Znęcanie psychiczne i fizyczne - Forum Prawne

 

Znęcanie psychiczne i fizyczne

Witam, Interesuje mnie temat, kiedy i czy w ogóle przestępstwo znęcania psychicznego i fizycznego ulega przedawnieniu. Kolega w wieku okolo 11 lat był bity przez ojczyma. Obecnie ma 35 lat, tamte lata wpłynęły na jego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
13-06-2012, 14:37  
natia23
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie Znęcanie psychiczne i fizyczne

Witam,

Interesuje mnie temat, kiedy i czy w ogóle przestępstwo znęcania psychicznego i fizycznego ulega przedawnieniu. Kolega w wieku okolo 11 lat był bity przez ojczyma. Obecnie ma 35 lat, tamte lata wpłynęły na jego rozwój, Czy ma prawo zgłosić przestępstwo?
Czy matka kolegi, która wiedziala o tym fakcie będzie współwinna??
Proszę o udzielenie informacji prawnych.
natia23 jest off-line  
13-06-2012, 14:53  
Jutrzyn
Stały bywalec
 
Posty: 894
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

Nawet gdyby spowodowało to u niego ciężkie kalectwo, czy bezpłodność, to przestępstwo przedawniło się po 15 latach.
Jutrzyn jest off-line  
13-06-2012, 14:57  
natia23
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

No tak, ale znęcanie bylo "wykonywane" na nieletnim. Czy ma to jakieś znaczenie ?
natia23 jest off-line  
13-06-2012, 15:02  
Jutrzyn
Stały bywalec
 
Posty: 894
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

Ma, ale tylko w przypadku niektórych przestępstw seksualnych – wtedy przestępstwo nie może przedawnić się przed upływem pięciu lat od osiągnięcia przez pokrzywdzonego pełnoletności (art. 101. par. 4. Kodeksu karnego). Tutaj jednak nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli do czynienia z takim przestępstwem, a poza tym nawet jeśli, to i tak już ten czas upłynął. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy przez ten czas zdążyłoby się przedawnić właściwie każde przestępstwo niebędące zbrodnią zabójstwa.
Jutrzyn jest off-line  
13-06-2012, 15:06  
natia23
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

W takim razie jak domagać sie zadośćuczynienia? Nie chodzi o pieniądze (żadnego odszkodowania kolega nie będzie się domagał), tylko o sprawiedliwość. Tak aby osoba, która uczyniła te rzeczy była napiętnowana.
natia23 jest off-line  
13-06-2012, 15:37  
Jutrzyn
Stały bywalec
 
Posty: 894
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

Postępowania karnego wszcząć nie można. Kodeks postępowania karnego jest tu jednoznaczny:

Przepis prawny:
Art. 17. § 1. Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy:
6) nastąpiło przedawnienie karalności


Można natomiast, mimo braku wyroku skazującego, wytoczyć przeciwko niemu powództwo cywilne. Zgodnie z art. 442(1) Kodeksu cywilnego, "jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia." Zgodnie zaś z art. 121. pkt. 1. "bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom - przez czas trwania władzy rodzicielskiej." Tak więc roszczenie o naprawienie szkody przedawni się dopiero za trzy lata.

Co możnaby uzyskać?

Przepis prawny:
Art. 444. § 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
§ 2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
§ 3. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Art. 445. § 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.


Oczywiście sprawa najpewniej byłaby skomplikowana – zwłaszcza w materii dowodowej. Najlepiej byłoby tu poradzić się zawodowego prawnika.
Jutrzyn jest off-line  
14-06-2012, 00:08  
a priori
Moderator
 
Posty: 8.993
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

Cytat:
Można natomiast, mimo braku wyroku skazującego, wytoczyć przeciwko niemu powództwo cywilne.
Wytoczyć oczywiście można, natomiast z opisu w pierwszym poście wynika, że od popełnienia czynu upłynęły 24 lata...
a priori jest off-line  
14-06-2012, 08:10  
natia23
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

Dziękuję bardzo za pomoc.
natia23 jest off-line  
25-01-2013, 18:24  
zwiefka
Użytkownik
 
Posty: 108
Domyślnie RE: Znęcanie psychiczne i fizyczne

Czy znecanie sie psychiczne i fizyczne ulega przedawnieniu jesli rodzice najpierw znecali sie nad dzieckiem a pozniej gdy dziecko doroslo i sie usamodzielnilo, nadal wywolujac w nim poczucie winy, wyzywajac itp. wymuszali na nim okreslone dzialanie np. dostep do konta bankowego juz doroslego dziecka lub zabieranie mu czesci jego majatku?
Czy w zwiazku z tym, ze nie mieszka ono juz z rodzicami i ma wlasna rodzine, sad uzna ciagly charakter takiego znecania sie?
zwiefka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Znęcanie się psychiczne i fizyczne (odpowiedzi: 13) Witam was wszystkich bardzo serdecznie. Mam parę pytań odnośnie sprawy z art.207 kk... Otóż w kwietniu 2006 roku złożyłam zeznania na policji...
§ znęcanie się psychiczne i fizyczne (odpowiedzi: 1) Witam! Przedstawię krótko sytuację. Moja była żona ma taką rzadze wykopac mnie z mieszkania w którym jestem głównym najemcą, że podała mnie do...
§ Znęcanie się psychiczne i fizyczne (odpowiedzi: 5) Czy istnieje możliwość ukarania człowieka, który poprzez znęcanie się psychiczne i fizyczne przyczynił się do samobójstwa drugiego człowieka? Jakie...
§ Znęcanie psychiczne i fizyczne (odpowiedzi: 4) Witam. Otóż mam taki problem. Może się on dla Was wydać śmieszny, ale potrzebuję pilnie i szybko porady :( Otóż mam prawie 20 lat. Mieszkam z...
§ art 207 znęcanie się psychiczne i fizyczne (odpowiedzi: 7) zostałem oskarżony przez teścia o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad nieżyjącą od roku moją żona. Obecnie jestem pod nadzorem policji. Czego mogę...
§ Znęcanie się psychiczne (po części fizyczne) (odpowiedzi: 1) Witam , chodzę do klasy I Gimnazjum , mam problem z chłopakami z III klas . Byłem u Dyrektora parę razy . Teraz zostało 2 , którzy jak widać nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:01.