kurator a postępowanie związane z krzywoprzysięstwem - Forum Prawne

 

kurator a postępowanie związane z krzywoprzysięstwem

Witam, mam spory problem i nie wiem jak sobie z tym poradzić, a mianowicie kilka dni temu byłam (niechcianym ) świadkiem na sprawie rozwodowej mojej koleżanki i niestety starałam się odpowiadać na jej korzyść, gdy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
16-05-2014, 08:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie kurator a postępowanie związane z krzywoprzysięstwem

Witam, mam spory problem i nie wiem jak sobie z tym poradzić, a mianowicie kilka dni temu byłam (niechcianym ) świadkiem na sprawie rozwodowej mojej koleżanki i niestety starałam się odpowiadać na jej korzyść, gdy przyszło do pytań, które mogłyby postawić jej męża w korzystnym świetle odpowiadałam po prostu " nie wiem" albo "nie pamiętam", było to dla mnie pierwsze takie przesłuchanie i nie ukrywa, że nerwy zrobiły swoje, wydaje mi się, że ja sama z siebie celowo nigdzie nie skłamałam, jednakże po zakończeniu sprawy, okazało się, że prawnik powoda, chcę złożyć zażalenie do prokuratora o składanie przeze mnie fałszywych zeznań. Jest to oczywiście dla mnie wielki szok, jestem też tym załamana, z tego względu, iż jestem kuratorem społecznym od kilku lat, jak wiadomo nigdy nie miałam na bakier z prawem, moje pytanie brzmi, jak całe postępowanie wpłynie na moja pozycje kuratora, czy w trakcie samego postępowania już zostanę zwolniona ? czy mogę zostać ukarana jakoś ? jak już wspomniałam, celowo i z premedytacją nie skłamałam, a na większość pytań odpowiadałam jw.
Adwokat mojej znajomej uspokoił mnie trochę twierdząc, że takie sprawy są przez prokuraturę umarzane, czy to prawda? i czy nic nie grozi mojej pracy kuratora ? Prosze o odpowiedź.
 
16-05-2014, 10:13  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.568
Domyślnie RE: kurator a postępowanie związane z krzywoprzysięstwem

Cytat:
Napisał/a emszaful Zobacz post
niestety starałam się odpowiadać na jej korzyść, gdy przyszło do pytań, które mogłyby postawić jej męża w korzystnym świetle odpowiadałam po prostu " nie wiem" albo "nie pamiętam"
Cytat:
Napisał/a emszaful Zobacz post
wydaje mi się, że ja sama z siebie celowo nigdzie nie skłamałam
Cytat:
Napisał/a emszaful Zobacz post
jak już wspomniałam, celowo i z premedytacją nie skłamałam, a na większość pytań odpowiadałam jw.
Coś mi się wydaje, że nawet tutaj kłamiesz. Według mnie nie godzi się, żeby osoba, która postąpiła tak jak Ty, była kuratorem.

Art. 233 kodeksu karnego:

§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.
§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.
§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:
1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,
2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.
§ 6. Przepisy § 1–3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
askirkov jest off-line  
16-05-2014, 11:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kurator a postępowanie związane z krzywoprzysięstwem

Chyba jednak nie zrozumiałeś mojego pytania, spytałam oto czy w trakcie postępowania mogę stracić prawo wykonywania zawodu kuratora.
Może, źle to wszystko ujęłam, nie kłamałam, tylko odpowiadałam "nie pamiętam" i o ile się nie mylę, nie prosiłam o umoralnianie a o poradę prawną, to raczej spora różnica.
 
16-05-2014, 11:25  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.568
Domyślnie RE: kurator a postępowanie związane z krzywoprzysięstwem

Sama napisałaś, że zataiłaś prawdę. W razie uznania za winną możesz się pożegnać z funkcją kuratora.

Zacytuję jeszcze raz:
Cytat:
Napisał/a emszaful Zobacz post
niestety starałam się odpowiadać na jej korzyść, gdy przyszło do pytań, które mogłyby postawić jej męża w korzystnym świetle odpowiadałam po prostu " nie wiem" albo "nie pamiętam"
Niezłych mamy kuratorów Patologia za patologią patologię pogania.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ uprawniemia związane z macierzyństwem (odpowiedzi: 4) Witam. Jestem w 16 tyg ciąży i nie mogę pracować ponieważ mam pewne problemy. Obecnie przebywam w UK. Tutaj pracowałam przez 4 lata przez jedną...
§ Przemoc domowa, a postępowanie wobec innych osób nie związanych z konkretną sprawą. (odpowiedzi: 4) Witam. Za kilka dni mam kolejny termin rozprawy przeciwko córce o jej fizyczne i psychiczne znęcanie się nade mną. Sprawa ciągnie się bardzo długo,...
§ Postępowanie przygotowawcze prokuratury w związku z podejrzeniem jazdy pod wpływem al (odpowiedzi: 12) Witam, Wyjeżdżając w delegację służbową postanowiłem połączyć pracę z rekreacją(wyjazd rodzinny), spakowałem do samochodu służbowego żonę i...
§ Koszty związane z postępowaniem sądowym (odpowiedzi: 2) Nie płaciłem przez nie całe 4 miesiące czynszu. Mieszkanie jest własnościowe. Wczoraj dostałem awizo, na ten adres przychodziły tylko listy ze...
§ Kurator + Postępowanie sądowe - Zażalenie (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Sytuacja wygląda następująco. Pewna Pani ma syna, który ponad rok temu dostał kuratora i przeciw któremu toczy się jednocześnie...
§ Postępowanie Administracyjne w związku z wyrokiem sądu (odpowiedzi: 3) Witam mam problem tego typu przyszło mi dzisiaj zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego z wydziału komunikacji w związku z wyrokiem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:54.