pobicie w obronie własnej - Forum Prawne

 

pobicie w obronie własnej

Witam!!! Mam podobny problem, z tym, że ja jestem kobietą. W wieczór Andrzejkowy byłam na imprezie ( sami znajomi). Było po północy, wszyscy po alkoholu. Podeszłam do chłopaka(młodszego ode mnie o 16 lat- ja mam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
02-12-2014, 11:59  
Felaśka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie pobicie w obronie własnej

Witam!!!
Mam podobny problem, z tym, że ja jestem kobietą. W wieczór Andrzejkowy byłam na imprezie ( sami znajomi). Było po północy, wszyscy po alkoholu. Podeszłam do chłopaka(młodszego ode mnie o 16 lat- ja mam 3 i chciałam mu coś powiedzieć. On wstając odepchnął mnie, przy okazji łapiąc za pierś. Z mojej strony poszedł cios na twarz, i na tym się skończyło. Na drugi dzień dowiedziałam się, że był nocą w szpitalu , i że ma złamany nos. Od razu w nocy nie otrzymał L4, tylko na drugi dzień -16 dni.Dodam, że jego matka jest na stanowisku kierowniczym w tym szpitalu. Nie wiem, czy zrobił obdukcję, czy nie. Chciałabym wiedzieć, czy to co zrobiłam podlega pod obronę konieczną, czy nie. Czy jest to ściganie z urzędu. Fakt jest jeden- uderzyłam go, ale był to odruch bezwarunkowy. Czy w ewentualnej sprawie mąż i znajomi mogą być świadkami zaistniałej sytuacji?
Felaśka jest off-line  
02-12-2014, 12:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Cytat:
Chciałabym wiedzieć, czy to co zrobiłam podlega pod obronę konieczną, czy nie
Przed czym - przed konsekwencją odepchnięcia?
 
02-12-2014, 13:03  
Felaśka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Nie- przed faktem złapania za pierś
Felaśka jest off-line  
02-12-2014, 13:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Przecież najpierw Cię odepchnął, a potem go uderzyłaś...
 
02-12-2014, 13:06  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Cytat:
Napisał/a Felaśka Zobacz post
uderzyłam go, ale był to odruch bezwarunkowy.
Przepis prawny:
Art. 217. § 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.
LawoK jest off-line  
02-12-2014, 13:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Cytat:
Napisał/a Felaśka Zobacz post
Nie- przed faktem złapania za pierś
To zależy od wielu czynników - m.in. od tego, czy było to celowe i zmierzało do dalszej "ekspansji" czy było to przypadkowe itd. Ciężko będzie tutaj obronę konieczną udowodnić.
 
02-12-2014, 13:07  
Felaśka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Może inaczej- odepchnął mnie łapiąc ręką za pierś. Brzmi bardziej dosadnie
Felaśka jest off-line  
02-12-2014, 13:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Nie widzę tu znamion obrony koniecznej - no bo przed czym?
 
02-12-2014, 14:03  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 9.960
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Po alkoholu odepchnął ... niecelowo dotknął - może zacznijmy oceniać czy był w stanie wycelować nie w pierś ( luźne ciuchy/obcisłe ?, wielkość, wpływ grawitacji ) - koniec końców odepchnął a nie złapał o dostał w pysk - otwarta czy zamknięta - reakcja była niewspółmierna - bo po płaskim nie pęka nos.
Nawet jakby to było półżartem choć obstawiam, że przypadkowo to dziecko jakby nie patrzeć zostało pobite przez dorosłą kobitę.
LLawyer jest off-line  
02-12-2014, 16:13  
Obywate
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Panowie postawcie się w jej sytuacji waszą kobiete ktoś chce odepchnąć i łapię ją za pierś co robicie ? siedziecie grzecznie i mówicie ojoj no stało się trudno ..

Pomyślcie najpierw a potem coś napiszcie koleś dostał strzała na własne życzenie dziękuje pozdrawiam
Obywate jest off-line  
02-12-2014, 16:30  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.634
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Obrona konieczna jest przykładem prawnym, który zezwala obywatelowi i umożliwia obronę siebie oraz swojego mienia przed przestępcą, bez pociągania broniącego się do konsekwencji prawnych za tą obronę. Prawo umożliwia obywatelowi bronić się we własnym zakresie, dzięki czemu ofiara w przypadku skutecznej obrony uniknie prawnych konsekwencji, jeżeli broniąc się złamie niejako prawo.

Dla przykładu, osoba napadnięta przez napastnika, który usiłował będzie zabrać swojej ofierze portfel używając w tym celu np. noża, ma prawo bronić się przy użyciu wszystkich dostępnych metod. Jeżeli ofiara uzna, że jej życie jest zagrożone, obrona konieczna będzie czymś uzasadnionym i oczywistym.

Zdarza się jednak tak, że prawo przewiduje opcję tzw. przekroczenia obrony koniecznej. Tego typu zdarzenie pojawia się w momencie, kiedy napastnik nie zagraża już poszkodowanemu a mimo to poszkodowany stara się samemu wymierzyć sprawiedliwość, przez co np. przekracza obronę konieczną doprowadzając napastnika do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawiając go życia.

Prawo jest tutaj bardzo restrykcyjne ponieważ zdarza się, że obrona konieczna nie jest uzasadniona. Aby sąd mógł uznać, że dany czyn kwalifikuje się na obronę konieczną. W rzeczywistości musi istnieć zagrożenie życia aby można było mówić o obronie koniecznej.

Ofiara nie może tłumaczyć się, że uznała pewien czyn napastnika przemawiający za tym aby niezbędna była obrona konieczna.

Sąd rozstrzyga o statusie takiej sytuacji i rangi jej zasadności, czy rzeczywiście wymagała ona obrony koniecznej.

Zgodnie z kodeksem karnym z 1997 r. polskie prawo gwarantuje obywatelowi prawo do obrony koniecznej. Prawo to jednak nie może zostać przekroczone i nie może być nadużywane. Obrona konieczna streszcza się do odparcia ataku napastnika, nie stanowi to jednak podstaw do wymierzania kary np. pobicia ofiary lub jej uszkodzenia.

Przekroczenie obrony koniecznej może wynikać z wielu powodów – afektu, strachu, błędnie zinterpretowanej sytuacji lub wzburzenia. Sąd może tego typu okoliczności przyjąć jako łagodzące i odstąpić od wymierzenia kary. Przekroczenie obrony koniecznej to naruszenie dobra napastnika np. pobicie lub kradzież jego mienia.

Prawo wyróżnia jeszcze tzw. stan wyższej konieczności, który nie jest obroną konieczną ale bardzo często towarzyszy takiej sytuacji.

Stan wyższej konieczności uznaje się wtedy kiedy ofiara zabija napastnika, analiza sądowa i prawna musi ocenić czy takie rozwiązanie było jedyne i najbardziej optymalne w danej sytuacji. W Stanach Zjednoczonych obrona konieczna jest zdecydowanie bardziej rozwinięta aniżeli w Polsce. Np. w stanie Teksas, wejście na czyjąś posesję daj prawo do obrony koniecznej bez podawania przyczyny.

Potencjalna ofiara nigdy nie może być pewna powodu, dla którego dana osoba wchodzi na jej teren. W Polsce problem ten wygląda nieco inaczej i staje się bardzo często kwestią sporną i dyskusyjną wśród prawników.
(źródło:wypracowania24.pl)
man62 jest off-line  
02-12-2014, 16:30  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 9.960
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Przecież on jej nie złapał - odepchnął dłonią - przypadkowo trafiając na którąś tam ...
Do tego ona jest dorosłą kobietą a on niepełnoletni - trochę wyrozumiałości.
Poza tym, to pytająca podeszła a małolat chciał odejść/wstać/przerwać monolog.

Staram się zachować powagę ... gdyby podszedł - spojrzał w oczy, złapał oburącz i zaczął mieszać jak przy analogowym odbiorniku radiowym pokrętłem głośności - to ok - jakaś impulsywna pani pewnie by zareagowała z płaskiej dłoni - ale tu, przypadkowo natrafił i zaraz dzieciakowi z pięści ... 2x młodszemu.
LLawyer jest off-line  
02-12-2014, 17:42  
Niesmiertelni
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Jest problem, być może troszkę przesadzona reakcja, niestety nie znamy szczegółów. Problemem największym wydawać by się mogło jest to L4 na złamany nos po liściu....
Niesmiertelni jest off-line  
04-12-2014, 08:12  
LLawyer
Stały bywalec
 
Posty: 9.960
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Może nie chce się pokazywać w szkole z połamanym nosem - wcale się nie dziwie, bo połamany przez kobietę ( nie znam wyglądu sprawczyni ) ale z założenia kobietę.
LLawyer jest off-line  
04-12-2014, 08:36  
ZbigTan
Stały bywalec
 
Posty: 5.890
Domyślnie RE: pobicie w obronie własnej

Cytat:
Napisał/a man62 Zobacz post
Stan wyższej konieczności uznaje się wtedy kiedy ofiara zabija napastnika,
Zagalopowałeś się.
Będzie to obrona konieczna a postepowanie przygotowawcze powinno wykazać, czy smierć napastnika była wynikiem przekroczenia jej granic.
ZbigTan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uszkodzenie mienia i działanie w obronie własnej czy pobicie? (odpowiedzi: 15) Witam, ostatnio spotkała mnie taka sytuacja że pijany facet groził mojemu koledze i go prowokował, więc zacząłem to nagrywać telefonem. Koleś to...
§ Pobicie w obronie własnej (odpowiedzi: 5) Witam, mam 16 lat i trenuje piłkę ręczną. Od 21 do 27 sierpnia byłem na obozie sportowym. Z góry przepraszam za długą historię, ale chcę jak...
§ Jaka jest kara za pobicie w obronie własnej?? (odpowiedzi: 7) Witam, mojego chłopaka zaatakował w pubie jakiś koleś, który najpierw rozbił mu szklankę na głowie a potem zaczął go bić. Mój chłopak próbując się...
§ Zbaicie kogoś w obronie własnej, obronie mienia i rodziny (odpowiedzi: 1) Właściwie to mam kilka pytań... Załóżmy że: 1 Zabiłem człowieka na swoim terenie podczas włamywania się do mojej firmy kiedy chciał mi coś...
§ odwieszenie wyroku za "pobicie" w obronie własnej??? (odpowiedzi: 2) osobą, o którą chciałam zapytać jest mój brat. Kilka lat temu jako nastolatek wraz z kilkoma kolegami dokonał kilku kradzieży mienia osób prywatnych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:29.