Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym. - Forum Prawne

 

Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Witam. Na tym forum jest sporo tematów o potrąceniu, przeczytałem ich bardzo wiele, jednak nie odpowiedziały na moje pytania. Stąd pozwoliłem sobie założyć jeszcze jeden. Dziś, osoba z mojej rodziny potrąciła pieszą, w terenie zabudowanym, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
01-01-2013, 02:09  
EvilPL
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Witam. Na tym forum jest sporo tematów o potrąceniu, przeczytałem ich bardzo wiele, jednak nie odpowiedziały na moje pytania. Stąd pozwoliłem sobie założyć jeszcze jeden.

Dziś, osoba z mojej rodziny potrąciła pieszą, w terenie zabudowanym, nie na przejściu. Osoba ta, w wieku 70+, przechodziła z lewej strony (patrząc od strony kierowcy), uderzona została lewą stroną przedniego zderzaka, po czym uderzyła o szybę. Osoba kierująca (w wieku podobnym jak osoba potrącona) nie widziała tej pani wchodzącej na jezdnię gdyż została prawdopodobnie oślepiona przez słońce - jednakże powody tego, że nie widziała nie są do końca znane. Po wypadku była w szoku, mówiła że nie widziała tej pani, później przypomniała sobie że kilkaset metrów wcześniej słońce ją oślepiało, samego momentu przez zdarzeniem jednak wciąż nie pamięta. Prędkości na pewno nie przekroczyła, zatrzymała się praktycznie w miejscu, więc musiała być ona znikoma. Osoba potrącona została zabrana do szpitala, nie wiadomo czy przeżyje.

Po przybyciu policji kierująca została zabrana przez policję na badanie, ja zostałem na miejscu z drugą ekipą policji, która wykonywała pomiary i zabierała samochód na parking policyjny. Odbyłem w tym czasie rozmowę z policjantami, którzy stwierdzili że to ewidentna wina kierowcy, gdyż uszkodzenia są z lewej strony, a potrącona została osoba starsza, więc na pewno nie wbiegła na jednię.

I tutaj docieram do sedna:
Art. 13. ...
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Piesza przechodziła w miejscu raczej oddalonym o ponad 100m od przejścia, więc nie kwestionuję że miała prawo w tym miejscu przechodzić. Ale uważam że piesza miała obowiązek ustąpić pojazdowi, więc wchodząc "pod samochód" to ona spowodowała wypadek. A może się mylę ? Proszę, wyjaśnijcie mi jak to jest.
Dla osoby która kierowała, ten wypadek to straszna tragedia i bardzo źle znosi to psychicznie, a opinia tego policjanta chyba załamała ją kompletnie. Wiem, że w takim przypadku to nie policjant decyduje, oni tylko sporządzają dokumentację, jednak nurtuje mnie, czy faktycznie jest tak, jak policjant powiedział.
EvilPL jest off-line  
01-01-2013, 10:05  
kalos
Stały bywalec
 
Posty: 2.460
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

prosimy o rysunek.
kalos jest off-line  
01-01-2013, 13:30  
EvilPL
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.
Proszę bardzo - oczywiście A to pojazd, B - pieszy.
EvilPL jest off-line  
01-01-2013, 15:32  
kalos
Stały bywalec
 
Posty: 2.460
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Według mojego uznania, osoba ta przeszła wolnym chodem (osoba starsza wątpię aby biegła) ok 4m szerokości jezdni, kierująca przez ten czas powinna tą osobę zauważyć i włączyć szczególną ostrożność, z drugiej strony jest art 13, policja tutaj dużo do gadania nie ma, my tu nic nie wywróżymy, jedynie biegli coś ustalić mogą.
kalos jest off-line  
01-01-2013, 17:17  
EvilPL
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Zdaję sobie sprawę, że możemy tutaj co najwyżej teoretyzować - tym bardziej, że nie wszystkie fakty są na tym etapie znane. Chodzi mi głównie o to, że moim zdaniem pierwszeństwo to pierwszeństwo. Jak wymuszę komuś samochodem pierwszeństwo, i ten ktoś we mnie wjedzie, mimo że teoretycznie powinien mnie widzieć i teoretycznie miał czas zareagować, to uważam że jest to moja wina. Tutaj teoretycznie kierująca powinna widzieć pieszą i zareagować - ale nie widziała. Ale jest druga strona - piesza widząc nadjeżdżający samochód nie powinna była przechodzić przez jezdnie, tym bardziej że w tym miejscu nie miała pierwszeństwa przed samochodem. Kierująca mają ograniczoną widoczność jechała bardzo wolno, czyli zachowała ostrożność. Okazało się że niewystarczającą, ale jaka była by wystarczająca ? Oślepia mnie słońce, prawie nic nie widzę, więc mam się zatrzymać i poczekać aż zajdzie ? Ja raczej myślę, że piesza widząc samochód jadący wolno założyła, że skoro jedzie wolno to się zatrzyma. Co jest zachowaniem nagminnym w tym miejscu, niestety. Zdarzenie miało miejsce w okolicy która jest pełna starszych i schorowanych ludzi, niestety ludzie Ci bardzo często po prostu wchodzą sobie na jezdnię, bo oni są starsi i chorzy i uważają że im się należy. Kierująca oczywiście o tym wiedziała, jechała bardzo wolno. Ale stało się i tak.

Szkic który zamieściłem, to jedna z możliwych wersji - a właściwie to wersja policji. Kierująca stwierdziła że nie widziała skąd szła piesza, policja widząc uszkodzenia samochodu uznała że szła z lewej "bo oni dużo takich wypadków już widzieli i takie uszkodzenia wskazują na to, że szła z lewej". Dla nas nie jest to takie pewne, gdyż kierująca po pierwsze twierdzi, że wydaje jej się że gdy ją zobaczyła to szła w lewo - czyli z prawej. A po drugie obrażenia głowy pieszej były wyraźnie większe z lewej strony, co również wskazuje na to że szła z prawej. Tak czy inaczej tutaj również musiała pokonać wolnym krokiem około 1,5m jezdni i powinna zostać zauważona.

I tutaj wracam do kwestii pierwszeństwa: kierowca powinien widzieć, ale żaden kierowca nie widzi wszystkiego i zawsze. I mówię to ja, mam poniżej 40stki więc jestem młody i zdrowy itp itd. Osoba kierująca jest osobą starszą, jednak wciąż wykonująca zawód lekarza (tym trudniej znosi to zdarzenie), do którego samochód jest jej niezbędny. Jest rzeczą oczywistą że jej wiek, wzrok itp mógł się przyczynić do tego wypadku. Ale przepisy wydaje mi się że określają to jasno: to pieszy ma w tym przypadku zachować szczególną ostrożność. Piszę to w ten sposób, gdyż z Twojej wypowiedzi wnioskuję (może błędnie) że z jednej strony kierująca nie widziała, więc jej wina, z drugiej art 13. Więc, czy prawo jest w tym przypadku jednoznaczne, czy nie ?
EvilPL jest off-line  
05-01-2013, 11:40  
Brzezins
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

I jak się sprawa zakończyła? Jeśli wolno zapytać?
Brzezins jest off-line  
05-01-2013, 12:47  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Cytat:
Oślepia mnie słońce, prawie nic nie widzę, więc mam się zatrzymać i poczekać aż zajdzie ?
Założyć przyciemniane okulary, albo w inny sposób się zabezpieczyć. Nie może być tak, że nie widzę nic przed sobą i jadę dalej. Piszesz, że kierujący pojazdem jechał wolno, widocznie jednak zbyt szybko, bo nie zdążył zareagować.
Brzezins, sprawa na pewno nie zostanie wyjaśniona w kilka dni, tutaj raczej to będzie kwestia miesięcy, bo bez rozprawy w sądzie się raczej nie obędzie.
firondel jest off-line  
10-01-2013, 01:28  
olimpiados
Stały bywalec
 
Posty: 486
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Jak kiedyś powiedział mi znajomy policjant, zabrali jej prawo jazdy?Jeżeli nie to znaczy, że Policja z prokuratorem uważają, że winna była piesza, jak zabrali to znaczy, że podejrzewają winę kierowcy. To tak na gorąco. Sprawa na pewno będzie, a biegły zbada całą sprawę. Pod uwagę weźmie się prędkość, warunki atmosferyczne. Pewnie będą świadkowie. Zakładam, że jechała przepisowo. Prawo złamała piesza i to bez apelacyjnie, powinna ustąpić przejazd wszystkim pojazdom. Widziałem już sprawy, gdzie śmiertelne wypadki zdarzały się na przejściu dla pieszych, a i tak sąd obarczał winą pieszego ale tam było wtargnięcie na przejście pod nadjeżdżający pojazd. Tutaj faktycznie mamy dzień i do tego ona była już w połowie jezdni. Co do poruszania się staruszek, to moja babcia biega szybciej niż nie jedna nastolatka. To, że ktoś miał 75 lat nie oznacza, że musi mieć miażdżycę obu kończyn
olimpiados jest off-line  
10-01-2013, 18:52  
EvilPL
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Potrącenie pieszego poza pasami, być może ze skutkiem śmiertelnym.

Prawa jazdy nie zabrali, zabezpieczyli jedynie samochód do ekspertyzy. Faktem jest, że bez względu na to, z której strony szła, kawałek jezdni zdążyła przejść, a raczej nie była to jedna z szybko biegających babć. Najprawdopodobniej piesza przeżyła - przynajmniej dotąd nie ma informacji o tym że zmarła.
EvilPL jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Potrącenie ze skutkiem śmiertelnym pieszego (odpowiedzi: 24) Witam, Miałem tragiczne w skutkach zdarzenie drogowe. Była godzina między 20-21 wracałem z rodziną do domu. Potrąciłem człowieka który ( tego nie...
§ Potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym poza przejściem dla pieszych (odpowiedzi: 24) Szanowni Państwo, bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie czy, a jeśli tak, to jakie konsekwencje grożą w przypadku opisanego poniżej...
§ potrącenie pieszego poza pasami (odpowiedzi: 5) Wczoraj wracałem do domu i potrąciłem dwójkę pieszych (pijaków). - piesi przechodzili poza pasami, nie mieli elementów odblaskowych. ubrani na...
§ potrącenie pieszego na pasach ze skutkiem śmiertelnym (odpowiedzi: 16) Witam. Mój znajomy miał wypadek potrącił pieszego na pasach, zatrzymał się reanimował poszkodowanego jednak osoba ta zmarła w szpitalu. Kolega...
§ potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym (odpowiedzi: 13) Witam, wiem, że na ten temat jest już wiele wątków, ale postanowiłam rozpocząć nowy. Podczas powrotu do domu mój brat potrącił człowieka na pasach (...
§ Potrącenie pieszego poza pasami. (odpowiedzi: 9) Witam! Dziś w godzinach popołudniowych, doszło do przykrego incydentu. Otóż z samochodu który stał na drugim pasie jezdni wysiadła dziewczyna i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:43.