłuchania Pana skierowano akt oskarżenia do Sądu.
Wiadomo w jakiej dacie miał Pan czyn popełnić i czy był Pan wtedy w kraju?
atmosphere jest off-line  
26-11-2007, 19:30  
martinno
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Wysłałem siostre do prokuratury aby się coś dowiedziala w tej sprawie ale prokurator niechciał wiele mówić,powiedział tylko że zostałem zatrzymany we wrześniu za napaść i że sie nie przyznałem do tego.Ale mnie we wrześniu nie bylo w Polsce.
martinno jest off-line  
26-11-2007, 20:02  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

Hmmm no dziwne.
Może ktoś posłużył się Pana danymi...?
atmosphere jest off-line  
26-11-2007, 20:04  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie

zostaly prawdopodobnie wykonane fotki... i być może pobrano odciski linii papilarnych.... - teraz wystarczy sprawdzić i porównać z pańskimi
Markiz32 jest off-line  
27-11-2007, 17:29  
martinno
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Dziękuje za kolejne odpowiedzi w mojej nietypowej sprawie
atmosphere napisał[cytat:gzsqqby8]Hmmm no dziwne.
Może ktoś posłużył się Pana danymi...?[/cytat:gzsqqby8]
Być może tak właśnie było że ktoś kto mnie zna użył moich danych.
Jaki powinien być mój nastepny krok w takiej sytuacji?Dodaje że nie jestem w Polsce ale w Norwegii i nie mogę tak z dnia na dzień zostawić pracy i jechać do kraju.Będe jechał ale dopiero na święta czyli za miesiąc.
Czy powinienem wynająć adwokata?I czy po wyjaśnieniu tej sprawy,jeśli wynajmę adwokata to czy zostaną zwrócone mi koszta za prawnika?
Proszę o odpowiedz,co robić
martinno jest off-line  
27-11-2007, 17:40  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

No cóż, sprawa wydaje się być nietypowa, zatem adwokat może nie być złym rozwiązaniem. Musi mu Pan jednak udzielić pełnomocnictwa.
Nie, nie zostaną Panu zwrócone koszty adwokata.
Skoro prokurator twierdzi, że został Pan zatrzymany i nie przyznał się do winy, natomiast Pan twierdzi, że nie było pana w ogóle w kraju, to jest sporo do wyjaśniania.
Może Pan udowodnić to, że w kraju pana nie było w tamtym czasie?
atmosphere jest off-line  
27-11-2007, 19:00  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

Myślę, że powinno wystarczyć badanie podpisów na protokołach.
A raczej wiem z doświadczenia.
MMPM jest off-line  
27-11-2007, 19:22  
martinno
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Tak,oczywiście że mogę udowodnić to że w tamtym okresie nie było mnie w Polsce,tylko w Norwegii,mam kilku dziesięciu świadków w Polsce jak i Norwegii w tym szefów firmy dla której pracuje ale są to norwegowie,i świadkowie ci są na terenie Norwegii to niewiem jak by miala wygłądać sprawa przesłuchania ich.
Rozmawiałem dzisiaj z dzielnicowym przez telefon na temat tej sprawy, ponieważ on był u mnie w domu pare dni temu wraz z kolegą funkcjonariuszem policji w celu dostarczenia mi jakiegoś wezwania,nie mógł mi powiedzieć jakiego bo niewie ale prawdopodobnie coś z prokuratury lub sądu,twierdził że niewie bo jest w kopercie zamknięte.Dzielnicowy powiedział mi również,że jego kolega powiedział,że to niemożliwe abym w tamtym czasie przebywał za granicą skoro byłem na przesłuchaniu u niego.Z dzielnicowym mam się ponownie kontaktować pojutrze kiedy to on się skontaktuje z tamtym kolegą,obiecał że coś więcej się dowie w tej sprawie.
A jeszcze pytanie,ile by mógł wziąść adwokat za tą sprawe?
martinno jest off-line  
27-11-2007, 19:31  
marta222
Przyjaciel forum
 
marta222 na Forum Prawnym
 
Posty: 900
Domyślnie

To zależy od adwokata jedni biorą 500 zł a inni 2000zł za pełnomocnictwo- trudno powiedzieć...
marta222 jest off-line  
27-11-2007, 19:45  
Barbie
Stały bywalec
 
Barbie na Forum Prawnym
 
Posty: 1.806
Domyślnie

A jeszcze inni 5000 zł.........
Barbie jest off-line  
27-11-2007, 19:50  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie

Czy jest w Polsce ktoś komu możesz zaufać i podac jego adres jako adres do doręczeń w kraju? Domyślam się ze tak, skoro przyjeżdżasz tu na Świeta.

Jeżeli tak to na razie wstrzymałbym się z adwokatem i napisałbym po prostu z Norwegii do Prokuratora prosząc o informację na ów adres w kraju czy toczy się przeciwko Tobie postępowanie, czy wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów, czy zapadła może decyzja o stosowaniu środków zapobiegawczych.

Wysłanie aktu oskarżenia do Sądu w sprawie o przestępstwo w sytuacji gdy oskarżony nie był w ogóle przesłuchany brzmi nieprawdopodobnie. Prędzej podejrzewałbym że może prokurator występował do Sądu o areszt w celu rozesłania listów gończych?

Odpowiedź z prokuratury coś by zapewne wyjaśniła, bo na razie to bazujesz na pogłoskach.
kadi jest off-line  
27-11-2007, 20:05  
martinno
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Tak,mojej mamie mogę zaufać,na ten adres zostało wysłane zawiadomienie z prokuratury że został wysłany akt oskarżenia do sądu.
kadi napisal
[cytat:14tpflx5]Prędzej podejrzewałbym że może prokurator występował do Sądu o areszt w celu rozesłania listów gończych? [/cytat:14tpflx5]
Troche nie rozumiem twojej wypowiedzi,czy jest możliwość aby napisać to troszke jaśniej?
martinno jest off-line  
27-11-2007, 20:09  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

Jak nie można przesłuchać podejrzanego i poszukiwania jego są bezskuteczne-to czasem stosuje się list gończy(wcześniej areszt) - to tak mówiąc oględnie.
Skoro jednak poszedł akt oskarżenia, to musiał być ktoś przesłuchany jako podejrzany.
atmosphere jest off-line  
27-11-2007, 20:24  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie

[cytat="martinno"][cytat:3mt0xbkf]Prędzej podejrzewałbym że może prokurator występował do Sądu o areszt w celu rozesłania listów gończych? [/cytat:3mt0xbkf]
Troche nie rozumiem twojej wypowiedzi,czy jest możliwość aby napisać to troszke jaśniej?[/cytat]

To zdanie wzięło się stąd, że nie widze możliwości skierowania aktu oskarżenia w sprawie o przestępstwo do Sądu bez przesłuchania oskarżonego (inaczej jest w postępowaniu w sprawach o wykroczenia).

Natomiast jeśli prokurator zwraca się do Sądu z czymkolwiek przed sformułowaniem aktu oskarżenia to może to być m.in. wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego.

Pisząc wcześniejszą wypowiedź nie wiedziałem, że Twoja mama dostała zawiadomienie o skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu. Myślałem, że jedynie słyszała że taki akt został wysłany do Sądu.

Teraz przychylam isę do sugestii atmosphere'a że ktoś jednak został przesłuchany jako podejrzany. Pytanie kto?

Skoro sprawa na pewno jest w Sądzie (i na pewno przeciwko Tobie a Ty w tej sprawie nie brałeś dotąd udziału) to jednak pomyślałbym o obrońcy bo nikt inny w Polsce nie uzyska dostępu do akt sprawy w Sądzie.

Nie wiem czy na Twoim miejscu nie napisałbym do Sądu pisma z informacją, że przebywam za granicą od czasu poprzedzającego datę czynu, że nie wiedziałem o toczącym się postępowaniu, że zachodzi podejrzenie, że ktoś się za mnie podał, że do kraju wracam w okresie tym i tym, że chcę bezwzględnie wziąć udział w rozprawie i proszę o takie wyznaczenie rozprawy, aby umożliwić mi udział w procesie. Takie pismo dawałoby szansę na to że Sąd poczeka na Twój przyjazd a nawet jeśli nie to ograniczałoby ryzyko, że Sąd będzie stosował środki zapobiegawcze.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niesłusznie oskarżony (odpowiedzi: 8) Witam , rok temu w czerwcu ja i moi koledzy zostaliśmy sprowokowani i zacheceni do walki przez dwóch gości , panowie dostali kilka kopniakow i...
§ niesłusznie oskarżony (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie Mam problem ! otóż zostałem oskarżony 27 cze rb. o kradzież pieniędzy w kwocie 500 pln, a podczas tych "oskarżeń" o następne 3...
§ Niesłusznie oskarżony (odpowiedzi: 15) Sąsiadka zgłosiła na pOlicji że hałasowałem w sobotnią noc pod jej oknem..Policja po dwuch dniach kazała mi się zgłosić na komisariat i wlepiła mi...
§ niesłusznie oskarżony (odpowiedzi: 2) witam.Proszę o poradę .Zostałem wezwany przed Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z zarzutem ,że nadużywam alkoholu i...
§ Niesłusznie? Oskarżony o pobicie:( (odpowiedzi: 6) Może zacznę od opisania zdarzenia jakie zaszło a później przedstawię jakie zarzuty mi postawiono. Otóż wracałem samochodem od dziewczyny z kolegami...
§ Pomocy Niesłusznie oskarżony (odpowiedzi: 6) Witam sprawa jest taka kumplowi ukradli telefon warty 600zł i jestem oskarżony przez jego dziewczynę która zeznała policji i powiedziała że to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:17.