Skazano dwóch kierujących jednym samochodem - Forum Prawne

 

Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

Mam pytanie. Jak to możliwe, by skazano dwóch kierujących w tym samym miesjcu i czasie jednym pojazdem. Otórz, jeden z kierujących, który się przyznał ,został w 2004 roku prawomocnie ukarany mandatem karnym za spowodowanie kolizji, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
13-05-2011, 10:08  
cezaryna2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

Mam pytanie. Jak to możliwe, by skazano dwóch kierujących w tym samym miesjcu i czasie jednym pojazdem. Otórz, jeden z kierujących, który się przyznał ,został w 2004 roku prawomocnie ukarany mandatem karnym za spowodowanie kolizji, a drugi pasażer, którybył w stanie nietrzeźwości i po 6 latach na skutek bezprawnego działania pewnych organów zelskich musi zmienić swój został skazany za kierowanie tym samym pojazdem w stanie nietrzeźwym.
Jak to się ma do jednego prawa, że Sąd skazując drugiego nie neguje sprawstawa pierwszego.
Ponadto do kogo można się jeszcze odwołąć w tym kraju, bo Rzecznik Praw Obywatelskich powinnen chyba zmienić swoją nazwę na rzecznik prokuratury i Sądu.
cezaryna2 jest off-line  
13-05-2011, 10:24  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 6.295
Domyślnie RE: Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

W wyroku było pouczenie o środkach prawnych przysługujących stronom w przypadku niezadowolenia z rozstrzygnięcia. Proszę z nich skorzystać.
Ślimak jest off-line  
13-05-2011, 12:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

Cytat:
Napisał/a cezaryna2 Zobacz post
...a drugi pasażer, którybył w stanie nietrzeźwości i po 6 latach na skutek bezprawnego działania pewnych organów zelskich musi zmienić swój został skazany za kierowanie tym samym pojazdem w stanie nietrzeźwym.
1. Czy może Pan to przetłumaczyć? Jestem zbyt głupi, aby zrozumieć.
2. Na jakim etapie jest postępowanie?
3. Proszę podać kwalifikację czynu(najlepiej z wyroku- jeśli był- lub z aktu oskarżenia).
 
15-05-2011, 21:56  
cezaryna2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

Przepraszam, ale mam nadzieję że głupich nie sieją. Po prostu! W 2004 roku skazano pana x za spowodowanie kolizji samochodem y w miejscu i ukarano mandatem akrnym, a w skutek dzialania pewnych organów. w 2010 roku, skazano pana p za kierowanie samochodem y w tym samym miejscu za kieroawnie w stanie nietrzeźwości.
Dla mnie to kpina! w tym samym mijscu jeden spowodowal kolizję a durgi -chyba siedząc mu na kolanach kierował w stanie nietrzęźwości.
Czy to normalne? Chymna w polskich sądach?
cezaryna2 jest off-line  
16-05-2011, 07:25  
forg
Praktyk
 
Posty: 19.252
Domyślnie RE: Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

Cytat:
Napisał/a cezaryna2 Zobacz post
Czy to normalne? Chymna w polskich sądach?
Co to znaczy "chymna"?
Po drugie - a co w tym niedorzecznego? Być może jeden pan w kogoś/coś walnął a drugi pan, nietrzeźwy, po tym walnięciu chciał na przykład "przestawić auto".
No a poza tym - mandatu można było nie przyjąć a od wyroku można się było odwoływać.
forg jest off-line  
16-05-2011, 08:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

A ja widzę inaczej... pijany spowodował kolizję, a dobry pasażer wziął sprawę na siebie. Ucieszeni, że sprawa zakończyła się na mandacie, przeżyli wielkie zdziwienie kiedy wyszło na jaw kto kierował pojazdem.
Proszę zauważyć, że podejrzenia, że kierował nie ten który się przyznał, musiały pojawić się już w momencie interwencji policji. Można domyślić się, że "pasażer" już wtedy został zbadany, w przeciwnym razie brak byłoby dowodu, że znajdował się w stanie nietrzeźwości.

Odnośnie pytania "jak to możliwe że..." - sąd, mając sprawę pana P oskarżonego o czyn z 178a§ 1 nie będzie interesować się, czy aby przypadkiem 6 lat wcześniej w miejscu i czasie czynu ktoś inny nie został ukarany MKK. Skąd sąd ma to wiedzieć?
Nikt nie zabronił podjęcia czynnej obrony, złożenia wniosków dowodowych (choćby o przesłuchanie tego, który został ukarany mandatem). Jeżeli twierdzi się, że jest się niewinnym, to widząc w jakim kierunku zmierza sprawa podejmuje się odpowiednie działania.
 
16-05-2011, 12:02  
cezaryna2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Skazano dwóch kierujących jednym samochodem

Dziekuję za tak wyczerpujące odpowiedzi. Widać się nie rozumiemy.
Osoba skazana przez Sąd za kierowanie w stanie nietrzeźwości skłałą wnioski dowodowe w tym przesłuchanie kierującego faktycznie tym pojazdem w miejscu i czasie kolizji, który te fakty potwierdził wielokrotnie , przed policja, prokuratorem, Sądem. Ponadto załączono dokumenty stwierdzajace kto został za to ukarany w 2004 roku. Więc jak Sąd nie wiedział?W dalszym ciągu aktualne jest tylko jedno pytanie.
Jak można za to samo ukarać dwóch sprawców? To w końcu który nie mówi prawdy, czy jednak jest coś na rzeczy z tym wymiarem sprawiedliwości i działaniami innych organów?
cezaryna2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Co grozi 15-latkowi kierującemu samochodem? (odpowiedzi: 5) Nie chodzi tu o żaden wypadek, a o zwykłą kontrole drogową. Samochód ma wszystkie dokumenty i jest sprawny. Kierowca jedzie przepisowo i nie powoduje...
§ Ustawa o kierujących pojazdami - zmiany w kat. A (odpowiedzi: 5) Witam! Dzisiaj prezydent podpisał ustawę o kierujących pojazdami, która przewiduje pewne zmiany odnośnie kategorii na jednoślady. "Dla...
§ ustawa o kierujących pojazdami 19.01.2012 (odpowiedzi: 7) Witam dnia 19.01.2012 wchodzi w życie ustawa o kierujących pojazdami Mnie konkretnie interesuje Rozdział 6 Instruktorzy i wykładowcy ...
§ zamieszczanie linków kierujących na strone autora (odpowiedzi: 5) witam, mam pytanie odnośnie wykorzystania materiałów w sieci. chciałbym otworzyć stronę bardziej taki blog/portal na którym będę zamieszczał linki...
§ nowa ustawy o kierujących pojazdami (odpowiedzi: 2) od 1 stycznia 2013 wchodzi artykuł 91 z ustawy o kierujących pojazdami. "Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo...
§ Ustawa o kierujących pojazdami uprawnienia dla kategorii B1 (odpowiedzi: 1) Witam, w 2011 została podpisana ustawa o kierujących pojazdami, czy osoba, która posiada teraz prawo jazdy kategorii B1, będzie mogla od stycznia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:28.