Nękanie - Prześladowanie - Forum Prawne

 

Nękanie - Prześladowanie

Witam! Mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Mianowicie mieszkam na co dzień w miasteczku na wsi dostałem od rodziców gospodarstwo ostatnio odkupiłem od sąsiada (kawalera) pole przez miedzę (2ha) tu się problem pojawia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
24-03-2014, 11:30  
Ludacruss
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Nękanie - Prześladowanie

Witam! Mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Mianowicie mieszkam na co dzień w miasteczku na wsi dostałem od rodziców gospodarstwo ostatnio odkupiłem od sąsiada (kawalera) pole przez miedzę (2ha) tu się problem pojawia bo ten owy sąsiad ma brata (z którym nie widział się od śmierci rodziców i się nie odzywają się pozostawiając go na pastwę losu bo często przychodził do nas po jedzenie), który mieszka w tym samym bloku co ja w mieście teraz jak ten brat się dowiedział że mi sprzedał to zaczynają się wyzwiska pogróżki "krzyki typu ja Ci pokażę", "nie waż się wchodzić na to polę skur..." i takie inne i to wszystko jak tylko widzą moich rodziców wszystko w ich kierunku w biały dzień na chodniku nadmieniam iż nikt nie przyjdzie świadkować ew. w sądzie czy na policji pomimo iż pół osiedla o tym wie. Zaznaczam że kupiłem pole za pieniądze uprzednio spłacając zadłużenie hipoteki (dług w Krusie). Co mogę z tym zrobić??
Ludacruss jest off-line  
24-03-2014, 12:37  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.544
Domyślnie RE: Nękanie - Prześladowanie

Zdobyć dowody (w postaci nagrań, a najlepiej również zeznań świadków) i iść na policję.

Art. 107 kodeksu wykroczeń:

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Art. 190a kodeksu karnego:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 216 kodeksu karnego:

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Groźba karalna

Art. 190 kodeksu karnego:

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
askirkov jest off-line  
24-03-2014, 12:53  
Ludacruss
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nękanie - Prześladowanie

Dziękuje za podpowiedź a co z tymi nagraniami chyba nie jest dozwolone filmowanie nagrywanie jeżeli ktoś sobie tego nie życzy??
Ludacruss jest off-line  
24-03-2014, 12:56  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.544
Domyślnie RE: Nękanie - Prześladowanie

Masz prawo nagrywać kogoś, kto Cię wyzywa, kto Ci dokucza albo Ci grozi. Nie będziesz mieć z tego powodu żadnych problemów. Nie udostępniaj tego nigdzie, tylko przekaż policji przy składaniu zeznań. Na wszelki wypadek zachowaj u siebie kopię nagrań aż do prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nękanie, stalking, prześladowanie. (odpowiedzi: 8) Witam, chciałbym się was poradzić. Już jakiś czas temu ludzie znający mnie (nie określę ich znajomymi) na pewnym serwerze czatu głosowego Teamspeak...
§ Prześladowanie, nękanie? (odpowiedzi: 2) Witam otóż sprawa wygląda tak, że mam 17 lat i od tamtego roku prześladuję mnie jakiś starszy facet na rowerze podjeżdża gada do mnie, na początku...
§ Prześladowanie, nękanie psychiczne (odpowiedzi: 1) Witam! Mam pytanie dotyczące osoby prześladowanej. Będę pisać w osobie pierwszej. Osobą, która mnie prześladuje, jest sąsiad, który za...
§ Groźby, nękanie, prześladowanie.. (odpowiedzi: 8) Witam :). Mam problem i nie wiem do kogo zgłosić się o pomoc. Na policje iść nie chce bo miała bym jeszcze większe problemy niż dotychczas. Mój...
§ nękanie/prześladowanie (odpowiedzi: 1) Witam , pisze w sprawie mojej dziewczyny od miesiąca jest nękana smsami , wiadomosciami na gg , nk i facebook , przez pewnego mężczyzne , owy...
§ Nękanie, prześladowanie (odpowiedzi: 1) Witam. Na początku chcę zaznaczyc iż sprawa nie dotyczy mnie tylko mojej siostry. Mniejwięcej 3 lata temu moja siostra poznała chłopaka. Początkowo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:17.