Nękanie, obrażanie, ubliżanie - Forum Prawne

 

Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Witam, Potrzebuję porady. Jestem nękana od kilku lat przez byłą żonę mojego narzeczonego. Jestem wyzywana w bardzo wulgarny sposób, straszona. Dzieci tej kobiety często słyszały i słyszą nawet przy innych osobach bardzo brzydkie obelgi pod ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
29-04-2014, 10:08  
GianaSaw
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Witam,
Potrzebuję porady. Jestem nękana od kilku lat przez byłą żonę mojego narzeczonego. Jestem wyzywana w bardzo wulgarny sposób, straszona. Dzieci tej kobiety często słyszały i słyszą nawet przy innych osobach bardzo brzydkie obelgi pod moim adresem. Nie chcą mnie znać na tą chwilę. Jego była żona nie chce dawać mu dzieci jeśli ja będę przy tym spotkaniu. Zakazuje wszystkiego wtedy. Kiedyś zostałam pobita przez nią. Co robić w takiej sytuacji. Mój partner mówi żeby nic nie robić , bo jeśli co kolwiek zrobię w tej sprawie to ona nie da mu dzieci. Co robić . Proszę pomóżcie mi.
Joanna
GianaSaw jest off-line  
29-04-2014, 10:16  
Buliusz
Stały bywalec
 
Buliusz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.701
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Zawiadomić policję o naruszeniu nietykalności osobistej, groźbach, znieważeniach, w międzyczasie nagrywać wszystkie rozmowy. Chyba, że Ci to nie przeszkadza.
Cytat:
Napisał/a GianaSaw Zobacz post
Mój partner mówi żeby nic nie robić , bo jeśli co kolwiek zrobię w tej sprawie to ona nie da mu dzieci.
Spostrzeżenie, które mi się narzuciło w tej sytuacji: co to za partner, który pozwala swoją narzeczoną traktować w ten sposób. Widywanie dzieci nie ma z tym nic wspólnego.
Buliusz jest off-line  
29-04-2014, 10:17  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.460
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Przede wszystkim zbierać dowody w postaci nagrań w realu (dyktafon lub kamera), nagrań rozmów telefonicznych, nie kasować SMS-ów, e-maili ani nie pozbywać się śladów żadnych innych informacji. Na bieżąco robić zapiski z najważniejszymi szczegółami każdego incydentu. Zapisywać dane osobowe świadków.

Po uzbieraniu dowodów iść na policję, złożyć zawiadomienie i popełnieniu przestępstwa, złożyć zeznania i podać dane osobowe ewentualnych świadków.

Art. 190a kodeksu karnego:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 190 kodeksu karnego:

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 216 kodeksu karnego:

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Art. 217 kodeksu karnego:

§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Informator dla pokrzywdzonych przestępstwem – MS i UJ
askirkov jest off-line  
29-04-2014, 10:33  
GianaSaw
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Mój partner nic z tym nie robi bo boi się, że straci przez to dzieci.
TA SYTUACJA WYNIKA Z TEGO, ŻE KIEDYŚ BYŁAM KOCHANKĄ MOJEGO OBECNEGO PARTNERA I O TYM POWIEDZIAŁAM JEGO BYŁEJ ŻONIE 8 LAT TEMU, PO TYM INCYDENCIE ROZSTALIŚMY SIĘ. nIE BYLIŚMY RAZEM POND 3 LATA. TERAZ JESTEŚMY ZNOWU, PO ROZWODZIE WRÓCIŁ DO MNIE.
CZY PRZEZ TO ŻE KIEDYŚ BYLIŚMY RAZEM ONA MOŻE MNIE TAK TRAKTOWAĆ????
GianaSaw jest off-line  
29-04-2014, 10:34  
Buliusz
Stały bywalec
 
Buliusz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.701
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Cytat:
Napisał/a GianaSaw Zobacz post
Mój partner nic z tym nie robi bo boi się, że straci przez to dzieci.
Niby czemu?
Buliusz jest off-line  
29-04-2014, 10:37  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.460
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Sposób utrzymywania kontaktów z dziećmi można uregulować przed sądem rodzinnym i w razie potrzeby egzekwować wydane postanowienie.

Do przeczytania art. 598^15 oraz art. 598^16 kodeksu postępowania cywilnego.
askirkov jest off-line  
29-04-2014, 10:54  
GianaSaw
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Bo powiedziała , że za to że byłam z nim i przyszłam kiedyś do niej do domu powiedzieć o tym , chce mnie zniszczyć bo twierdzi ,że zmarnowałam jej życie. A żeby było śmieszniej ona ma partnera i jest z nim w ciąży! I życie sobie układa a mi nie pozwala na ułożenie sobie życia z jej byłym mężem. Wciąż go straszy ,że nie da mu dzieci. Zabroni kontaktu. Kiedyś jej córka widziała na tablecie zdjęcie mojej nagiej pupy. Przez przypadek, robiła zdjęcia sobie i cofnęła galerie. Teraz jak ona mnie nęka od ponad miesiąca, jej córce się o tym przypomniało. Zrobiła jej taką wodę w główce, że jej córka poszła z tym do psychologa szkolnego i zgłosili to jako pornografie. Z tego co się dowiedziałam niedługo będę wezwana na policje w związku z tą sprawą. Próbowała wszystkiego, żeby jej były mąż mnie zostawił, nie udało się to teraz zrobiła to w ten sposób. Ja naprawdę nie wiem co robić. Jej córka jak widywała się ze mną to mówiła, że nie chce wracać do domu, że mnie kocha. Chce być ze mną i ze swoim tatą, teraz po tym wszystkim nie chce mnie znać. Matka jej wmówiła , że to prze zemnie tatuś ich zostawił. Powiedziała dosadnie córce na mój temat kim jestem. W bardzo obraźliwy sposób. A młodszy brat dziewczynki powiedział mi dokładnie jak mama mówi na mój temat. CO MAM ROBIĆ????? POMÓŻCIE, NIE POTRAFIĘ SOBIE Z TYM PORADZIĆ, NIE CHCE ŻEBY ON STRACIŁ KONTAKT Z DZIEĆMI, ONE SĄ DLA MNIE RÓWNIE WAŻNE...
GianaSaw jest off-line  
29-04-2014, 12:52  
GianaSaw
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Czy ktoś może mi poradzić???
GianaSaw jest off-line  
29-04-2014, 14:10  
Buliusz
Stały bywalec
 
Buliusz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.701
Domyślnie RE: Nękanie, obrażanie, ubliżanie

Odpowiedź została Ci już udzielona.
Buliusz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obrażanie i ubliżanie drugiej osobie ustnie (odpowiedzi: 2) WItam serdecznie,moja sprawa wygląda tak,że pewny facet ubliżył mojej narzeczonej wyzywając ją od szmat a mało tego na całym osiedlu rozgadał że jest...
§ Obrażanie, nękanie przez prawie teściową?! (odpowiedzi: 6) Postaram się opisać sytuację najbardziej logicznie jak tylko potrafię. Mieszkam ze swoim partnerem w bloku, my na III piętrze - jego matka na...
§ Obrażanie, oczernianie, straszenie, nękanie itp. (odpowiedzi: 2) Witam. Od dłuższego czasu mam problem z pewnym gościem, który chyba uparł się na mnie, zupełnie nie wiem dlaczego. No ale po kolei: Zaczęło się to...
§ Nękanie , Obrażanie Co Robić ? (odpowiedzi: 4) Witam . Troszkę się rozpiszę by przedstawić wam sytuacje . No więc Wynajmuje mieszkanie od jakiś 8 miesięcy i na początku nie znałam tu ludzi lecz...
§ Nękanie, zastraszanie, obrażanie (odpowiedzi: 1) Witam. Mam duży problem z matką mojej byłej już dziewczyny. Kobieta nieustannie próbuje skłocić mnie z dziewczyną, ale to nie jest w tym wszystkim...
§ Ubliżanie i obrażanie w mailach (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie Piszę do Państwa z zapytaniem czy mogę założyć sprawę osobie, która naubliżała mi i mojemu narzeczonemu w mailach na portalu nasza...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:57.