Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka - Forum Prawne

 

Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Witam milo mam takie pytanie czy jesli wezwalem anonimowo Policje do interwncji to czy Prokuratura ma prawo wezwac mnie za swiadka w tej sprawie ? i czy moge odmowic skladania zeznan obawiajac sie o zemste ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
28-09-2013, 14:09  
Bahometh
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Witam milo mam takie pytanie czy jesli wezwalem anonimowo Policje do interwncji to czy Prokuratura ma prawo wezwac mnie za swiadka w tej sprawie ? i czy moge odmowic skladania zeznan obawiajac sie o zemste ze strony osob wtedy zatrzymanych ? I jak sie ma anonimowosc wezwania do zeznan jako swiadek bo moim zdaniem to bezprawne.Prosze o pilna odpowiedz za co z gory Dziekuje.
Bahometh jest off-line  
29-09-2013, 17:28  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Cytat:
Napisał/a Bahometh Zobacz post
czy jesli wezwalem anonimowo Policje do interwncji to czy Prokuratura ma prawo wezwac mnie za swiadka w tej sprawie ?
Oczywiście że ma prawo Cię wezwać.
Cytat:
i czy moge odmowic skladania zeznan obawiajac sie o zemste ze strony osob wtedy zatrzymanych ?
Jeśli nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 182 k.p.k. (czyli np jeden z podejrzanych nie jest dla Ciebie osobą najbliższą) to nie masz prawa odmówić składania zeznań.
Jeśli faktycznie obawiasz się owych osób i obawy te są uzasadnione, a nie urojone, to możesz złożyć wniosek o utajnienie danych personalnych lub przynajmniej Twojego miejsca zamieszkania (musisz wówczas wskazać jakiś inny adres na jaki można do Ciebie kierować korespondencję). Nie napisałeś czego owa sprawa dotyczy i dlaczego obawiasz się owych osób zatrzymanych, więc więcej trudno cokolwiek powiedzieć.
Cytat:
I jak sie ma anonimowosc wezwania do zeznan jako swiadek bo moim zdaniem to bezprawne.
Twoje zdanie jest błędne. Niepisana zasada jest taka, że jeżeli nie istnieje konieczność wzywania osoby zgłaszającej anonimowo, to przeważnie się tego nie robi, ale jeżeli zeznania tego świadka są cennym źródłem dowodowym, a w inny sposób nie da się ustalić prawdy obiektywnej, to taką osobę się wzywa i przesłuchuje.
magnatex jest off-line  
29-09-2013, 17:36  
Bahometh
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Pisze to bo jestem pewien ze osoby zamieszane w to zajscie sa na tyle destruktywne a zagrozenie z ich strony tak realne ze bez zapewnienia mnie przez prokurature nie powiem ani slowa ! Poprostu sa to osoby do tego sklonne tym bardziej ze mieszkamy w malym miasteczku i nic sie tutaj nie ukryje ! mam zamiar powolac sie na 2 art tzn :

Art. 191. § 3. Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej wobec świadka lub osoby najbliższej w związku z jego czynnościami, może on zastrzec dane dotyczące miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu. Pisma procesowe doręcza się wówczas do instytucji, w której świadek jest zatrudniony, lub na inny wskazany przez niego adres.

lub :

Świadek może żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą (Art. 183. § 2).

Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą państwową. W postanowieniu pomija się okoliczności, o których mowa w zdaniu pierwszym (Art. 184. § 1). W razie wydania postanowienia określonego w Art. 183. § 1 okoliczności, o których mowa w tym przepisie, pozostają wyłącznie do wiadomości sądu i prokuratora, a gdy zachodzi konieczność – również funkcjonariusza Policji prowadzącego postępowanie. Protokół przesłuchania świadka wolno udostępniać oskarżonemu lub obrońcy tylko w sposób uniemożliwiający ujawnienie okoliczności, o których mowa w Art. 183. § 1. Na postanowienie w sprawie zachowania w tajemnicy okoliczności, o których mowa w Art. 183. § 1, świadkowi i oskarżonemu, a w postępowaniu przed sądem także prokuratorowi, przysługuje w terminie 3 dni zażalenie. Zażalenie na postanowienie prokuratora rozpoznaje sąd właściwy do rozpoznania sprawy. Postępowanie dotyczące zażalenia toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą państwową. W razie uwzględnienia zażalenia protokół przesłuchania świadka podlega zniszczeniu; o zniszczeniu protokołu należy uczynić wzmiankę w aktach sprawy (Art. 183. § 3).
Bahometh jest off-line  
29-09-2013, 17:51  
magnatex
Ekspert
 
magnatex na Forum Prawnym
 
Posty: 7.544
Domyślnie RE: Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Co do części związanej z art. 191 par. 3 k.p.k., to tak jak wcześniej wspomniałem nie podałeś żadnych okoliczności jakie by przemawiały za przyjęciem tego rozwiązania. Stwierdzenie:
Cytat:
osoby zamieszane w to zajscie sa na tyle destruktywne a zagrozenie z ich strony tak realne
jest delikatnie mówiąc wysoce niepełne. Jeśli wniosek w takiej formie złożysz w prokuraturze, to jest bardzo prawdopodobne, iż zostanie on odrzucony. Samo stwierdzenie "ja chcę bo tak" to za mało.

Odnosząc się zaś do kwestii związanych z art. 183 par. 2 k.p.k., to instytucja ta tu w ogóle nie wchodzi w grę. Zauważ, że po pierwsze chodzi o wyłączenie jawności podczas przesłuchania (jawności - a więc nie będzie publiczności, ale będą na niej oskarżeni), a po drugie jest tam mowa o narażeniu na hańbę - a więc np ujawnieniu że ktoś z Twojej rodziny jest dajmy na to pedofilem, zoofilem etc). To że się czegoś obawiasz, z całą pewnością nie spełnia tego warunku.

I jeszcze jedno:
Cytat:
bez zapewnienia mnie przez prokurature nie powiem ani slowa
wybacz, ale nie wiesz co piszesz.
Istnieje cały szereg instrumentów prawnych, które mogą Cię przymusić do złożenia zeznań - od kary finansowej, po osadzenie w areszcie.
Postawą "ja żądam" na pewno niczego dobrego dla siebie nie uzyskasz. Raczej zastanów się jak przekonać prokuratora, aby uznał Twój wniosek o utajnienie danych i zastosowania tego rozwiązania:
Cytat:
Art. 184.
§ 1. Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą jako informacja niejawna o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”. W postanowieniu pomija się okoliczności, o których mowa w zdaniu pierwszym.
§ 2. W razie wydania postanowienia określonego w § 1 okoliczności, o których mowa w tym przepisie, pozostają wyłącznie do wiadomości sądu i prokuratora, a gdy zachodzi konieczność – również funkcjonariusza Policji prowadzącego postępowanie. Protokół przesłuchania świadka wolno udostępniać oskarżonemu lub obrońcy tylko w sposób uniemożliwiający ujawnienie okoliczności, o których mowa w § 1.
Warto też przeczytać pozostałe paragrafy z tego artykułu.
magnatex jest off-line  
29-09-2013, 17:55  
Bahometh
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Naprawde Wielkie Dziekuje za i tak wielka pomoc przy probie rozwiazania mojego problemu Dziekuje ! w zwiazku ze nie moglem napisac tego tutaj z wiadomych powodow pozwolilem poslac artykul na PM ktory to jest przyczyna owych problemow pozdrawiam milo.

Poprostu dziwi mnie fakt zamazania twarzy pedofila czy mordercy bo ochrona danych osobowych a w innym przypadku pokazywanie swiadka wraz z wizerunkiem i danymi osobowymi , czyli przestepca , gwalciciel , morderca ma wieksze prawa niz swiadek ?
Bahometh jest off-line  
29-09-2013, 20:00  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.568
Domyślnie RE: Anonimowe wezwanie Policji na interwencje a wezwanie Prokuratury na swiadka

Kary porządkowe - Rozdział 31 kodeksu postępowania karnego
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zgłoszenie anonimowe, a wezwanie na policję (odpowiedzi: 4) Witam. Nie wiem, w który dział wrzucić. Otóż... 3miesiące temu z sąsiadką zawiadomiłyśmy anonimowo policję o przemocy wobec dziecka przez naszego...
§ Anonimowe wezwanie Policji na psychopatycznego sąsiada (odpowiedzi: 3) Witam. W pewnym bloku u pewnej znajomej mi osoby urodził się problem. Mowa tutaj o pewnym około 30 letnim człowieku. Ostatniej nocy przyszedł do...
§ Anonimowe wezwanie policji do sąsiada (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem delikatnej natury z sąsiadem znajomej, poprosiła mnie o poradę. Kobieta mieszka sama i nad sobą ma pojedyńcze mieszkanie...
§ wezwanie na swiadka art 286 # 4 (odpowiedzi: 9) Witam Dostalem wezwanie na swiadka w sprawie art 286 # 4 nie ma w nim okolicznosci wezwania ani osoby w ktorej sprawie prowadzona jest sprawa nie...
§ Wezwanie na swiadka (odpowiedzi: 3) Witam, nie jestem pewny czy w dobrym miejscu temat, wiec w razie problemów prosze o przeniesienie. Na dniach otrzymam wezwanie do sądu w charakterze...
§ wezwanie na swiadka (odpowiedzi: 9) witam dzisiaj dostałam wezwanie z policji abym wstawiła się w charakterze świadka, chodzi o (bo zadzwoniłam)zakupione rok temu tabletki adipex boje...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:35.