Zatrzymanie prawa jazdy - Forum Prawne

 

Zatrzymanie prawa jazdy

Witam To mój pierwszy wpis na tym forum więc jeśli źle zadam pytanie proszę wybaczyć. Mam taki problem że mojej córce podczas wypadku drogowego policja zatrzymała prawo jazdy. Córka jadąc samochodem ulicą nie zauważyła nakazu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Zatrzymanie prawa jazdy a egza...
    Dziś zostało mi zatrzymane prawo jazdy za spowodowanie kolizji , czy będzie to mi przeszkadzało w podejściu do...
  • § Kurs reedukacyjny-starosta-wor...
    Nie odbyłam kursu reedukacyjnego w Wordzie z zakresu problematyki alkoholowej na które skierował mnie starosta (prawo...
  • § Wezwanie na rozprawe
    Witam, dostałam wezwanie z sądu na rozprawe w której jetem oskarżona (sprawa dotyczy wyłudzenia kredytu). Czy...

Odpowiedz
 
18-06-2013, 17:38  
kkdarch
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zatrzymanie prawa jazdy

Witam
To mój pierwszy wpis na tym forum więc jeśli źle zadam pytanie proszę wybaczyć.
Mam taki problem że mojej córce podczas wypadku drogowego policja zatrzymała prawo jazdy.
Córka jadąc samochodem ulicą nie zauważyła nakazu jazdy na wprost i skręciła w prawo.Po skręcie potrąciła rowerzystę który przejeżdżał przez pasy i też tak jak ona miał zielone światło.W wyniku wypadku rowerzysta upadł i prawdopodobnie złamał nadgarstek.Czy policjant mógł zatrzymać prawo jazdy choć wynik alkomatem był 0,000?Z tego co pamiętam zatrzymywali prawo jazdy gdy kierowca był pod wpływem.Czy w takim wypadku mogą jej postawić zarzut umyślnego spowodowania wypadku?Córka po rozmowie z policjantem prowadzącym sprawę dowiedziała się że może mieć takie zarzuty.Jednocześnie wręczył jej numer do zaprzyjaźnionego adwokata.Proszę o poradę co dalej robić.
kkdarch jest off-line  
18-06-2013, 17:46  
Regand
Praktyk
 
Posty: 21.616
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

Mieli prawo zabrac prawo jazdy bo nie tylko za pijanstwo sie zabiera.
Obecnie pozostaje czekac.
Regand jest off-line  
18-06-2013, 17:48  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 17.704
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

Art. 177 kodeksu karnego.
askirkov jest off-line  
18-06-2013, 19:06  
NitrOneT
Stały bywalec
 
NitrOneT na Forum Prawnym
 
Posty: 377
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

Cytat:
Napisał/a kkdarch Zobacz post
Witam
Z tego co pamiętam zatrzymywali prawo jazdy gdy kierowca był pod wpływem.Czy w takim wypadku mogą jej postawić zarzut umyślnego spowodowania wypadku?Córka po rozmowie z policjantem prowadzącym sprawę dowiedziała się że może mieć takie zarzuty.Jednocześnie wręczył jej numer do zaprzyjaźnionego adwokata.Proszę o poradę co dalej robić.
Rowerzysta doznał średniego uszczerbku na zdrowiu, poprzez złamanie nadgarstka to jest czyn wyczerpujący znamiona Art. 157. § 1. k.k., a związku z tym, że uszczerbek powstał w czasie zdarzenia drogowego w ruchu lądowym - kierujący może odpowiadać z :

Cytat:
Art. 177. § 1. k.k. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.
Wypadku nie da się popełnić umyślnie, to "zdarzenie" jest zawsze nieumyślne. W ramach tego art. policjantowi chodziło zapewne o to, że córka umyślnie lub nieumyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nie umyślnie spowodowała skutek w postaci średniego uszczerbku na zdrowiu u rowerzysty (tj. Art. 177. § 1. k.k).

A policjant może zatrzymać prawo jazdy nie tylko za jazdę po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości:

Cytat:
Art. 135. 1. PoRD Policjant:
1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:
a) uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
d) gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
e) gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
f) gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
g) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
h) przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
2) może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
2. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b-d oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.
Cytat:
Art. 42. § 1. k.k. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. (24) Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.
§ 3. (25) Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
§ 4. (26) Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.
Art. 177. § 1. k.k to właśnie przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a okoliczności popełnionego przestępstwa z których wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji to właśnie nie stosowanie się do NAKAZU! jazdy na wprost w skutek czego powstał wypadek. Także policjant nie musiał zatrzymywać prawa jazdy, mógł i właśnie z tego prawa skorzystał. Sąd zadecyduję teraz o dalszych losach prawa jazdy, tylko to chyba będzie najmniejszy kłopot dla Pana córki.
NitrOneT jest off-line  
18-06-2013, 20:01  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

Można napisać wniosek do sądu o zwrot prawa jazdy odpowiednio uzasadniając.
destructor jest off-line  
18-06-2013, 21:26  
kkdarch
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

Bardzo dziękuję za te informacje i jeszcze mam jedno pytanie.
Czy jest sens aby wziąć adwokata? i jaki może to być koszt?
kkdarch jest off-line  
18-06-2013, 21:30  
KronX
Przyjaciel forum
 
Posty: 9.166
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

A czy w miejscu gdzie przejeżdżał rowerzysta, była taka możliwość?
KronX jest off-line  
18-06-2013, 21:48  
kkdarch
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

A czy w miejscu gdzie przejeżdżał rowerzysta, była taka możliwość?
Chodziło mi raczej o sprawę w sądzie
kkdarch jest off-line  
19-06-2013, 08:44  
NitrOneT
Stały bywalec
 
NitrOneT na Forum Prawnym
 
Posty: 377
Domyślnie RE: Zatrzymanie prawa jazdy

Cytat:
Napisał/a kkdarch Zobacz post
Czy jest sens aby wziąć adwokata? i jaki może to być koszt?
Koszty będą rosły wprost proporcjonalnie do zaangażowania rowerzysty (lub jego adwokata) w temacie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w postępowaniu karnym lub pozwie cywilnym.

Na podstawie Art. 62 k.p.k rowerzysta (pokrzywdzony) lub uprawniona do tego osoba może dochodzić w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa tzn. wnieść powództwo adhezyjne do czasu otwarcia przewodu sądowego lub do czasu zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej.
Lub też na podstawie Art. 46. § 1 k.k., "na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka (sąd), obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczenia oraz możliwości zasądzenia renty nie stosuje się".

Lub też nie skorzystać z tego prawa i po prawomocnym wyroku w sprawie karnej wytoczyć powództwo cywilne w stosunku do Pana córki.

Lub ... po prawomocnym wyroku w sprawie karnej ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela Pana córki (sprawcy wypadku).

Paleta możliwości jest dość szeroka, a "wszystkie karty" w swojej połamanej jeszcze ręce ma rowerzysta. Przy odrobinie szczęścia może obejść się bez adwokata, no ale jeśli ktoś nie lubi nie przyjemnych niespodzianek to lepiej zaopatrzyć się w usługi dobrego adwokata. Im lepszy tym przeważnie droższy.
NitrOneT jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatrzymanie prawa jazdy (odpowiedzi: 2) Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za prowadzenie po spożyciu alkoholu na okres 6 miesięcy wyrokiem Sądu Rejonowego minął w dniu...
§ zatrzymanie prawa jazdy (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie dotyczace sytuacji,w której zatrzymano mi prawo jazzdy (mam zakaz prowadzenia na okres 2 lat), wyrok wydał Sąd w ,llipcu tego...
§ Zatrzymanie Prawa Jazdy (odpowiedzi: 1) Witam :) problem polega na tym, że nieco ponad miesiąc temu zostało zatrzymane moje prawo jazdy. Kontrola rutynowa, drager poszedł w ruch, no i...
§ Zatrzymanie Prawa jazdy za nie zatrzymanie do kontroli.POMOCY!!! (odpowiedzi: 6) Witam jestem nowy. Mianowicie chciałbym opisac sytuację która wydarzyła sie wczoraj wieczorem . Wracając od kolegi zjechałem na drogę gruntową aby...
§ Zatrzymanie prawa jazdy (odpowiedzi: 5) Witam, mam następujący problem. 9 września przyszedłem z pracy około godziny 1. Do godziny 2 wypiłem jedno piwko i poszedłem spać. Wstalem okolo...
§ Zatrzymanie prawa jazdy... zwłoka sądu (odpowiedzi: 5) Witam Dnia 07.11.2010r. zatrzymano mi prawo jazdy, z przyczyn wiadomych czyli alkohol. Miałem 0.12 mg/l, a przy drugim badaniu (po 20 min.) 0.08...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:31.