Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania - Forum Prawne

 

Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Witam ! Mam na imię Patryk i zostałem oszukany w serwisie allegro.pl, bardzo proszę o Państwa pomoc ponieważ sytuacja taka przydarzyła mi się pierwszy raz w życiu i ciężko mi samemu określić schemat postępowania w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
15-05-2014, 21:49  
Kierba
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Witam !

Mam na imię Patryk i zostałem oszukany w serwisie allegro.pl, bardzo proszę o Państwa pomoc ponieważ sytuacja taka przydarzyła mi się pierwszy raz w życiu i ciężko mi samemu określić schemat postępowania w takim przypadku.

Mam nadzieję że komuś z forumowiczów będzie się chciało przeczytać moją "lekturę".

Całość podzieliłem na 3 działy żeby temat był czytelny:
  1. Opis sytuacji
  2. Dowody
  3. Podsumowanie

Opis sytuacji:

Dokładnie 24 dni temu dokonałem zakupu w serwisie allegro, użyłem formy "Kup Teraz" i płatności allegro PayU, zapłaciłem niezwłocznie po zakupie. Zakup dotyczył kompletu używanych felg aluminiowych - BBS CH-R BLACK - 5x112 19"x8,5J ET35 IDEALNE - w kwocie ~3500zł + 100zł przesyłka.

Screen nr.1 aukcja allegro:
Z opisu aukcji wynikało iż kupuje używane felgi aluminiowe niemieckiego producenta BBS model CH-R.
W dniu odbioru sprawdziłem felgi z kurierem, felgi wyglądały identycznie jak te ze strony przedmiotu na allegro - felgi odebrałem. Opony dodane gratis nadawały się tylko do utylizacji, różne zużycie bieżnika - różne opony. Udałem się do wulkanizatora celem założenia opon z felg które aktualnie użytkuje i montażu w moim samochodzie felg nabytych od sprzedającego. Wulkanizator jako osoba obeznana w temacie poinformował mnie zaraz po wyciągnięciu zakupionych felg z bagażnika że produkt który nabyłem od sprzedającego to towar podrobiony - replika.

Wróciłem do domu, felg nie zamontowałem, zacząłem sprawdzać, wpierw symbole z felg z wewnętrznej strony każdej felgi. Wszystko stało się jasne po wpisaniu symbolu YSM 943 - jest to skrót - YSM Wheels (nazwa chińskiego producenta) 943 - numer modelu podrobionej felgi: 18"-19" Wheels Rims Replica Alloy Aluminum BBS CH-R YSM 943, View compatible with Audi/BMW/Benz, YSM Product Details from YSM Wheels Corporation Ltd. on Alibaba.com

Tego samego dnia skontaktowałem się z sprzedającym telefonicznie, chciałem zwrócić towar. Sprzedający na moje argumenty na temat podrobionego towaru odpowiadał - nie wie, nie patrzył, nie sprawdzał.
Cały czas twierdząc że towar jest zgodny z opisem i oryginalny.
Po chwili rozmowy zostałem wręcz wyśmiany, zakończyłem rozmowę.

Otwarłem spór transakcyjny na allegro w celu polubownego załatwienia sprawy - moim celem było zwrócenie zakupionego towaru i odzyskanie pieniędzy.
Wyjaśnienia sprzedającego były oderwane od rzeczywistości, odpowiedzi na poziomie dziecinnym wręcz, ogólnie żenada - choćby przekręcanie mojego nazwiska na kiep itp. dziecinne zagrywki. Dodatkowo przekłamywanie i co kluczowe twierdzenie że towar jest oryginalny.

Uzasadnienia ze strony sprzedającego były na tyle idiotyczne że szkoda "literek" żeby je tu przytaczać, więc się powstrzymam od cytowania tego.

Ostatnia odpowiedź w sporze ze strony sprzedającego:

Cytat:
Kupujący otrzymał towar w pełni zgodny z opisem aukcji.
Zakończyłem spór i poinformowałem oszusta iż zgłoszę sprawę odpowiednim organom.


DOWODY potwierdzające że towar jest podrobiony:

Parametry - które różnią się od parametrów oryginału - firma BBS produkuje te felgi w takiej konfiguracji:

19 cala -- 8,5 cala szerokości -- profile: 32,40,48 -- rozstaw 5x112

sprzedający zaś napisał na aukcji że sprzedaje

19 cala -- 8,5 cala szerokości -- profil 35 -- rozstaw 5x112

i właśnie z takimi parametrami felgi dostałem - inny profil, nie produkowane przez BBS produkowany przez chińskie YSM Wheels.

Napisałem email do Pana Jana Sztandera z firmy PMS - oficjalnego dystrybutora firmy BBS na terenie Naszego kraju - potwierdził on powyższe.

Screen nr.2 dystrybutor BBS:
Jednym z ważnych dowodów na to że te felgi są podrobione jest zdjęcie felg ze strony sprzedawanego przedmiotu które przeanalizowałem po feralnym zakupie.

Zdjęcia z aukcji:

Na każdej feldze BBS model CH-R jest tłoczone logo producenta BBS z zewnętrznej strony na zdjęciach brak takowego co też wyjaśniał Pan Sztandera (screen nr.2).
Dodatkowo felgi różnią się szczegółami od oryginału.


Podsumowanie:

Towar podrobiony sprzedawany jako oryginalny, celowe wprowadzanie kupującego w błąd wynikającym z opisu aukcji m.in. sformułowania, tu cytat :
- "SPRZEDAM FELGI ALUMINIOWE WRAZ Z OPONAMI BBS CH-R"
lub
- "Brak oryginalnych dekli BBS."
dla laika trudne do określenia różnice wynikające ze specyfikacji i szczegółów wykonania - zwłaszcza jeśli towar widzi się tylko na zdjęciu.

Za towar zapłaciłem sporo, biorąc pod uwagę że był używany, jednak liczyłem na towar oryginalny firmy BBS, za to dostałem podróbki chińskie które w stanie nowym są warte nie porównywalnie mniej - koszt jednej felgi podrobionej to 50 - max. 100$. To znaczna różnica.

Czuję się oszukany i bardzo proszę osoby posiadające wiedzę w temacie o pomoc celem której byłoby poinformowanie o w miarę możliwie najlepszym schemacie postępowania w zaistniałej sytuacji.

Sprawę chce zgłosić na Policję. Myślę także o skorzystaniu z Programu Ochrony Kupujących Allegro. Zastanawiam się także nad postępowaniem uproszczonym oraz o zawiadomieniu izby celnej (jednak nie wiem czy czyn się kwalifikuje).

Bez wątpienia człowiek ten miał pojęcie co robi. Najgorsze jest w tym wszystkim cwaniactwo i chamstwo z jakim muszę się borykać.

Patryk
Kierba jest off-line  
15-05-2014, 22:24  
Kierba
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Uwaga, popełniłem błąd przy edycji, nie mogę ponownie edytować to jest screen nr.1:

http://zapodaj.net/73fafcc7decd5.png.html
Kierba jest off-line  
21-05-2014, 19:51  
Kierba
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Bardzo bym prosił o Państwa opinię.
Kierba jest off-line  
21-05-2014, 20:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Myślę że ciężko będzie wykazać że sprzedający miał świadomość że felgi to podróby. Powie że nie wiedział, nie sprawdził oznaczeń które dla niego są nieznane i tyle, zwłaszcza jeżeli jest on osobą prywatna a nie firmą, która zawodowo zajmuje się handlem felgami. Wtedy nie będzie oszustwa ani możliwości wszczynania postępowania karnego.

Jeżeli jest to firma to możesz od umowy odstąpić pisząc pismo w terminie 10 dni. Ma obowiązek zwrotu kasy.

Jeżeli nie jest to firma to mamy do czynienia z nienależytym wykonaniem umowy z jego strony. Możesz domagać się zwrotu pieniędzy na drodze postępowania cywilnego. przy czym wydaje mi się że powinieneś napisać pismo o odstąpieniu od umowy i żądanie zwrotu kasy. Ale pewny nie jestem bo to kwestia prawa cywilnego.

Karnie to marnie to wygląda. Wykazałeś że felgi to podróby ale nie wykażesz że on o tym wiedział, a tylko wtedy można mówić o oszustwie.
 
21-05-2014, 20:37  
Kierba
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Dziękuje za odpowiedź @and Justice for All ! Wydaje mi się że jeśli się coś sprzedaje w serwisie allegro powinno się mieć 100% pewność że rzecz ta jest tą którą opisujemy na stronie sprzedaży, jeżeli sprzedający napisał że sprzedaje felgi firmy BBS a wysłał felgi firmy YSM, to według mnie nie jest to zgodne z umową którą ja jako kupujący z nim zawarłem. Dodatkowo z opisu jasno wynikało że kupujący sprzedaje felgi BBS. Faktycznie może być ciężko udowodnić oszustwo bo kupujący wie jak manipulować, także sam już nie wiem co robić.

Jeżeli napiszę "Oświadczenie o odstąpieniu od umowy z powodu niezgodności towaru z umową" i sprawę skieruje do sądu - postępowanie uproszczone - mam jakiekolwiek szanse na odzyskanie "utopionych pieniędzy" (wykazując że towar jest podróbką) ?

Czy po upływie 30 dni mam prawo domagać się zwrotu z tego tytułu, zważając na to że przez prawie cały ten okres toczył się spór na allegro.
Kierba jest off-line  
21-05-2014, 20:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

Popytaj na dziale prawa cywilnego. Tutaj jest dział prawa karnego i przeważają karniści.
Tylko opisz sprawę nieco bardziej zwięźle. Wystarczy że napiszesz że zapłaciłeś i dostałeś podróbki mimo opisu na aukcji że to oryginały.
 
21-05-2014, 20:54  
Kierba
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Oszustwo - sprzedaż felg podrobionych jako oryginalne - schemat postępowania

ok @and Justice for All bardzo Ci dziękuje za odpowiedź i twoje porady, zrobię tak jak piszesz i zapytam w dziale prawa cywilnego, może znajdzie się dobra dusza i pomoże mi.. Dziękuje
Kierba jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ewidętne oszustwo i odmowa wszczęcia postępowania. (odpowiedzi: 3) Witam, jakiś czas temu kupiłem na allegro kartę graficzną za kwotę 270zł. Karta przyszła, po czym okazała się uszkodzona więc po wcześniejszym...
§ Warunkowe umorzenie postępowania o praca jako komornik (odpowiedzi: 3) Witam. Mam straszny dylemat, ponieważ w tym roku będę zdawał a aplikacje komorniczą, lecz miałem: -Przeszukania i przesłuchania w sprawie...
§ Oszustwo internetowe zawieszenie postępowania (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich moja sprawa przedstawia się w następująco , zakupiłem przedmiot o wartości 1450 zł na jednym z forów internetowych po dokonaniu...
§ Oszustwo art. 286- ? warunkowe umorzenie postępowania ? co zrobić (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich ! Zostałem oszukany na aukcji internetowej - kwota 945 zł , sprzedający wprowadził mnie w błąd opisem aukcji twierdząc, że...
§ Przebieg postępowania w srpawie o oszustwo (odpowiedzi: 8) Witam, Wczoraj zostałam oskarżona i przesłuchana w sprawie o oszustwo. Sprawa wyglądała tak: będąc w sklepie, nie wiem co mi strzeliło do głowy,...
§ Małoletni jako uczestnik postępowania kernego (odpowiedzi: 12) Witam zwracam sie do wszystkich z prosba o porede Mam napisac plan pracy magisterskiej ktorej tytul brzmi "Małoletni jako uczestnik postępowania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:32.