art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek? - Forum Prawne

 

art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Chciałabym zapytać w imieniu znajomej o kilka rzeczy dot. art. 207 par.1 KK . Najpierw krótka historia: Ona jest pełnoletnia, mężatka, 2 dzieci - jej ojciec sprawca przemocy domowej był już skazany i siedział 1,5 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
12-10-2012, 18:43  
sweety1988
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Chciałabym zapytać w imieniu znajomej o kilka rzeczy dot. art. 207 par.1 KK.

Najpierw krótka historia:
Ona jest pełnoletnia, mężatka, 2 dzieci - jej ojciec sprawca przemocy domowej był już skazany i siedział 1,5 roku za znęcanie się nad nią i jej bratem(wtedy niepełnoletnim) oraz jej mamą. Znajoma mieszka wraz z mężem i dziećmi w domu jej rodziców, czyli razem ze sprawcą przemocy - jej ojcem. Po wyjściu z ZK (ok. 3 lata temu) jej ojciec nadal znęca się nad rodziną - bije jej matkę, grozi spaleniem domu, szarpie syna, ubliża koleżance i jej mężowi. Matka koleżanki jest już chyba przyzwyczajona do tej sytuacji - mówi że nie warto zakładać sprawy, bo ojciec się zemści. Jest alkoholikiem, był na przymusowym leczeniu - nie pomogło. Rodzina ma założoną Niebieską Kartę, Policja jest średnio 2 razy w tygodniu - nie zabierają delikwenta. Wszystko to się dzieje, gdy ojciec koleżanki jest po kieliszku.

Poradziłam jej, żeby skierowała sprawę na Policję - już prowadzą postępowanie, a także aby udała się do Prokuratury. Mówiła, że była, ale nie dopuszczono jej do prokuratora tylko kazano napisać pismo - zgłoszenie przestępstwa i złożyć w biurze podawczym PR. Mimo posiadania świadków i ich zeznań, w lipcu br. prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia ws. art. 207 par.1 KK, gdyż nie dopatrzył się znamion przestępstwa - ojciec alkoholik, bije (jednak brak obdukcji, ale jest świadek który widział "efekty"), straszy, grozi podpaleniem, śmiercią, wyzywa (czy to nie są znamiona tego przestępstwa)? Był już karany za to samo.

Koleżanka chciałaby, aby ojciec wyniósł się z domu (ostatnio chciał podpalić dom - jest na to interwencja policji) - ponoć można zrobić to już na etapie w prokuraturze tylko trzeba złożyć jakiś wniosek. Czytałam ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czy trzeba się powołać na art.11a? Jak powinien wyglądać taki wniosek? Czy ktoś byłby taki uprzejmy i mógł go zamieścić? O nakazanie opuszczenia wspólnego lokalu mieszkaniowego.
Nigdzie nie mogę takowego znaleźć - są tylko o eksmisję.

Czy można powoływać się, że ojciec-alkoholik swoim zachowaniem demoralizuje jej małoletnie dzieci? 3 latka słuchając dziadka mówi słowa na k i ch. Koleżanka martwi się nie tylko o swoje dzieci i siebie, ale także o brata i mamę - o ich zdrowie i życie. Dom jest współwłasnością jej rodziców, jednak mimo iż sprawca jest współwłaścicielem można go wyrzucić z domu. Jakie miejsce wskazać na taką eksmisję (nie wiem czy się dobrze wyrażam)? Czy może to być schronisko dla bezdomnych lub noclegownia?

Co jeśli nie zechce sam się wynieść? Czy takiej eksmisji dokona komornik z policją? Czy coś się płaci komornikowi za to?

Jak długo trwa taka sprawa w praktyce? Co zrobić, żeby Policja i Prokuratura zaczęła działać?

Wiem, że o dużo pytam, ale nie mogę już patrzeć na jej cierpienie. Będę wdzięczna za odpowiedzi.
sweety1988 jest off-line  
12-10-2012, 19:38  
kgb14
Stały bywalec
 
kgb14 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.323
Domyślnie RE: art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Jak długo będzie trwała ta sprawa to pytanie do wróżki - może miesiąc a może 3 lata jeśli zajdą jakieś tam okoliczności.
Można złożyć wniosek i wcale nie trzeba powoływać sie na żaden konkretny artykuł , po prostu proszę napisać o co koleżance chodzi- prokurator, sad sam sobie odpowiednio zakwalifikuje.
kgb14 jest off-line  
14-10-2012, 12:38  
sweety1988
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Dziękuję za odpowiedź. Jak ma taki wniosek wyglądać? Czy kierować go do Prokuratury czy do prokuratora zajmującego się sprawą?
I czy pracownik prokuratury (sekretariatu) może odmówić widzenia się z prokuratorem tylko kazać złożyć pismo w biurze podawczym?
sweety1988 jest off-line  
14-10-2012, 18:10  
kgb14
Stały bywalec
 
kgb14 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.323
Domyślnie RE: art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Do prokuratury . Może.
kgb14 jest off-line  
14-10-2012, 19:46  
sweety1988
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Dziękuję za odpowiedź. Czy taka odmowa może dotyczyć także złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa? Czy jest jakiś przepis, który to warunkuje? Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale chyba w chwili złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest się od razu przesłuchiwanym w roli świadka, czy tak?
sweety1988 jest off-line  
14-10-2012, 19:54  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.191
Domyślnie RE: art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Cytat:
Napisał/a sweety1988 Zobacz post
Dziękuję za odpowiedź.Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale chyba w chwili złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest się od razu przesłuchiwanym w roli świadka, czy tak?
Może tak być, ale dopuszczalne jest też przesłuchanie w innym terminie, a czasem zdarza się że w ogóle tego przesłuchania nie ma. Wszystko zależy od sytuacji w konkretnej sprawie i decyzji prowadzącego postępowanie.
kadi jest off-line  
14-10-2012, 20:02  
sweety1988
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: art. 207 par.1 KK - jak napisać wniosek?

Aha, dziękuję bardzo za wyjaśnienie tej kwestii.

Chciałabym zapytać jeszcze o jedną rzecz - przestępstwo z art. 207 par.1 KK jest ścigane z urzędu - jakich czynności należy dokonać, aby postępowanie toczyło się szybciej (o ile jest to właściwym sformułowaniem)? Chodzi zwłaszcza o nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu przez sprawcę przemocy domowej- czy można o to wnosić na Policji, czy tylko na Prokuraturze lub dopiero potem w sądzie? Jak wygląda sprawa z zakazem zbliżania się/kontaktowania? Czy to również jest odrębny wniosek czy można to połączyć w jednym?
Niestety sprawa nie wygląda za ciekawie, a najbardziej boję się o te dzieciaczki.
sweety1988 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak napisać wniosek. (odpowiedzi: 1) Witam chciałbym się zapytać jak napisać wniosek do sąd w celu celu żądania zwolnienia zajętej rzeczy? Bo jest taka sytuacja że na moją babcie wchodzi...
§ Jak napisać wniosek (odpowiedzi: 1) Witam, Potrzebuje pomocy w sprawie napisania wniosku do sądu o pozwolenie na wyrobienia dowodu osobistego dla 6letniego syna.
§ Jak napisać wniosek do wójta (odpowiedzi: 3) Witam. Jak ma wyglądać owy wniosek do wójta w sprawie wszczęcia postępowania. Chodzi mi o to, że sąsiad zmienił stan wód na swoim gruncie na moją...
§ Jak napisać wniosek? (odpowiedzi: 2) Witam Mam problel z napisaniem wniosku o wstrzymanie wykoniania kary pozbawienia wolności? Moge liczyć na pomoc
§ Jak napisać wniosek do ANR? (odpowiedzi: 1) Witam, temat jest chyba w nieodpowiednim miejscu, bardzo proszę o przeniesienie tam gdzie być powinien. Bardzo proszę też o odpowiedź na pytanie, jak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:43.