Powództwo cywilne w postępowaniu karnym... - Forum Prawne

 

Powództwo cywilne w postępowaniu karnym...

Witam Mój pierwszy post na tym Forum więc jeśli coś ''nie tak" to sorki Jestem pokrzywdzonym w pewnej sprawie i otrzymałem takie zawiadomienie: (w skrócie) Sekretariat Prokuratury Rejomowej..... zawiadamia że w dniu dzisiejszym został przesłany ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Sfałszowanie podpisu-Poczta Po...
    Witam serdecznie, sprawa dotyczy zwrotu z rozliczenia podatku (kwota ok.600zł). Pieniądze ze zwrotu powinnam dostać...
  • § Zastrzeżenie dowodu
    hej Profilaktycznie zamierzam zastrzec swój dowód.(czy jest wogóle sens?) Jak to najszybciej zrobić. Czy można...
  • § Wyprzedzenie i lewoskret
    Witam. Miałem wczoraj wypadek samochodowy mianowicie jechały 4 samochody w tym przedostatni samochód dostawczy.Byla...

Odpowiedz
 
04-12-2007, 10:29  
jawol
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Powództwo cywilne w postępowaniu karnym...

Witam
Mój pierwszy post na tym Forum więc jeśli coś ''nie tak" to sorki

Jestem pokrzywdzonym w pewnej sprawie i otrzymałem takie zawiadomienie:
(w skrócie)
Sekretariat Prokuratury Rejomowej..... zawiadamia że w dniu dzisiejszym został przesłany do Sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko.....Oskarżonej o popełnienie przestępstwa z art. 262......

A na dole tego zawiadomienia jest pouczenie dla pokrzywdzonego:

Pokrzywdzony aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62k kpk)

I teraz moje pytanie: w jaki sposób wytacza się to powództwo - czyli jaka jest procedura postępowania w takim przypadku i jakie są terminy.

Pytam się o te terminy bo to zawiadomienie szło do mnie dwa tygodnie tak że najpierw doszło do mnie zawiadomienie o terminie rozprawy która jest już wkrótce.
Coś mi ktoś doradzi?
jawol jest off-line  
04-12-2007, 16:00  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

Na początek proszę się zapoznać:
http://forumprawne.org/prawo-karne/1...iu-karnym.html

Powództwo wytoczyć można aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, zaś przewód sadowy rozpoczyna się od odczytania aktu oskarzenia(art.62kpk w zw. z art.385kpk)
Zasadniczo na początek proszę przeczytać art.62 i kilka nastepnych kpk odnośnie powództwa.
Proszę także zapoznac się z tym wątkiem:
http://www.prokuratura.walbrzych.pl/pow_cyw.htm
atmosphere jest off-line  
05-12-2007, 08:42  
ona123
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

W związku z powództwem w procesie karnym mam pytanie niejako w tym samym temacie ,mianowicie, czy samo wystapienie z takim powództwem daje równiez powodowi cywilnemu prawa uczestnictwa w procesie ,takie jak ma oskarzyciel posiłkowy? ,czy potrzebne jest dodatkowo , osobne oświadczenie na taką okoliczność.czy to następuje już z mocy prawa powoda cywilnego w takim procesie?.
Z zamieszczonych linków wydaje mi się ,że tak ,ale moja interpretacja jako laika może być błędna. Dlatego chciałam się upewnić ,czy składać jednocześnie z pozwem adhezyjnym wniosek z oswiadczeniem zamiaru uczestnictwa jako oskarżyciel posiłkowy.
Za odpowiedz bardzo dziękuję.


Ona 123
ona123 jest off-line  
05-12-2007, 11:01  
jawol
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Poczytałem sobie... i wiem już coś więcej ale...
Cytuję:

W postępowaniu karnym pokrzywdzony może żądać by sąd w ramach procesu karnego rozpoznał także kwestie odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Jak wygląda fizyczna realizacja cytowanego przepisu.
Tzn. gdzie i w jaki sposób należy składać taki pozew. Czy są jakiejś gotowe wzorce takiego pozwu?
Czy jest to możliwe bezpośrednio w trakcie rozprawy sądowej tzn. na jej początku?
Czy też normalną drogą przez biuro podawcze?
Pytam się bo rozprawa już wkrótce i odbywa sie w innym mieście i musiałbym specjalnie w tej sprawie dwa razy jeździć.
Pzdr
jawol jest off-line  
05-12-2007, 17:20  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.778
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a ona123
W związku z powództwem w procesie karnym mam pytanie niejako w tym samym temacie ,mianowicie, czy samo wystapienie z takim powództwem daje równiez powodowi cywilnemu prawa uczestnictwa w procesie ,takie jak ma oskarzyciel posiłkowy? ,czy potrzebne jest dodatkowo , osobne oświadczenie na taką okoliczność.
Potrzebne jest osobne oświadczenie o przystąpieniu do procesu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Cytat:
Napisał/a jawol
Jak wygląda fizyczna realizacja cytowanego przepisu.
Tzn. gdzie i w jaki sposób należy składać taki pozew.
Pozew można składac do Sądu karnego który ma rozpoznać sprawę karną. Pozew musi czynić zadość wymaganiom formalnym stawianym przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Cytat:
Czy są jakiejś gotowe wzorce takiego pozwu?
Są książkowe zbiory wzorów pism procesowych. Mozna tez znaleźć niektóre wzory w internecie.

Cytat:
Czy jest to możliwe bezpośrednio w trakcie rozprawy sądowej tzn. na jej początku? Czy też normalną drogą przez biuro podawcze?
Obie drogi są dopuszczalne (można nawet pozew wysląc do Sądu pocztą). Istotne aby pozew został złożony przed rozpoczęciem przewodu sądowego (czyli przed odczytaniem aktu oskarżenia).
kadi jest off-line  
06-12-2007, 15:12  
ona123
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

bardzo dziekuję za wyjasnienie ,ale męczy mnie jeszcze sama zasadność składania takiego pozwu cywilnego skoro (jak twierdzi ta osoba ,która złozyła pozew prywatno skargowy-karny)już w tym pozwie wysunęła ządania ,ponadto jej znajomy prawnik równiez nie widzi portrzeby składania dodatkowo takiego pozwu cywilnego ,chyba żeby chodziło o zwiększenie kwoty żądań.Ja ją namawiam o złożenie takiego pozwu bez względu na wcześniejsze ujęcie żądania,bo sprawa karna nie roztrzyga przecież ewentualnych roszczen tylko orzeka o winie lub nie.Więc myslę ,że ten prawnik chyba nie jest do końca szczery , ale jak już wspomniałam ,nie znam aspektów prawa w szczególe ,tylko bardzo pobieżnie ,więc pewnie się mylę.
Będę wdzięczna za rozwianie tych wątpliwości.Pozdrawiam
ona123 jest off-line  
06-12-2007, 16:43  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

Czyli że jest już pozew cywilny w post. cywilnym?
atmosphere jest off-line  
06-12-2007, 18:11  
ona123
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Nie, bo jak twierdzi jej znajomy wystarczy to ,co jest w pozwie prywatno-skargowym ,czyli samo żądanie w sprawie karnej w jednym AO.Moim zdaniem powinna złożyć osobny pozew cywilny ,ale ona wierzy znajomemu.W końcu prwanik.
ona123 jest off-line  
09-12-2007, 21:55  
Kris84
Użytkownik
 
Posty: 185
Domyślnie

Ja na Pana miejscu,o ile to jest możliwe przyłączył się do postępowania i wniósł o to, aby wobec sprawcy obowiązek naprawienia szkody z art. 46§1.kk. zamiast powództwa adhezyjnego, ponieważ wniosek o naprawienie szkody ma o wiele większe szanse na pozoytywne załatwienie.
Kris84 jest off-line  
09-12-2007, 21:58  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.778
Domyślnie

Co do zasady, bardzo dobra rada Kris84, tyle że w wypadku przyjęcia w tej sprawie przez Sąd kwalifikacji czynu wskazanej przez prokuratora (art. 262 k.k.), sprawa ta, na moje oko, nie będzie kwalifikować się na zastosowanie art. 46 k.k.
kadi jest off-line  
24-02-2011, 19:32  
ANDRZEJ90
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Powództwo cywilne w postępowaniu karnym...

witam mam takie pytanie; jak napisać wniosek do sądu o odszkodowanie w przypadku kradzieży z włamaniem?? jestem osobą pokrzywdzoną i dostałem dziś pismo z prokuratury w którym pisze; '''Sekretariat Prokuratury zawiadamia Pana jako pokrzywdzonego że w dniu dzisiejszym został przesłany do Sądu Rejonowego akt oskarżenia wraz z wnioskiem na zasadzie art.335$1 kpk przeciwko XXX i YYY o przestępstwo z art.279$1 kk i in. Dzwoniłem do prokuratury ponieważ nie rozumiem dokładnie treści tego pisma i powiedziano mi,że powinienem złożyć wniosek do Sądu Rejonowego przed rozprawą o odszkodowanie. Nigdy takiego czegoś nie pisałem. Jest ktoś kto mniej więcej wie jak taki wniosek napisać???? z góry dziękuję za pomoc...
ANDRZEJ90 jest off-line  
24-02-2011, 20:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Powództwo cywilne w postępowaniu karnym...

Trzeba zdążyć przed wyrokiem.Można też iść na posiedzenie sądu i powiedzieć do protokołu.
 
24-02-2011, 21:51  
ANDRZEJ90
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Powództwo cywilne w postępowaniu karnym...

to już wiem ale dziwne jest to wszystko bo w tej sprawie jest dwóch oskarżonych i pięć rodzin pokrzywdzonych i nawet nie będzie rozprawy tylko posiedzenie??? bo tak wnioskuje z artykułu 335kpk?? policja powiedziała że nic nie trzeba robić oni do rozprawy pieniądze oddają a teraz się okazuje że jak nie złoży ktoś z tych pięciu rodzin nikt wniosku to nic nikt nie dostanie?? dziwne jest te nasze prawo
ANDRZEJ90 jest off-line  
25-02-2011, 12:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Powództwo cywilne w postępowaniu karnym...

Jak chcesz rozprawy pełną gębą to złóż wniosek o dopuszczenie do udziału w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy.Będziesz miał prawa jak prokurator.A co do pieniędzy,sąd nie wie ile kto chce.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Powództwo cywilne o zapłatę (odpowiedzi: 1) Witam mam takie pytanie w 2011 roku zostałem oszukany na kwotę 5000 zł sprawa ciągła sie do teraz wyrko jest prawomocny i nakazuje naprawienie szkody...
§ rozbój a powództwo cywilne (odpowiedzi: 11) Witam, zbiża mi się termin rozprawy jako,że jestem pokrzywdzoną i świadkiem, pytanie do Was, chcę skorzystać z przewileju jaki mogę wykorzystać art....
§ Powództwo cywilne w postępowaniu karnym o gwałt. (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie odnośnie zagadnienia w temacie, a mianowicie powództwa cywilnego, jakie poszkodowany w sprawie gwałtu może wytoczyć...
§ Nakaz zapłaty z powództwa cywilnego, a wyrok w postępowaniu karnym (odpowiedzi: 1) Witam. Mamy z mężem pewien problem. Otóż w 2007 r. zakupił on komputer na raty, przedkładając fałszywe zaświadczenie o zatrudnieniu. Ponieważ były...
§ Powództwo cywilne (odpowiedzi: 1) Interesuje mnie kwestia powództwa cywilnego. Sprawa wygląda następująco: mój tato pracował w Ratuszu jako dozorca. Zmiana trwała 12 godzin (od 18 do...
§ powództwo cywilne a 335 kpk (odpowiedzi: 3) witam, Mam małą wątpliwość. Jak prokurator złożył wniosek w trybie 335 kpk, to nie powinno stanowić przeszkody złożenie powództwa cywilnego na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:23.