Karalność - Forum Prawne

 

Karalność

Witam serdecznie. 3 lata temu miałem sprawę w sądzie dotyczącą prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, sprawa została warunkowo zawieszona na okres 1 roku. Dodatkowo ostatnio dostałem karę grzywny za chuligański akt wandalizmu w wysokości 600 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
10-05-2011, 22:06  
blazeyj
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Karalność

Witam serdecznie.

3 lata temu miałem sprawę w sądzie dotyczącą prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, sprawa została warunkowo zawieszona na okres 1 roku. Dodatkowo ostatnio dostałem karę grzywny za chuligański akt wandalizmu w wysokości 600 zł. Przyznałem się do winy i nie miałem rozprawy w sądzie.

Proszę mi powiedzieć, czy w chwili obecnej, wypełniając formularz z zapytaniem o niekaralność mogę zaznaczyć, że jestem niekarany?

Rozmawiając z policjantem, powiedział mi, że mam to zapisane w papierach, ale moje czyny nie kwalifikują się do tego, aby nie otrzymać zaświadczenia o niekaralności.

Jak to jest od strony prawnej?

Ubiegam się o pracę w Urzędzie Ochrony Państwa i tam wypełniając formularz pytają mnie o moją niekaralność.
blazeyj jest off-line  
10-05-2011, 22:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Karalność

http://forumprawne.org/prawo-karne/4...zania-krk.html

Cytat:
Dodatkowo ostatnio dostałem karę grzywny za chuligański akt wandalizmu w wysokości 600 zł. Przyznałem się do winy i nie miałem rozprawy w sądzie.
A jaka była kwalifikacja prawna owego "aktu wandalizmu" ?

Jeśli został Pan skazany za wykroczenie i nie została nałożona kara aresztu, nie figuruje Pan w KRK.
 
10-05-2011, 22:11  
blazeyj
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Karalność

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale było to
Kara za występek o charakterze chuligańskim (art. 57a)
blazeyj jest off-line  
10-05-2011, 22:24  
rockyy
Użytkownik
 
rockyy na Forum Prawnym
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Karalność

Jeżeli skłamiesz a oni sprawdzą(a sprawdzą) to cie wywalą i będziesz miał problemy .
rockyy jest off-line  
10-05-2011, 22:44  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Karalność

blazeyj - napisz dokładnie kwalifikację prawną zarzutów, i wymiar kary, gdyż to determinuje udzielenie odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie.

Na pewno można powiedzieć jedną rzecz - jeśli drugi czyn był przestępstwem, i zostałeś skazany na samoistną karę grzywny, to na 100% będziesz miał adnotację o tym w KRK.
magnatex jest off-line  
10-05-2011, 23:02  
blazeyj
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Karalność

Dokładnej klasyfikacji prawnej zarzutów nie jestem w stanie podać, bo nie dostałem jeszcze pisma z sądu, ale mogę powiedzieć, że popełniłem wykroczenie z nie pamiętam dokładnie którego paragrafu, o charakterze chuligańskim. Szkody zostały wycenione na kwotę 100 zł + do tego 500 zł krzywny, ale ja skorzystałem z możliwości wymiany na prace społeczne i jest to 40h prac społecznych. Sprawy w sądzie nie miałem, wszystko zostało "załatwione" na komisariacie.

Powiedziano mi też, że nie jest to przestępstwo a wykroczenie o charakterze chuligańskim.
blazeyj jest off-line  
10-05-2011, 23:08  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Karalność

Nie ma możliwości aby nie było sprawy w sądzie - była lub będzie na pewno. Na komisariacie zaproponowano Ci tylko wymiar kary, ale finalnie i tak musi ona zostać orzeczona przez Sąd.

Jeśli ten drugi czyn był wykroczeniem, to wpis o nim nie zostanie umieszczony w rejestrze.

Nie odniosłeś się też do pierwszego czynu. Napisałeś że sprawa została zawieszona na okres roku i wymierzono Ci grzywnę. Ale nie wiemy czy np wymierzono Ci karę pozbawienia więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, czy postępowanie warunkowo umorzono. Nie wiemy czy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, czy też nie - to są podstaowe informacje.

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na zadane pytania, to jedyne rozwiązanie polega na tym, że wydasz 50zł i uzyskasz kartę karną.
magnatex jest off-line  
10-05-2011, 23:13  
blazeyj
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Karalność

Jeżeli chodzi o pierwszy czyn, to dostałem zakaz prowadzenia pojazdu na okres 1 roku, musiałem wpłacić 1000 zł na fundację dla dzieci a sąd postanowił mi warunkowo umorzyć sprawę.
Tzn, polegało to na tym, że dostałem kuratora, który dopilnował żebym wpłacił 1000 zł i jeżeli coś bym kolejnego przeskrobał to sprawa moja miała się odnowić i powiedziano mi, że wyrok będzie już wtedy skazujący a teraz mi dają szansę na normalne życie.

Głownie chodzi mi o to, że nie chcę skłamać w formularzach o pracę, ale też niekoniecznie chwalić się tym, że na studiach miałem takie przygody i nie wiem czy mogę zaznaczyć, że jestem niekarany.
blazeyj jest off-line  
11-05-2011, 19:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Karalność

Z Twojego opisu można wywnioskować, iż postępowanie za jazdę na "podwójnym gazie" zakończyło się warunkowym umorzeniem postępowania. Zaś jeśli chodzi o resztę, przeczytaj post #7.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spółka Z o.o. a karalność (odpowiedzi: 2) Witam, Z żoną zamierzamy otworzyć spółkę z o.o, niestety 4 lata temu byłem karalny za oszustwo w sprzedaży samochodu. Rozumiem że wyklucza mnie...
§ Karalność w Niemczech za kradzież a karalność w Polsce (odpowiedzi: 1) Jakiś czas temu zostałam zatrzymana za kradzież w Niemczech. Na miejscu zapłaciłam 250 euro. Po powrocie do Polski dostałam wyrok 50 stawek po 5...
§ Nie Karalność (odpowiedzi: 2) Witam, ponad rok temu miałem sprawę sądową. Nie zostałem ukarany za swój grzech. Ani grzywny, zawiasów, prac społecznych, nic. Teraz mam pytanie. Czy...
§ Karalność (odpowiedzi: 12) Witam! Czy jeżeli przejdę na pasach na czerwonym i nie przyjmę mandatu (sprawa zostanie skierowana do sądu), to jeśli zostanę ukarany grzywną to...
§ karalność (odpowiedzi: 8) witam szukalem tego tematu ale sa stare posty z lat 07 08 nic nie znalazlem z 2013 roq a wiec opisuje temat co mnie nurtuje a wiec: staram sie do...
§ Karalność (odpowiedzi: 2) Pytanie od laika. W ubiegłym roku miałem wyrok sądowy za "prowadzenie w stanie po spożyciu alkoholu" 0.32 promila - wyrok 8 miesięcy pozbawienia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:06.