paserstwo nieumyślne czy umyślne - Forum Prawne

 

paserstwo nieumyślne czy umyślne

Sytuacja następująca : student o nieposzlakowanej opinii, zamieścił ogłoszenie w internecie, że szuka pracy dorywczej. Otrzymał ofertę współpracy od X. Nie doszło do podpisania umowy na papierze. Istnieje tylko korespondencja mailowa, z której wynika chęć ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
10-05-2013, 13:04  
Pittsburgh
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie paserstwo nieumyślne czy umyślne

Sytuacja następująca : student o nieposzlakowanej opinii, zamieścił ogłoszenie w internecie, że szuka pracy dorywczej. Otrzymał ofertę współpracy od X. Nie doszło do podpisania umowy na papierze. Istnieje tylko korespondencja mailowa, z której wynika chęć zawarcia umowy przez obie strony. W zakres obowiązków studenta miało wchodzić odbieranie paczek ze sprzętem elektronicznym wyższej półki kupowanym w sklepach elektronicznych(sprzęt był kupowany przez osobę zagraniczną, która miała zniżki w danych sklepach, ale ze względu na politykę sklepów nie mógł być on wysyłany za granicę) i przekazywanie ich kurierowi.

Student w celu sprawdzenia wiarygodności pracodawcy skontaktował się ze sklepem elektronicznym i uzyskał potwierdzenie, że rzeczywiście sprzęt nie może być wysłany za granicę.

Po odebraniu pierwszej paczki student dokładnie obejrzał jej zawartość, sprzęt był nowy, fabrycznie zapakowany, wysłany ze sklepu, w środku była dołączona gwarancja na nazwisko studenta.

Student odebrał kilka takich paczek znacznej wartości i przekazał je dwukrotnie kurierowi za co otrzymał wynagrodzenie w gotówce.

W wyniku wszczęcia śledztwa okazało się, że sprzęt był faktycznie kupowany w sklepach, ale przy użyciu skradzionej karty kredytowej. Pracodawca zniknął.

Co w takiej sytuacji grozi studentowi?

Czy będzie to paserstwo umyślne z art. 291 z § 1 czy z § § 2 kodeksu karnego? Czy może jednak ze względu na dokument gwarancyjny student nie mógł podejrzewać, że sprzęt został uzyskany za pomocą czynu zabronionego i będzie to odpowiedzialność z art. 292 kodeksu karnego?
Jaka kara grozi studentowi biorąc pod uwagę, że nie miał zamiaru popełnienia przestępstwa oraz nie był dotąd karany?

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy
Pittsburgh jest off-line  
10-05-2013, 13:10  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 3.387
Domyślnie RE: paserstwo nieumyślne czy umyślne

Jeśli już to tylko nieumyślne. Na podstawie takiego opisu ciężko mi się jednak dopatrzeć znamion czynu zabronionego.

Art. 292. § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z przedstawionych okoliczności nie wynika, że student "powinien i mógł przypuszczać", że rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego. Zachował podejrzliwość i dokonał pewnych czynności weryfikujących - sprawdził autentyczność twierdzeń zlecającego usługę odnośnie niemożności bezpośredniej wysyłki za granicę. Jakie okoliczności sprawy miały zatem wskazywać, że zlecający płacił za towar skradzioną kartą?
Yozayan jest off-line  
10-05-2013, 13:20  
Pittsburgh
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: paserstwo nieumyślne czy umyślne

Dziękuję Yozayan za odpowiedź.

Czy jednak może charakter w jaki została zaoferowana studentowi praca (poczta elektroniczna), brak wyraźnej umowy, a także gotówkowa forma zapłaty bez faktury, nie skłaniała do tego, że student "powinien i mógł przypuszczać", że rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego ?

Może znasz jakieś podobne sprawy z orzecznictwa?
Pittsburgh jest off-line  
10-05-2013, 13:30  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 3.387
Domyślnie RE: paserstwo nieumyślne czy umyślne

W tej chwili mogę posłużyć się wyłącznie fragmentem komentarza autorstwa prof. Marka:

Cytat:
Według dyspozycji § 1 tego artykułu zachodzi ono, gdy sprawca na podstawie towarzyszących jego czynowi okoliczności powinien i może przypuszczać, że rzecz, którą nabywa, pomaga w zbyciu, przyjmuje lub pomaga w jej ukryciu, pochodzi z czynu zabronionego. Do takich okoliczności można zaliczyć nabywanie w podejrzanych okolicznościach rzeczy, która normalnie nie występuje w prywatnym obrocie; po cenie rażąco niskiej, niewspółmiernej do wartości; gdy rzecz ma znamiona przeróbek identyfikacyjnych itp. (por. wyr. SA w Katowicach z 24 II 2000, II Aka 75/99, Orz. Prok. i Pr. 2000, nr 6).
Oczywiście wskazany wyżej katalog jest otwarty (to przykładowe wyliczenie). Dlatego każdą sprawę trzeba oceniać szczegółowo na podstawie jej okoliczności. Okoliczności złożenia zlecenia (poczta elektroniczna, brak faktury/rachunku) moim zdaniem nie świadczą o tym, że przyjmowane przez studenta rzeczy pochodzą z czynu zabronionego. Skontaktował się ze sklepem i ustalił, że faktycznie towaru nie wysyłają za granicę. Motywy sprawcy (zlecającego) zostały uwiarygodnione. Towar jaki otrzymywał student był opatrzony w dowód zakupu oraz gwarancję wystawioną imiennie - odpadają przypuszczenia, że mógł zostać skradziony. Równie dobrze zlecający mógł płacić za ten towar skradzioną gotówką - takiej okoliczności na podstawie opisanych okoliczności student przewidzieć nie mógł.
Yozayan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umyślne a nieumyślne zniszczenie mienia (odpowiedzi: 2) Dzień dobry. Sytuacja wydarzyła się we wrześniu ub. r. Nie okazałem dokumentu osobie legitymującej mnie w celu wypisania mandatu za przejazd...
§ paserstwo nieumyślne / umyślne (odpowiedzi: 8) Witam. Tak sobie siedze i czytam, o paserstwie.. Moim zadniem troche beznadziejna jest to sprawa np: czlowiek ktory kupil kradziony telefon ma...
§ Przestępstwo umyślne, nieumyślne! (odpowiedzi: 5) Mam pytanie: Czy popełnienie przestępstwa pod wpływem środków odurzających (narkotyków) jest przestępstwem umyślnym?
§ Umyślne paserstwo (odpowiedzi: 5) Witam, tydzień temu kupiłem telefon wiedziałem że był kradziony. No ale nie podejrzewałem że zostanę złapany i oskarżony o paserstwo. Zeznawałem...
§ umyślne/nieumyślne (odpowiedzi: 3) Skąd wiadomo, które przestępstwa można popełnić tylko umyślnie, a które umyślnie i nieumyślnie?
§ Paserstwo umyślne (odpowiedzi: 2) Witam... Moja sprawa jest następująca: Pracuje w sklepie z telefonami... Ludzie przynoszą przeróżne rzeczy do sprzedaży od telefonów po tv. Ostatnio...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:34.