Nekanie ? - Forum Prawne

 

Nekanie ?

Jakis miesiac temu dostalam mejla od nienznajomej mi osoby. Pisalo tam ze kojarzy mnie z widzenia , ze czesto mnie widuje , ze wie ile w zyciu przezylam , ze ludzie strasznie zle o mnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne

Prawo karne - aktualne tematy:

  • § Naruszenie miru, eksmisja
    W mieszkaniu mieszka babcia, synowa u wnuczek. Wszyscy są osobami dorosłymi. babcia jest właścicielką mieszkania,...
  • § Proszę o radę.Dostałem 2 grzyw...
    Witam serdecznie, poszukuje jakiejś rady o kogoś mądrzejszego ode mnie w zakresie prawnym . Przyszły mi na dniach 2...
  • § Wypadek samochodowy
    Witam, jakiś czas temu miałem wypadek samochodowy z skuterem. Wyjeżdżałem z ulicy podporządkowanej z zamiarem...

Odpowiedz
 
29-08-2013, 08:35  
myszencja666
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Nekanie ?

Jakis miesiac temu dostalam mejla od nienznajomej mi osoby.
Pisalo tam ze kojarzy mnie z widzenia , ze czesto mnie widuje , ze wie ile w zyciu przezylam , ze ludzie strasznie zle o mnie mowia.
zignorowalam to.
po jakims czasie fikcyjne konto na facebooku ( wprawdzie ma dodane zdjecie , dane , nazwisko) zaczelo wypisywalc do moich znajomych.
do 1 kolezanki ze ja gadam na nia niesamowite rzeczy , i nawet ta osoba wkleila SFALSZOWANA rozmowe ze mna ! w ktorej widac jak niby ja ublizam kolezance.
nastepnie wiadomosc dostal moj chlopak. jak to podobno z tym fikcyjnym kontem go zdradzam ! rowniez napisane bylo tam mnostwo bzdur na moj temat + sfalszowana rozmowa.
1. czy moge z tym cos zrobic ?
2. czy to jest nekanie ?
3. ta osoba do mnie wyslala tylko mejla , nie grozila mi ani nic z tych rzeczy.
4. czy policja sie tym w ogole zajmie ?
5. czy beda szukac osoby ktora podszywa sie pod to konto ?

Generalnie czy mam szanse na to zeby dowiedziec sie kto uprzyksza mi zycie ?
Czy na policje nie mam co liczyc ?
myszencja666 jest off-line  
29-08-2013, 08:41  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 17.659
Domyślnie RE: Nekanie ?

1. Możesz zbierać dowody i iść na policję.
2. Tak.
3. Groźba podpada pod inny artykuł kodeksu karnego.
4. Jeśli to zgłosisz i złożysz wniosek o ściganie.
5. Jak wyżej.

Art. 190a kodeksu karnego:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
askirkov jest off-line  
29-08-2013, 09:07  
myszencja666
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Nekanie ?

No ok ale teraz jakbym miała popatrzeć realnie.
Przyjdę na komisariat i powiem ze ktoś rozsiewa plotki na mój temat ? I jak udowodnie ze rozmowy ze mną na sfałszowane ? Boje sie ze tym sie w ogóle nie zajmą. No i chyba sprawdzenie kto to , nie jest dla policji takie łatwe ?
myszencja666 jest off-line  
29-08-2013, 09:15  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.433
Domyślnie RE: Nekanie ?

Nie widzę tu ani przestępstwa uporczywego nękania, ani podszywania się za autorkę tematu, a jedynie naruszenie jej dóbr osobistych.
FreeG jest off-line  
29-08-2013, 09:27  
myszencja666
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Nekanie ?

Cytat:
Napisał/a FreeG Zobacz post
Nie widzę tu ani przestępstwa uporczywego nękania, ani podszywania się za autorkę tematu, a jedynie naruszenie jej dóbr osobistych.
Więc czy sądzisz ze policja sie tym zajmie? Bedą sie fatygować zeby znalezdz ta osobę ?
myszencja666 jest off-line  
29-08-2013, 10:02  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.433
Domyślnie RE: Nekanie ?

To jest sprawa cywilna - tyle w mojej opinii.

Jeden mail to nie przestępstwo uporczywego nękania, nawet nie wykroczenie złośliwego niepokojenia. Nikt się również pod Ciebie nie podszył, aby składać wniosek o ściganie, jako osoba pokrzywdzona.

Przepis prawny:
art. 23 kc
Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Przepis prawny:
art. 24 kc
§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
FreeG jest off-line  
29-08-2013, 10:38  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 17.659
Domyślnie RE: Nekanie ?

Przecież oprócz tego 1 maila jest mowa o dwukrotnym podszywaniu się pod autorkę i pisaniu rzeczy, które mogły jej zaszkodzić.
askirkov jest off-line  
29-08-2013, 10:51  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.433
Domyślnie RE: Nekanie ?

Była mowa o kontaktowaniu się tej osoby ze znajomymi autorki, by opowiadać im o rozmowach, które nie miały miejsca. Nikt nie robił tego podszywając się pod autorkę. W mojej opinii podzielenie się sfingowaną dyskusją jest dalekie od podszywania się.
FreeG jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ nekanie (odpowiedzi: 4) witam mam problem z bratem zony kilka lat temu rodzice przepisali zonie gospodarstwo rolne a sami wraz z jej bratem mieszkaja w nowym domu oddalonym...
§ Nekanie (odpowiedzi: 12) Dzień dobry, moja córka ma 11 lat. Jest nekana przez 15 latke, która mieszka na tym samym osiedlu. Jest to bardzo poważne dreczenie i ostatnio...
§ Nekanie (odpowiedzi: 10) Witam bardzo serdecznie chciała bym opisac swuj problem otoz moj maz i jego rodzice od 14 kwietnia sa nekani sms ktos bardzo hce rozwalic mi...
§ Nekanie (odpowiedzi: 6) Witam, od jakiegoś czasu ktoś neka mnie telefonami. Gdy próbowałam oddzwonic na dany numer włącza się poczta glosowa. Logicznie myśląc...
§ nekanie (odpowiedzi: 2) Od 2 miesiecy byly znajomy ni daje mi spokoju. Wysyla smsy dzwoni w nocy i w ciagu dnia, pisze zebym do niego zadzwonila a jak tego nie robie grozi...
§ nekanie (odpowiedzi: 5) ktos kiedys był moim kolega po czym znalazlam chłopaka, teraz ten byly kolega uprzykrza mi zycie, grożąc ze mnie zniszczy i jesli zobaczy mnie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:44.