świadek w sprawie karnej w innym mieście - Forum Prawne

 

świadek w sprawie karnej w innym mieście

Dostałam wezwanie na spr karną do odległego sądu w innym mieście. Dla okrasy: na godzinę poranną. Poproszę osoby mające doświadczenie w spr karnych o podpowiedź. W rejonie owego Sądu obrobili mi mój wiejski dom. Stwierdziłam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
25-09-2011, 09:58  
kierka
Użytkownik
 
Posty: 170
Domyślnie świadek w sprawie karnej w innym mieście

Dostałam wezwanie na spr karną do odległego sądu w innym mieście. Dla okrasy: na godzinę poranną.
Poproszę osoby mające doświadczenie w spr karnych o podpowiedź.
W rejonie owego Sądu obrobili mi mój wiejski dom. Stwierdziłam post factum. Było zgłoszone na Policję. Prokurator cos pisał, wymieniał jakieś nazwisko, najwyraźniej mieli podejrzanego i rozpracowywali. Potem przysłał, ze umorzył, jak zrozumiałam, to nie było wystarczających dowodów.
Teraz dostaję wezwanie na świadka do sądu karnego w sprawie jakiegoś zupełnie innego nazwiska, niż przedtem prokurator wymieniał.
Juz nic nie rozumiem.

1. Czy moze to oznaczać, ze tamten (z umorzenia) był niewinny, ale za to przychaczyli innego sprawce, na którego mają jakies dowody (skoro sprawa w sądzie) ? A jesli tak, to czy normalne jest, ze prokurator nic mi o tym dotąd nie pisał ( o tym nowym podejrzanym)?

2. I co jest z moim statusem? Chyba powinnam miec status pokrzywdzonego, czy nie? A tutaj mam status świadka. W sadzie nic nie chcieli mi powiedzieć, ponad to, że sprawa jest z oskarżenia publicznego.

3. Jeszcze dodatkowe pytanie: czy ja mam jakieś prawo do zwrotu kosztów transportu do sądu i z powrotem? Jak wspomniałam, jest to inne miasto, a benzyna od groma droga, a moja obecność obowiązkowa. Będę jechała samochodem, czy przysługuje mi jakiś zwrot kosztów dojazdu?
4. To samo z wynagrodzeniem. Czy sa jakies okreslone stawki sztywne, czy zależy to od mojego osobistego wynagrodzenia, które najpierw muszą jakoś przedstawić? W końcu, mam cały roboczy dzień "w plecy".
5. Czy, jako świadek, to mogę po przesłuchaniu mnie pozostać na sali jako publiczność? Czy to jest praktykowane, czy sąd sie zgodzi?
kierka jest off-line  
25-09-2011, 12:24  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: świadek w sprawie karnej w innym mieście

Cytat:
Napisał/a kierka Zobacz post
1. Czy moze to oznaczać, ze tamten (z umorzenia) był niewinny, ale za to przychaczyli innego sprawce, na którego mają jakies dowody (skoro sprawa w sądzie) ?
Tak właśnie najprawdopodobniej jest. Pierwotnie wytypowali jakiegoś człowieka którego podejrzewali że to oni jest winien - okazało się że nie. Postępowanie umorzyli, ale później uzyskali jakieś nowe dowody, na podstawie których ustalili właściwego sprawcę - ew. on sam się do tego przyznał przy okazji innej sprawy.

Cytat:
A jesli tak, to czy normalne jest, ze prokurator nic mi o tym dotąd nie pisał ( o tym nowym podejrzanym)?
Jeśli sprawa była umorzona, to powinnaś zostać zawiadomiona o podjęciu umorzonego postępowania.

Cytat:
2. I co jest z moim statusem? Chyba powinnam miec status pokrzywdzonego, czy nie? A tutaj mam status świadka.
W dużym uproszczeniu - na etapie postępowania sądowego możesz występować jako oskarżyciel posiłkowy ( i wówczas masz prawo np brać udział w przesłuchaniach, zaskarżać decyzje Sądu etc), albo tylko jako świadek ( i tych praw nie masz). Jeśli nie chcesz brać udziału w całym procesie, a zależy Ci tylko na naprawieniu szkody, to możesz zrezygnować z bycia oskarżycielem, a jedynie złożyć wniosek w trybie art. 46 k.k.
Cytat:
W sadzie nic nie chcieli mi powiedzieć, ponad to, że sprawa jest z oskarżenia publicznego.
Kradzież z włamaniem jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, więc żadnej nowości sekretariat nie odkrył.
Cytat:
3. Jeszcze dodatkowe pytanie: czy ja mam jakieś prawo do zwrotu kosztów transportu do sądu i z powrotem? Jak wspomniałam, jest to inne miasto, a benzyna od groma droga, a moja obecność obowiązkowa. Będę jechała samochodem, czy przysługuje mi jakiś zwrot kosztów dojazdu?
Przysługuje Ci zwrot kosztów dojazdów, przy czym wyliczane jest to na podstawie kosztów podróży środkami transportu publicznego. Temat był wielokrotnie wałkowany na forum - zachęcam do lektury.
Cytat:
4. To samo z wynagrodzeniem. Czy sa jakies okreslone stawki sztywne, czy zależy to od mojego osobistego wynagrodzenia, które najpierw muszą jakoś przedstawić? W końcu, mam cały roboczy dzień "w plecy".
Patrz jak w punkcie 3. I jeszcze jedno - natychmiast po przesłuchaniu trzeba poprosić Sąd o zwrot kosztów stawienia się oraz ew. utraconego zarobku.
Cytat:
5. Czy, jako świadek, to mogę po przesłuchaniu mnie pozostać na sali jako publiczność? Czy to jest praktykowane, czy sąd sie zgodzi?
Możesz. Co do zasady rozprawy są jawne. Jeśli chcesz możesz spytać Sąd o zgodę, ale nie widzę powodu dla którego Sąd miałby Ci odmówić.

I jeszcze jedno o czym warto wiedzieć: jeśli nie bardzo uśmiecha Ci się ta wycieczka, to możesz spróbować wystąpić do Sądu który Cię wezwał, o przesłuchanie Cię w ramach pomocy prawnej przez Sąd właściwy dla miejsca Twojego zamieszkania, albo o przeprowadzenie przesłuchania na odległość (video przesłuchanie). Sąd który Cię wzywa oczywiście nie musi się na to zgodzić, ale czasem warto spróbować.
magnatex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wezwanie jako świadek w sprawie karnej swojego przełożonego (odpowiedzi: 8) Witam Dostałam wezwanie do sądu i chciałabym się dowiedzieć czy mogę nie wstawić się na rozprawę na którą wezwanie zostało odebrane nie przeze...
§ świadek w sprawie karnej (odpowiedzi: 1) Proszę o poradę - mam we wrześniu rozprawę w charakterze świadka w sprawie karnej i problem, gdyż wkrótce wyjeżdżam z kraju na razie na miesiąc ale...
§ świadek w sprawie karnej (odpowiedzi: 1) Zostałem wezwany w charakterze świadka na rozprawę karną do sądu oddalonego o 200 km. Jestem świadkiem oskarżenia. Moje zeznanie nic nie wnosi do...
§ świadek w sprawie karnej (odpowiedzi: 1) odebrałam wezwanie za męża do sądu w sprawie świadka ale mąż przebywa w Niemczech i nie stawi się na sprawie bo szef nie wypłacił mu pieniędzy po...
§ koniecznośc zeznawania jako świadek w sprawie karnej (odpowiedzi: 4) Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli ktoś zostaje świadkiem w sprawie karnej to czy musi zeznawać przy osobie która popełniła przestępstwo?
§ świadek w sprawie karnej (odpowiedzi: 6) Witam, Dostałam wezwanie na stawienie się w charakterze świadka w sprawie karnej. Wszystko ok, mus to mus, ale mam pytanie: czy może się to odbywać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:49.