czytanie SMS zatrzymanego - Forum Prawne

 

czytanie SMS zatrzymanego

czy policjant ma prawo czytać SMS z telefonu os. zatrzymanej? czy chroni ją może tajemnica korespondencji?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
13-01-2009, 20:07  
klimut
Użytkownik
 
Posty: 180
Domyślnie czytanie SMS zatrzymanego

czy policjant ma prawo czytać SMS z telefonu os. zatrzymanej?
czy chroni ją może tajemnica korespondencji?
klimut jest off-line  
13-01-2009, 21:02  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie

Jak zwykle - wszystko zalezy od okoliczności sprawy. Proszę rozszerzyć swoje pytanie, wówczas będzie można bardziej kategorycznie wypowiedzieć się co do sprawy.

Ogólnie: policjant może dokonać oględzin telefonu osoby zatrzymanej, oraz zawartości pamięci tego telefonu, jeżeli jest to potrzebne na potrzeby prowadzonego postępowania.
magnatex jest off-line  
14-01-2009, 00:31  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie

Tu jest dawna dyskusja na ten temat: http://forumprawne.org/dyskusja-ogol...on-w-sp-4.html

I moje stanowisko do którego przywiodła mnie wówczas ciekawa i pouczająca dla mnie dyskusja z Markizem:

"Wychodzi mi dotąd, że człowiek zaczepiony przez Policjanta pod konkretnym pretekstem przejrzenia mmsów lub smsów w telefonie albo sprawdzenia listy wykonywanych i odbieranych połączeń (a nie np. sprawdzenia numeru IMEI aparatu) może spokojnie odmówić wydania telefonu powołując się na art. 49 Konstytucji i grzecznie odsyłając policjanta do operatora telekomunikacyjnego (bo tylko operator jest ustawowo zobowiązany udostępnić te dane w określonych okolicznościach, a nie obywatel).

Jeżeli natomiast policjant zażądałby telefonu w celu innym niż analiza wykonywanych połączeń, mmsów czy smsów - okazałałbym telefon po uprzednim jego wyłączeniu. Gdyby w takiej sytuacji Policjant przełamał zabezpieczenie telefonu PINem w celu dotarcia do spisu połączeń bądź treści smsów czy mmsów, odpowiadałby moim zdaniem za przestępstwo (podzielam tu zdanie wyrażone przez MK82).

Zatem autorka tego wątku - w wypadku zażądania od niej telefonu w celu uzyskania dostępu do treści jej korespondencji z innymi osobami może wg mnie po prostu odmówić okazania telefonu w tym celu nie narażając się na żadne zarzuty.

To jest moje stanowisko na obecnym etapie dyskusji. Otwarty jestem jednak na sensowne argumenty osób o innych poglądach".
kadi jest off-line  
15-01-2009, 19:36  
klimut
Użytkownik
 
Posty: 180
Domyślnie

policjant zatrzymuje osobę, ta osoba np. siedzi na korytarzu w komendzie i wówczas próbuje wysłać sms. Czy wtedy policjant może jej zabrać komórkę i odczytać sms?
klimut jest off-line  
15-01-2009, 19:55  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie

Moje stanowisko jest wciąż takie, jak to zacytowałem wyżej.
kadi jest off-line  
16-01-2009, 14:00  
Xardas
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a kadi Zobacz post
Moje stanowisko jest wciąż takie, jak to zacytowałem wyżej.
W 100 procentach się z panem zgadzam, dodam że bez nakazu policjant nie ma prawa do jakiegokolwiek przeszukania danej osoby - a co dopiero wyrywania telefonu. Zasada uzasadnionego podejrzenia jest często łamana.
Xardas jest off-line  
04-02-2011, 21:48  
lalusia
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

Witam!
Znalazłam ten wątek i dlatego chciałabym o coś zapytać.
Policja przyszła do mnie do domu rano, otworzyła im babcia(ma 80lat) nie pokazali jej nakazu. Obudzili mnie (w pokoju spała także moja 20miesięczna córka), po czym obudziłam mame, powiedzieli że szukają mojego brata bo rzekomo ukradł jakiegoś laptopa i że wiedzą że jest w domu. Brat w domu nie mieszka, a ja nie wiem gdzie mieszka jest osobą pełnoletnią. Panowie stwierdzili że kłamię i zaczęli mnie straszyć że mnie zatrzymają i wezmą na komisariat. Po czym im powiedziałam że nie ma sprawy i spytałam czy mam się ubierać, jeden odpowiedział że tak więc zaczęłam się ubierać. Po czym przeszukali dokładnie pokój mojej mamy w którym przedtem mieszkał z nią brat. nic nie znaleźli bo nie było czego. zażądali od mamy okazania telefonu, Ode mnie także wziął. Okazało się że mamy telefon jest kradziony(nie wiedziałyśmy o tym), zatrzymali ją i wzięli na komisariat. przesłuchali ją po czym ją zastraszali, ciągle pytając ją o brata, wzięli ją na dołek i wypuścili po jakiś 9godzinach łącznie. Telefon od momentu gdy ją zabrano był włączony i chociaż zażądała wyłączenia telefonu nie zrobili tego sprawdzali jej smsy, kontakty, pytali czyje to numery, gdy próbowaliśmy do niej dzwonić koło godz 14 był nadal sygnał i raz ktoś odebrał telefon ale się nie odezwał.
Nie dali jej w ogóle protokołu zatrzymania do depozytu. mama jest już w domu, a telefon nadal ma sygnał. czy tak można?

Czyli moje pytania
1.Czy mają prawo czytać dane zawarte na telefonie?
2. Czy mogą zatrzymać mamy kartę sim?
3. Czy jeśli została już zwolniona czy jej numer może być włączony i uzywany?
lalusia jest off-line  
04-02-2011, 21:59  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

a jakim prawem żądała wyłączenia nie swojego telefonu ?
Markiz32 jest off-line  
04-02-2011, 22:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

A skąd pewność, że babcia nie jest właścicielką tego telefonu? Jeżeli nie wiedziała, że kradziony i posiadała nieprzerwanie przez 3 lata nabyła jego własność.
Jeżeli nie zostały sporządzone protokoły z czynności przeszukania (w tym nie pouczono o możliwości żądania zatwierdzenia przeszukania przez prokuratora) oraz zatrzymania rzeczy proponuję składać zażalenia na te czynności.
 
04-02-2011, 22:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

Ciekawy jest podział na osoby ceniące prawa obywatelskie i osoby preferujące inwigilację. Przypuszczam,że na forum policyjnym tych drugich jest znakomita większość.Myślę,że to szerszy problem na ile można Policji pozwolić pod pretekstem naszej ochrony.Moim zdaniem jest za słaba kontrola sądowa czynności policyjnych.Ja rozumiem,że jest w obiegu dużo telefonów komórkowych ale żądanie od każdego legitymowanego okazania komórki to byłaby gruba przesada.A do tego zmierzamy.Owszem,policjant może zażądać okazania telefonu ale ja przed oddaniem wyłączyłbym go.Niech sobie sprawdza numery na aparacie albo dokona zatrzymania po sporządzeniu protokołu.
 
04-02-2011, 23:39  
lalusia
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

Taylor
"A skąd pewność, że babcia nie jest właścicielką tego telefonu? Jeżeli nie wiedziała, że kradziony i posiadała nieprzerwanie przez 3 lata nabyła jego własność.
Jeżeli nie zostały sporządzone protokoły z czynności przeszukania (w tym nie pouczono o możliwości żądania zatwierdzenia przeszukania przez prokuratora) oraz zatrzymania rzeczy proponuję składać zażalenia na te czynności. "

babcia otworzyła tylko drzwi.
Telefon miała mama i ma go od ok. 5miesięcy. Kupiła go na giełdzie, niestety bez papierów. A że się na tym nie zna to myślała że wszystko jest w porządku, przecież gdyby wiedziała że telefon jest kradziony to by go chyba gdzieś schowała a nie dała policjantowi. Ale mniejsza o to. Nie o to mi chodzi. Bo wiem że ich to nie obchodzi czy wiedziała czy nie.
Chodzi o to czy oni mają prawo odebrać rozmowę przychodzącą? I sprawdzać sobie smy które się tam znajdują?
Czy nie powinni dać jej protokołu zatrzymania karty do depozytu? Nie otrzymała także protokołu przeszukania mieszkania. Nie znam się zbyt na tym dlatego się pytam, staram się czegoś dowiedzieć. Karta nadal jest włączona, bo przed chwilą próbowałam z czystej ciekawości dzwonić.
lalusia jest off-line  
05-02-2011, 01:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

Osoba u której dokonuje się przeszukania nie otrzymuje protokołu przeszukania, tylko podpisuje go. W jego treści jest m.in. pouczenie o tym, że przeszukanie dokonane przez policję na legitymację zatwierdza prokurator, na zgłoszone żądanie osoby u której odbywa się przeszukanie; po drugie, że takiej osobie służy prawo wniesienia zażalenia na dokonaną czynność. Jeżeli protokół nie został sporządzony i nie zostałaś pouczona o podstawowych uprawnieniach, wnosiłbym na twoim miejscu zażalenie. Obecnie kontrolę nad czynnością przeszukania sprawuje sąd.
 
01-04-2011, 12:00  
elena102
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

Czy policja ma prawo bez powodu zatrzymywac na ulicy przechodnia, przeszukiwac go, czytac smsy pytac od kogo, zagladac w polaczenia i spisywac numery innych osob z mojego telefonu ..
elena102 jest off-line  
01-04-2011, 19:40  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 21.197
Domyślnie RE: czytanie SMS zatrzymanego

Cytat:
Napisał/a elena102 Zobacz post
Czy policja ma prawo bez powodu zatrzymywac na ulicy przechodnia, przeszukiwac go, czytac smsy pytac od kogo, zagladac w polaczenia i spisywac numery innych osob z mojego telefonu ..
najpierw pogooglaj , co to jest zatrzymanie i na czym polega, później sprawdź co to jest przeszukanie i na czym polega ,a poźniej zadaj pytania...bo ty nawet nie rozumiesz o co pytasz...
Markiz32 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty od zatrzymanego w USA (odpowiedzi: 7) Witam.mój ex nie płaci alimentów zasadzonych na córkę.z funduszu tez nic nie dostaje bo przekraczam próg dochodowy.Ex przez 6lat ukrywał sie ale...
§ czytanie akt (odpowiedzi: 3) Mam pytanie.Czy w trakcie postepowania sadowego czy tez na etapie prowadzenia sprawy przez prokuratora czytajac akta bedac oskarzonym moge kserowac...
§ Przetrzymywanie zatrzymanego (odpowiedzi: 12) Bardzo proszę o odpowiedź czy można przetrzymywać zatrzymanego zakutego w kajdanki w radiowozie w oddzielonej części bez nadzoru i opieki.
§ Smsy od zatrzymanego ? (odpowiedzi: 4) Witam Was i mam nadzieje, że mi pomożecie :) Mam problem, otóż dostałam smsa, bardzo krótkiego... Pewna osoba informuje mnie, że "jest zle, jestem na...
§ rzeczy zatrzymanego (odpowiedzi: 4) witam mam pyt .wynajmuje mieszkanie ale najemca został zatrzymany przez cbś szybko nie wyjdzie.wypowiedzenie umowy 1 miesiąc ale co dalej co z...
§ odzyskanie zatrzymanego tel. kom. (odpowiedzi: 11) Witam 07.02.09 zostalem zatrzymany na podstawie art. 222. § 1 i art. 224. § 2. Na komendzie zatrzymano mój telefon komórkowy a mi wydano dokumnet...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:19.