art 233 kk w praktyce - Forum Prawne

 

art 233 kk w praktyce

W postępowaniu cywilnym jeden gość (zaprzysiężony świadek)zeznawał iż dopuściłem się określonego działania. Z kolei 3 miesiące wcześniej gość zeznał iż takiego zeznania się nie dopuściłem. Złożyłem zawaidomienie z art 233 i sprawę umorzono. Dlaczego?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
03-09-2013, 16:33  
szpadel2000
Stały bywalec
 
Posty: 305
Domyślnie art 233 kk w praktyce

W postępowaniu cywilnym jeden gość (zaprzysiężony świadek)zeznawał iż dopuściłem się określonego działania. Z kolei 3 miesiące wcześniej gość zeznał iż takiego zeznania się nie dopuściłem. Złożyłem zawaidomienie z art 233 i sprawę umorzono. Dlaczego?
szpadel2000 jest off-line  
03-09-2013, 16:36  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.568
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Nie podali przyczyny umorzenia?
askirkov jest off-line  
03-09-2013, 18:27  
szpadel2000
Stały bywalec
 
Posty: 305
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Nie jestem stroną. PO za tym nie maja obowiązku.
szpadel2000 jest off-line  
03-09-2013, 18:30  
Jutrzyn
Stały bywalec
 
Posty: 894
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

A skąd my mamy wiedzieć dlaczego? Siedzimy w głowie proroka?
Jutrzyn jest off-line  
04-09-2013, 11:22  
szpadel2000
Stały bywalec
 
Posty: 305
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Gdyby można było od proroka dowiedzieć się o co mu chodzi to bym nikomu tu głowy nie zawracał. Chciał bym się dowiedzieć jakie mogą być przyczyny umorzenia skoro kłamstwo jest ewidentne i koleś wręcz mataczy. Od jednego z adwokatów usłyszałem, iż "taka jest konstrukcja przepisu" cokolwiek to znaczy. No właśnie jaka jest konstrukcja przepisu, że skoro ktoś ewidentnie kłamie i można to wykazać zostaje uwolniony od problemu? O co tu chodzi?
szpadel2000 jest off-line  
04-09-2013, 12:19  
MateuszBjj
Stały bywalec
 
Posty: 704
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Przepis prawny:
Art. 233. § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.
§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.
§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:
1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,
2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.
§ 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.


Możliwe, że podstawą umorzenia był brak znamion czynu zabronionego albo klauzula niepodlegania karze (zob. § 3). Innymi słowy nie było przestępstwa, choć zachowanie mogłoby być niemoralne/złe itp.

Jak rozumiem nie został doręczony odpis postanowienia? Spróbuj złożyć zażalenia bo przepisy się zmieniły i możliwe, że w prokuraturze nie zauważono. Zob. art. 306 kodeksu postępowania karnego.
MateuszBjj jest off-line  
04-09-2013, 15:37  
szpadel2000
Stały bywalec
 
Posty: 305
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Nie ma zastosowania par 3 dlatego że w przypadku:
1. postępowania przygotowawczego na komisariacie wpisano stosowne pouczenia do protokołu przesłuchania (tu mówił prawdę)
2. postępowania przed sądem cywilnym świadek został prze ze mnie zaprzysiężony co również potwierdza protokół posiedzenia (tu nałgał)

Czy może chodzić o to, iż zeznanie w sadzie cywilnym nie miało istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy w ocenie proroka? (na marginesie dostałem opr od sędziny w cywilnym za coś czego nie robiłem) Dodam, iż kłamstwo w cywilnym miało by istotne znaczenie w karnym ale tu powiedział prawdę. Czy widzi tu Pan podstawę do umorzenia?
szpadel2000 jest off-line  
04-09-2013, 15:49  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Cytat:
Napisał/a szpadel2000 Zobacz post
Czy widzi tu Pan podstawę do umorzenia?
Aby odpowiedzieć dlaczego Prokurator umorzył postępowanie, należało by zapoznać się z aktami - bez tego to będzie tylko dywagowanie. Warto by chociaż w Prokuraturze spróbować dowiedzieć się jaka była podstawa prawna umorzenia (czynu nie popelniono, brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, znikoma społeczna szkodliwość czynu etc) - to dało by jakieś pole do dalszych rozważań.
Pamiętając jednak swoje własne wycieczki po salach sądów cywilnych, warto zwrócić uwagę iż nie każda wypowiedź w tym trybie jest zeznaniem w myśl art. 233 k.k. Trzeba też pamiętać, że jeżeli Sędzia nie pouczy świadka o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, to świadek może naopowiadać bzdur i nie poniesienie za to żadnej odpowiedzialności.
magnatex jest off-line  
04-09-2013, 16:53  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.568
Domyślnie RE: art 233 kk w praktyce

Przecież w § 2 jest napisane jak byk, że wystarczy odebrać od świadka przyrzeczenie.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Art. 60 ust. 1 pkt 3 p.r.d. w praktyce (odpowiedzi: 2) Nurtuje mnie od pewnego czasu pewne zagadnienie odnośnie tablic rejestracyjnych, chodzi mi o 2 podobne wykroczenia art. 60 ust. 1 pkt 2, oraz p.r.d....
§ Art 841 par. 1 KPC w praktyce (odpowiedzi: 4) Witam, Jak wygląda w praktyce skorzystanie z tego paragrafu. Czy przed powództwem należy wnioskować do wierzyciela o zwolnienie? Sprawa dotyczy...
§ art 296 kk i zastosowanie w praktyce (odpowiedzi: 10) Mam pytanie czy działanie urzędnika na szkodę finansów podmiotu można podciągnąć pod art 296 kk? Czy trzeba tu zastosować inny art?
§ EPU w praktyce (odpowiedzi: 1) Dostalem wezwanie z EPU do uzupelnienia opisu pelnomocnictwa Wie ktoś jak to technicznie zrobić ? Która zakladka na stronie EPU za to odpowiada ?
§ eksmisja w praktyce (odpowiedzi: 2) witam, mam wyrok sądu orzekający eksmisję ale z uwagi na przyznanie lokalu szastepczego jego wykonanie jest odroczone do czasu uzyskania lokalu od...
§ KKS-zastosowanie w praktyce (odpowiedzi: 4) Mam do Was pytanie. Czy w praktyce spotkaliście się kiedyś z zastosowaniem kary pozbawienia wolności za np nie złożenie deklaracji do US? CHodzi mi o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:11.