Przedłużenie aresztu tymczasowego - Forum Prawne

 

Przedłużenie aresztu tymczasowego

Witam! Zastanawia mnie, jak wygląda ta sprawa od drugiej strony, czyli od strony praktycznej, sądowej? Sprawa mojego chłopaka (rozbój z użyciem broni) została po dwóch miesiącach d jego zatrzymania przekazana do sądu. Myślałam sobie, że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
02-03-2012, 10:34  
Vilanor
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Przedłużenie aresztu tymczasowego

Witam!

Zastanawia mnie, jak wygląda ta sprawa od drugiej strony, czyli od strony praktycznej, sądowej? Sprawa mojego chłopaka (rozbój z użyciem broni) została po dwóch miesiącach d jego zatrzymania przekazana do sądu.
Myślałam sobie, że go wypuszczą już po trzech, skoro sprawa tak szybko trafiła do sądu. później było jakieś posiedzenie sądu i przedłużono mu areszt do sześciu miesięcy.Na jakiej podstawie tak się dzieje?
Czy mój chłopak dalej może mataczyć i plątać zeznania? Zeznał przecież wszystko. W areszcie ma dobrą opinię, pracuje i zawsze dostaje jakieś nagrody za dobre sprawowanie. Jest niekaralny.
Stąd moje pytanie? Czym zazwyczaj kieruje się sąd, przedłużając areszt? Czy jest to jakiś znak, że sprawa jest poważniejsza, niż wydawała mi się na początku? Czy często areszt tymczasowy jest przedłużany?

Z góry dziękuję i przepraszam, jeśli powieliłam temat
Vilanor jest off-line  
02-03-2012, 17:30  
Kenneth Starr
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie RE: Przedłużenie aresztu tymczasowego

Witam
napiszę krótko sprawa jest bardzo poważna ze względu na kwalifikację bo jest to zbrodnia i sprawa będzie się toczyć przed Sądem Okręgowym. W takich sprawach bardzo rzadko dochodzi do wcześniejszego uchylenia tymczasowego aresztowania choćby z uwagi na grożący wysoki wymiar kary bez warunkowego zawieszenia jej wykonania oraz kwestię ewentualnego bezprawnego wpływania np. na świadków. Proponuje porozmawiać z adwokatem, który w tym postępowaniu na pewno został ustanowiony choćby z urzędu bo jest to wypadek tzw. obrony obligatoryjnej.
Kenneth Starr jest off-line  
07-03-2012, 10:26  
Vilanor
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Przedłużenie aresztu tymczasowego

Mojemu chłopakowi wyznaczono już pierwszą (i mam nadzieję ostatnią) rozprawę na 18 kwietnia tego roku, jednak areszt tymczasowy ma do 26 czerwca. Co jest nadrzędne? Jeśli podczas rozprawy okaże się, że jest niewinny, lub dostanie wyrok z zawieszeniu, to czy będzie już mógł wyjść na wolność z takim wyrokiem, czy będzie musiał odsiedzieć ten areszt tymczasowy do końca czerwca?
Vilanor jest off-line  
07-03-2012, 16:37  
whami
Stały bywalec
 
whami na Forum Prawnym
 
Posty: 549
Domyślnie RE: Przedłużenie aresztu tymczasowego

Jeżeli 18 kwietnia zapadnie wyrok, mniejszy niż trzy lata pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia, Sąd uchyli środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zostanie zwolniony z sali rozpraw.
whami jest off-line  
07-03-2012, 16:46  
Vilanor
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Przedłużenie aresztu tymczasowego

Aha, czyli tak:
Jak dostanie dwa lata to od razu idzie odsiadywać ten okres. Jak dostanie zawiasy, to siedzi do 26 czerwca. A jak więcej niż trzy lata to wtedy... ???Hmm..
A jak niewinny to wiadomo

D
Vilanor jest off-line  
07-03-2012, 17:00  
whami
Stały bywalec
 
whami na Forum Prawnym
 
Posty: 549
Domyślnie RE: Przedłużenie aresztu tymczasowego

A skąd wniosek że przy zawiasach nadal siedzi??
Zostanie zwolniony jeżeli zapadnie wyrok w zawieszeniu lub uniewinniony (co jest logiczne). Zostanie również zwolniony, jeżeli kara pozbawienia wolności (bez warunkowego jej zawieszenia)nie przekroczy trzech lata (o ile Sąd nie ma jakiś wyjątkowych przesłanek, aby TA nie uchylać).
whami jest off-line  
07-03-2012, 17:00  
lukrecjaborgia
Stały bywalec
 
Posty: 456
Domyślnie RE: Przedłużenie aresztu tymczasowego

Czyli zupełnie nie tak. Chyba nie umiesz czytać, Whami wyraźnie napisała - jak dostanie mniejszy niż 3 lata, to sąd najprawdopodobniej areszt uchyli! Jak dostanie zawiasy, to sąd na pewno areszt uchyli.
A tak na marginesie - sprawy aresztowe raczej nie kończą się na pierwszym terminie. Nie napisałaś w ogóle o jaki artykuł chodzi - jest też mozliwa opcja, że pomimo braku wyroku sąd uchyli areszt.
lukrecjaborgia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedłużenie aresztu (odpowiedzi: 645) Witam,bardzo chciałabyn się dowiedzieć jak w parktyce wygląda proces przedłużania aresztu: 1.w sytuacji,kiedy aresztowany ma adwokata,kiedy jest on...
§ Przedłużenie tymczasowego dowodu rejestracyjnego w innym mieście? (odpowiedzi: 2) Witam Mam mały problem z dowodem rejestracyjnym..otóż aktualnie posiadam tymczasowe pozwolenie do 22.12.2013, dziś dostałem wiadomość, że jest już...
§ Przedłużenie tymczasowego aresztowania (odpowiedzi: 8) Cześć wszystkim, na jakiej podstawie sąd przedłuża stosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu już przed sądem ? Art 263 mówi o...
§ Przedłużenie meldunku tymczasowego a Urząd pracy (odpowiedzi: 1) Witam, jestem zarejestrowany jako bezrobotny w Urzędzie Pracy w Bydgoszczy, w której jestem zameldowany na pobyt tymczasowy. Meldunek kończy mi...
§ przedłuzenie aresztu tymczasowego po jego skróceniu (odpowiedzi: 5) Witam, przedstawię w skrócie moją sprawe Mój mąz został skazany nieprwomocnym wyrokiem na 4 lata więzienia z natychmiastowym tyczasowym...
§ wniosek o przedłużenie aresztu tymczasowego (odpowiedzi: 33) Witam! Jak wygląda rozpatrzenie wniosku o przedłużenie aresztu? Czy osadzony jest również na posiedzeniu? Jak się dowiedzieć kiedy odbędzie się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:28.