Przywłaszczenie pieniędzy - Forum Prawne

 

Przywłaszczenie pieniędzy

Witam wszystkich. Proszę o informacje co mogę zrobić w niżej opisanej sprawie i w jaki sposób mogę odzyskać pieniądze które pożyczyłam bez spisania umowy. Chodzi o kwotę 20tyś. zł. na którą zaciągnęłam pożyczkę w banku. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
26-02-2012, 17:25  
spooks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Przywłaszczenie pieniędzy

Witam wszystkich. Proszę o informacje co mogę zrobić w niżej opisanej sprawie i w jaki sposób mogę odzyskać pieniądze które pożyczyłam bez spisania umowy. Chodzi o kwotę 20tyś. zł. na którą zaciągnęłam pożyczkę w banku. Sumę przekazałam szwagrowi (Pan P.) mojego byłego partnera (Pan D.). Pan P. po tym jak się dowiedział, że zakończyłam związek z Panem D. przekazał całą kwotę w jego ręce (tak mi przekazał w rozmowie telefonicznej), jednak pieniądze do mnie nie dotarły. Kiedy dowiedziałam się o całej sytuacji, jeszcze tego samego dnia zadzwoniłam do Pana D. z zapytaniem kiedy odda mi pieniądze które Pan P. przekazał dla mnie. w odpowiedzi usłyszałam, że to w ramach długu który rzekomo mam wobec Pana D. za cały okres naszego związku, czyli za to że mieszkałam u niego (a właściwie u jego rodziców), za prezenty które od niego dostawałam (wszystkie które mógł zabrał ze sobą), wczasy itp, itd. Najlepszy motyw w tej całej sprawie jest taki, że kiedy następnego dnia skontaktowałam się z Panem D. powiedział mi, że całą historię z pożyczonymi pieniędzmi i kredytem sobie wymyśliłam, że on nie wie o czym ja w ogóle mówię. Od tamtej pory cały czas idzie w zaparte, a Pan P. któremu pożyczyłam pieniądze nie odbiera ode mnie telefonu, dostałam tylko od niego sms'a abym nie wciągała go w rozgrywki pomiędzy mną, a byłym chłopakiem.
Proszę, doradźcie mi co mogę w tej sytuacji zrobić?
spooks jest off-line  
26-02-2012, 17:39  
AdamSN
Użytkownik
 
AdamSN na Forum Prawnym
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Przywłaszczenie pieniędzy

Poszukaj twardych dowodow potwierdzających Twoją wersję ( smsy, emaile, świadkowie itp.) , a następnie zawiadom policję o popełnieniu przestępstwa na Twoja szkodę.
AdamSN jest off-line  
26-02-2012, 17:58  
soll86
Użytkownik
 
Posty: 182
Domyślnie RE: Przywłaszczenie pieniędzy

dopisuje się : bez twardego dowodu, w sądzie słowo przeciwko słowu, dwóch na jedną, może być ciężko. Natomiast jeżeli chodzi o zawiadamianie Policji to ja bym nie zwlekał,nie dzwon po patrol tylko osobiście od razu pofatyguj się na komendę.
soll86 jest off-line  
26-02-2012, 18:27  
Adviser
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: Przywłaszczenie pieniędzy

Cytat:
Napisał/a AdamSN Zobacz post
Poszukaj twardych dowodow potwierdzających Twoją wersję ( smsy, emaile, świadkowie itp.) , a następnie zawiadom policję o popełnieniu przestępstwa na Twoja szkodę.
Pożyczka powyżej 500 zł powinna być sporządzona na piśmie, wdł art. 720 k.c. W przypadku pożyczki powyżej tej sumy, która jest w formie ustnej, nie można dochodzić swoich praw w sądzie w formie postępowania nakazowego:

Cytat:
art. 485 kpc
§ 1. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

1) dokumentem urzędowym,

2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,

3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,

4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Ewentualnie mając dowody w formie emaili, sms'ów czy innych, można spróbować w postępowaniu upominawczym:

Cytat:
art. 498 kpc
§ 1. Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.

§ 2. W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
Ogólnie polecam lekturę: Jak odzyskać pieniądze, gdy nie ma umowy pożyczki na piśmie?
Adviser jest off-line  
26-02-2012, 18:38  
Adviser
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: Przywłaszczenie pieniędzy

Cytat:
Napisał/a Adviser Zobacz post
Pożyczka powyżej 500 zł powinna być sporządzona na piśmie, wdł art. 720 k.c. W przypadku pożyczki powyżej tej sumy, która jest w formie ustnej, nie można dochodzić swoich praw w sądzie w formie postępowania nakazowego:Ewentualnie mając dowody w formie emaili, sms'ów czy innych, można spróbować w postępowaniu upominawczym:Ogólnie polecam lekturę: Jak odzyskać pieniądze, gdy nie ma umowy pożyczki na piśmie?
Możesz domagać się zwrotu pieniędzy poprzez sprawę cywilną, jak i równocześnie zawiadamiając policję o popełnieniu przestępstwa, o czym wspomnieli moi poprzednicy.
Adviser jest off-line  
26-02-2012, 18:53  
AdamSN
Użytkownik
 
AdamSN na Forum Prawnym
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Przywłaszczenie pieniędzy

Przypominam ze temat zostal podjety w dziale prawa karnego.
AdamSN jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przywłaszczenie pieniędzy (odpowiedzi: 3) Witam. Założyłem konto bo potrzebuję porady. Opiszę swoją sytuację i liczę na szybką odpowiedz. Ze znajomymi z klasy planowaliśmy wybrać się po...
§ Przywłaszczenie pieniędzy?? (odpowiedzi: 4) Witam, jestem "nowa" na forum, więc jeśli piszę coś nie tak to z góry przepraszam, a więc... Mój Mąż pracował u swojego ojca w firmie i na jego...
§ Przywłaszczenie telefonu plus fałszywy zarzut przywłaszczenia pieniędzy (odpowiedzi: 1) Witam, Moja historia wygląda następująco: Nie jestem karany i nigdy nie miałem do czynienia z żadnymi zarzutami karnymi. Kilka miesięcy temu...
§ Przywłaszczenie pieniędzy (odpowiedzi: 4) Witam, Jako strona kupująca zawarłem umowę sprzedaży, wpłaciłem pieniądze, nigdy przedmiotu nie uzyskałem. Po długo (rok) ciągnącej się sprawie,...
§ przywłaszczenie pieniędzy (odpowiedzi: 1) Witam. Moje pytanie dotyczy przywłaszczenia pieniędzy. Udowodniono mi winę i zawiadomiono organy ścigania i sprawa trafiła do sądu. Naprawiłem...
§ Przywłaszczenie pieniędzy (odpowiedzi: 3) witam potrzebuje pomocy gdyz moj pracodawca chce ode mnie pieniadze ktorych ja nie wziolem a jak on uwaza odebralem je od klienta i zabralem dla...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:23.