obywatelskie ujęcie - Forum Prawne

 

obywatelskie ujęcie

witam .mam do Was pytanie. jechałam sobie samochodem osobowym, wyprzedzałam za wzniesieniem jadący przede mna samochód dostawczy, który jechał z bardzo małą prędkością. Za kierownicą pojazdu zauważyłam mężczyznę i wydawało mi się ,że jest to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
04-10-2011, 16:25  
pianino
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie obywatelskie ujęcie

witam .mam do Was pytanie. jechałam sobie samochodem osobowym, wyprzedzałam za wzniesieniem jadący przede mna samochód dostawczy, który jechał z bardzo małą prędkością. Za kierownicą pojazdu zauważyłam mężczyznę i wydawało mi się ,że jest to mężczyzna który nie posiada prawa jazdy-lecz nie byłam tego pewna. Wyprzedziłam samochód i jechałam przed nim bardzo wolno, wychyliłam się przez szybę i pokazałam kierowcy aby zjechał na pobliską zatoczkę. W tym samym momencie zadzwoniłam na komisariat policji, że jadę przed mężczyzną ktróry prawdopodobnie nie ma prawa jazdy. Kierowca samochodu zjechał do zatoczki, ja wysiadłam i powiedziałam mu ,że zaraz przyjedzie tutaj policja. Za około 4 minuty przyjechał radiowóz i okazało się,że kierowca poruszał się pojazdem bez prawa jazdy i został za to ukarany mandatem 500 zł. Chciałabym zapytać czy spełnia to przesłanki obywatelskiego ujęcia, ponieważ dowiedziałam się ,że ten mężczyzna napisał na mnie skargę za bezprawne działanie?
pianino jest off-line  
04-10-2011, 17:02  
pistollo
Zbanowany
 
Posty: 3.756
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Zatrzymanie osoby wynikające z KRK odnosi się do przestępstw, a nie wykroczeń. Trudno natomiast nazwać to zatrzymaniem, gdyż ten kierowca mógł przecież sobie odjechać. Co innego gdybyś mu uniemożliwiła odjazd albo pozbawiła czasowo wolności. Wtedy z pewnością byłoby to nadużycie.
pistollo jest off-line  
04-10-2011, 17:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

pistollo nie zgadzam sie z Tobą, każdy ma prawo ująć sprawcę wprzestępstwa lub wykroczenia :" "Ujęcie osoby" kojarzyć może się wieloznacznie, wystarczy zajrzeć do słownika poprawnej polszczyzny. Nieco inaczej będzie, gdybyśmy popatrzyli w obowiązujące ustawy, które posługują się tym pojęciem. W pierwszej kolejności wypada nawiązać do kodeksu postępowania karnego, który w art. 243, mówi: Par. 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Par. 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Zbigniew T. Nowicki słusznie zauważa, że przepisy prawa ani ich komentatorzy nie wyjaśniają znaczenia tego pojęcia, dlatego stoi na stanowisku, że słowu "ująć" należy nadać dwojaką treść: po pierwsze - ukrócić działanie sprawcy przestępstwa przez spowodowanie, aby odstąpił lub przerwał rozpoczęte działanie przestępcze; po drugie - podporządkować sobie sprawcę przestępstwa na czas niezbędny do oddania go w ręce Policji (Zbigniew T. Nowicki Jak chronić? Poradnik dla organizatora i agenta ochrony, Warszawa 1994 r., s. 200-201). Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, mówiąc o zatrzymaniu przez Policję, odwołuje się w art. 45 par. 2 do art. 243 k.p.k., a więc do ujęcia obywatelskiego. Sprawcę wykroczenia również można nie tylko zatrzymać (schwytać), lecz także ująć celem niezwłocznego przekazania Policji."
 
04-10-2011, 17:20  
pistollo
Zbanowany
 
Posty: 3.756
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

§ 2. Art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.

Ja tu nie widzę zgody na zatrzymanie sprawcy wykroczenia. Stosuje się odpowiednio to według mnie znaczy stosuje się tak jak nakazuje ustawa. Logicznie rozumując to każdy mógłby zatrzymać każdego przechodzącego na czerwonym, pijącego piwo w parku, sikającego przy ulicy. Tak nie jest i całe szczęście. Być może się mylę, ale taka możliwość obywateli byłaby irracjonalna. Niech ktoś jeszcze się wypowie.
pistollo jest off-line  
04-10-2011, 17:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, mówiąc o zatrzymaniu przez Policję, odwołuje się w art. 45 par. 2 do art. 243 k.p.k., a więc do ujęcia obywatelskiego wobec powyższego sprawcę wykroczenia również można nie tylko zatrzymać (schwytać), lecz także ująć celem niezwłocznego przekazania Policji.

"DZIAŁ VI

Środki przymusu

Rozdział 8

Zatrzymanie

Art. 45. § 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub bezpośrednio potem, jeżeli:
1) zachodzą podstawy do zastosowania wobec niej postępowania przyspieszonego,
2) nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2.Art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio."

Kodeks karny:" DZIAŁ VI

ŚRODKI PRZYMUSU

Rozdział 27

Zatrzymanie

Art. 243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji."
 
04-10-2011, 17:40  
pistollo
Zbanowany
 
Posty: 3.756
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Już to pisałeś, niech wypowie się ktoś inny.
pistollo jest off-line  
04-10-2011, 17:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

a tutaj coś podobnego:

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=3837
 
15-10-2013, 22:42  
Custos Legum
Stały bywalec
 
Posty: 1.594
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Nie zakładam nowego tematu, zapytam więc tutaj.
Czy w ramach art. 243 kpk można osobę również doprowadzić na komisariat, czy konieczne jest jej "zatrzymanie" na miejscu?
Szukałem jakiś orzeczeń i o ile sprawa użycia np. kajdanek jest jasna, tak czy ktoś posiada informacje związane z kwestią doprowadzenia osoby ujętej?
Custos Legum jest off-line  
16-10-2013, 23:54  
Glatzer
Stały bywalec
 
Glatzer na Forum Prawnym
 
Posty: 884
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Cytat:
tak czy ktoś posiada informacje związane z kwestią doprowadzenia osoby ujętej?
Szukałem kiedyś też na ten temat, lecz nic nie znalazłem konkretnego. Doszedłem do wniosku, że nie można. O tyle o ile jest to zrozumiałe w przypadku szarego obywatela, to nie pojmuję, czego doprowadzenie po za jednym przypadkiem nie jest możliwe przez Straż Miejską np. ujęcie osoby posiadającej narkotyki. Zwyczajowo i prawdopodobnie niezgodnie z prawem SM doprowadza takie osoby i przekazuje do dyspozycji of. dyżurnego Policji (nie zawsze jest wolna załoga Policji, aby klienta przewieźć z miejsca ujęcia do jednostki, z resztą bywały już przypadki gdzie gość złapał złodzieja w odległosći 50 m od komendy, a dyżurny kazał mu prawie godzine czekać na patrol bo takie było urwanie głowy, jakby to jegomość nie mógł go zwyczajowo za fraki przytargać na komendę.
Glatzer jest off-line  
17-10-2013, 00:03  
Custos Legum
Stały bywalec
 
Posty: 1.594
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Problem jest mi znany, jednak nie spotkałem się z sytuacją że Policja była wzywana bo ujawniono u kogoś narkotyki i nie można było osoby doprowadzić.
Ustawa jest nieco dziurawa bo można przytargać jegomościa co kopie śmietniki albo maluje ściany, a za narkotyki już nie bo nie stwarza. Tak czy inaczej nie sądzę a żeby to ktoś robił z tego tytułu problemy - chyba że z takowymi się spotkałeś, mam na myśli przekroczenie uprawnień i jakieś orzeczenia w tej sprawie?
Rozwiązaniem tego problemu może być doprowadzenie na podstawie legitymowania celem ustalenia tożsamości. Zawsze jakiś półśrodek, chociaż mocno naciągany w czasach gdy SM ma możliwość dokonania osobistej.
Custos Legum jest off-line  
17-10-2013, 00:15  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Inaczej - a stwarza zagrożenie czy nie? Bo jeśli nie, to po co w ogóle doprowadzać?
Syphar jest off-line  
17-10-2013, 00:23  
Custos Legum
Stały bywalec
 
Posty: 1.594
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Tak sobie teraz myślę... te wszystkie ustawy o strażach sektorowych są tak głupie i niejasne. Nie jestem w stanie pojąć dlaczego nikt nie zrobi z tym porządku, unormowanie działania wszelkich straży to jest dzień roboty z kartką i długopisem. No, Glatzer, niech nam dadzą flaszkę to myślę że byśmy w 0,5 zrobili taką ustawę że Polska byłaby najbezpieczniejszym krajem w Europie.

Czytam te ustawy i płakać mi się chce. Straż Leśna ma prawo do przeszukania (sic!), Straż Ochrony Kolei to jest już w ogóle jakiś bajzel na kółkach - zarządza nimi prywatna spółka, cała działalność rozpisana w 3 zdaniach, żadnych rozporządzeń, jedna wielka samowola, rzucone hasło że działają na podstawie przepisów o Policji i do tego możliwość doprowadzenia praktycznie każdej osoby na komisariat, Straż Miejska jako formacja porządkowa pozbawiona praktycznej możliwości eliminowania patologii, ale za to wyposażona w możliwość kontroli osobistej.
Plus nazewnictwo - w SOKu mamy funkcjonariuszy (tak nazwał ich ustawodawca, po czym dodał że korzystają z ochrony prawnej przewidzianej. Super, czyli funkcjonariusz korzysta z ochrony dla funkcjonariusza - gratuluję logiki), a nasi Miejscy to nie funkcjonariusze tylko Strażnicy.
Jest jeden wielki pierdolnik.
Dlaczego zatem nie można zrobić jednej jasnej ustawy o strażach sektorowych w której zmieniałoby się jedynie nazewnictwo formacji i cele statutowe. Dlaczego ten kraj jest taki nielogiczny?!
Custos Legum jest off-line  
17-10-2013, 00:30  
Glatzer
Stały bywalec
 
Glatzer na Forum Prawnym
 
Posty: 884
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Fakt ustawa jest strasznie dziurawa i nie reguluje bardzo często spotykanych problemów wynikających z praktyki służby na ulicy.
Cytat:
Tak czy inaczej nie sądzę a żeby to ktoś robił z tego tytułu problemy - chyba że z takowymi się spotkałeś, mam na myśli przekroczenie uprawnień i jakieś orzeczenia w tej sprawie?
Nie spotkałem się nigdy z czymś takim, ale nie chciał bym być pierwszym przypadkiem w tym przypadku. Czasy są takie, że prędzej czy później trafi się oburzony ćpun, który weźmie sobie papugę, a ten tą dziurę wychaczy i będzie drążył temat za pomocą prokuratury. Wyjdzie na to, że doprowadzając ćpuna, Ty dostaniesz zarzuty za przekroczenie uprawnień
Cytat:
Rozwiązaniem tego problemu może być doprowadzenie na podstawie legitymowania celem ustalenia tożsamości.
A gdzie to w ustawie SM masz, że w wypadku n/n i braku dokumentu albo osoby z dokumentem poświadczającym tożsamość n/n można doprowadzić w celu ustalenia tożsamości ?
Glatzer jest off-line  
17-10-2013, 00:34  
Glatzer
Stały bywalec
 
Glatzer na Forum Prawnym
 
Posty: 884
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

Cytat:
Dlaczego zatem nie można zrobić jednej jasnej ustawy o strażach sektorowych w której zmieniałoby się jedynie nazewnictwo formacji i cele statutowe. Dlaczego ten kraj jest taki nielogiczny?!
Po co kombinować ? Nie lepiej te wszystkie straże, inspekcje i inne wynalazki zlikwidować i podczepić pod Policję ? Zrobić wydział miejski, kolejowy, graniczny, transportu drogowego, skarbowy, więzienny itd. Ludzie ci sami zostają, jedna formacja, jedne przepisy, jeden zarząd, jedna pula pieniędzy, jedne uprawnienia. Ekonomicznie, papierkowo i ogólnie było by prosto, logicznie i oszczędnościowo.
Glatzer jest off-line  
17-10-2013, 00:36  
Custos Legum
Stały bywalec
 
Posty: 1.594
Domyślnie RE: obywatelskie ujęcie

No doprowadzić na podstawie legitymowania jako czynności administracyjno - porządkowej.
Legitymowanie to czynność zmierzająca do ustalenia danych osoby, co oznacza że może polegać na doprowadzeniu jej do miejsca zamieszkania, na komisariat itd. a nie będzie zatrzymaniem w rozumieniu procesowym czy też ujęciem, pomimo tego że polega na krótkotrwałym pozbawieniu wolności.
Custos Legum jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ujęcie Obywatelskie (odpowiedzi: 36) Sprawa wygląda tak... mój syn (16 lat) ukradł w Biedronce cole (wartość 2,50 zł) i został zatrzymany przez osobę z personelu (zwykły pracownik który...
§ Ujęcie obywatelskie raz jeszcze (odpowiedzi: 8) Detektyw - korzysta z ujęcia obywatelskiego. Sytuacja - podczas prowadzonej obserwacji, delikwent dokonał przestępstwa. Po wezwaniu Policji i...
§ ujęcie obywatelskie i kajdanki (odpowiedzi: 11) witam. Ostatnio byłem w takiej sytuacji. Złapałem złodzieja który ukradł ze sklepu 4 piwa. Przytrzymałem go ale wyrwał się i zaczął uciekać. Po...
§ ochroniarz 189 kk ujęcie obywatelskie (odpowiedzi: 4) czy pracownik ochrony może ująć osobę którą podejrzewa o kradzież? dam taki przypadek.... osoba weszła na teren sklepu, zrobiła zakupy lub też...
§ zatrzymanie obywatelskie (odpowiedzi: 2) Czy pracownik ochrony kiedy nie posiada licenci morze uiąć sprawce kradzierzy . Pytanie drugie naczym polega zatrzymanie ...
§ Ujęcie obywatelskie (odpowiedzi: 3) Sprawa wygląda tak... mój syn (16 lat) ukradł w Biedronce cole (wartość 2,50 zł) i został zatrzymany przez osobę z personelu (zwykły pracownik który...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:17.