Problem z interpretacją wyroku - Forum Prawne

 

Problem z interpretacją wyroku

Witam, przede mną na biurku leży wyrok Sądu Okręgowego dotyczący oszustwa. Mamy trzech oskarżonych: 1. T.K. (treść aktu oskarżenia pomijam, gdyż nie ma związku ze sprawą) 2. S.P. oskarżonego o to, że w dniu ... ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
29-01-2012, 21:43  
Luca
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie Problem z interpretacją wyroku

Witam,
przede mną na biurku leży wyrok Sądu Okręgowego dotyczący oszustwa.
Mamy trzech oskarżonych:
1. T.K. (treść aktu oskarżenia pomijam, gdyż nie ma związku ze sprawą)
2. S.P. oskarżonego o to, że w dniu ... w .... doprowadził X.X. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie .... (część treści aktu oskarżenia pomijam z w/w)
3. P.G. (treść aktu oskarżenia pomijam z w/w)

To powyżej to jest treść aktu oskarżenia, a teraz podaje treść wyroku Sądu Okręgowego:
VII Na mocy art. 46 par. 1 KK zobowiązuje oskarżonego T.K. do naprawienia w całości szkody na rzecz pokrzywdzonych, w tym X.X. (co ciekawe, X.X. w akcie oskarżenia została pokrzywdzona przez S.P., a nie przez T.K.)

VIII Na mocy art. 46 par. 1 KK zobowiązuje oskarżonego S.P. do naprawienia w całości szkody pokrzywdzonym, lecz nie ma mowy o X.X.

Co najdziwniejsze: wcześniej bo w pkt. II wyroku jest zapisane, że oskarżonego S.P. uznaje się za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów - w żaden sposób wyrok nie wskazuje, że w przedmiocie pokrzywdzenia X.X. S.P. jest niewinny !!! Ani nigdzie indziej nie ma takiej wzmianki ... Błąd sądu ??? Proszę podajcie mi jakieś wskazówki, które pomogą to wyjaśnić, bo to jest jakieś niedorzeczne !!!

Co więcej T.K., któremu nakazano naprawić szkodę względem X.X. odwołał się od wyroku Sądu Okręgowego i proszę bardzo spojrzeć, co postanowił Sąd Apelacyjny:
zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że uchyla orzeczony w pkt VII wyroku wobec oskarżonego T.K. obowiązek naprawienia szkody na rzecz X.X.

I teraz to już naprawdę nie rozumiem: o czynie S.P. na rzecz X.X., w ogóle nie ma mowy, natomiast wyrok nakazujący T.K. naprawienie szkody na rzecz X.X. zostaje uchylony.

Sprawa jak dla mnie jest w ogóle niedomknięta... Co dalej robić ?? O oskarżonych sąd nie zapomniał, ale o pokrzywdzonej już tak ??? Proszę, wskażcie mi jakiś trop jak to można interpretować lub dokąd się z tym udać. Tylko nie kierujcie mnie do adwokata, nie chce korzystać z jego usług za pieniądze, za dużo pieniędzy już zostało utraconych w wyniku oszustwa. Może jakieś instytucje?? Albo bezpośrednio do sądu się udać?? A może do prokurator, która nadzorowała tą sprawę?? Nie potrzebuję adwokata, jestem rozumnym człowiekiem i jestem w stanie załatwić pewne sprawy bez niego, tylko potrzebuje mieć do kogo się zwrócić.
Luca jest off-line  
30-01-2012, 04:39  
whami
Stały bywalec
 
whami na Forum Prawnym
 
Posty: 549
Domyślnie RE: Problem z interpretacją wyroku

Czy w pkt VIII wszyscy pokrzywdzeni są wyszczególnieni, czy tylko określą się ich jako "pokrzywdzonych"?
whami jest off-line  
30-01-2012, 10:05  
Luca
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Problem z interpretacją wyroku

Tak, wszyscy pokrzywdzeni przez S.P. (pkt VIII) są wymienieni z imienia i nazwiska.
Luca jest off-line  
30-01-2012, 10:28  
whami
Stały bywalec
 
whami na Forum Prawnym
 
Posty: 549
Domyślnie RE: Problem z interpretacją wyroku

W takim przypadku trzeba to uznać za rozstrzygnięcie merytoryczne, nie sądze, aby Sąd pokusił sie do uznania tego jako pomyłki pisarskiej (chociaż prawdopodobnie tak było).
Jedyne wyjście - dochodzić swoich pieniędzy na drodze cywilnej.
whami jest off-line  
30-01-2012, 10:48  
Luca
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Problem z interpretacją wyroku

A czy Sąd cywilny będzie brał pod uwagę wynik rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd karny ??

Jeżeli to jest omyłka pisarska (co wg mnie też jest prawdopodobne) dlaczego Sąd nie dokonał żadnego sprostowania?? Jak to czytam, to czuję niedosyt, mam wrażenie, że ten wyrok jest niezupełny, bo nie wskazuje wyraźnie kto jest winnym pokrzywdzenia X.X.

Powinienem skierować pozew przeciwko S.P. do sądu rejonowego w moim mieście? Do wydziału ds cywilnych ?? Czy powinienem ponadto w tym pozwie podpierać się wyrokiem Sądu karnego podając sygnaturę akt sprawy ??
Luca jest off-line  
30-01-2012, 12:47  
whami
Stały bywalec
 
whami na Forum Prawnym
 
Posty: 549
Domyślnie RE: Problem z interpretacją wyroku

Do wydziału cywilnego. W uzasadnieniu pozwu można napisać, że postępowanie karne w sprawie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
whami jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ problem z interpretacją art. 85 k.k. (odpowiedzi: 13) Czy jeśli skazany ma trzy różne wyroki: 1/ 1 rok pozbawienia wolności 2 6 m-cy pozbawienia wolności 3/ 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności...
§ Prośba o interpretację wyroku w sprawie widzeń z dzieckiem. (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę o interpretację wyroku w sprawie widzeń z dzieckiem. W wyroku mam napisane, że mogę zabierać dziecko bez obecności matki "w co drugą...
§ Problem z interpretacją art. 55 (4) K.C. (odpowiedzi: 3) Mam problem z interpretacją art. 55 z indeksem 4 otóż zakupiłem przedsiębiorstwo za kwotę 250 tyś zł (100 tyś urządzenia i materiały , 150 tyś...
§ Problem z interpretacją regulaminu (odpowiedzi: 4) Witam, raczej nietypowa sprawa dla forum prawniczego, ale nie wiedziałem gdzie mógłbym otrzymać pomoc jej dotyczącej. Mieszkam w katolickim akademiku...
§ problem z interpretacją ekspertyzy (odpowiedzi: 17) Witam Zacznę od początku , w maju w trakcie przeszukania mojego mieszkania znaleziono 8 sztuk łusek z czasów II wojny z niezbitymi spłonkami....
§ problem z interpretacją art. 153 (odpowiedzi: 12) Witam, Ostatni raz umowę o pracę miałałam w 2007 roku. Cały 2008 aż do maja 2009 pracowałam na zleceniu. Obecnie zatrudnia mnie nowy pracodawca na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:11.