depenalizacja a dekryminalizacja - Forum Prawne

 

depenalizacja a dekryminalizacja

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kilku kwestii. Potrzebuję wyjaśnienia terminu „depenalizacja” oraz „dekryminalizacja” (aby użyć tych terminów w odniesieniu do narkotyków miękkich i ogólnie trwającej dyskusji na ten temat) Zależy mi głównie na jasno opisanych różnicach ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
21-03-2014, 11:43  
JanaHana
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie depenalizacja a dekryminalizacja

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kilku kwestii.

Potrzebuję wyjaśnienia terminu „depenalizacja” oraz „dekryminalizacja”
(aby użyć tych terminów w odniesieniu do narkotyków miękkich i ogólnie trwającej dyskusji na ten temat)
Zależy mi głównie na jasno opisanych różnicach między „depenalizacją”, a „dekryminalizacją”. Nie mam wiedzy z tego zakresu, proszę zatem o specjalistyczną definicję oraz jej przełożenie na prosty język.

I moje drugie pytanie – czy można mówić o legalizacji narkotyków? (Nie znalazłam w ogóle terminu „legalizacja” w żadnej z encyklopedii prawa). Czy można użyć zwrotu w badaniach: „Wiedza studentów o legalności posiadania narkotyków w Polsce”?

Z poważaniem
Joanna
JanaHana jest off-line  
22-03-2014, 10:54  
Buliusz
Stały bywalec
 
Buliusz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.701
Domyślnie RE: depenalizacja a dekryminalizacja

Depenalizacja jest pojęciem szerszym, gdyż wówczas czyn staje się w kontekście prawa karnego obojętny. Dekryminalizacja natomiast tyczy się wyłącznie uznania, iż dany czyn przestaje być przestępstwem. Jednym z nowszych przykładów jest dekryminalizacja jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwości, która od jakiegoś czasu jest już tylko wykroczeniem.
Uważam, że pojęcie legalizacji jest niewłaściwe, ponieważ istnieją przepisy regulujące tę kwestię. W temacie, o którym piszesz powinno mówić się o depenalizacji.
Buliusz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dekryminalizacja marihuany. (odpowiedzi: 17) Witam. Potrzebuję porady prawnej. Jak wszyscy wiedzą dzisiaj marihuana została zdekryminalizowana. Czyli nie będziemy karani za posiadanie nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:45.