Nisze w Prawie karnym gospodarczym - Forum Prawne

 

Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Witam, Chciałem spytać jakie Waszym zdaniem tematy na obecny moment są niszowe. Oczywiście tak jak w temacie prawo karne gospodarcze. Czy może ktoś się interesuje tematem i chciałby się wypowiedzieć ? Moim skromnym zdaniem to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne


Odpowiedz
 
08-07-2015, 20:49  
krysnet
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Witam,
Chciałem spytać jakie Waszym zdaniem tematy na obecny moment są niszowe. Oczywiście tak jak w temacie prawo karne gospodarcze. Czy może ktoś się interesuje tematem i chciałby się wypowiedzieć ? Moim skromnym zdaniem to temat dość pominięty to art. 306 kk czyli fałszowanie znaków identyfikacyjnych aczkolwiek mogę się mylić. Ogólnie prawo karne gospodarcze wydaje mi się interesujące, ta kwestia może przybliżyć temat osobom startujących dopiero co na rynku lub aplikantom którzy myślą o jakiejś specjalizacji. Czyli czy jakieś dziedziny z KG są jeszcze niezbyt szczególnie rozwinięte.
krysnet jest off-line  
08-07-2015, 21:03  
Octoman
Stały bywalec
 
Posty: 506
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Niszowe są te, które wymagają wiedzy z zakresu prawa cywilnego. Słaba wykrywalność wynika z tego, że takie czyny są błędnie kwalifikowane i sprawy o nie umarzane jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego. 306 k.k. - mi to wygląda jak jakieś specjalne oszustwo albo podrobienie.

Ja wiem, że w niektórych środowiskach z rumieńcami na twarzy opowiada się, że wzrośnie znaczenie prawa karnego gospodarczego, ale to chyba tylko wtedy gdy wszystkie kradzieże, pijani kierowcy, wypadki, oszustwa, narkotyki i obrażenia będą wykroczeniami, a nigdy nie będą i prawo karne gospodarcze zawsze będzie niszowe.

Policja nie jest do tego wyszkolona. Zdarza się, że ABW i CBŚ działają na zasadzie "ooo, jest plik excela na komputerze? ZABIERAMY DO BIEGŁEGO!"

Sprawy najbardziej są ciągnięte przez istnienie pokrzywdzonego (lub czyn związany jest ze śmiercią pokrzywdzonego), więc jak w gospodarczym ktoś taki istnieje (art. 300 par 2 k.k.!!) to sprawa idzie. Ogólnie to sporo gospodarczych jest po prostu różnorako zapisanymi oszustwami z art. 286 k.k. i nie jest wykluczone, że w następnym k.k. w ogóle znikną jako przepisy zbędne (czyny z nich kwalifikowane jako oszustwa, fałszerstwa itp).
Octoman jest off-line  
08-07-2015, 21:24  
krysnet
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Myślę, że jest w tym dużo racji co mówisz o sprawach gospodarczych, że to są różnorakie oszustwa, ale jednak nie każde 'oszustwo' gospodarcze może być traktowane w ten sam sposób i tą samą karą. Dlatego uważam, że ten dział jednak zostanie. A co do 'niszowości' to twierdzisz, że jest to kwestia ciągłości sprawy powiązana np. z tą śmiercią itp ? A nie np pokrzywdzenie wierzyciela z art 301 kk w sytuacji utworzenia paru spółek i robienia szacher macher itp ? Mam na myśli jakąś konkretną tematykę która kuleje, nie jest rozwinięta.
krysnet jest off-line  
08-07-2015, 21:46  
Octoman
Stały bywalec
 
Posty: 506
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Chodziło mi o to, że nie zmienią się proporcje popełnianych przestępstw na rzecz tych białokołnierzykowych, bo ulica jaka jest taka jest - tam zawsze będą zwykłe kradzieże, zwykłe wypadki, zwykli pijani kierowcy, zwykli narkomani i zwykli oszuści w liczbie większej niż ci wypełniający znamiona przepisów jak to nazwałeś prawa karnego gospodarczego.

No, ale są traktowani w ten sam sposób i tą samą karą te przepisy nie są wyłączone spod części ogólnej k.k. Nie to, że nie rozumiem o co ci chodzi - po prostu te widełki i tak są takie same, może rzeczywiście dobrze by było, gdyby tam szły jakieś grube grzywny, ale i tu znów bez pozorom przestępstwa białokołnierzykowe są również popełniane przez formalnych biedaków. Wprost przestępstwo z art. 300 § 2 k.k. polega na tym (może polegać, jedno ze znamion), że od takiej osoby nie wyciśniesz forsy.

Tak jak wcześniej pisałem: jak będziesz równocześnie fachowcem w prawie karnym i prawie cywilnym (czy spółek handlowych, czy prawa autorskiego, czy prawa bankowego itd) to to będzie ta konkretna tematyka. Chodzi o połączenie co najmniej dwóch wielkich działów, z których jeden to karny.
Octoman jest off-line  
09-07-2015, 09:13  
krysnet
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Mówi się że niszowe tematy to prawo medyczne, farmaceutyczne, lotnicze aczkolwiek już mniej. @Octoman ja rozumiem co masz na myśli mówiąc o połączeniu dwóch dziedzin prawa. Ale chodzi mi czy ktoś dogłębniej się interesował tematem spraw karno gospodarczych. Czy w dzisiejszej dobie jakiś problem kuleje ? Bo rozważania na temat przestępstw białokołnierzykowych i tych w t-shirtach nie są główną myślą tego wątku .
krysnet jest off-line  
03-09-2015, 14:28  
krysnet
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

Ktoś coś, jeszcze, gdzieś ? Jakiś pomysł ? Jakaś myśl ?
krysnet jest off-line  
03-09-2015, 15:19  
qqxq
Stały bywalec
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

@krysnet jeśli poszukujesz niszowych tematów z zakresu prawa karnego gospodarczego to raczej nie szukałbym ich w kodeksie karnym, gdyż tamte czyny zabronione doczekały się masy publikacji na swój temat. Jeśli chcesz się specjalizować w tej wąskiej i prężnie rozwijającej się dziedzinie to polecałbym zainteresować się przestępstwami z takich ustaw jak:
- ustawa z 15.1.2015 r. o obligacjach (art. 87-9
- ustawa z 29.7.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (art. 178-183)
- ustawa z 29.7.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (art. 99-101 i 103-104)
czy coś bardziej "wyświechtanego" jak ustawa z 16.4.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (art. 23-24a)

To jeśli chcesz się w tym specjalizować.
Jesli jednak poszukujesz pomysłu na pracę magisterską, nie wychodziłbym wtedy poza kodeks karny, no może jeszcze prawo bankowe i ksh.
qqxq jest off-line  
03-09-2015, 16:17  
krysnet
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Nisze w Prawie karnym gospodarczym

@qqxq Dzięki wielkie, nareszcie coś konkretnego ! Jak masz jeszcze jakieś ciekawe ustawy co można by ująć w aspekcie KG to z przyjemnością jeszcze się zaznajomię.
krysnet jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedawnienie w prawie karnym (odpowiedzi: 7) Witam, w listopadzie 2007 wydawca złamał prawo autorskie wykorzystując zdjęcie mojego autorstwa bez zgody i wiedzy jako nośnik reklamy w kolejnych 6...
§ Moc świadka w prawie karnym. (odpowiedzi: 6) Witam. Chciałbym poznać moc prawną świadka w prawie karnym. Np dwie osoby zmawiają się przeciw komuś, że np widzieli jak dana osoba kradnie rower i...
§ ocena szans na wygraną w sądzie (gospodarczym i) karnym (odpowiedzi: 7) pan Jan Kowalski kandydował do pracy w spółce kapitałowej w której miał objąć funkcję prokurenta. Przyjęto go do pracy, podjęto uchwałę o powołaniu...
§ Nowości w prawie gospodarczym (odpowiedzi: 1) prowadze dzialalnosc gosp. w Polsce branza bud. zamierzam wyjechac do Niemiec na budowe . moje pytania. na jaki czas mam prawo przebywac i pracowac...
§ Zmiany w prawie karnym (odpowiedzi: 4) W związku z podpisaniem przez prezydenta traktatu lizbońskiego cześć przepisów prawa karnego ma ulec zmianie . Byłbym bardzo wdzięczny za podanie...
§ Przedawnienie w prawie gospodarczym. (odpowiedzi: 1) Witam Mam problem. 13 lat temu prowadzilem dzialalnosc gospodarcza - uslugi stolarskie z powiezonego materialu. Zglosil sie do mnie wowczas klient z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:25.