Świeży kierowca a wypadek! - Forum Prawne

 

Świeży kierowca a wypadek!

Po tygodniu od otrzymania prawa jazdy spowodowalem wypadek...przykre,ale wyjeżdżając z parkingu byl wysoki podjazd pod górkę i trzeba było przygazować aby podjechać pod górkę,skręcałem w prawo,Auto skoczyło do przodu i aby nie wjechać w auto ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
14-11-2011, 00:27  
ebe10
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Świeży kierowca a wypadek!

Po tygodniu od otrzymania prawa jazdy spowodowalem wypadek...przykre,ale wyjeżdżając z parkingu byl wysoki podjazd pod górkę i trzeba było przygazować aby podjechać pod górkę,skręcałem w prawo,Auto skoczyło do przodu i aby nie wjechać w auto naprzeciw na lewym pasie,skręciłem mocno w prawo i potrąciłem osobę stojącą na chodniku przy kraweżniku.Na skutek tego osoba ta uległa przewróceniu, wręcz wjechałem w Nią i złamała nos i 3 żebra.Uszkodzenia na zdrowiu powyżej 7 dni.Jaka kara Mi grozi za to?Czy odbiorą Mi prawo jazdy?Bylem trzeźwy 00 promila i 10km. na liczniku na godz.Nie śpię,nie jem i ciągle nic nie wiem,nikomu się nie spieszy.W tym aucie siedziałem po raz 3 w życiu bo to moje 1 auto po zdaniu prawka.Jestem osobą w średnim wieku.Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
ebe10 jest off-line  
14-11-2011, 00:57  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Cytat:
art. 177
§ 1. „Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Oczywiście sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
KronX jest off-line  
14-11-2011, 07:01  
ebe10
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Czy sądy na długo odbierają w takich przypadkach prawo jazdy,a czy mogą Mi na zawsze zabrać?Nie mogę nic wyczytać na ten temat i nie mam pojęcia o takich sprawach.Mineło już 2 tygodnie a Ja nawet nie zostałem wezwania na Policję.
ebe10 jest off-line  
14-11-2011, 07:56  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Przy takich sprawach, sprawcę co do zasady przesłuchuje się na samym końcu - często już po zebraniu prawie pełnego materialu dowodowego. Wezwania spodziewałbym się najwcześniej po nowym roku, a być może nawet w okolicach Wielkanocy.
Co się tyczy prawa jazdy, to wiele zależeć będzie od przebiegu sprawy. Na razie sytuacja nie wygląda dla Ciebie źle - gdyby miano Ci zabrać prawo jazdy, to już by Ci je zatrzymano.
Jeśli zostanie orzeczona Twoja wina, a nie byłeś wcześniej karany, to realnie grozi Ci wyrok z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, grzywna plus nawiązka na rzecz pokrzywdzonego.
magnatex jest off-line  
14-11-2011, 09:25  
ebe10
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Prawo Jazdy jest zatrzymane od razu przy wypadku,ale nie mam na to żadnego pokwitowania-nic.Istnieje też coś takiego jak dobrowolne poddanie się karze -czy nie powinni Mi zaproponować-no optymistycznie to to nie wygląda z tego co piszesz! Wielkanoc??? Ojej,Ja co dnia się zamartwiam...mam 500 zł. renty i nic poza tym...nie bylem karany.To Moje 1 prawo jazdy,nigdy wcze śniej nie jeździlem oprócz szkoly jazdy.Nie uczyli Mnie podjazdów pod górkę przy 20 cm. krawężniku.Dziękuję za info.
ebe10 jest off-line  
14-11-2011, 09:35  
antont
Użytkownik
 
Posty: 355
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Niestety fakt krótkiego posiadania przez Ciebie prawa jazdy nie działa na Twoją korzyść, a raczej odwrotnie. Niemniej zgadzam się z magnatex że sytuacja nie wygląda źle, myślę że REALNIE może Ci grozić kilka miesięcy w zawieszeniu i nawiązka dla pokrzywdzonego, ewentualnie zatrzymanie prawa jazdy, ale to już do decyzji sądu.
antont jest off-line  
14-11-2011, 11:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

A ja myślę, że przy odpowiednim zachowaniu pokrzywdzonego, można próbować warunkowego umorzenia postępowania.

Jeżeli zatrzymano prawo jazdy, to w przypadku, gdyby sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, to czas w którym nie masz PJ będzie zaliczony, tzn. ty tak jakby już odbywasz "karę".
 
14-11-2011, 11:27  
rogacz1988
Stały bywalec
 
Posty: 423
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Hmmm a kontaktowałeś się z tą osobą? Byłeś w szpitalu? Próbowałeś przeprosić? To też wpłynie na wyrok
rogacz1988 jest off-line  
14-11-2011, 11:31  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Cytat:
Napisał/a ebe10 Zobacz post
.Nie uczyli Mnie podjazdów pod górkę przy 20 cm. krawężniku.
Na kursach nie uczą też jak reagować podczas poślizgu i w razie innych "krytyczanych" sytuacji, ale to nie zwalania z odpowiedzialności. Więc z taką argumentacją proponuję się nie "wychylać".
KronX jest off-line  
14-11-2011, 13:46  
ebe10
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Próbowałem kontaktować się z pokrzywdzoną ,ale nie przyjeli kwiatów bo do szpitala nie można,żadnej info. na temat zdrowia pokrzywdzonej Mi nie udzielono,wszyscy nabierali wody w usta!O stanie zdrowia wiedziałem kanałami,a potem na policji czytałem protokół biegłego.Pokrzywdzona na 4 dzień pobytu w szpitalu byla już w domu.Dziękuję wszystkim za pomoc.
ebe10 jest off-line  
14-11-2011, 13:56  
antont
Użytkownik
 
Posty: 355
Domyślnie RE: Świeży kierowca a wypadek!

Proszę szukać kontaktu z pokrzywdzoną, ale zachować w tej materii ostrożność. Nie każdy życzy sobie bezpośredniego kontaktu "face to face" ze sprawcą, a czasem prowadzi to wręcz do kłótni czy w skrajnych przypadkach rękoczynów. Osobiście uważam, że napisany własnoręcznie list jest najwłaściwszą formą pierwszego kontaktu w tego typu sprawie, a jeżeli zostanie dobrze przyjęty to zawsze jest otwarta droga do ewentualnego spotkania.

Jeżeli nie uda się samodzielnie przekazać listu, można jeszcze poprosić o przekazanie prokuraturę. Czy to zrobi nie wiadomo, różnie bywa, więc to proszę traktować jako ostatnią drogę jeśli samodzielnie nie uda się znaleźć sposobu na jego przekazanie albo wysłanie.
antont jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wypadek kierowca zemdlał (odpowiedzi: 21) Witam, czy w sytuacji zasłabnięcia kierowcy w czasie jazdy i spowodowania śmierci pasażera, będzie on ponosił odpowiedzialność karną?
§ Świeżo upieczony kierowca a praca jako kierowca (odpowiedzi: 5) Witam, od połowy stycznia 2016 mam prawo jazdy, chciałbym się dowiedzieć czy weszły w życie te przepisy które uniemożliwiają mi przez pare pierwszych...
§ Kierowca a rowerzysta - wypadek (odpowiedzi: 6) Witam W maju miałam wypadek. Jechałam na rowerze kupić bilet miesięczny. Fakt faktem jechałam chodnikiem, dlaczego? Dlatego, że jezdnia posiada...
§ wypadek samochodowy-pijany kierowca (odpowiedzi: 19) Witam serdecznie i proszę o pilną pomoc! ok.3tyg. temu wjechał w nasz samochód pijany kierowca (ponad 2 promile) ,jechaliśmy w dwie osoby,...
§ Kierowca wypadek (odpowiedzi: 3) Ostatnio mialem wypadek drogowy samochodem sluzbowym. Wypadek ten niestety byl z mojej winy a samochod sluzbowy nie posiadal AC. I moje pytanie czy...
§ Wypadek - kierowca nie przynaję się (odpowiedzi: 12) Witam, mam pewien problem. miałem wypadek a kierowca nie przyznaje się do winy. otóż sytuacja wygląda tak. jechałem motocyklem (zielony na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:00.