Piractwo, a kodeks karny - Forum Prawne

 

Piractwo, a kodeks karny

Do tej pory uważałem, że osoba ściągająca i grająca w gry z internetu "jedynie" łamie prawo autorskie (art. 78 i 79). W takim przypadku mamy do czynienia z powództwem cywilnym. Co za tym idzie nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
26-11-2008, 18:02  
TomaszPL
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Piractwo, a kodeks karny

Do tej pory uważałem, że osoba ściągająca i grająca w gry z internetu "jedynie" łamie prawo autorskie (art. 78 i 79). W takim przypadku mamy do czynienia z powództwem cywilnym. Co za tym idzie nie jest zagrożona karą więzienia, a "jedynie" karą grzywny.

Niedawno trafiłem na artykuł z którego wynika, że byłem w błędzie:
Piractwo komputerowe jest kradzieżą - Pingwinarium - prawo nowych technologii, prawo internetu, prawo autorskie, ochrona znaków towarowych
Wedle niej osoby ściągające gry z sieci odpowiadają jak za kradzież.

Załóżmy, że Iksiński ściągnął grę Diablo 6 i ją skrakował. Nikomu jej nie sprzedał, ani od nikogo jej nie kupił. Z ciekawości chciałbym się dowiedzieć czy Iksiński złamał następujące artykuły kk (jeśli nie to kiedy mamy z tym do czynienia):
- 278 § 2
- 284 § 1
- 287 § 1

I na koniec czy jeśli Iksiński ściągnął tę grę z torrenta to łamie art. kk 291, 292 § 1 i 293 § 1?
TomaszPL jest off-line  
26-11-2008, 18:21  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie

Temat jest stricte karny, więc tam to przenoszę. Jak coś skrobne merytorycznego to później, teraz zabardzo nie mam czasu na dłuższe wywody.
Colder jest off-line  
26-11-2008, 20:49  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

Krótko mówiąc prawo karne inaczej traktuje np. pliki mp3 czy filmy a inaczej programy komputerowe.

Prawo karne szerzej penalizuje zachowania związane z programami komputerowymi (np. grami). Zobacz art. 278 § 2 k.k. i 293 k.k. (w związku z art. 291 i 292 k.k.).

Filmy i pliki (np. mp3) pod przepisy kodeksu karnego odnoszące się do programów komputerowych nie podpadają.

Natomiast zarówno programy komputerowe jak i inne pliki mogą w pewnych okolicznościach podlegać kwalifikacji z prawa autorskiego (tam tez są przepisy karne).
kadi jest off-line  
27-11-2008, 12:34  
MagMagneto
Początkujący
 
MagMagneto na Forum Prawnym
 
Posty: 24
Domyślnie

pozwolę sobie dodać komentarz do powyższych wypowiedzi.
Otóż zaczynając od podstaw chciałbym przypomnieć iż przy interpretacji prawa obowiązuje przede wszystkim wykładnia literalna. Korzystając więc z niej przy interpretacji artykułu 278 § 2 osobiście kompletnie nie zgadzam się z twierdzeniem iż pobieranie programu/gry za pomocą internetu może w jakikolwiek sposób być kwalifikowane za pomocą przepisów dotyczących kradzieży choćby dlatego iż mowa jest tu o celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Zatem samo pobranie programu do użytku własnego nie spełnia koniecznej przesłanki jaką jest ww korzyść materialna.

Idąc dalej - użyte w § 1 słowo "zabierać" wg. mnie jasno określa na czym polegać ma kradzież wg. definicji ustawodawcy. W języku polskim synonimem dla tego słowa jest "odbierać","pozbawiać","rekwirować","konfiskowa ć". Wszystkie te słowa jednoznacznie pozwalają stwierdzić, że musi być możliwy do sprecyzowania adresat takiego postępowania, co jest trudne w przypadku pobierania programu/gry np. za pośrednictwem sieci torrent ponieważ osoba wystawiająca plik musiałaby czuć się pokrzywdzona faktem, że ktoś ten plik pobiera co jest oczywistą bzdurą gdyż jest sprzecznością samą w sobie. Bardziej kontrowersyjne byłoby tu udostępnianie pobieranego pliku (seed) ale to można w większości wypadków wyłączyć.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych programom komputerowym poświęca art 74 - 80. Nie ma tam mowy o szczególnym wypadku korzystania z programu uzyskanego nieodpłatnie do własnych celów, a już zwłaszcza mowy o kwalifikacji czynu jako kradzieży. pozostając więc w zgodzie z ustawa karą za korzystanie z programu komputerowego bez stosownego uprawnienia może być obowiązek uiszczenia trzykrotnej wartości przedmiotu naruszenia z chwili dochodzenia, a więc trzykrotności ceny programu (lub dwukrotności, o ile naruszenie nastapiło nieumyślnie, co również może się zdarzyć, zwłaszcza w wypadku programów komputerowych których producenci często udostępniają w internecie różne wersje, czasem niewiele różniące się od siebie. w takim wypadku może byc czasem trudno stwierdzić czy pobierana wersja posiada zezwolenie do rozpowszechniania czy też nie) oraz ewentualnego naprawienia szkody.
w każdym razie kara grzywny jest w tym wypadku oczywistą represją za czyn, a kara z art 278 § 1 - pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat - niewspółmiernie wysoka i z pewnością brak jej podstawy prawnej.

Nie podważam moralnie nagannego zachowania jakim jest sciąganie programu/gry z internetu, niemniej nie zgodzę się by było to kwalifikowane z przepisów dotyczących kradzieży.
MagMagneto jest off-line  
27-11-2008, 12:53  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie

Co do korzyści majątkowej to się nie zgodzę jest nawet Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2004 r.II AKa 309/2004
Cytat:

Pojęcie korzyści majątkowej jest pojęciem szerszym niż przywłaszczenie mienia stanowiące cel działania sprawcy przy popełnianiu innych przestępstw przeciwko mieniu takich jak kradzież czy przywłaszczenie. Pojęcie korzyści w prawie karnym jest rozumiane jako współczesne i przyszłe przysporzenia mienia, spodziewane korzyści majątkowe, ogólne polepszenie sytuacji majątkowej. Dlatego też dla realizacji działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej sprawca oszustwa nie musi dążyć do przywłaszczenia mienia stanowiącego przedmiot podstępnych zabiegów. Może on nawet zakładać zwrot mienia pokrzywdzonemu, zamierzając jednak osiągnąć korzyść majątkową płynącą z rozporządzenia mieniem, przejawiającą się*w każdej innej postaci niż przywłaszczenie.

W moim przekonaniu z art. 278 $2 jest ten problem (przynajmniej ja tak widzę, znam ludzi co tego nie dostrzegają), aby udowodnić komuś, że uzyskał bez zgody osoby uprawnionej ten program, zakładając ze my nie musimy trzymać paragonów. Oskarżyciel nieraz ma maniera na podejżanego przerzucać cieżar dowodu, ze to on ma udownić, że coś jest legalne - nawet jak wygląda na legalne. Niektóre wersje pirackie, naprawdę po płytce nie da się odróżnic na pierwszy rzut oka od oryginalnej, pomijam już fakt, że wg. art. 75 ust 2 pkt 1 jest możliwosć zrobienia kopii bezpieczeństwa, aczkolwiek nie korzystanie z niej jednocześnie z oryginałem.

i wiele innych rozważan
Colder jest off-line  
27-11-2008, 18:08  
Legis
Użytkownik
 
Posty: 103
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a MagMagneto Zobacz post
pozwolę sobie dodać komentarz do powyższych wypowiedzi.
Otóż zaczynając od podstaw chciałbym przypomnieć iż przy interpretacji prawa obowiązuje przede wszystkim wykładnia literalna. Korzystając więc z niej przy interpretacji artykułu 278 § 2 osobiście kompletnie nie zgadzam się z twierdzeniem iż pobieranie programu/gry za pomocą internetu może w jakikolwiek sposób być kwalifikowane za pomocą przepisów dotyczących kradzieży choćby dlatego iż mowa jest tu o celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Zatem samo pobranie programu do użytku własnego nie spełnia koniecznej przesłanki jaką jest ww korzyść materialna.
Ściągając z internetu grę według mnie popełnia się czyn z art. 278p2 KK.

Błędne jest stwierdzenie MagMagneto, że brak w tym czynie znamion osiągnięcia korzyści majątkowej gdyż program komputerowy, oprogramowanie, lub grę ściągniętą z internetu polepszasz swój stan majątkowy ponieważ nie płacisz za licencje bądź kod startowy.
Legis jest off-line  
27-11-2008, 19:53  
smutny28
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Mam do was pytanie. ponad 2lata temu kowalski złamal prawo i został zatrzymany przez policje potem była sprawa w sadzie dostał wyrok zapłacil i wszystko było by pieknie gdyby nie to że przy tej sprawie zabrano mu komputer(nie posiadał licencji na windowsa i dlatego go zabrano) i kazano mu czekac na dalszy rozwój wypadków. nic nie przychodziło bardzo długo potem po ok 6miesiacach kowalskiemu kazano stawic sie na policji tam kowalski przyznal ze nie mial licencji na programy.Jakies firmy poniosly szkode w wysokosci 20 lub 30tys Mial miec sprawe ale jakis czas jej nie bylo i wyjechał za granice. Do polski przychodziły jakies pisma z sadu ale nikt tego nie odbierał bo kowalskiego nie było. Policja pukala nie raz do mieszkania gdzie mieszkał wczesniej ale osoby mieszkajace tam tnformowały że po prostu go nie ma. Kowalski nie chciał wrocic bo tak naprawde przerazala go kara jaka miałby zapłacic tym firmom 20 lub 30tys przy jego zarobkach ok1000zł. Nie poddał sie kaze bo przy pierwszej sprawie tak zrobił i z przyslowiowych 600zł jakie miał dostac zrobilo sie prawie 4tys z konfiskata komputera (komputer byl wyceniony na ok2000zl)dla kowalskiego to kwota strasznie duza zwarzywszy na to ze nie posiada zadnych dobr materialnych. Byl skazany na pozyczki potem długi procenty. Nie dawno okazalo sie ze policja ma doprowadzic kowalskiego do zakladu karnego. Pytanie za co???? Za windowsa bez licencji???? Czy w sadzie moglo cos sie odbyc bez obecnosci kowalskiego? I dlatego teraz ma isc do wiezienia bo dostal grzywne nie zaplacil? czy moglo sie cos odbyc w jego sprawie. Policja jak go teraz zatrzyma wsadzi go do wiezienia. Czy mozna sie jakos bronic przed tym??? co kowalski musi zrobic, nie byl wczesniej karany ani nie mial problemów z prawem.pomocy

Kowalski nic nie sprzedawał tylko posiadał programy bez licencji ścigniete z internetu z torrentów z rapida itp. Napislaem temat tutaj bo moze on byc zaliczany do piractwa komputerowego tak mysle
smutny28 jest off-line  
13-02-2012, 21:06  
marcin12344
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Piractwo, a kodeks karny

Cytat:
Błędne jest stwierdzenie MagMagneto, że brak w tym czynie znamion osiągnięcia korzyści majątkowej gdyż program komputerowy, oprogramowanie, lub grę ściągniętą z internetu polepszasz swój stan majątkowy ponieważ nie płacisz za licencje bądź kod startowy.
Owszem, ale jest to dość szerokie traktowanie korzyści majątkowej. Na tej samej zasadzie można chyba karać ludzi korzystających z bibliotek. Biblioteka rozpowszechnia utwór. Korzystający z biblioteki odnosi wyczuwalną korzyść majątkową ponieważ zamiast kupić książkę, wypożycza ją, zyskuje wiedzę, ew. przyjemność czytania nie płacąc. To chyba zły kierunek.
Oczywiście, książki bardziej tu porównujemy do filmów, mp3 niż do programów.
W takiej sytuacji jednak można całkiem zasadnie zapytać, załóżmy że ktoś lubi mieć każdy program i nie zamierza go używać? Można? Można jak najbardziej.
Nie odnosi wtedy żadnej korzyści majątkowej. Czy w takim wypadku przepis byłby martwy?
Czy można trzymać na dysku nieużywane programy, ale nie zainstalowane, gotowe do zainstalowania, z crackiem czy serialem ściągniętym z netu?
A jak w przypadku jeśli oskarżony zezna że program testował w celu sprawdzenia czy nadaje się do zakupu? W przypadku wielu towarów sprzedawcy dopuszczają testowanie pełnowartościowego produktu, nikt przecież nie będzie testował zgniłego jabłka (produktu niepełnowartościowego)?
Cytat:
gdyż program komputerowy, oprogramowanie, lub grę ściągniętą z internetu polepszasz swój stan majątkowy ponieważ nie płacisz za licencje bądź kod startowy.
No nie do końca, zabranie musi nastąpić w celu osiągniecia korzyści majątkowej. Samo ściągnięcie bez używania, bez instalacji, bez używania nie podchodzi pod definicję rozporządzania mieniem ani osiągania korzyści majątkowej. Może chodzi ściągającemu o samą przyjemność posiadania(całkowicie normalne). Czy to też korzyść majątkowa? W takim razie może powinniśmy płacić za ściągania darmowego systemu, np. Linuxa ponieważ osiągamy korzyść majątkową nie płacąc za Windowsa?
marcin12344 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kodeks karny (odpowiedzi: 15) Witam potrzebuje pomocy moj narzeczony został zatrzymany w areszcie śledczym za przestępstwo którego nie popełnił ma na to świadków ale to nic nie...
§ Kodeks cywilny czy kodeks karny? (odpowiedzi: 4) Jan Kowalski prowadzi biuro podróży "Legniczanka". Zawarł umowę z PZU S.A. oddział Legnica o zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników...
§ Kodeks KRIO a Kodeks Karny (odpowiedzi: 5) Witam jakie przepisy kodeksu karnego mają związek z kodeksem rodzinnym. Moja eks chce wywieźć mi córkę na drugi koniec Polski. W sądzie mi...
§ Kodeks Karny (odpowiedzi: 16) Witam. Mój znajomy poprosił mnie o radę. Przed paroma dniami miał wypadek. Jadąc pod wpływem alkoholu - 1,5 promila, audi wyprzedziło go i zaczęło...
§ kodeks karny (odpowiedzi: 3) Witam, chciałabym sie dowiedzieć co oznacza art. 279/ 144 ??
§ Aktualny kodeks karny i kodeks wykroczeń (odpowiedzi: 12) Potrzebuję wymienione w temacie kodeksy: Kodeks karny z 6.VI.1997 r. Kodeks wykroczeń z 20.V.1971 r z tym, że muszą być "jak najnowsze". Bo nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:37.