Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia - Forum Prawne

 

Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

Moja 16 letnia córka wróciła do domu spóźniona i w podejrzanym stanie. Nie było czuć alkoholu, podejrzewaliśmy więc narkotyki, przyznała się, że zapaliła marichuanę - odbyło się to w domu jej koleżanki, dał jej to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
03-09-2008, 10:14  
ayle
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

Moja 16 letnia córka wróciła do domu spóźniona i w podejrzanym stanie. Nie było czuć alkoholu, podejrzewaliśmy więc narkotyki, przyznała się, że zapaliła marichuanę - odbyło się to w domu jej koleżanki, dał jej to pełnoletni brat koleżanki. Mąż pojechał na policję, a tam odesłano go i kazano wrócić ze zrobionym testem na obecność narkotyków. Czy to prawidłowa kolejność działania?
ayle jest off-line  
03-09-2008, 12:07  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

[cytat="ayle":149qppu8]Mąż pojechał na policję, a tam odesłano go i kazano wrócić ze zrobionym testem na obecność narkotyków. Czy to prawidłowa kolejność działania?[/cytat:149qppu8] a co mąż powiedział na Policji? - że chce złożyć zawiadomienie o przestępstwie udzielania narkotyków jego córce czy ,żeby policjanci zrobili tester lub pobrali krew ponieważ on coś podejrzewa....)
Markiz32 jest off-line  
03-09-2008, 12:30  
ayle
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

Chciał złożyć zawiadomienie o przestępstwie udzielania narkotyków - policjant stwierdził, że dziecko mogło tą osobę oskarżyć bezpodstawnie np. z powodu zemsty i kazał zrobić córce test i wrócić z pozytywnym wynikiem.... wydaje mi się, że to nie oskarżenie prywatne, ale zawiadomienie o przestępstwie, więc dostarczenie dowodów chyba powinno należeć do nich, ale może się mylę - wolę na przyszłość ( oby jednak nie), być świadoma naszych praw.
ayle jest off-line  
03-09-2008, 13:56  
avocado123
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

przyjarała i nic wielkiego sie nie stało wiec w czym problem?
avocado123 jest off-line  
03-09-2008, 16:27  
chada
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

Zamiast jakoś ukarać córke to wy lecicie na policje zrobić przypał chłopakowi. Przecież nikt jej nie zmusił do jarania, a tak wogle to pewnie się razem składali na to zioło, bo to nie jest guma do żucia i nie kosztuje 30gr.
chada jest off-line  
03-09-2008, 20:47  
ayle
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

Widzę sami miłośnicy jarania się odezwali Chcecie jarać, to jarajcie, wasze dzieci niech jarają wspólnie z wami Na śniadanie, obiad i kolację.Prosiłam o odpowiedź na konkretne pytanie, a wasze opinie naprawdę mało mnie interesują. Przypał chłopakowi Dla mnie ważne jest moje dziecko i każdego, kto jej daje/sprzedaje bez wahania bym zgłosiła
ayle jest off-line  
04-09-2008, 21:47  
xem
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

A czy szanowna mamusia wierzy, swojej córce ?. Może powiedziała to, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność za zakup i posiadanie narkotyków. A może to ona je kupiłą i posiadała - wtedy sprawa robi się o wiele bardziej rozwojowa. Nie wiem jak jest dla nieletnich, ale osoba dorosła może zostać skazana (i zazwyczaj jest nawet za bardzo niewielkie ilości ) na karę więzienia w zawieszeniu.

Poza tym, to że chłopak był pełnoletni i ją nawet poczęstował nie czyni jej niewinną. Przecież nie była zmuszana.Jest również winna posiadania.

Pomijam, już temat zupełnej hipokryzji polskiego społeczeństwa. Czy jakby ktoś poczęstował ją piwem, też by Pani robiła afere na Policji ?
xem jest off-line  
05-09-2008, 09:36  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

1) to jest Forum prawne ,a nie ocenne zachowań poszczególnych osób...
2) każdy obywatel ma prawo złozyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego...
3) nie wiem dlaczego policjanci nie przyjęli takiego zawiadomienia - być może mąż mało przekonywująco tłumaczył podejrzenie zaistnienia tego czynu... a z ciekawości - mąż był na Komisariacie razem z corką która potwierdziła jego słowa ,że paliła "zioło"?
4)xem - jakbys nie wiedział dawanie małoletniemu napojów alkoholowych również jest karalne...
Markiz32 jest off-line  
05-09-2008, 22:22  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

[cytat="xem":isa5qgcw] Może powiedziała to, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność za zakup i posiadanie narkotyków. A może to ona je kupiłą i posiadała - wtedy sprawa robi się o wiele bardziej rozwojowa. Nie wiem jak jest dla nieletnich, ale osoba dorosła może zostać skazana (i zazwyczaj jest nawet za bardzo niewielkie ilości ) na karę więzienia w zawieszeniu.

Poza tym, to że chłopak był pełnoletni i ją nawet poczęstował nie czyni jej niewinną. Przecież nie była zmuszana.Jest również winna posiadania.
[/cytat:isa5qgcw]

Jeśli nie zna się Pan na procedurze postępowania w tego typu wypadkach, to prosze się nie wypowiadać. Swoją wypowiedzią nie wnosi Pan nic do dyskusji, oprócz siania zamieszania i udzielania nieprawdziwych rad.

ayle - w opisanej przez Ciebie sytuacji (zakładam że bylo tak jak mówisz) policjanci popełnili błąd. Policjanci powinni przyjąć zawiadomienie o przestępstwie od Twojego męża, zabrać córkę na badanie moczu, a następnie doręczyć wezwanie dla córki np na następny dzień (jak przejdzie jej stan odurzenia narkotykiem).Tego typu badanie wzmocniło by materiał dowodowy w sprawie.
Co prawda badanie już nic nie wniesie w tej chwili, jednakże sprawie w dalszym ciągu można nadać bieg.
Są dwie metody zrobienia tego:
a) udać się razem z córką do wlaściwej terytorialnie komendy policji, i tam zlożyć zawiadomienie o przestępstwie.
b) zlożyć pisemne zawiadomienie o przestępstwie do właściwej terytorialnie jednostki Prokuratury Rejonowej. Prokuratura tego typu zawiadomienie przesle wraz z wytycznymi do prowadzenia na Policję.

Tak czy inaczej postępowanie prowadziła by Policja pod nadzorem Prokuratury.

PS. Jesli to nie jest tajemnica (nawet na pw), to o jakie miasto lub dzielnicę chodzi?
magnatex jest off-line  
06-09-2008, 13:02  
xem
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

Ok, mogłem się mylić, napisałem, że nie wiem jak sprawa wygląda wśród nieletnich.

Ale proszę mi wytłumaczyć, czy to że mamy do czynienia z nieletnią jest przyczyną nie takiego postępowania jak mówiłem.

Znam bardzo podbna sytuacje wśród dorosłych, gdzie obydwie osoby zostały uznane za winne posiadania, plus jedna dodatkowo użyczenia.

Pozdrawiam
xem jest off-line  
07-09-2008, 00:11  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie Re: Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia

[cytat="xem":2gkuogro]Ok, mogłem się mylić, napisałem, że nie wiem jak sprawa wygląda wśród nieletnich. [/cytat:2gkuogro]
Sytuacja wygląda analogicznie wśród nieletnich jak i dorosłych.

[cytat:2gkuogro] Znam bardzo podbna sytuacje wśród dorosłych, gdzie obydwie osoby zostały uznane za winne posiadania, plus jedna dodatkowo użyczenia. [/cytat:2gkuogro]
Czy u którejś z tych osób o których Pan mówi znaleziono fizycznie narkotyki? Jeśli nie, a mimo wszystko przedstawiono im zarzut posiadania narkotyków (art. 62 U.O.P.N.) to w moim odczuciu popełniono błąd. Temat związany z przedstawianiem zarzutu posiadania narkotyków w sytuacji gdy te narkotyki nie zostały fizycznie zabezpieczone byl wielokrotnie poruszany, i panują w nim znaczne rozbieżności - choć na gruncie prawa cywilnego coraz częściej wskazywany jest pogląd że tego typu zarzut nie powinien być stawiany.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z udzielaniem narkotyków (art. 58 lub 59 U.O.P.N.) - tu stawienie zarzutów mimo iż fizycznie nie zabezpieczono żadnych narkotyków jest jak najbardziej wskazany i celowy.
Aby przedstawić komuś zarzut dotyczący udzielania czy handlu narkotykami niezbędne są zeznania osób którym te narkotyki zostały dane lub sprzedane. Trudno więc oczekiwać od człowieka, aby dobrowolnie "dał" organom ścigania dowody przeciwko sobie.
Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której osoba (nazwijmy ją Z) przy ktorej nie znaleziono żadnych narkotyków, jest przesluchowana jako świadek. W toku zeznań Z mówi że kupiła czy dostała narkotyki od X. Świadkowi Z zostają następnie przedstawione zarzuty za posiadanie narkotyków (w oparciu o to co sama powiedziała). Po przedstawieniu zarzutów Z odmawia składania wyjaśnień (do czego ma prawo), a zeznania jakie zlożył jako świadek nie mogą być brane pod uwagę. I w tym momencie - nie mamy materiału dowodowego ani na X ani na Z. Lepiej więc aby Z został na etapie bycia świadkiem, i aby X mógl zostać skazany. Zaznaczam - przedstawiłem tu hipotetyczną sytuację, przy zalożeniu że przy Z nie znaleziono żadnych narkotyków. Jesli narkotyki zostały znalezione, Z musi otrzymać zarzut.
magnatex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy muszę przyjąć wypowiedzenie czy mogę odmówić przyjęcia tego wypowiedzenia? (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie mianowicie chodzi o to ze prawdopodobnie zostanie rozwiazana umowa o prace ktora jest na czas okreslony do 30.07.2017 roku jaki...
§ Gdy kolejność zgłoszenia decyduje o przyjęciu... (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, aplikuję na studia, gdzie o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń (dostarczenie dokumentów do szkoły traktowane jest jako zgłoszenie)....
§ co zrobić? nie chcą przyjąć zgłoszenia... (odpowiedzi: 1) Witam Od dłuższego czasu jestem nękana przez byłego faceta, a ojca mojego dziecka. Przez kilka miesięcy już kiedy w ciąży byłam zaczął mi pisać smsy...
§ Włamanie do mieszkania - policja nie przyjęła zgłoszenia (odpowiedzi: 1) Jestem właścicielem części kamienicy, w której kłócą się dwie grupy właścicieli (ja należę do większości). Z powodu tych kłótni ustanowiony został...
§ dyżurny nie chciał przyjąć zgłoszenia (odpowiedzi: 10) witam, mam taki problem zostałem pobity ,jak się okazało mam wstrząśnienie mózgu, byłem na policji i tak jak w temacie. Co się stało - kupowałem...
§ Policja nie chce przyjąć zgłoszenia o groźbach karalnych (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie, to mój pierwszy post na tym forum więc jeśli umieściłem go w niewłaściwym miejscu proszę o zrozumienie. Mam problem z przyjęciem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:26.